Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyczny

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
szoja
Posty: 513
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 12:49
Lokalizacja: B-stok

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: szoja »

Rozbierz wszystko z modelu, zacznij testować odzielnie link rc i video odzielnie bezpośrednio z aku. Zobacz jakie anteny najlepiej się spisują. Potem na płaskim kartonie itp zacznij powoli dokładac elektronikę. Badaj jej wpływ na zasięgi.
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Assur92 »

Możesz wstawić zdjęcia swojego cuda, jak i bazy? Na micropower czyli ~1mw na eleresie zrobilismy 7km na równym terenie więc coś naprawdę masz przekombinowane. na ponad 50km jest ponad 50% rssi i wraca telemetria jak nikt w pobliżu nie lata na eleresie, a nie ma u nas żadnych kosmicznych technologii.
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Barnaba
Posty: 28
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 12:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Barnaba »

Zawsze mam mało czasu na oblot i testy, więc zdjęcia tylko takie:

Obrazek

Obrazek

Bałem się, że przekombinuję z tymi przedłużeniami anten, widać jak to jest puszczone po skrzydłach. Baza to statywy bez trackerów, odbiornik wizji zasilany przez akumulator motocyklowy, ze stabilizowanym napięciem z przetwornicy step up/down na 12 v. LRS zasilany z aparatury 5-cio metrowym przewodem 22 AWG, aparatura zasilana pakietem LiPo 3S 4Ah. Co ciekawe LRS na oryginalnej antenie dookólnej ma ten sam zasięg. Wszystkie testy jakie robiłem to tylko w locie. Zawsze to szybciej niż jeździć parę km ze sprzętem uruchomionym. Może to też silnik tak zasyfia? Teraz zrobię pudełko testowe, które będę mógł wziąć pod pachę.
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Assur92 »

Masz możliwość wywalenia przedłużacza od LRSa? Tak samo możesz zobaczyć jakie napięcie dochodzi Ci do nadajnika, ale raczej będzie ok. dobry dipol + dookólna zorby daje radę na 50+km na tyczce 5m. Niestety takie zdjęcia z daleko dużo nie dadzą, zrób zdjęcia instalacji w modelu, może ktoś dostrzeże błąd.
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Barnaba
Posty: 28
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 12:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Barnaba »

LRS miał zasięg taki sam, bez różnicy czy na przedłużaczu 5m czy na kabelku 10 cm. Napięcie do aparatury szło bezpośrednio z pakietu 3S, zawsze powyżej 12 V. Model już rozebrany i schowany głęboko do szafy. Pozostała elektryka :) Zrobię tak jak mówicie - każdy element systemu będzie sprawdzany oddzielnie.

Mam pytanie z innej beczki: znacie dobrą konfigurację (silnik + śmigło) Mini Talona pod pakiet 3S i regulator 40A? Zależy mi na niewielkim modelu, ale musi latać na pakietach 3S. Obecnie latałem ASW 28, który ważył ponad 2 kg, a ciągu miał pewnie nie więcej jak 1kg i jakoś to dawało radę, ale zero tolerancji na błędy przy starcie :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Verid »

Barnaba pisze:Mam pytanie z innej beczki: znacie dobrą konfigurację (silnik + śmigło) Mini Talona pod pakiet 3S i regulator 40A?
Proponuję zajrzeć do wątków o mini Talonie a nie w tym robić mydło i powidło.
Ten wredny...
Barnaba
Posty: 28
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 12:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Barnaba »

Verid pisze:
Barnaba pisze:Mam pytanie z innej beczki: znacie dobrą konfigurację (silnik + śmigło) Mini Talona pod pakiet 3S i regulator 40A?
Proponuję zajrzeć do wątków o mini Talonie a nie w tym robić mydło i powidło.
Masz rację, nie ma co schodzić z tematu. Przeczytałem, niewiele mi to rozjaśniło, aczkolwiek póki co skupiam się na sprawdzeniu linka RC i video.

Z ciekawostek: spaliłem właśnie odbiornik Arkbird UHF, podając mu przez przypadek napięcie 9V, chociaż w instrukcji jest informacja że można podać do 12V. Nowy kosztuje 22$ i mogę zamówić ale... przejrzałem cały internet w poszukiwaniu "rekordów" odległości Arkbird UHF i szczerze jest chyba jeden udokumentowany lot na jakieś 50 km. Reszta to w granicach 12 km. Zrobiłem test (zanim spaliłem odbiornik) samego LRS na antenach dipol (rx) i moxon (tx) i zasięg wyszedł mi 2 km. Warunki testowe: odbiornik - balkon 8. piętra bloku, nadajnik - wiadukt ruchliwej ulicy. Przeszkody: parę drzew i może jeden budynek.

Rozważam zmianę LRS na coś innego, najważniejsze aby nie siało na 1.2 GHz. Przeczytałem na szybko wątek o Qczek LRS i brzmi zacnie, jednak jakiekolwiek próby flashowania, lutowania, programowania i strojenia nie tyle co mnie przerastają, co po prostu nie mam czasu na to. Są dobre systemy PNP ale ceny z kosmosu, od pół roku rozważałem zakup Dragonlink V3, teraz poczytałem o TBS Crossfire, wszystko ponad 1000 zł, ale mają telemetrię co jest zbawieniem przy utracie video w moim przypadku. Przy realizacji projektu z szansą odzyskania sprzętu na poziomie 60-80% to trochę spory i niepewny wydatek. Arkbird naprawdę fajną robotę zrobił ze swoim kompleksowym systemem, ale ten LRS to trochę kiszka. Moc 1,4 W w radiostacji na paśmie 70 cm (433 MHz) dałaby zasięg korespondecji pewnie ze 100 km w czystym powietrzu. Jak już się rozgadałem to napiszę, że wszedłem w ten cały Arkbird z uwagi na świetną okazję cenową i za połowę ceny miałem autopilota i LRS.

