Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)-VoyagerV4

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)-VoyagerV4

Post autor: TorFPV »

Cześć,

zaczynam budowę skrzydełka docelowo pod FPV i GoPro.

Skrzydło ma takie wymiary:

Obrazek

Wycięte ze styropianu, wzmacniane listewkami sosnowymi 5x3 oraz oklejone srebrną taśmą pakową.

Chciałem się Was doradzić w temacie bebechów.
Co sądzicie o takim setupie:

Silnik na 4s - https://hobbyking.com/en_us/turnigy-d35 ... motor.html
Regulator - https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-4 ... -ubec.html
Serwa - https://hobbyking.com/en_us/corona-929m ... 12-5g.html
Serwa pantilta - https://hobbyking.com/en_us/hxt900-micr ... ec-9g.html
- szukam jeszcze serwa 270 stopni na pan
BEC - https://hobbyking.com/en_us/turnigy-5-7 ... ipoly.html
Baterie to liony 2x po 4s 7Ah, łącznie 14Ah na pokładzie.

No i Fpv, standardowo : Fox 800, autpilot i osd Z&P, kamerka forumowa sony.

Z wagą planuje zmieścić się w 1,6kg. Czy taka waga dla tej rozpiętości to dużo ?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 23 paź 2017, 12:37 przez TorFPV, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: Keri »

Czy to ma być masa do lotu z pełnym wyposażeniem fpv? Jeśli tak to chyba nie jest obciążony zbytnio. Fabryczny piankowy FX-61 o rozp 160cm do lotu bez fpv z pakietem 4s 3000 to jakieś 1,45kg.
Czy silnik ten wybierałeś celowo? nie twierdzę, że jest słaby bo nie używałem nigdy ale porównuję do Redoxa 2000/900 gdzie przy 28- 32A mam ciąg statyczny 2000g, tego z linku to "tylko" 1200 z haczykiem.
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: TorFPV »

Szukałem ekonomicznego silnika i wydaje mi się że ten turnigy taki jest, ale jestem otwarty na propozycje.

W jakim modelu używasz tego silnika Redox ? Jaka rozpiętość i waga ? Jaki pobór prądu do poziomego lotu no i jakie zasilanie ?
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: Poli25 »

Ja u siebie mam Dys 3548 1100KV Ciąg 2150g a skrzydełko (2m) waży 2500g i ciągnie jak szatan. Zasilanie 4S 8000mAh
Twój silnik jest dużo słabszy ale skrzydełko też dużo lżejsze więc powinien dać darę. Ja bec-a wykorzystuję z regulatora aby zaoszczędzić na wadze.
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: Keri »

Tak jak napisałem - w FX-61 skrzydło o rozp 160cm i w Predatorze 200cm rozp; W obu przypadkach pakiet 4s 3000 - nie dlatego, że preferuję ale na 10 min lot w zupełności wystarczało. Nie powiem ile bierze w locie poziomym bo nie bardzo mam jak sprawdzić - co prawda mogę włożyć wattmeter ale pokaże mi wartości maksymalne.
Wydaje mi się, że silnik o małym kv zawsze będzie ekonomiczniejszy od tego z dużym. Gdzieś przy opisie modelu ktoś podawał, że silnik pobiera maks. 32A ale w położeniu 50% mocy tylko kilka A w co nie chciało mi się wierzyć...do czasu gdy wczoraj w domu sprawdziłem to na redoxie - drążek w połowie "gazu" a pobór zaledwie kilka A na śmigle drewnianym Gemfan 11x4. Ale do lotu jutro założę APC 11x5,5.
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: TorFPV »

Dobra, zmiana planów, wezmę tego Redoxa i regulator 30A, zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Pozostaje temat serwa 270 stopni na oś PAN, kojarzycie takie serwo ? Na hk nie mogę znaleźć, a jak są to jakieś bardzo duże.
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: Keri »

Dziś chciałem polecieć FX-61 ale wiało strasznie - gdzie te czasy gdy latało się przy wietrze 13m/s :cry: . Zrobiłem tylko pomiar prądu na maksa i w 50% mocy na śmigle APC 11x5,5. Było to 28A dla maksa i w zaokrągleniu 8A w 50%. Regulator 30A może być graniczny ze wskazaniem na za słaby w zależności od tego jakie smigła założysz. Ja mam w tej chwili podpięty 40A.
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: TorFPV »

2kg ciągu to przewyższa masę całego skrzydła więc na pewno założę mniejsze śmigło by nie przekraczać maksymalnie 25A

EDIT:

Zaczęło się :D

Porównanie ze starszym bratem

Obrazek

Przygotowanie miejsca pod klejenie

Obrazek

Rdzenie standardowo klejone na soudal 66A, ten którym pod wpływem wilgoci masakrycznie się pieni

