Grafas Maxi 3520mm

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Grafas Maxi 3520mm

Post autor: Plotek »

Na wstępie chciałbym podziękować dla użytkowników forum szoja i wiesiek_kr, którzy swoją wiedzą i chęcią pomocy wspierali mnie przy budowie modelu, który w rezultacie został zniszczony przez zalanie piwnicy sąsiada z góry. Plan był taki, by zbudować model White Trash o rozpiętości 3m. Z racji, że do tej pory miałem mało styczności z modelami z balsy, pomoc taka była niezbędna. Model ten miał być zajęciem na zimę 2016-2017, ale niestety sąsiad po tygodniu czasu skleił się, że woda mu leci spod wanny ;)
Moja wspaniała żona zrobiła mi mega niespodziankę na zajączka, proponując nowy model. Padło na Grafas Maxi ze stajni Top model.

Plan wyposażenia modelu:
- autopilot i osd Pitlab
- silnik Turnigy GliderDrive 3858 840kv
- ESC Yep 60A
- Aeronaut CARBON 13 x 6.5
- BEC Jeti MAX
- 4 x Hitec HS-85MG
- 2 x Hitec HS-82MG
- Video Lawmate 1.2Ghz 1000mW
- RC Dragonlink

Po otwarciu zawartości pudełka ujrzałem ładnie wykonany, laminowany kadłub modelu, piękne i duże skrzydło oklejone Oracover. Pudło Grafas'a jest 3 x węższe niż poprzedniego modelu z EPP Sky Cruise 2.4m. Na początku pomyslałem, że ktoś musiał się pomylić z paczką :)

Pierwszy rzut na spokojnie już w domu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rozpoczęło się zatem ulubione dłubanie. Rozpocząłem od złącza 15 din, dzięki któremu zasilam serwa skrzydła. Akurat 15 din, gdyż w przyszłości kiedyś wrzucę dam odbiornik i nadajnik video / rc.

Obrazek

Obrazek

W między czasie wklejona wręga pod silnik

Obrazek

Obrazek

Potrzebny był też otwór pod serwo kierunku. Myślałem też o przeniesieniu go na ogon, ale jednak pozostanie póki co tutaj

Obrazek

Miejsce też znalazł sobie pan tilt z kamerką. Połączenie odbywa się jednym złączem mpx

Obrazek

Mam na stanie micro kamerkę, którą planuję umieścić na stateczniku pionowym, by mieć podgląd na cały model w powietrzu. Świetne rozwiązanie przy niewielkiej wadze, gdyż sama kamera waży ledwo kilka gram.

Obrazek

Kolejnym krokiem było zabranie się za ster wysokości. Tu niestety więcej zdjęć nie znalazłem..

Obrazek

Przyzwyczajony do wielkich piankowych kadłubów przyznaję , że tu jest dość ciasno :)

Obrazek

Prace szły do przodu. Po drodze było jeszcze ustawianie lotek, odpowiednie ustawienie autopilota, lutowanie przewodów serw, wklejanie serw.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przyszła też pora na oblot modelu. Adrenalinka dała o sobie znać :) Nie mam niestety video z ziemi, gdyż byłem sam.
Obrazek


A jak to lata? A no na przykład tak:





W między czasie wczoraj udało mi się zlutować pakiet do video z ogniw 18650. Łącznie mam do dyspozycji 3400mah przy wadze 149g. Jest to bardzo ładny wynik. Dla porównania dodam, że mam lipo o pojemności 1700mah, który waży równo 150g.

Dziękuję za uwagę :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 15 maja 2017, 10:58 przez Plotek, łącznie zmieniany 1 raz.
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Grafas Maxi 3520mm

Post autor: Verid »

Grafas - jeden z najpiękniejszych szybowców jakie mi dane było oglądać. Mam nadzieję że pożyje dłużej niż ten za którym ganiałem...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Grafas Maxi 3520mm

Post autor: Plotek »

Dziękuję wredny :) Oby było tak, jak mówisz :)
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Grafas Maxi 3520mm

Post autor: wiesiek_kr »

Piękny model, cudownie lata i oby jak najdłużej :)))
A widoki przez skrzydło bardzo fajne.
Pogratulować takiej Żony,że takie prezenty robi:)))
Ostatnio zmieniony poniedziałek 15 maja 2017, 09:29 przez wiesiek_kr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Grafas Maxi 3520mm

Post autor: Adrián »

Piękny :-)
Tez mi się marzy.. może mniejszy, ale bardzo podobny :-)
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Grafas Maxi 3520mm

Post autor: wiesiek_kr »

Aaaa, i z doświadczenia radzę śruby mocujące płat główny wymienić na nylonowe - taki bezpiecznik przy lądowaniu.
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Grafas Maxi 3520mm

Post autor: Plotek »

Z uwagi, że koledzy od szyboli prowadzą sąsiedni wątek, zaktualizuję troszkę i swój :)

Grafas chyba chciał zrobić na złość lub Verid wykrakał... Mieliśmy dzwona, polegał on na upadku modelu z 250m pod kątem 80 stopni w las iglasty 800m od bazy. Przyczyna myślę, że już ustalona - chciałem mieć fajny model i odciążyć regulator a zatem zastosowałem osobny BEC Jeti, który dość się grzał przy zasilaniu 3S, ale instrukcja tego nie zakazuje - gdzieś tam doczytałem, że temp max to coś ok 120 stopni. Nie wyobrażam sobie jak BEC może mieć aż tyle no ale pominmy temat. W rezultacie wyglądało mi to na reset wspomnianego BECa bo zasilanie video jest osobne więc patrzyłem i nic więcej nie mogłem zrobić... Po wklepaniu współrzędnych pełny ogień autem na miejsce. 15 min szukania i znalazłem biedaka. Centroplat do sporego odbudowania i jedno ucho do naprawy.

Minęło w sumie już blisko 2.5 miesiąca i model działa jak nowy. Jeti poszedł out, teraz wszystko zasilam YEPem 60a z wbudowanym 5A BEC.

Przy okazji otwartego centroplata, wrzuciłem dragonlinka i lawmate do środka, oczywiście "wentylowany" :)

Kilka zdjęć poniżej :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodatkowo umieściłem switch video i kamerkę na ogon, która daje ekstra efekt. Zobaczcie sami :)
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
Awatar użytkownika
szoja
Posty: 513
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 12:49
Lokalizacja: B-stok

Re: Grafas Maxi 3520mm

Post autor: szoja »

Mi sie marzy takie ustawienie kamery za modelelem

https://www.youtube.com/watch?v=0ve_xc8WOCc
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Grafas Maxi 3520mm

Post autor: Plotek »

Fakt, nieźle to wygląda :mrgreen: Próbuj i chwal się nam rezultatem ;-)

Miałem przyjemność polatania z bocianami kilka dni temu, nie atakowali mnie tak jak w przypadku wiesiek_kr :-P

Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
ODPOWIEDZ