Skrzydło ... The Interceptor

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: yoseph »

Krall, tak mi chodziło po głowie malowanie z orlików, bo to piękne samoloty, jedyny problem to brak odpowiedniej folii u mnie na miejscu:p Nie chciałem czekać na zamówienie :)
pma: główna różnica w tych profilach to unosząca się do góry końcówka, tak samo było w profilach zagi czy mh62. Tymczasem końcówka w tych skrzydłach to element który odcinam na grubości 5mm i zastępuję twardą i sztywną balsową lotką, więc i tak pozbawiam się przewagi tego profilu. Niestety w styrodurze lotki wychodzą za miękkie i potrzeba jest dużo zachodu żeby je usztywnić. Gdybym robił tradycyjne skrzyło do szybowca byłoby to warte zachodu. Mh 32 sprawdziłem nie raz w latających skrzydłach i wiem co się po nim spodziewać:)
rychoo
Posty: 151
Rejestracja: środa 11 mar 2015, 18:21

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: rychoo »

Oryginał to Pw51 - niesamowite właściwości, szybkość, zdolność do szybowania (co stanowi pewien problem przy lądowaniu) oraz brak przepadniecia na skrzydło...

Nie wiem jak zachowuje się forward swept ale planki są generalnie bardzo wrażliwe w pitch oraz na poprawne cg... Prz tej długości lotek stosuj bardzo małe 2ychylenia, u siebie mam mechanicznie 12mm total ale mixer ustawiony na 100% dla roll ale już tylko 60% dla pitch...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: pma_ »

Fwd sweep działa bardzo dobrze (np. alula) jedyny problem to sztywność konstrukcji skrzydła.

Peter Wick opublikował parę nowych profili, przy których PW-51 to już przeszłość :), jedyny problem to dokładnosć wykonania.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: yoseph »

Kiedyś poeksperymentuję z profilami pana Wicka :P Narazie korzystam ze sprawdzonych przeze mnie rozwiązań. Pamiętam że mieliśmy z kumplem dwie podróbki aluli z cyberfly. Były z epp więc na niewielkich zboczach świetnie nadawały się do kombacenia :D Pamiętam że bardzo ciekawie się przeciągały, moment ostrego zaciągnięcia steru wysokości, szarpnięcie modelem, od razu człowiek wiedział że strugi powietrza już go nie opływają w normalny sposób. Ale model spadał dokładnie w takiej pozycji w jakiej był przeciągnięty ;)
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: cebulator »

Co do wyznaczania CG to z ten rodzaj skrzydła pozwala się policzyć w Winlaengs4.
Skrzydło wygląda zacnie.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: yoseph »

Dzięki za podpowiedź odnośnie programu, w domu na pewno zweryfikuję to co sam ustaliłem. Generalnie model wczoraj wieczorem dostał jeszcze oklejony kadłub z wydrążonymi komorami na kamerę, akumulatory i elektronikę, skrzydło zostało przyklejone do kadłuba za pomocą soudala 66a. Myślę jeszcze nad czymś w rodzaju kołków rozporowych żeby dodatkowo zakotwiczyć skrzydło w kadłubie :p może coś mi przyjdzie do głowy i po południu coś wydrukuję:) zostało mi poprowadzić okablowanie i dorobić wydruki takie jak łoże silnika czy mocowanie esc razem z wywietrznikiem ;)
W tym tygodniu planuję oblot, oczywiście w zależności na ile pogoda pozwoli :) Odnośnie wychyleń lotek to jedna z moich obserwacji: im skos jest bliższy zeru to skrzydło jest: łatwiej wyważyć, jest mniej stabilne ( wymaga własnie mniejszych wychyleń) a co za tym idzie bardziej zwrotne :)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: pma_ »

ść policzysz dowolnym programem dla latających skrzydeł (to się nie zmienia), static margin 4% zwykle jest ok, pamiętaj o dużej czułości na pitch (ja moim ostatnim skrzydłem lądowałem na drzewie bo nie byłem w stanie sterować wysokoscią)

EDIT: To jest mój drugi wisel, lata bardzo dobrze.

Obrazek
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: yoseph »

O stateczności i wychyleniach napisał już rychooo, ja też napisałem:P odnośnie środka cięzkości, miałem w necie jakiś kalkulator ale wszystko się wykrzacza w momencie jak wrzucam mu do przeliczenia ujemny skos:/
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: pma_ »

zmień kalkulator, liczyłem alulę na jakimś i działało
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: yoseph »

faktycznie:) dzisiaj poszperałem i znalazłem http://wingcgcalc.bruder.com.br/en_US/? potwierdziło się to co ustaliłem ręcznie :)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: yoseph »

No i poleciał !
Narazie oblot tylko połowicznie udany.
Zaczęło się od tego że chciałem go dzisiaj oblatać bo mój kumpel mógł mnie wspomóc przy oblocie atomowym wyrzutem :) Prowadziło to do partyzanckiej walki o oblot modelu i tak prosto po powrocie z pracy w godzinę naładowałem pakiety, przykręciłem silnik, wrzuciłem esc, polutowałem kable i wyważyłem model :) Odbiornik musiałem przełożyć z dyżurnego z-84 który akurat był zahangarowany w samochodzie, więc odbiornik przełożyłem dopiero na naszym lotnisku, szybkie ustawianie radia i już gotowy do oblotu. Okazało się jednak, że silnik w 25% przepustnicy traci synchronizację. Do tego jedno z serw czasami łapie dziwne drgawki, wcześniej na testerze serv nic takiego nie było. Jednak zaparłem się żeby chociażby rzucić parę razy model żeby wiedzieć czego się spodziewać i wstępnie go wytrymować. Skubany jest szybki, posiada sporą doskonałość. Nie jest aż tak strasznie czuły na wysokość. Teraz trzeba dopracować to co dzisiaj było na szybko, chociażby śruby jako balast zamiast kamery :p. Muszę dorobić klapkę i jej zamykanie, wrzucić fpv i fc jak już Marbalon odeśle mój system z przeglądu.
Czara goryczy się przelała, niestety po raz kolejny dostaję coś nie do końca sprawnego ze sklepu abc-rc, dodatkowo mam podejrzenia że te serva to podróbki e-maxa i to nie jest pojedynczy przypadek. Dostałem je w woreczkach, bez żadnego opisu, po przyjrzeniu się naklejka na serwie też jakaś dziwna niby e-max ale nie do końca. Z resztą w internecie nie brakuje podobnych głosów, matek ma abc na swojej czarnej liście sklepów które sprzedają ich podróbki. Definitywny koniec zakupów u nich :/

