Volantex Ranger 2000

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Volantex Ranger 2000

Post autor: sajgon »


cdn...
Ostatnio zmieniony wtorek 02 sie 2022, 19:49 przez sajgon, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: Volantex Ranger 2000

Post autor: marcinoc »

...hmmm, strasznie krótki lot... ;-)
A tak na poważnie to zdradziłbyś trochę konkretów.
Co w nim siedzi, co zostało z oryginału i jakie są jego możliwości.
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Volantex Ranger 2000

Post autor: sajgon »

marcinoc pisze: Co w nim siedzi
Wszystko co najlepsze, między innymi PiTLaB który umożliwił mi moją przygodę z lataniem fpv i to nie jest reklama tylko opinia zadowolonego użytkownika, ale siedzi w nim wiele dobrej woli użytkowników tego forum z którego czerpie wiedzę jak i inspiracje, więcej filmów jak i szczegółów zdradzę no chyba że agenci z ULC mnie zamkną :-P . cdn...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Volantex Ranger 2000

Post autor: Verid »

Hehe, normalnie aż mnie ciśnie ESa poszukać... :mrgreen:
Ten wredny...
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Volantex Ranger 2000

Post autor: df2 »

Verid pisze:Hehe, normalnie aż mnie ciśnie ESa poszukać... :mrgreen:
A es miał mieć jutro w końcu oblot :) po sklejaniu.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Volantex Ranger 2000

Post autor: Verid »

Noooo, to dawaj chłopie, dawaj :mrgreen:
Ten wredny...
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Volantex Ranger 2000

Post autor: sajgon »

