Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Czy ten opis był dla Ciebie przydatny?

TAK
52
95%
NIE
3
5%
 
Liczba głosów: 55

Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

Zamiast -1 daj 0, zapisz i odśwież parametry. Pojawią się dodatkowe ustawienia.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9751
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: pawelsky »

maxiiii pisze:W APM-e nie ma takiego parametru. RSSI wyciąga się tylko na kabelku z filtrem.
Masz racje, my bad. To weszlo we wersji AP 3.4.0 a ostatnia dzialajaca z APMem jest AP 3.3.0
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: marcinoc »

maxiiii pisze:Zamiast -1 daj 0, zapisz i odśwież parametry. Pojawią się dodatkowe ustawienia.
zmieniłem, ale bez żadnego efektu (przynajmniej nie widzę żeby pojawiły się jakieś inne parametry dotyczące rssi)
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Piny sa ponumerowane od zera wzwyz...APM chyba ma 14 pinow analogowych...czyli od 0-13..nie Jestem pewny ale czesc tych pinow chyba jest zajeta wiec wybierz sobie ktorys z kraju np. 0-5.. Kabel tez musi byc podpiety pod dany pin..jezeli QLRS daje napiecie 3.3v to takie ustawiasz w parametrze RSSI RANGE..filter to wystarczy kondensator elektrolityczny, Ja mam 10uF i jest ok..moze byc o polowe mniejszy i tez powinno dzialac.. "+" do sygnalu "-" do masy przy czym nie musisz juz ciagnac dodatkowego kabla od masy do APM'a bo juz ja masz z QLRS..
Załączniki
apm2_analog_pins2 (1).jpg
apm2_analog_pins2 (1).jpg (62.52 KiB) Przejrzano 1958 razy
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: marcinoc »

Dzięki za pomoc, zrobiłem prosty filtr i podłączyłem wszystko wg Twojego opisu, wygląda na to że działa i chyba nawet wskazuje prawidłowo
W międzyczasie ustawiłem OSD na pomiar RSSI z kanału 9 przez kontroler i tutaj wszystko działa prawidłowo, będę więc miał 2 możliwości wyświetlania RSSI na OSD pomiar z analogowego połączenia A05 lub poprzez kan. 9
Załączniki
ANALOG RSSI.jpg
ANALOG RSSI.jpg (23.15 KiB) Przejrzano 1946 razy
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Prawidlowo wlasnie powinien byc ten rezystor jeszcze ,ale ja dalem bez i tez chodzi elegancko.
Niewiem jakie masz OSD, ale Ja mam minimOSD i tu nic nie musialem przestawiac...minim sobie bierze RSSI z APM jako parametr mavlink i smiga..
Gratuluje rozwiazania problemu..oby ostatniego :mrgreen:
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: marcinoc »

Też korzystam z MINIM-a, rssi wyciągnąłem z kanału 9 zanim podłączyłem kabelkiem analogowo.
To mnie nieco zaciekawiło bo nie mam bezpośredniego połączenia OSD z odbiornikiem, tylko przez APM i OSD potrafi "wydobyć" RSSI z APM-a tylko sam APM nie potrafi z niego korzystać - to pewnie tylko kwestia programowa - ale dla mnie to teraz nieistotne.
Problem rozwiązany- ale na pewno nie ostatni, bo co by to była za frajda jak wszystko by zadziałało ot tak, trzeba się trochę pomęczyć żeby mieć potem nieco satysfakcji ;-)
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

No no...zebys nie wykrakal z tym meczeniem sie :mrgreen: , bo ja to przerobilem i rok ponad mi zeszlo zanim normalnie moglem poleciec gdzies dalej niz tylko na odleglosc wzroku :evil: .
dzis nawet rekord moj zyciowy byl..4136m
Jutro bedzie lepiej... :-)
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: marcinoc »

Dzięki temu opisowi i Waszej pomocy dziś Pionier zrobił pierwszy lot z APM-em, jak na razie włączyłem tylko trym FBWA - jestem bardzo mile zaskoczony - to inna bajka, model zachowuje się bardzo przewidywalnie i lata jak po sznurku.
Zastanawiam się jaki następny krok, myślałem żeby najpierw sprawdzić tryb CIRCLE, czy model prawidłowo zatacza kręgi a potem test Autopowrotu.
Co Wy doradzacie?
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

