Raptor V2 + KFC32FTB

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Grzeg
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 cze 2017, 21:55
Lokalizacja: Katowice

Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: Grzeg »

Prezentację zacznę od skrzyni (wymaga jeszcze pomalowania pokrywy i naniesienia napisów):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Postanowiłem zrobić motoszybowiec FPV i dokompletować wszystko specjalnie pod niego.
Z wyglądu spodobał mi się Volantex Raptor V2 i mimo różnych (również negatywnych) opinii, taki kupiłem.
Kadłub fajny natomiast lotki, stateczniki, a prawdopodobnie również trochę skrzydła były pokrzywione i wiotkie,
trochę to poprostowałem i statecznik pionowy usztywniłem, ale i tak wymagał mocnego trymowania.
Do sterowania, aby nie mieszać w aparaturze używanej do „zwykłych” modeli zakupiłem
(prawdopodobnie od forumowicza) starą Futaba FC-18, dorobiłem pulpit,
przełączniki i eLeReS MAX do środka na stałe, zamiast modułu 35Mhz.
Podsumowanie modelu na chwilę obecną:
Rozpiętość skrzydeł: 2000mm
Całkowita długość: 1044mm
Masa własna około: 1000g
Masa całkowita: 1740g + 100g balastu dla wyważenia
Silnik: Dualsky XM3536CA-8 990rpm/v 350W
Śmigło: 10x7 Aero-naut CAM-Carb
Regulator: Jeti SPIN 33
Serwa 6szt:
1 x HITEC HS-65HB, 1 x HITEC HS-85MG
4 x T.PRO MG-90D DIGITAL
Zasilanie: Li-Po Redox 4400 mAh 11,1V 30C
Kamera FPV: Foxeer NEW ARROW 600TVL CCD mini
Nadajnik wideo: Eachine OSD5840 5.8G 600mw 40CH
Kamera filmowa: MOBIUS
Zintegrowane sterowanie: KFC32FTB
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Samolot udało się oblatać i z grubsza poustawiać tryb stabilizacji i powrotu, ale brakuje mi wiedzy
aby w miarę optymalnie poustawiać wszystkie PID. Proszę kolegów posiadających podobny zestaw
o zasugerowanie wstępnych wartości lub sugestie jak się do tego zabrać :?:
Pozdrawiam
Grzegorz
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: wiesiek_kr »

Moja sugestia:
Wgraj soft iNAV do KFC32TFB, postepuj zgodnie z instrukcją z poniższego linku a PID'y same Ci się poustawiają.
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=519482#p519482
Awatar użytkownika
Grzeg
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 cze 2017, 21:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: Grzeg »

Dziękuję za cenną sugestię :!: , sam się nad tym zastanawiałem co zyskam a co ewentualnie stracę na takiej zamianie :?:
Jednak jak już mamy opanowane (w zasadzie montażem i ustawianiem elektroniki zajmował się syn),
mamy zrobione lot bez i ze stabilizacją, krążenie i powrót do bazy, to chcielibyśmy trochę w końcu polatać.
Kilka ostatnich dni spędziliśmy na walce z morą-ukośnymi paskami na wizji.
Wszelkie logiczne i elektryczne sposoby zawodziły i bardziej metodą prób i błędów przy rozgałęzianiu zasilania,
w końcu udało się obraz wyczyścić.

To co chciałbym jeszcze zrobić przed następnym lotem:
1. Wpisanie wysokości lotu przy powrocie do bazy – czy to to samo co wysokość lotu przy FAILSAFE ?
2. Zmniejszenie kręgów i podniesienie reakcji na wszystkich sterach o 30-40% (w stabilizacji i powrocie do bazy)
3. Zaprogramowaniu na przełączniku trybu - CRUICE LOCK, ale nie mat takiej nazwy w ustawieniach. :?:
Przejście na iNAV zostawię sobie na okres większej niepogody.
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: kolsek345 »

Przy powrocie do bazy w trybie RTH nie ma automatyki jeśli chodzi o wysokość lotu - (jedynie po podniesieniu drązka gazu na max działa w tym trybie automatyczna prędkość przelotowa) .Automatyka wysokości lotu działa tylko w trybie failsafe (zresztą bardzo dobrze) - w sumie to do RTH ostatnio używam FS z przełącznika na aparaturze i mam wtedy pełna automatykę powrotu do bazy .
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
Grzeg
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 cze 2017, 21:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: Grzeg »

Dzięki kolsek345, miałem zamiar ..., ale z niżej opisanych powodów bałem się wypróbować Failsafe.

Podczas kolejnego dnia lotów wiał dosyć silny i zmienny wiatr. Model, który w trybie bez stabilizacji, nawet przy bezwietrznej pogodzie był dosyć narowisty,
tym razem bardzo szalał. Prawdopodobnie długie a wąskie skrzydła wyginając się równocześnie wykręcały się, przez co zamiast samo stabilizować się,
jak to mają w zwyczaju szkolne motoszybowce, pogłębiał wszystkie wahnięcia i zakrętasy. Niczego w związku z tym nie udało się poustawiać w konfiguracjach.
System KFC też do przyjaznych nie należy – co na przykład robi w samolocie Head Lock, założyłem, że to może być Cruise Lock, którego nie mogłem znaleźć,
ale włączenie podczas lotu prawie strąciło samolot!?

