Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyczny

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Barnaba
Posty: 28
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 12:50
Lokalizacja: Warszawa

Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyczny

Post autor: Barnaba »

Witajcie,

Poza "przywitalnią" to mój pierwszy post :) Po paru latach przerwy w lataniu różnymi prostymi modelami RC wpadłem na pomysł zabawy z FPV. Od dwóch miesięcy kompletowałem sprzęt:

Sam model:
ASW 28 v2 KIT z Volantexu / rozpiętość 2,6m
6x serwo Goteck GS-9018C 9g 1,5kg
ESC HobbyWing Platinum 40A PRO
Silnik Volantex 4023 1000KV
Śmigło składane 1060

FPV:
Kamera RunCam Split
Nadajnik Tarot 5,8 GHz 1W
Odbiornik/gogle/nagrywarka Eachine VR D2 Pro

Autopilot/sterowanie:
Arkbird 2.0, GPS M8N, prędkościomierz, Arkbird UHF LRS, aparatura Turnigy 9x z oryginalnym oprogramowaniem.

Bateria póki co Multistar 3000mAh

Szybowiec spędził w powietrzu na pewno godzinę lub może dwie w ok. 20 lotach bez większych problemów. Lata dość wrednie w turbulentnych warunkach, ciężko znaleźć odpowiedni środek ciężkości, w przeciągnięciu od razu wali się na skrzydło. Trzeba pilnować prędkości. Jeszcze na pewno muszę go trochę wytrymować. Samo zamontowanie i uruchomienie całego systemu FPV + autopilot zajęło mi ok. 2-3 dni, to chyba plus Arkbirda, rzeczywiście system plug&play. Najwięcej czasu straciłem na miksowaniu kanałów do sterowania OSD :)

Pierwsze loty wyglądały tak: https://youtu.be/YGSGP-yaN4o

I na koniec mam parę pytań. Potrzebuję dość mocny nadajnik aby osiągnąć odległość ok. 50 km (minimum 30 km) najlepiej bez trackera (AAT). Obecnie do nauki wybrałem 5.8 GHz z uwagi na prostotę odbiornika (3 w 1: nagrywarka, odbiornik, ekran). Teraz zastanawiam się nad przejściem na 1.2-1.4 GHz i zastosowanie posiadanego nadajnika jako przekaźnika sygnału do gogli. Szukam sporo informacji na temat różnic częstotliwości i wbrew pozorom są różne opinie. Stąd moje pytanie:
-czy zastosować zestaw 1,4 GHz 1,5 W https://www.banggood.com/Partom-1_4G-1_ ... 28906.html i zrobić przekaźnik na 5,8 do gogli,
-czy zastosować nadajnik 5,8 GHz 2,5 W https://www.banggood.com/Skywing-TS2500 ... 91135.html

Domyślam się, że 1,4 GHz będzie lepszym rozwiązaniem, jednak czy nie będzie się sprzęt gryzł z UHF na 433 MHz? Nadajnik/odbiornik mogę odseparować na 2 metry. Obecnie mam zero zakłóceń 433 z 5,8.

No i jak ktoś dotrwał do końca to najważniejsze :) Lot ma odbyć się z balonu meteorologicznego, tak więc zero przeszkód po drodze, również zakładam bezchmurną pogodę. W stacji bazowej będę miał pomocnika (zamiast trackera). Czy osoba da radę wycelować antenę kierunkową na takiej odleglości? Czy powinna być panelowa? Oczywiście montowana na statywie.

Dzięki za pomoc :)
Barnaba
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Chestnut »

kolega planuje lot od balonu strato, modelem który
Lata dość wrednie w turbulentnych warunkach
A ma kolega świadomość że na takim pułapie występują wiatry znacznie mocniejsze od tych przy ziemi? ;-)
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Barnaba
Posty: 28
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 12:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Barnaba »

A ma kolega świadomość że na takim pułapie występują wiatry znacznie mocniejsze od tych przy ziemi? ;-)
Oczywiście, występują prądy strumieniowe w okolicach tropopauzy, ale ich występowanie jest miejscowe. Da się je przewidzieć. Gorzej z gęstością powietrza będzie :)
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: lotpawel »

bez trackera i anteny o dobrym wzmocnieniu będzie ciężko.
Panelowa niby ma dobre wzmocnienie ale przy tej odległości to brał bym Yagi.
Ja latam na 435Mhz i 1.2Ghz i nigdy nic się nie zakłócało.
No może czasem na ekran wchodziły pasy ale to w moim przypadku była kwestia instalacji naziemnej.
Obawiał bym się też o serwa - 1.5kg w modelu o takiej rozpiętości, wchodząc w silny strumień wiatru gdy autopilot będzie chciał kontrować to może skończyć się źle.
Barnaba
Posty: 28
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 12:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Barnaba »