No to Ja gratuluje :-)
Jak juz to polecam FBWB..elegancko utrzymuje wysokosc reszta jak w FBWA prucz tego ze w tym trybie wznoszenie i opadanie okreslasz w metrach na sekunde a nie o dany kat..potem to jeszcze LOITER (utrzymyje pozycje) w CIRCLE moze Ci uciekac jak bedziesz mial wiatr..
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: marcinoc »

No nie idzie tak gładko jak bym chciał. Stabilizacja działa ale problemy pojawiły się z Power Module, który na ziemi podawał prawidłowe napięcie pakietu ale po obciążeniu napięcie drastycznie spadało, na początku winiłem niewyrabiający pakiet LiIon, ale szybko okazało się że to wina PM i zamiast wskazywać prawidłowe napięcie ok. 11V to "widział" spadek nawet poniżej 8V co oczywiście uruchamiało Failsafe, który włączał RTH i dodawał gazu co powodowało dalszy spadek napięcia i mało nie było kreta, pomogła wymiana PM.
Mam jeszcze jeden kłopot:
MinimOSD jako ALT wyświetla wysokość n.p.m. a wolałbym mieć "0" jako punkt startu.
Można to ustawić w kontrolerze czy to kwestia OSD
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Dziwne z tym PM bo do pomiaru to tam tylko chyba rezystor sluzy.
Co do ALT to w minim tego sie zmienic chyba nie da.
Ja mam z reguly wlasnie "0" w momencie uzbrojenia, ale kilka razy na powiedzmy kilkadziesiat mialem wlasnie n.p.m...powiedzmy 180m, mimo ze nic w parametrach nie tykalem. Moze sprobuj przed startem juz po uzbrojeniu zresetowac minimosd guzikiem..Ja czasem tak musze robic bo nic mi nie wyswietla..
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: marcinoc »

Z wysokością sprawdzę motyw z resetem OSD, a co do PM to wymieniłem więc na chwilę obecna problem z głowy
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: farmaceuta »

Witam Panowie...przepraszam ze znowu zasmiecam watek, ale sam sobie nie poradze...
mianowicie dzis mialem pierwszy solidny kontakt z ziemia..dorzucilem druga baterie zeby miec wiekszy zasieg, SC ustawione prawidlowo itp..kilka razy juz latalem i ok model wywazony sterowny tak ze tu ok.
chcialem sprawdzic ile km jestem w stanie zrobic wiec na probe chcialem sprawdzic to w LOITER na miejscu zamiast ryzykowac i odlatywac.
po kilku okregach model pod wiatr zachowal sie tak jak by go wiatr wytracil z trasy kilkakrotnie po czym nagle odbil w prawo i tu juz z wiatrem lecial po spirali...brak reakcji na stery w CRUISE,FBWB,FBWA.
niestety za pozno przyszlo mi do glowy przelaczyc na MANUAL i tu reakcja byla choc na ile to niewiem bo juz niewiele mi do gruntu brakowalo (gaz napewno dzialal). na szczescie nie dolecialem do domow i uderzylem 10m od ogrodzenia z dosc duza sila...straty nieistotne bo i tak ten model prosil sie o wymiane (elektronika 100% zyje tak ze najwazniejsze).
prosil bym o zerkniecie w wolnej chwili w logi, bo teraz to mial bym paranoje leciec na tym zestawie gdzies dalej..a latalem tym na 10km bez stresowo, zadnych problemow.
a no, caly czas mialem link i telemetrie przez ten link wiec awaria odbiornika raczej odpada, serwa dzialaja.

https://megawrzuta.pl/download/3b79f5b7 ... f1906.html
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Konfiguracja APM do pierwszego startu. Flying wing.

Post autor: maxiiii »

W logach wszystko jest tak jak powinno. Jak zwykle zawinił najprawdopodobniej pilot.
Pozwoliłeś sobie na latanie na granicy przeciągnięcia. W pewnym momencie wiaterek przestał wiać i to akurat jak miałeś mało na liczniku:)
Z tego typu sytuacji najlepiej wyjść włączając RTL. A potem niech się dzieje co chce:) Ale to tylko moja opinia. Może ktoś ma lepszą.
Snap7.jpg
Snap7.jpg (426.72 KiB) Przejrzano 1455 razy
ODPOWIEDZ