większość wyposażenia z HobbyKing
napęd: PROPDRIVE V2 2836 2200KV Brushless Outrunner Motor
śmigło: APC 6x4E
serwa: Corona 939MG Metal Gear Servo 2,5 kg / 0.14sec / 12.5g 4sztuki nie używam opcjonalnych klap
OSD i AP: Pit-Lab
regulator Hobby King 40A, dodatkowy BEC dla nadajnika RC tej samej firmy, pakiet napędowy 5000mah 3S, elektroniki 800mah, link RC to Qlrs 433 i antena nadajnika toru video ze sklepu Qlrs.pl. kamera RunCam3 split nano.
nadajnik video: FOX 800 1,2G
pan-titl do kamerki: Fatshark 3-Axis Pan Tilt and Roll Camera Mount System (Supported By Trinity Head Tracker)
Waga 1,83 kg, czas lotu 1godz+++ prędkość maks 100km/h++ (mocno zależna od ustawień środka ciężkości) prędkość przeciągnięcia (?) zasięg operacyjny 20km
Obrazek
Tak więc jest to mój następny model po Ranger 1600 viewtopic.php?f=26&t=43503
Jest to bliźniaczy model różnice są tylko trzy długość skrzydeł, opcjonalne klapy, dodatkowy pręt wzmacniający skrzydła, cała reszta jest identyczna. Środek ciężkości u mnie wypada prawie idealnie w miejscu wyznaczonym na skrzydłach przez producenta, jest może o milimetr przesunięty przeze mnie do tyłu by ulepszyć parametry lotu. Napiszę co po wielu próbach z poprzednikiem trzeba zrobić, tak więc po pierwsze wymiana półki na osprzęt w kadłubie tej niższej, trzeba ją wymienić, widziałem że koledzy drukują, ja poradziłem sobie w inny sposób wyciąłem półkę ze sklejki na podstawie oryginalnej, lecz moja jest nieco dłuższa ponieważ, w powyższej specyfikacji Ranger nie dał by się wyważyć to jeden z powodów jej wymiany drugi to że owa półka po prostu się łamie i nie trzyma na miejscu po twardszych lądowaniach i nie mówię tu o kretach, tak więc półkę wyciąłem ze sklejki tak by na szerokość wpasowała się pod wypustki śrub montażowych poprzedniej półki jest to ważne ponieważ zyskujemy więcej miejsca na wysokość a po za tym półka się zaklinowała a dzięki temu mogłem przez otwór na kamerę z przodu kadłuba poniżej półki wstrzyknąć piankę montażową "Soudal" która pięknie wypełniła mi przestrzeń między półką a kadłubem scalając obie powierzchnię a jej nadmiar wyciąłem nożem do tapet, pakiet napędowy ten do elektroniki jak i nadajnik RC zamocowane na taśmę dwustronną, ale tylko tą droższą bo kupiłem raz tanią białą piankową i pakiety się odkleiły ja używam takiej ciemnej z czerwonym paskiem który się odkleja przed przyklejeniem dostępna w OBI, następną rzecz wymagająca wzmocnienia to pokrywa okna rewizyjnego znaczy podstawą na której zamocowany jest pantitl ja podklejiłem ją sklejką na klej "UHU POR"Obrazek
dodatkowo w kadłub wkręciłem dwa mini wkręty i przekładam pomiędzy nimi gumkę daje mi to pewne zamknięcie bo w oryginale praktycznie zawsze pokrywa się odczepiała i lądowałem z duszą na ramieniu (choć lądowanie na samych parametrach podawanych przez OSD bo kamera tam sobie gdzieś wisi...daje niezły zastrzyk adrenaliny i wiele doświadczenia ale w sumie lądowało się tak już nie raz z powodu innych niedociągnięć przy poprzednich platformach i to w bardzo zurbanizowanym terenie ;-) )Obrazek
Następna sprawa to wymiana śrub mocujących statecznik poziomy i pionowy na ogonie i mocujących całość do kadłuba jest ich w sumie sześć i w oryginale są po prostu malutkie wykonane z jakiegoś szajsmetalu wyrabia się w nich krzyżak i nie da się ich wtedy dokręcić ja dorwałem małe śruby bodajże w Castoramie są nie co większe mają większy skok gwintu śruby przez co nie wyrabiają otworów montażowych, są na śrubokręt płaski przez co łatwiej mi się je wkręca i są nie co dłuższe dając lepsze mocowanie
Obrazek
montaż omawianego ogona jest niewątpliwie zaletą konstrukcji bo zmniejsza on znacznie rozmiary pakowne modelu ale jego montaż jest najdłuższą procedurą przed startem ja żeby sobie to ułatwić zamocowałem dwa magnesy na klej "kropelka" na kadłubie i na stateczniku poziomym ułatwia i przyspiesza to montaż całości
Obrazek
Obrazek
Co więcej łoże śmigła w gondoli się wyrabia, doświadczyłem tego w poprzednim bliźniaczym modelu a do zauważenia przyczynił się kolega "Verid" który to swym sprawnym nieuzbrojonym lub uzbrojonym okiem, tego nie wiem, dostrzegł drgania na moich filmach, trafnie sugerując że pochodzą one od napędu, po mojej analizie skąd pochodzą te drgania okazało się że wyrabiło się to właśnie mocowanie, jak się wyrobi to klejenie na stałe klejem montażowym rozwiązuje problem, model jest duży i ciężki potrafi szybko latać tak więc nie oszczędzajmy na serwach, u mnie zawiodło jedno na skrzydle co skończyło się kontrolowanym kretem mianowicie obecne serwa uważam za dobre a wcześniej w skrzydła zmontowałem Turnigy™ TGY-50090M Analog Servo 20T MG 1.6kg / 0.08sec / 9g było to nie tyle powodem oszczędności bo miałem na stanie obecne teraz w modelu serwa Corony ale tym że one są minimalnie większe i było trzeba powiększyć otwory nożykiem tak więc warto się pomęczyć i dać mocniejsze serwa co więcej wszystkie połączenia sterów z orczykami od serw zostały wymienione na metalowe i po wytrymowaniu modelu sklejone klejem do gwintów na gwintach regulujących, taka moja zapobiegliwość z doświadczenia z poprzednimi platformami. Gdzie kupić? Ja Rangera 1600 wersja KIT kupiłem w polskim sklepie i był bez zarzutu pierwszego Rangera 2000 wersja KIT kupiłem u "chińczyka" i skrzydła miały wiele mini uszkodzeń co więcej model ciężko było wytrymować i skręcał na lewo... ale mogło to być przyczyną tego już wspomnianego wyżej serwa które w końcu padło a mogło dawać takie oznaki, po reklamacji w sumie dostałem duży zwrot i kosztował mnie on finalnie jakieś 120zł postanowiłem zostawić go sobie na części zamienne, pomimo małych uszkodzeń skrzydła po kontrolowanym krecie, obecny Ranger 2000 wersja KIT pochodzi z polskiego sklepu i jakość pianki jest bez zarzutu.
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Volantex Ranger 2000

Post autor: zbipok »

U mnie tak to wygląda
viewtopic.php?f=26&t=44725&start=0
Zbyszek
ODPOWIEDZ