Moje pierwsze kroki w FPV

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Moje pierwsze kroki w FPV

Post autor: Leszek_K »

Model - kadlub wlasny, balsa i troche sklejki. Zbudowany by wozic co potrzeba.
Skrzydlo - od Castora 2.5m z ArtHobby.
OSD - Cyclop Easy ver 1.2
MatrixPilot
Kamera- 420TVL, Sony w obudowie jak na obrazku.
Nadajnik AV - 5.8GHz, na obrazku widac radiator z boku kadluba.
Silnik AXI 2814/12 smiglo 9x4.5, regulator HK 60A, wszystko na wiezyczce na skrzydle.
Baterie
- silnik + radio + MatrixPilot - 3 cele 3.7Ah
- nadajnik AV - 3 cele 1Ah

Waga 1.6kg czyli o ok 0.5kg wiecej niz wazyl Castor.
Efekt - predkosc przelotowa ok 80km/g
MatrixPilot, ze standartowymi ustawieniami dziala bez zarzutu.
Mozna miec pretensje ze wlaczony w tryb stabilizacji - trzeba pelnego draga by polozyc te maszyne na skrzydlo.
Powrot do domu - idealny. Wraca bezblednie i krazy nad glowa.
Ludziska na lotnisku (tu takich cudakow nikt nie zna) szczeki z ziemi zbierali.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Juz po kilku lotach. Balast okazal sie niepotrzebny.
Rowniez - smiglo zmienione z APC 9x4.5 na Graupner, szary, 8x4. Moc pobierana spadla z 15A do 10A, na przelocie, iz 33 do 22 pelen gaz, predkosc ok 60km/g a model ciagle grzeje w niebo na pelnym gazie jakby mu za to placili. Z trawy startuje po 2 m rozbiegu. A to tylko 250W w modelu 1.6kg.
Filmik zrobilem ale - nie widzac nic na ekranie laptopa z powodu slonca, ustawilem kiepska rozdzielczosc - skucha nr 1, odbiornik (5.8GHz) byl w kieszeni - skucha nr 2. Poprawie sie.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

Śliczny model...sam budowałeś kadłub?
5.8Ghz chyba nie jest najlepszym pomysłem na tor video??Jak to się sprawuje..
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Kadlub zbudowany do potrzeb, by wszystko upchnac. Wlasnorecznie.
5.8 GHZ - problem w tym ze byle jaka przeszkoda - przeszkadza. Ale jakosc przysylu jest b.dobra.
Na dokladke nie zakloca niczego. Odbiornik FrSky - zasieg ten sam z AV czy bez.
Sprawdzono (mam tez zamiar o sprawdzic) ze bez wodotryskow zasieg jest troche ponad kilometr. Zobaczymy. Musze tylko autopilota zaprogramowac na wypadek utraty toru RC.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
baqs
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 17:21
Lokalizacja: Ameryka Południowa

Post autor: baqs »

Leszek, kawal maszyny 2.5m rozpietosci. Platformy na forum coraz wieksze a jeszcze nie tak dawno brac modelarska EasyStarami latala.
Czym kierowales sie wybierajac MatrixPilot i jak wypada w porownaniu z innymi autopilotami np ardupilot mega?
Czy wykozystujesz FrSky z linkiem telemetrii?

Pozdrawiam
Michal
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Moje pierwsze kroki w FPV

Post autor: krall »

Leszek_K pisze:...
Ludziska na lotnisku (tu takich cudakow nikt nie zna) szczeki z ziemi zbierali.
...
O ile dobrze pamiętam jakimi modelami na tym Twoim lotnisku koledzy latali to aż boję się pomyśleć co tam będzie się działo jak się wciągną w FPV ;-)
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Baqs - Matrixa kupilem bo byl :
1 - w jednym kawalku
2 - tani
Mialem zamiar zrobic to sam, uzywajac jakiegos opracowania, chocby Zbiga, ale klopot ze zdobyciem elementow mnie zniechecil. Tu nic, poza podstawowymi elementami nie dostaniesz.
FrSky mam bez telemetrii, modulow do Multiplexa chinczycy nie robia. Telemetrie mam z OSD.

Krall - lokalni chlopcy lataja dla szpanu i nic innego. Budowanie im nie w glowie. Sklep im modele buduje. FPV to juz zbyt wysokie progi na tutejszego latacza. A obcokrajowcy - zaden z tych ktorych znam nie interesowal sie tym.
Widzialem natomiast filmik o ogromnym osiagnieciu studentow z Indii - quadrocopter zbudowali. Sami oczywiscie (tak opowiadali). A w nim - co - Arduino siedzi, tyle ze krzywo polutowany, silniki przykrecone lada jak, kable tu i tam sie placza, itd.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Baqs - jeszcze cos czego nie napisalem - ogladalem filmiki z modeli mniejszych i nie podobalo mi sie. Za bardzo ten horyzont skacze. Kiedys, dawno temu, zbudowalem duzy model ktory wozil kamere Betacam. Sama kamera to bylo 3kg, do lotu bylo tego 8kg i 2.7m rozpietosci. I zas bez zyro w lotkach bylo nieciekawie. To i dlatego zdecydowalem sie uzyc najwieksze co mialem pod reka. Nawet bez autopilota dostojnie toto lata.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

A filmiku jak nie bylo tak nie ma. Tym razem nagrywajacy laptop powiesic sie raczyl.
Ale odlecialem na 1200m na wysokosci ok 100m i obraz byl ciagle dobry choc juz zaczynalo sniezyc. Sadze ze nastepne 100m i juz obrazu by nie bylo. Musze cos podzialac na polu antenowym.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Udalo mi sie tym razem. Nie do konca bo w jakims momencie bateria w laptopie zdechla ale cos mam.

