Pioneer 1400 jako hydroplan

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

wld39
Posty: 2
Rejestracja: środa 21 lut 2018, 09:05

Pioneer 1400 jako hydroplan

Post autor: wld39 »

witam wszystkich bardzo serdecznie,

modelami RC latam od 3 lat, głównie piankami, które przeszły różne modyfikacje, polegające na laminowaniu EPP oraz usztywnianiu konstrukcji. Modele, którymi latam to Cessna 182, FunCub i motoszybowiec ASW-18. Nie mam żadnego doświadczenia w budowie modeli samolotów, ale nie boję się przeróbek i modyfikacji. Sprawia mi to dużą satysfakcję. A teraz do tematu - spojrzałem na mój pierwszy model Pioneer 1400, na którym zaczynałem moją przygodę z lataniem, a teraz leży i się kurzy. Z racji tego, że mieszkam poza miastem i mam koło siebie spory staw pomyślałem, że fajnie byłoby mieć hydroplan. Sporo frajdy, a i warunki idealne do latania. Pewnie, można założyć pływaki do FunCuba, ale jakoś czuję przed tym respekt :). Czy waszym zdaniem możliwe jest przerobienie poczciwego Pioneera na wersję wodną? Kształt kadłuba wydaje się być odpowiedni, ale nie mam pojęcia jak zachowa się przy starcie z wody z takim profilem skrzydeł. Dodam, że z tym modelem mogę zrobić wszystko, bo i tak leży nieużywany. W zamyśle mam pokrycie spodu kadłuba tkaniną szklaną i żywicą, usztywnienie ogona, modernizacja steru kierunku i dodanie pływaków na końcówkach skrzydeł. W teorii fajnie brzmi, nie wiem jak będzie w praktyce. Jestem ciekaw Waszych opinii. Próbowałem coś poszukać w necie, ale żadna modyfikacja Pioneera, czy Bety nie dotyczyła przeróbki na hydroplan :) Ten pomysł zrodził się pod wpływem oglądania modelu Aqua Star 1/2A, który występuje w wersji kit, ale to konstrukcja klasyczna z balsy.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pioneer 1400 jako hydroplan

Post autor: Verid »

wld39 pisze: Pewnie, można założyć pływaki do FunCuba, ale jakoś czuję przed tym respekt :)
Dlaczego? Miałem SkySurfer'a 1400 (bliźniak Pionieer'a) w wersji z pływakami i to działało. Fakt że moje umiejętności pozostawiały wiele do życzenia ale rozwiązanie samo w sobie było ok.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
szoja
Posty: 513
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 12:49
Lokalizacja: B-stok

Re: Pioneer 1400 jako hydroplan

Post autor: szoja »

Modyfikacja jak najbardziej na miejscu dla tego typu samolociku:) i uznanie za chęci.
Polecał bym wykonanie zdejmowanegu spodu kadłuba ze styropianu i żywicy(tkaninka lub balsa).
Tu filmik forumowy znalazłem ze Starachowic
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... ZxTYnkXTBc
Obejżyj dokładnie profil boczny kadłuba na fotach w necie i szlifuj.
W razie jakiś pytań pisz na pw.

Boczne pływaki stanowczo odradzam
wld39
Posty: 2
Rejestracja: środa 21 lut 2018, 09:05

Re: Pioneer 1400 jako hydroplan

Post autor: wld39 »

Dzięki.
Bardziej przemawia do mnie model Catalina, a ten ma boczne pływaki. Pioneer ma rozpiętość 140 cm i obawiam się, że bez bocznych pływaków może walić się w wodzie na skrzydło. Spróbuję go zmodyfikować tak, żeby pływał swoim brzuchem po wodzie. Jestem ciekawy, jak to wyjdzie i jak będzie zachowywał się w wodzie i co najważniejsze przy starcie :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pioneer 1400 jako hydroplan

Post autor: Adrián »

Zrobiłem w bixie 2, zaadoptowałem od podobnej wielkości modelu i super sprawa.
Na początku fpv lądowanie było trudne, bo nie widać tak dobrze jak np na trawie ile zostało do wody, ale kwestia wprawy.
Działaj, będzie dużo frajdy :-)

Bix ma 1550 chyba i nie było problemu. Boczne są zbędne.
Ale jak masz obawy na początku, to zrób małe na skrzydłach, chociaż uważam, że szkoda roboty.

Później miał być fun cub, ale na marzeniach się skończyło.
ODPOWIEDZ