Obrazek

Sklejona całość

Obrazek

Miałem w planach wkleić też listewki ale ze sklepu w którym je zamawiałem doszły wszystkie połamane i czekam na rozwiązanie sprawy

Obrazek
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: Keri »

Nie prościej było kupić listewki w miejscowej Castoramie lub Praktikerze? Te czarne pasy to taśma zbrojona i nic więcej czy tylko do foto by się trzymało? Ja zawsze wklejałem dwie listewki ale w poprzek przechodzące jak najdalej przez centropłat i zawsze konstrukcja była sztywna.
Śmigło jakie założyłem nie jest na 3s ale wattmeter pokazywał, że nie przekraczam dopuszczalnego obciążenia. Dla 4s zalecają 10'' tyle, że podają to w taki sposób - 11x5, 10x3(4) 10x6(3) więc bądź tu mądry :mrgreen: W tej konfiguracji regulator 3s też wystarcza ale nie ma już marginesu na ewentualne kombinacje śmigłami.
To Ty chyba pisałeś, że chcesz okleić model tasmą pakową koloru i faktury metalik? Też ją mam ale szkoda mi było jej użyć bo mam tylko jedną rolkę. Natomiast bardzo polecam oklejenie całości folią modelarską tak jak model konstrukcyjny.
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: lotpawel »

a może kabinka w stylu JR65 na pan tilt?
i zwykłe servo ogarnie temat;)
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=38104&start=90

ps. takie małe skrzydło robisz? to chyba daleko nie będziesz latać:D
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: TorFPV »

Nigdy nie kupowałem listewek w castoramie, nawet nie wiedziałem, że można kupić tam takie małe ;) Te czarne pasy to zwykła taśma pakowa tylko do klejenie by się nie rozeszło. Co do wzmocnień to od góry i na dole dźwigary z listewek 5x3 oraz przez cały model dwie listewki 10x8, taki mam standard i skrzydło zawsze sztywne. Pewnie mamy to samo na myśli ;)

Co do oklejenia to mam taką srebrną taśmę, oklejony jest nią starszy Voyager. Zawsze nią obklejam, nie zależy mi na kolorze bo i tak nie patrzę na ten model w locie ;)


Co do kabinki to chce to zrobić jak najlżej. Zawsze robiłem tak, że wklejałem serwo pan w styropian tak że wystawał tylko czubek kilka milimetrów i na to nakładałem pantilta. W tym przypadku chce zrobić tak samo tylko, że nie mogę znaleźć serwa 270 stopni. W poprzednim modelu miałem 180 ale nie wystarczało mi to ;)

Skrzydełko będzie typowo do śmigania między drzewami, górkami, z zamontowanym gopro na nosie. Skrzydełko małego zasięgu ;)
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: Keri »

Dziś w końcu udało mi się polecieć Fx-61 z silnikiem Redox Bl 2000/900 i śmigle 10x5. niestety w momencie startu pogoda znowu pogorszyła się; pociemniało i co najważniejsze strasznie wiało. Po prawie 5 min zakończyłem loty bo to raczej była walka o utrzymanie stabilnego lotu. Za to gdy się już spakowałem pogoda znowu zrobiła się idealna.
Kamerę SJ5000plus ustawiłem "twarzą" do tyłu by był widok jak szybko silnik pcha model do góry. Przy tym wietrze to szedł pionowo na półgazu więc test nie do końca udany. I tu pytanie - czy na filmie będę widział poziome pasy od obracającego się śmigła czy niekoniecznie? :->
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: yoseph »

Będę śledził wątek :) Co najlepsze. Dostałem wczoraj zlecone rdzenie o bardzo podobnych wymiarach i proporcjach, tylko że centropłat jest o 10cm szerszy żeby pakiety w poprzek się zmieściły... I ja to nazywam dużym skrzydłem :D
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: TorFPV »

Miło ;)

Sklep okazał super klasę i ponownie wysłał listewki, dzisiaj dotarły.

Wkleiłem od góry dźwigary z listewek sosnowych 5x3

Obrazek

oraz listewki sosnowe 3x3 przeznaczone na wzmocnienie natarcia

Obrazek

Obrazek

Jutro rano wkleję dźwigary 5x3 od dołu a następnie listewki 10x8 przeznaczone do wzmocnienia całego skrzydła przez środek i będzie sobie schło przez weekend ;)
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Coś małego pod GoPro (Skrzydło 1,5m)

Post autor: TorFPV »

Update.

Wklejone dźwigary 5x3 od dołu:

Obrazek

Wklejone poprzeczne wzmocnienia z listewek 10x8, takie same będą też od góry:

Obrazek

Jadą już do mnie serwa, regulator, silnik i nadajnik video 800mW :-D
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
ODPOWIEDZ