Dalsze kroki:
Wymienię skrzydła na pochodzące od Pioneera XL i oprogramowanie na iNAV.
Awatar użytkownika
Grzeg
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 cze 2017, 21:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: Grzeg »

Po wymianie skrzydeł Raptor może latać trochę wolniej a przepadnięcie nie jest od razu korkociągiem, ale stabilność jakoś znacząco się nie poprawiła - może jest za krótki względem rozpiętości ?
Za wiele nie polatał, bo o ile w poprzednich lotach krążenie nad punktem czy powrót do bazy wychodziło bardzo rozwlekle, to tym razem nad punktem bazowym model wchodził w nurkowanie,
i w końcu wpadł w korkociąg, a paniczne przełączanie trybów omyłkowo zmieniło się w rozbrojenie, co widać na ostatniej sekundzie lotu.
Na szczęście wpadając w wysoką trawę odniósł tylko nieznaczne obrażenia.


Teraz przy okazji naprawy został wgrany iNav, i od razu problem - nie można skalibrować akcelerometru. Cały czas jest oznaczony jako nieskalibrowany.
Co z tym zrobić ?

Pozdrawiam
Grzegorz
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: wiesiek_kr »

A silnik możesz zazbroic ? Jezeli nie to trzeba zrobic szescio punktową kalibrację ACC zgodnie z instrukcją iNAV
Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: MorF »

Grzeg, ja sie powaznie zastanawiam czy nie ma jakiegos buga ten nowy iNav (chociaz az nie chce mi sie w to wierzyc).
Jestes kolejna osoba , ktora ma podobny problem m.in
ja http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=38&t=4 ... 65#p523375 , http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=38&t=4 ... 35#p523234
Bihtus http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=38&t=4 ... 35#p522858
Teraz widze (przynajmniej na oko) podobna sytuacje u Ciebie.
Element laczacy to ze ten przerzut i korkociag zdarza sie przy nizszych predkosciach.

Druga bardziej prawdopodobna opcja ze kazdy z nas robi cos zle :-)

PS. U mnie 6punktowa acc poszla bez problemu akurat.

Edit: Wlasnie doczytalem ze dopiero po krecie wgrales inava <facepalm>
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: Bihtus »

Przywołany do tablicy potwierdzam próbowałem już wszystkiego i efekt ten sam korkociąg i brak możliwości ratunku ...
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
Grzeg
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 cze 2017, 21:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: Grzeg »

Tylko, że ta kraksa to była przed wgraniem iNav czyli na oryginalnym oprogramowaniu KFC32FTB.
Prawdopodobnie przesadziliśmy z jakimś parametrem, tylko tam (jeżeli nie siedzi się w temacie od początku),
to naprawdę ciężko się połapać co się powinno zrobić aby skorygować równocześnie występujące problemy:
zbyt duże koła nad celem z równoczesną zmianą wysokości (GPS HOLD, GPS HOME) i samoistne zakręcanie w różne strony zależnie od trybu
(PASSTHRU, ACC, BARO), czyli trymowanie osobno dla każdego trybu oraz brak CRUICE LOCK.
Czyli podsumowując coś było źle poustawiane.

Z tego właśnie powodu postanowiłem zmienić na iNav, ale ponieważ już na stole nie mogłem przejść przez trymowanie, to na razie model leży.

Nawiązując do rady od wiesiek_kr, to nie próbowałem zazbroić silnika, bo samolot był jeszcze częściowo rozmontowany.
Wykonam te procedury jak tylko będzie chwila czasu.
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: Bihtus »

Ciekawe jakie w takim razie bedzie wrażenie po przesiadce na iNav.
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: JasQ »

Nie pamiętam jak jest w starym sofcie KFC ale w iNav masz parametr określający promień skrętu . Domyślnie ustawiony jest na 5 m przy dwumetrowy modelu i sporej prędkości będzie to wyglądało praktycznie jak korkociąg aby utrzymać zadany promień skrętu. Niestety nie wiem który z parametrów ma pierwszeństwo przy locie autonomicznym czy maksymalny pochył płatowca czy promień skrętu przy kołowaniu. Może tu tkwi błąd ale to by trzeba było dopytać Marcina .
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: kolsek345 »

W sofcie KFC też promień skrętu jeśli chodzi PH jest trochę za mały i moj model 1,8 metra za którymś tam kółkiem(10-15) zaczyna opadać mocniej nabierać predkosci i trzeba przejść na STAB by nie opadł za nisko - rozwiązaniem bedzie wymuszenie w obu softach krążenia po ósemce - wtedy tendencje do korkociągów znikną.
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
Grzeg
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 cze 2017, 21:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: Grzeg »

Nie potrafię ruszyć nawet o krok dalej, ponieważ działając zgodnie z instrukcjami z forum nie chce mi działać wbudowany odbiornik ELERES'a. W konsoli idzie to tak:

# feature -rx_ppm
Disabled RX_PPM

# feature rx_eleres
Enabled RX_ELERES

# save
Rebooting

# eleres_bind
Eleres not active. Please enable feature ELERES and restart IMU

#
Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Raptor V2 + KFC32FTB

Post autor: MorF »

Masz najnowsze inav?
Spróbuj w zakladce configuration ustawić po prostu receiver RX spi
A protocol eleres
Ja tak zrobiłem a potem eleres bind
ODPOWIEDZ