Podejrzewam, że serwa dadzą radę. Latałem przy turbulentnych 8 m/s i wszystko było ok, reakcje były poprawne, rozpędzałem do 90 km/h IAS. Bardziej mnie zastanawia czy przy -50 st. C smar w serwach nie zastygnie. Muszę ogarnąć suchy lód do testów :)
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: lotpawel »

jak je dobrze zapakujesz w styropian to myślę że się nic nie stanie.
Druga sprawa to można by zrobić prosty układ z kawałkiem drutu oporowego nawiniętego na serwie. Można by je podgrzewać albo na zasadzie automatycznej - temp spada to drut grzeje, albo z przycisku z aparatury.
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Plotek »

Kolega z nalotem wynoszącym godzinę wybiera się na wysokość 30km?
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
Barnaba
Posty: 28
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 12:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Barnaba »

Druga sprawa to można by zrobić prosty układ z kawałkiem drutu oporowego nawiniętego na serwie. Można by je podgrzewać albo na zasadzie automatycznej - temp spada to drut grzeje, albo z przycisku z aparatury.
Sprawdzę najpierw wytrzymałość na niskie temperatury. Chciałbym uprościć maksymalnie konstrukcję. Myślałem o takim podgrzewie, ale to zobaczymy.

Plotek, wysokość bliżej 20-25 km, nie zależy mi na biciu rekordów. Nalot na tym motoszybowcu nie będzie problemem wg mnie. Najważniejsze to osiągnąć zasięg tych 30 km. W trakcie testów myślę że jeszcze parę godzin wylatam. W ostateczności, w przypadku awarii szybowiec opadnie na spadochronie i będzie po prostu kapsułą.

Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Adrián »

Jak z legalnością takiego przedsięwzięcia?
Barnaba
Posty: 28
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 12:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Barnaba »

Trzeba uzyskać zgodę w Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej, bezpłatnie i czeka się ok. 2 tygodni na decyzję co do samego lotu balonu wolnego bezzałogowego. Jestem jeszcze w kontakcie z ULC i UKE.

Będę informował na bieżąco o postępach, liczę tylko na pomoc w transmisji wideo ;) skłaniam się w stronę nadajnika 5.8 GHz o mocy 2,5 W. Jest dostępny od ręki w Banggood.
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: volender »

to widziałeś może?

na pewno proponowałbym Ci video na niższej częstotliwości, np 1.2 GHz. Im niższa, tym lepsza propagacja fal/przenikalność przy tej samej mocy nadawanej.

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=31&t=3 ... pBnurznFio


Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: fragles »

Adrián pisze:Jak z legalnością takiego przedsięwzięcia?
To jest lot BVLOS, więc chyba takie uprawnienia są konieczne.
Barnaba
Posty: 28
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 12:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Barnaba »

Uprawnienia BVLOS potrzebne są do każdego lotu FPV poza zasięg wzroku :) tutaj właśnie ustalam z ULC kwestie pozwolenia jednorazowego. Rozporządzenie przewiduje odstępstwa od tego uprawnienia.

Ten wątek mi umknął, dzięki Volender. Ja już balon parę lat temu puszczałem wykorzystując radiomodem xbee 868 pro, antenę panelową na spodzie kapsuły, yagi na ziemi i rejestrator parametrów lotu zbudowany na arduino. 3 kamery zostały skradzione zanim odzyskałem kapsułę. Ale najważniejsze były parametry, a złodziej ukradł wszystko co miało obiektywy i się błyszczało... resztę zostawił, łaskawca.

W każdym razie zależy mi na prostocie i niezbyt wielkich wydatkach, po prostu mam balon który chcę wykorzystać jeszcze w tym roku bo się kurzy i nie chciałbym aby sparciał :)

Wracając do tematu wizji: zakładając, że nadajnik będzie bez przerwy baaardzo daleko od ziemi może jest szansa uzyskać wizję na nadajniku 5,8G 2,5W? Ze sprawdzonych źródeł mam nadajniki 1,4G 800mW lub powyższe 5,8G. Na rcgroups widziałem różne opinie, jak również na youtube film z lotu na 22 km na nadajniku 1W.

Oczywiście wiem, że to wszystko jest poprzedzone dziesiątkami lotów testowych ale chciałbym zminimalizować metody prób i błędów :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Adrián »

Również jestem zdania, że lepszy będzie tutaj link 1.2 niż 5.8 i piekarnik, bez robienia żmudnych testów.
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: lotpawel »

1.2ghz zdecydowanie. Choćby ze względu na pełno "śmieci" na 5.8Ghz w eterze.
ODPOWIEDZ