Jak widac AV 5.8GHZ jest cokolwiek kaprysne. Ma ktos z tym jakies doswiadczenie?
Co prawda obraz byl do 2km ale jak widac zaklocen kupa. Radio natomiast bez zarzutu. Pelna kontrola nawet na 2km. A radio to FrSky ze standartowymi antenkami.
Wialo do 10m/s w porywach to i rzuca tym aeroplanem okrutnie.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Moment moment. Że niby ja tu marznę, latam przy 0C a kolega sobie po Dubai'u w krotkiej koszulce chodzi?? Obrazimy się, obrazimy... :D

Ja bym tam miedzy dwiema wieżami od razu przelatywał, wiatraki jeszcze jakieś mają pomiędzy nimi, dla lepszego efektu fpv :D



5.8ghz jest kapryśne, bardzo krótka fala, sygnał nie przechodzi przez przeszkody. Na plus zdecydowanie to, że nawet przy dużym szumie wciąż masz obraz. Usuń tą antenkę, zbuduj sobie Vee i daj trochę wyżej. W tej chwili z pewnoscią masz antenki "dwuzakresowe" 2.4/5.8. W bazie tak samo Vee albo biquad.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1159968\
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Jedrula
Posty: 2058
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2010, 20:22
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Jedrula »

Piknie pierwszy wstawiony na forum film i od razu 2km. Ja zaczynałem od 300m.
Co do 5,8ghz, to można wiedzieć czy odbiornik ma wbudowane diveristy. :?:
Lecę na nielegalu!
Awatar użytkownika
joemonster
Posty: 562
Rejestracja: poniedziałek 05 kwie 2010, 21:13
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: joemonster »

Toż to wyniki rewelacyjne i na frsky i na video, dalej to już trzeba by antenki panelowe / yagi montować.

Czekamy teraz na Burdż Dubaj z lotu ptaka i najlepiej z Gopro HD :)
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Diem - ja tu tez "marzne", zima przeciez, kurtke musialem zalozyc :mrgreen:
Jedrula - AV jest takie jak z fabryki. Zadbych wodotryskow. Antena nadawcza na bacznosc przed skrzydelkiem, odbiornik z antena tez na bacznosc przyczepiony do mojego kapelusza. Czyli na wysokosci 2m.
Joemonster - Burj Dubaj nazywa sie Burj Khalifa. Od imienia czlowieka ktory za to zaplacil. Dubajowi szmal sie skonczyl i do Abu Dhabczykow z kapeluszem musieli ruszyc by ich nie zlicytowano. Khalifa to sheik Abu Dhabi i calego kraju.

Ogolnie - zaskoczony bylem zasiegiem FrSky i zawiedziony jakoscia linku video. Kamera jest oczywiscie licha ale lepsza w drodze.

Dubajski wiezowcow filmowac nie moge bo to troche samobojcza zabawa. Dubajskie lotniko jest tuz obok, my jestesmy w strefie "No Fly", co kilka minut jakis autobus mam nad glowa a tych mniejszych tez sie pelno placze. Strach.

By polatac wyzej musze pojechac na drugie lotnisko, jakies 20km od miasta ale tam tylko pustynie i nic innego. Zadnego zaczepienia dla oka by sie w polozeniu zorientowac. Oczywisie telemetria etc ale to odbiera troche radochy.

Musze nad antenkami popracowac. Probowal ktos Vee i moze mi cos powiedziec jak to sie spisuje?
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Leszku, o antenkach poczytaj tu:
http://rc-cam.pl/viewtopic.php?t=1944&p ... ee&start=0
http://rc-cam.pl/viewtopic.php?t=2539&p ... ee&start=0
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=831&po ... ee&start=0
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=988&po ... ee&start=0

Znajdziesz tam też kalkulatory do obliczenia anten.
Ja osobiście w ostatnim sezonie latałem na 4km na ground plane z 4 przeciwwagami (1,2GHz; 460mW - moc faktyczna promieniowana).
________________
Cobra
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Cobra - dzieki za linki. Czytalem troche z tych wypowiedzie juz wczesniej. Wiekszosc widze uzywa 1.2GHz, ja mam 5.8 i dlatego pytalem czy ktos tego zwierza uzywal.
Niepokoi mnie ze ten systemik jest wysoce niestabilny. Gdy obraz jest dobry - jest bardzo dobry. Gdy mam model 100m nad glowa - OK, zdecydowanie link moge stracic, anteny w zlej pozycji plus cale zelastwo w modelu zaslania antene. Ale gdy trace wideo gdy model jest na 50m, 300m ode mnie i anteny sa zorientowane idealnie - hmmm, cos tu nie gra. Zaczynam podejrzewac ze mam jakas kiche sprzetowa. Nic innego mi do glowy nie przychodzi.
W koncu trzeba miec pewnosc ze wszystko biega bez zgrzytow zanim zaczne toto ulepszac.
Moze to byc rowniez taka uroda 5.8GHz.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
ODPOWIEDZ