Skrzydełko 600mm do nocnych lotów

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 44
Rejestracja: sobota 06 wrz 2014, 15:24
Lokalizacja: ~Poznań

Skrzydełko 600mm do nocnych lotów

Post autor: Prezes »

Cześć!

Moje ostatnie skrzydełko częściowo się zdematerializowało (zapalił się regulator po "lądowaniu" na zalanej łące), więc postanowiłem zrobić jeszcze jedno, tym razem przystosowane do krótkich, zimowych dni. W tym celu zamontowałem oświetlenie - 4 paski po 14 diod ws2812b każdy. Skrzydełko generalnie trudno wyważyć bez sprzętu do FPV, ale do lotów testowych jakoś się udało.

Dane skrzydełka:
Rozpiętość: 600mm
Silnik: EMAX RS2205
Śmigło: Gemfan 5045
Lipo: 3s 1300mAh
LEDy: WS2812b
Plany: link

Parę fotek i krótki opis:
DSCF3478.JPG
DSCF3478.JPG (329.91 KiB) Przejrzano 4451 razy
Skrzydełko miało mieć czerwone paski na górze i niebieskie na dole, jednak w trakcie oklejania się zamyśliłem i wyszło jak wyszło :) Bezpośrednio nad diodami znajduje się przezroczysta taśma, a natarcie dodatkowo zostało wzmocnione taśmą szklaną.
DSCF3488.JPG
DSCF3488.JPG (736.68 KiB) Przejrzano 4451 razy
Winglety są montowane na magnesy, dzięki czemu skrzydełko bez problemu mieści się do plecaka.
Poniżej efekt końcowy. Szału nie ma, ale w nocy i tak nie widać co leci :)
DSCF3526.JPG
DSCF3526.JPG (572.7 KiB) Przejrzano 4451 razy
Na koniec krótka prezentacja diod oraz fragmenty lotu. Tryby świecenia można zmieniać przy użyciu potencjometru na aparaturze. Muszę jeszcze zamienić kolor czerwony z zielonym miejscami i będzie zgodnie z przepisami :)

Awatar użytkownika
szoja
Posty: 513
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 12:49
Lokalizacja: B-stok

Re: Skrzydełko 600mm do nocnych lotów

Post autor: szoja »

Jakiego sterownika diod używasz ?
Awatar użytkownika
Avatar
Posty: 127
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 19:46
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Skrzydełko 600mm do nocnych lotów

Post autor: Avatar »

Obstawiam, że kontroler działa z iNAV, a tam jest możliwość sterowania tymi ledami. Mogę się tylko domyślać, gdyż autor nic nie wspomniał o kontrolerze, który widać na jednym z zdjęć.
Aparatura: Taranis 9XD + pulpit
Modele: MPX Easy Glider 4; dronik 5" na ramie KHXC5 GEPRC
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 44
Rejestracja: sobota 06 wrz 2014, 15:24
Lokalizacja: ~Poznań

Re: Skrzydełko 600mm do nocnych lotów

Post autor: Prezes »

Kontroler lotu to SP Racing F3 i jak Avatar słusznie wspomniał, działa z INAV. Co prawda umożliwia sterowanie diodami WS2812b, ale maksymalna ilość, którą obsługuje to 32. Potrafi sygnalizować diodami np. uzbrojenie silnika, uzyskanie fix'a przez GPS i chyba też wyświetlać jakieś proste animacje, ale osobiście nie używam go do tego celu.

Wykorzystałem natomiast Arduino Pro Mini. Program został napisany na kolanie, część animacji pochodzi z przykładowych sketch'y arduino, część dodałem sam. Do zasilenia diod oraz uC użyłem dodatkowej przetworniczki DC-DC dającej 5V na wyjściu - o takiej - pasuje idealnie, bo można ją przylutować bezpośrednio do płytki Arduino.

Co do samego kontrolera lotu, to w przypadku tego skrzydełka można by go pominąć, zwłaszcza jeśli ktoś lata tylko FPV. Można by wówczas regulator przesunąć do przodu i nie byłoby problemu z wyważeniem. W przypadku lotów po ciemku dobrze jest jednak mieć jakieś zabezpieczenie, a i sam start z FC jest łatwiejszy.

Znalazłem jeszcze zdjęcie w większym przybliżeniu:
DSCF3502.jpg
DSCF3502.jpg (443.73 KiB) Przejrzano 4288 razy
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Skrzydełko 600mm do nocnych lotów

Post autor: Adrián »

Świetny ten patent z ledami i arduino.
Jest szansa podzielić się wsadem?
Dla mnie to czarna magia..A robi wrażenie.
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: Skrzydełko 600mm do nocnych lotów

Post autor: lgojniczek »

Fajne skrzydło ;-)
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 44
Rejestracja: sobota 06 wrz 2014, 15:24
Lokalizacja: ~Poznań

Re: Skrzydełko 600mm do nocnych lotów

Post autor: Prezes »

Adrián pisze:Świetny ten patent z ledami i arduino.
Jest szansa podzielić się wsadem?
Dla mnie to czarna magia..A robi wrażenie.
Wsad mogę bez problemu udostępnić. Musiałbym tylko poprawić kod, tak aby każdy mógł łatwo zmienić liczbę użytych diod itd. Jeśli rzeczywiście ktoś będzie go potrzebować to niech da znać.
lgojniczek pisze:Fajne skrzydło ;-)
Dzięki. Przede wszystkim jest tanie, proste w budowie i łatwe w transporcie :)

I całkiem fajnie lata FPV, nawet bez żadnego kontrolera lotu:



Filmik powyżej został nakręcony z użyciem poprzedniej wersji skrzydełka (zanim spaliło się ESC). Kamera płytkowa widoczna z przodu, Mobius montowany był od dołu, a nadajnik Video znajdował się na baterii.
DSCF3390.jpg
DSCF3390.jpg (186.6 KiB) Przejrzano 4192 razy
ODPOWIEDZ