Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Czy ten opis był dla Ciebie przydatny?

TAK
52
95%
NIE
3
5%
 
Liczba głosów: 55

farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Witam ponownie...
no i dalej mam problem z RTL i LOITER, pozostale tryby dzialaja fajnie.
zrobilem dzis AUTOTUNE i skrzydlo leci duzo lepiej.
no ale w RTL/LOITER leci jak chce..chwile zaczyna krazyc po czym sie prostuje i dalej juz prosto.
w RTL skreca tez jak chce i prosto...wrzucam logi wiec jak by ktos mial kiedys wolna chwilke to byl bym wdzieczny :->
https://megawrzuta.pl/download/419dd9c5 ... 2e550.html
juz brak mi pomyslow..ewentualnie jak nie bedzie wiadomo co jest problemem to konfiguracja od zera.
od okolo 40 procent loga jest lot.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

To nie plik loga. Ma być .bin lub.log.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Teraz powinien byc bin...(o ile to ten plik z tego lotu)
https://megawrzuta.pl/download/f057845c ... 79f07.html
wogole to tylko 4 pliki mialem i tylko ten jest dlugi i mial prawidlowa date i godz...reszta to jakies niewiadomo co.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

Wszystkie parametry są w normie więc zostaje tylko jedna możliwość, w trakcie rtl i loiter ruszasz drążkami.
Akurat ten parametr nie jest zapisany (rcin)
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Ponownie dziekuje za tak szybka odpowiedz ;-) Bez tej pomocy pewnie miesiacami bym sie drapal po glowie...
Co do drazkow to fakt, ruszalem nimi ale tylko wtedy kiedy model w LOITER zaczynal sie prostowac i odlatywac juz praktycznie prosto(40-80m)..to samo w RTL, dawalem mu chwilke do namyslu no ale jesli zaczynal skrecac np. W przeciwnym kierunku do punktu home i odlatywac wowczas drazkami go zawracalem...bywalo jeszcze tak ze w LOITER jak za dlugo go przytrzymalem w jednym kierunku to po puszczeniu drazkow juz tak lecial...ewidentnie o cos mu chodzi bo puszczelem na tyle dlugo stery ze widac ze cos nie gra.
Jeszcze jutro pomecze troche i najwyzej konfig. Od nowa..
Takie pytanie mam..ktora dioda na APM informuje kiedy mam blokade gps i moge uzbroic?
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

Niebieska.
Takie zachowanie może być wynikiem utraty połączenia GPS z APM ale w logach nie ma przerwy. Masz też włączoną rurkę pitota.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Rurki nie posiadam..gdzie to moge wylaczyc??
I co do tej diody..to ona ma swiecic ciagle/migac czy jak?
W tym logu mozna odczytac jakie tryby byly wlaczone? Pytam tylko dlatego ze nie wiem czy to ten wczorajszy ostatni lot byl..no ale tak jak mowilem tylko ten plik mial date itp wczorajsza..
Co do utraty GPS to raczej nie bo w MP caly czas mialem aktualizacje obecnej pozycji

Edytuj posty!!

Teraz sobie przypomnialem...u mnie kompas jest ustawiony tak ze literka L (chyba L) jest skierowana dokladnie w lewa strone..strzalka na GPS pokazuje kierunek lotu litera L 90° w lewo, ustawione roll180(kompas pod plytka). I tylko tak pokazuje mi prawidlowo polnac np. I kierunek skrzydla pokazuje rowniez poprawnie w MP..
Moze sprobowac obrocic litera do przodu i dopasowac jakis roll np. zeby pokazywalo prawidlowo?
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

Niebieska mryga - szuka fix-a, świeci na stałe - jest fix.
Co do kompasu to najpierw go ustaw prawidłowo a dopiero kalibruj.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Dzieki wielkie :-)
i tak zrobie...choc jak pisalem tylko tak pokazywal poprawnie...moze jak obroce cos sie zmieni..mialem odrazu ustawic tak jak w poradniku ale juz nie chcialem dodawac innych opcji bo jak rozumiem to bede musial dodatkowo do roll180 dorzucic yaw90( bez yaw tak kolo 90stopni byl przesuniety kompas) bo chyba takie mieszane opcje sa z tego co pamietam.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

No i dalej guzik z tymi auto trybami..
Co zauwazylem to to ze w MP kierunek wporzadku,kierunek kompasu tez, ale w osd mam przesunieta strzalke od kierunku home jakies..? 30-40°.
A moze mam problem z softem?? Wersja 3.9.9..(wyswietla sie jako ostatni komunikat po polaczeniu z MP)
A juz kilka razy czytalem ze juz od dosc dawna nie ma aktualizacji dla APM, sprawdzajac rozne softy ten byl chyba z bierzacego roku..wiec jak to z tymi softami?
I jeszcze takie pytanie czy da sie jakos wgrac wczesniejsza wersje softu? Bo podczas wgrywania MP automatycznie wybiera najnowszy..
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

Ostatnia wersja ma numer 3.4. Nie ma nowszej.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Ja bardzo przepraszam za wypisywanie takich glupot.. :-/
Teraz juz wiem ze najnowsza wersja to 3.4.0.
Zwracalem uwage na komunikat o najnowszej dostepnej wersji i uznalem ze to pewnie moja wersja.
Soft od nowa wrzucilem i zmiany takie ze kompas teraz mam idealnie ustawiony strzalka z kierunkiem lotu..wczesniej musialem jakies 10° skrecic w lewo strzalke zeby mi prawidlowo pokazywalo.
Tylko oczywiscie pogoda nie pozwala sprawdzic czy cos sie zmienilo w kwestii RTL itp.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

No to życzę powodzenia.:)
Key

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: Key »

Witam!
Wróciłem do modelarstwa i fruwam od kilku dni Phoenix 759-3. Wszystko na Radiolinku i Mini Pix F4. Jakby ktoś miał jakieś pytania do ArduPilot, to śmiało.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Witam ponownie ;-) hehe
Dzis odbyl sie pierwszy lot po ponownej konfiguracji od zera, efekt? Znow zaraz po wystartowaniu wlaczyl sie RTL (wczesniej bylo to samo, rssi wysoko, bateria pelna, brak przypadkowego wlaczenia z aparatury)dodaz ze dzialo sie tak na poczatku lotu w pierwszym 2min? I tylko raz,pozniej do konca juz spokoj. no ale tym razem nie mialem tyle szczescia i zanim przerzucilem w manual to juz "po ptokach" ;-) nie zdazylem opanowac bo polecial za brzozy. pare urwanych kabli, mini kamera cudem znaleziona, wydarty silnik itp.
Juz mi rece opadaja :-/ wszystko robione poprawnie , sprawdzane 10 razy. Po tych ekscesach to juz reke dam uciac ze Rtl i loiter pewnie dalej zle dzialaja..
ODPOWIEDZ