Hipcio - czyli Easy Glider FPV by emzet

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

emzet
Posty: 862
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 17:06
Lokalizacja: Nowogard

Hipcio - czyli Easy Glider FPV by emzet

Post autor: emzet »

Witam

Jest to mój pierwszy model latający, początkowo nie miałem zamiaru używać go do FPV, dlatego wszelkie przeróbki były robione na zmontowanym modelu.

Kilka słów o platformie. Jest to Easy Glider Pro z następującym wyposażeniem:
- silnik Ray 3536/08 + regulator Ray 40A
- Kołpak TURBO 45/4/6-8/3 + łapaty 9*6
- serwa SG 91R na skrzydłach
- serwa MG 16R wysokość i kierunek
- odbiornik AR6200

Cały osprzęt przygotowałem tak aby łatwo dało się go zdemontować, praktycznie wszystko jest scalone z kabinką. Pakiet w moim modelu powędrował na plecy, po to by można było go łatwo zmieniać na nowy, oraz dzięki temu można łatwo wyważyć model.

Osprzęt FPV:
- kamera Sony 550TVL
- aku vid 1300mAh 10C
- OSD Remzibi
- nadajnik Lawmate 1W

Dodatkowo w na pokładzie znalazł się lokalizator GPS GSM, dzwoniąc na niego po około minucie przychodzi zwrotny sms z pozycją geograficzną, prędkością i odnośnikiem do strony www gdzie można podejrzeć na mapie gdzie model się znajduje.

Satelitka odbiornika RC powędrowała na końcówkę prawego skrzydła, po przeciwnej stronie dla równowagi lata 3zł ;)

Estetyka jest zdecydowanie na trzecim czy czwartym miejscu, chciałem mieć łatwy dostęp do wszystkiego.

Całość waży 1310g

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kilka słów na temat aparatury, jest do Spektrum DX5e, po małych przeróbkach. Ma zamontowany wzmacniacz 500mW z anteną 5dBi. Do zasilana aparatury i wzmacniacza używam pakietu 1800mAh, w miejscu gdzie wcześniej były baterie schowany jest uBEC wraz z ferrytem. Zmierzony zasięg po ziemi to 3km, przy włączonym nadajniku wideo, brakło miejsca by zrobić dalsze testy. W powietrzy jeszcze tak daleko nie latałem.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Fajny pomysl z tym lipolem na rzepa. Jakies filmiki masz moze z tej sony nagrane?:D


ps. nie wiem czy dobrze widze ale antene gps masz bokiem, lapie to fixa?
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

A moim zdaniem ten pakiet na górze to błąd podstawowy jak się zerwie to współczuję tej kamerce przed nim
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Oczywiscie sam rzep to mało, ale mozna jeszcze przeciagnac przez dziure na skrzydlo cos do ściągniecia, wtedy nie ma szans odpaść.
pozdrawiam
Michał
yagi
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 09:41
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: yagi »

jasne przy mocnym krecie, strefa zgonitu bedzie do okolic skrzydla ;) pakiet juz nie wyrzadzi duzo szkody ;)
"Bóg musi byc chinczykiem , on stworzyl wszystko"
pass: qwerty
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Panowie miałem przyklejony na tasmę pakiet 1000mAh osd i nadajnik i przy krecie urwało górną część kadłuba (nad skrzydłem :)
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

No okej, gorna czesc kadluba wyrwie (tą nad skrzydlem) as lipol sie wypnie. Przyklejenie tego to chwila. Gdy lipol jest w srodku to podczas uderzenia robi sieczke z wszystkiego, gdy sie jeszcze zapali to juz mamy "po zawodach".
pozdrawiam
Michał
yagi
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 09:41
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: yagi »

ja tez mam pakiet na rzepy, ale do spodu oslonki kabinki przy krecie pierwszy wylatuje rozpinając wszystko przynajmniej tak narazie bylo :mrgreen: reszta siedzi mocno na swoich miejscach
Awatar użytkownika
ZiMi
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 16:09
Lokalizacja: Warszawa-Ząbki

Post autor: ZiMi »

A jaki pakiet zasila silnik Hipcia bo chyba nie jest to tylko 1300mAh?
emzet
Posty: 862
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 17:06
Lokalizacja: Nowogard

Post autor: emzet »

kefir pisze:A moim zdaniem ten pakiet na górze to błąd podstawowy jak się zerwie to współczuję tej kamerce przed nim
Chłopaki spokojnie. Rzep który zastosowałem jest tak mocny, że aby odczepić pakiet muszę go podważyć i mocno ciągnąć. Nie ma siły żeby sam się odczepił, przy krecie prędzej cały model połamię niż rzepy puszczą.
diem pisze:Jakies filmiki masz moze z tej sony nagrane
No niestety nic konkretnego nie nagrałem, mam v-mate, a ta nagrywa średnio. Ale na tv obraz wygląda fajowo.
diem pisze:nie wiem czy dobrze widze ale antenę gps masz bokiem, lapie to fixa?
Ta antena zamontowana bokiem to od lokalizatora gps gsm. Działa szybko i prawidłowo, nawet zwrócona do dołu.
ZiMi pisze:A jaki pakiet zasila silnik Hipcia bo chyba nie jest to tylko 1300mAh?
Pakiet vid to 1300mAh, pakiet silnika to najczęściej Turnigy 2200mAh 20C.
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

emzet pisze:Pakiet vid to 1300mAh
a po co taki duży :?: Średnio nadajnik i kamera pobierają 300mA/h więc taki pakiet jest sporo za duży (tylko niepotrzebny bagaż). Ja mam pakiet 800mAh i wystarcza mi na 3 godziny latania (sprawdzone).
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

ECO400 pisze:a po co taki duży :?:
Kolega napisał, że ma nadajnik 1W, więc trochę prądu będzie potrzebował.

Ja bym i tak nie kombinował, tylko zasilał wszystko z jednego pakietu. Wygodniejsze to i lżejsze.
emzet
Posty: 862
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 17:06
Lokalizacja: Nowogard

Post autor: emzet »

ECO400 pisze:
emzet pisze:Pakiet vid to 1300mAh
a po co taki duży :?: Średnio nadajnik i kamera pobierają 300mA/h więc taki pakiet jest sporo za duży (tylko niepotrzebny bagaż). Ja mam pakiet 800mAh i wystarcza mi na 3 godziny latania (sprawdzone).
Szczerze powiem że założyłem taki bo akurat miałem, ale myślę że więcej cały zestaw pobiera więcej niż 300mA, w końcu nadajnik ma 1W, ale nie mierzyłem poboru prądu.
Pozdrawiam
yagi
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 09:41
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: yagi »

1w lowmate z kamera 540 lini i osd remzibi - pakiet 450mah na 20-25 minut pracy
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

Nadajnik 750mW, OSD Remzibiego, kamera Panasonic 480lini - 300mAh na godzine
ODPOWIEDZ