Dawca i biorca organów
Obrazek

Gotowy do oblotu
Obrazek

Szczegół konstrukcyjny, wysoce zaawansowany system montażu na szybkozłączkę typu powertape :D
Obrazek

Po oblocie, idealnie dopasowany do szerokości samochodu :)
Obrazek

---------
edit.
Może oddzielny film to za dużo jak na taki lot, więc niech będzie że to trailer po prostu :D
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: yoseph »

W końcu dzisiaj miał miejsce prawdziwy oblot :)
Po dłuższym oczekiwaniu przyszły do mnie zamówione tydzień temu w Polsce serwa turnigy tgy-9025mg.

Muszę przyznać że nie miałem jeszcze tak wymagającego modelu. Ustawiałem go przez prawie 1.5 godziny lotu... model z dwiema powierzchniami sterowymi, porażka. Niby się spodziewałem ale mimo wszystko zaskoczyło mnie to jak każde 3mm przesunięcia środka ciężkości ma dramatyczny wpływ na lot. Ostatecznie model skończył z 25g ołowiu przyklejonymi do dzioba. Najwięcej problemów było właśnie z tym środkiem ciężkości, a następny temat to różnicowe wychylenie lotek. O ile przy pochylaniu modelu w prawo dosyć szybko udało się ustawić ten idealny punkt to przy lewej lotce nawet na filmach widać że model opuszcza dziób, dosyć niebezpieczne przy niskich przelotach. Ostatecznie efekt jest naprawdę fajny. Model lata fajnie, chociaż wymaga skupienia. Do świrowania przy nodze raczej się nie nadaje, jednak do dalszych lotów fpv powinno być idealne. Szybuje jak żadne inne moje skrzydło czy to robione czy kupne, nawet przy dużym stałym śmigle bez zaprogramowanego hamulca w regulatorze. Rodzi to problem z lądowaniem, ścieżka jest bardzo płaska a model przeciąga się duuuużo później niż nakazuje logika i zdrowy rozsądek. Trudno go wyczuć .
Teraz kiedy jest ustawiony niemal idealnie bez żadnych wspomagaczy to ręce mi opadają jak myślę o tym że wszystko muszę ustawić teraz w kfc32 inav. Czuję że to będzie długa walka.
Patrząc po filmach to powinienem dołożyć nieco expo do lotek, tak żeby zakręty były płynniejsze. Swoją drogą celowo szarpałem lotkami żeby dokładnie ustawić ich różnicowość.
Podsumowując model oferuje dużo, ale jest wymagający od pilota:) Gdybym miał budować drugi egzemplarz to pewnie miałby większy skos dla poprawy stabilności, oraz znacznie dłuższy i bardziej pękaty kadłub, dzięki temu byłoby więcej możliwości manewrowania wyposażeniem :)
Oczywiście to nie koniec tematu, bo w modelu teraz musi zawitać cały szpej potrzebny do latania fpv :) Tymczasem wrzucam film z normalnego oblotu. Chciałbym zaznaczyć że filmy z powietrza nie są w żaden sposób stabilizowane a nawet trochę wiało dzisiaj:)

rychoo
Posty: 151
Rejestracja: środa 11 mar 2015, 18:21

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: rychoo »

yoseph pisze:Szybuje jak żadne inne moje skrzydło czy to robione czy kupne, nawet przy dużym stałym śmigle bez zaprogramowanego hamulca w regulatorze. Rodzi to problem z lądowaniem, ścieżka jest bardzo płaska a model przeciąga się duuuużo później niż nakazuje logika i zdrowy rozsądek.
Czyli udało się utrzymac charakterystykę oryginału która również mnie za każdym razem zadziwia i zaskakuje...
Gratuluję pięknego oblotu!
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: Adrián »

To gratulacje!
Faktycznie, wygląda dobrze :-)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Skrzydło a la strix goblin

Post autor: yoseph »

Dzięki:) Coś czuję że poeksperymentuję z tym kształtem skrzydeł i innymi profilami :) Wczoraj na pokładzie znalazło się proste fpv,czyli kamera i nadajnik, żeby w trakcie weekendu sobie polatać:) Na pokład w przyszłym tygodniu wjedzie QLRS :) niestety z eleresa rezygnuję, po wielu próbach klapa i nie działa. Po 200metrach włącza się FS, nawet biorąc pod uwagę że eleres jest na połowie mocy. Trochę szkoda bo mam 2x kfc32f3 i tym samym muszę zrezygnować z wbudowanego odbiornika na rzecz zewnętrznego, no i cały trackmyrc czy tracker antenowy też fajny wynalazek.

rychoo- z tego co kojarzę masz u siebie w goblinie kfc. Podpowiesz od jakich pidów startowałeś z ustawieniami? Całkowita seria czy któryś template, np od z84 ?
ODPOWIEDZ