Motoszybowiec FPV full diy

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Motoszybowiec FPV full diy

Post autor: Majk99 »

Hej
Z racji tego, że od zawsze interesuję się lotnictwem, a przez brata też dokładniej szybownictwem postanowiłem przez zimę zbudować motoszybowiec. Na codzień latam kopterami i lubię projektować 3D więc teoretycznie nie powinno być problemu, no właśnie... *teoretycznie*. Może na początek wytłumaczę o co chodzi z "full diy". Otóż nie byłbym sobą gdybym zrobił wszystko "standardowo" więc silnik będzie zamontowany na belce ogonowej, a śmigło będzie się kręciło wokół niej. Na forum pfmrc znalazłem rysunek ("czysto teoretyczny bez skali"), który idealnie obrazował mój pomysł. Projekt 3D już mam, chociaż przydałoby się trochę poprawić. Rozmiar celuję w 3510, kv i śmigło do ogarnięcia. Docelowo planuje pakiet liion, ale zobaczymy jak to będzie. No i rozpiętość skrzydeł ~2m, wiem, nie jakoś dużo ale mam nadzieję, że da radę. I na koniec zostawiłen najlepszą część czyli metodę wykonania. Plan jest taki: Kadłub laminowany włóknem szklanym i węglowym na kopycie z depronu (później pianka kulturalnie wyjęta), skrzydła i usterzenie z pianki zalaminowanej włóknem szklanym i węglowym (pianka zostaje). Planowana masa ~2kg. Relacja z budowy będzie tutaj ale jest jeszcze kilka pytań:
1. Jaki polecacie profil do takiego sprzętu? (planowana cięciwa 15 > 7cm, pewnie za to dostanę, ale taki jest plan :-P )
2. Jakie kv i śmigło do tego?

Na teraz to tyle, chociaż pewnie pojawi się więcej pytań :-)
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Motoszybowiec FPV full diy

Post autor: yoseph »

Majk99 pisze:planowana cięciwa 15 > 7cm, pewnie za to dostanę, ale taki jest plan )
No dostaniesz :D Cięciwa przy środku skrzydła to przy takiej rozpiętości minimalna cięciwa dla końcówki skrzydła. Dlatego zrób 25>15. Uwierz mi że to co wymyśliłeś nie jest dobrym pomysłem. Będzie się sypał w korka przy byle okazji. Profil do szybowania to stanardowo sd7037, tylko musisz postarać się go odwzorować jak nalepiej.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4653
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Motoszybowiec FPV full diy

Post autor: pma_ »

Propnuję zacząć od xflr5 skoro chcesz projektować od zera, albo skopiować jakiś istniejący układ modelu.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Rawen 75
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 20:50

Re: Motoszybowiec FPV full diy

Post autor: Rawen 75 »

Witaj! Może to troszkę pomoże
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zawsze są lepsi, mądrzejsi mistrzowie od rozdawania złotych łopat, którzy tylko krytykują i mało wnoszą do tego co robisz. Ot taka nasza cecha narodowa.
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Motoszybowiec FPV full diy

Post autor: Ben »

Taki model jest w sprzedaży, tu można trochę poczytać o tym modelu, jest też parę filmów na YouTube. Model jakoś nie zdobył wielu użytkowników. Projekt ciekawy i będę z ciekawością go śledził, ponieważ chodzi mi po głowie zbudowanie modelu do FPV z napędem pchającym o podobnej rozpiętości i wadze. Odnośnie projektowania i wszystkich wymiarów, proponuję wzorowanie się na modelach będących w sprzedaży. Mam na myśli - profil, rozpiętość, cięciwę skrzydła, powierzchnię stateczników. Najlepiej uczyć się od innych bardziej doświadczonych ;-)
pozdrawiam
Ben
ODPOWIEDZ