Drogie Bravo, pomóżcie wybrać LRS :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Verid »

No niestety albo PnP i konkretny becalen albo siadasz i się uczysz patentu Qczka względnie opanowujesz eLeReS'a. Innej drogi nie ma. To tak jak z kopterami - nie chce ci się bawić w ustawianie to idziesz do DJI. Masz zacięcie - Pixhawk/APM/iNav i jechane z tutorialami.
Ten wredny...
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Assur92 »

Osobiście jestem za eLeReSem. Polski produkt, natychmiastowa możliwość kupna czy to odbiornika czy nadajnika, już nie wspominam o tym że możesz na nim mieć autopilota, tracker, masz do niego aplikacje na androida czy dedykowany wyswietlacz ktory pokazuje dane telemetryczne. Testowany na ponad 50km ze stabilnym linkiem RC i RSSI na poziomie 50-60%. Czego chcieć więcej. O pomyśle Qczka i jego lrsie dużo nie powiem, ale myślę że jeszcze sporo testów i poprawek go czeka by osiągnąć poziom eleresa.
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Barnaba
Posty: 28
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 12:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Barnaba »

Assur92, dzięki. Czytałem rok temu o eLeReS ale może byłem słabiej zorientowany. Teraz przejrzałem temat... i rzeczywiście to głupie nie jest. Połączony AP, OSD, odbiornik i filtr to jest to. Zanim przeczytam setki stron forumowych mam pytanie: czy do tego KFC podłączę czujnik prędkości? Najlepiej cyfrowy. Czy on ma jakąś pamięć na zapamiętanie logu?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Verid »

Barnaba pisze:Zanim przeczytam setki stron forumowych mam pytanie
Zła kolejność to po pierwsze. Najpierw czytasz, potem pytasz.
Po drugie, nie ma potrzeby rycia po forum w poszukiwaniu specyfikacji sprzętu - wystarczy odwiedzić stronę producenta
http://4drones.pl/?22,pl_kfc32ftb-promocja!
http://4drones.pl/?38,pl_kfc32f3_inav-promocja!
Ten wredny...
waldek72
Posty: 223
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 16:16
Lokalizacja: Ostrów

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: waldek72 »

Jak ma by tanio na INAV to moze:
https://hobbyking.com/en_us/flip32-naze ... tore=en_us
Do tego frsky L9R i dobre anteny. Ale 50 km to jednak sporo na 2,4.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Adrián »

Jak ma być tanio, to Qczek eleres ;-)
Może jeszcze jest promocja z Ali, to można mieć zestaw tx i rx na kilkadziesiąt km (spr było do 40km) za niespełna 40zł plus anteny

Na swój czekam i będę testował. Kupiłem jakieś podstawowe anteny/baty i zobaczę ile na tym da się wycisnąć. Będzie za mało, to dokupię dorabiane pod konkretne częstotliwości.
Barnaba
Posty: 28
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 12:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Barnaba »

Adrián pisze:Jak ma być tanio, to Qczek eleres ;-)
Decyzja podjęta, będzie Qczek LRS :) poczytałem o tym przed weekendem i ogólnie ogarnięcie tego wydaje się być prostsze od programowania aparatury Turnigy 9X :) Jeszcze będę miał obustronną telemetrię sporego zasięgo. Do tego autopilot PX4, czujnik prędkości cyfrowy i inne duperele. Jak porobię testy, to dorzucę wizję. Póki co czekam na przesyłkę.

Poza tym przez chwilę miałem pewien pomysł, aby pozbyć się wizji i wykonać lot na podstawie sterowania i telemetrii przesyłanej z modelu, bałem się tylko opóźnień i błędów przesyłu. Porozmawiałem z ludźmi z Team Blacksheep i Dragon Link, wszyscy odradzili, oprócz firmy Kopterworx ze Słowenii, którzy latali na paręnaście kilometrów manualnie za pomocą samych radiomodemów 868X bez linku RC. Wydaje się to być idealnym rozwiązaniem, widziałem to tak: laptop z Mission Planner (sztuczny horyzont, mapa i dodatkowe parametry), podłączony joystick, Qczek lub inny LRS i to wszystko na ziemi. Idealnie prosta konstrukcja, zero interferencji skądkolwiek, w modelu mniejszy pobór prądu z uwagi na brak piekarnika VTX. Pożyjemy zobaczymy :)

Będę dalej informował o poczynaniach. Pozdrawiam!
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Volantex ASW 28 v.2 + Arkbird 2.0 - projekt stratosferyc

Post autor: Assur92 »

Złą drogą idziesz... Telemetrię zbyt łatwo stracić, to że sygnał "doleci" Do modelu to nie oznacza że również odbierzesz telemetrię. Nie wiem czy w Qczek lrs obydwa moduły mają taką samą moc, ale nawet jeśli to w modelu nie będziesz miał anteny kierunkowej i moc poleci wszędzie a nie w jednym kierunku. Zostaw sobie tego biednego foxa, a zajmij się instalacją bo moim zdaniem w tym masz problem, np jakaś pętla masy, albo siejące elementy koło siebie.
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
ODPOWIEDZ