Budowa kolejnej Platformy FPV

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Budowa kolejnej Platformy FPV

Post autor: misiekkk »

Z jakiego materiału wycinałeś to skrzydło ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
malyboa
Posty: 98
Rejestracja: środa 18 lip 2012, 16:35
Lokalizacja: Karpacz

Re: Budowa kolejnej Platformy FPV

Post autor: malyboa »

misiekkk pisze:Z jakiego materiału wycinałeś to skrzydło ?
z tego (kupilem gdzieindziej ale dokladnie takie plyty) :

http://allegro.pl/plyta-piankowa-board- ... 78409.html

a model ktory zbudowalem to plany i opis budowy do niego ... zapraszam wszystkich zeby sobie tez zbudowali ... jak wlasne dzielo zaczyna latac to czlowiek szaleje z radosci :)

do znalezienia tu :

https://flitetest.com/articles/ft-spear-build
świeżak
Awatar użytkownika
malyboa
Posty: 98
Rejestracja: środa 18 lip 2012, 16:35
Lokalizacja: Karpacz

Re: Budowa kolejnej Platformy FPV

Post autor: malyboa »

Nie jestem mistrzem swiata , pozatym MAIDEN to zawsze troche wyzwanie .... ale teraz dalem ciala po calosci , ostatecznie wykonalem 4 loty ... ale jedno co moge powiedziec ... aura mi dzis nie sprzjala.... rozladowala mi sie w Apce bateria i chcialem szybko wrocic skrzydelkiem do mnie ... podczas schodzenia do gleby serwo mechnizmy okazaly sie za slabe i luku nie wyrobily... ( za duze przeciazenie ) i ....swiezy model ....IS DEAD


2 zdjecia zalaczam : Przed i Po ...

dzis u mnie w domu trwa zaloba ... ale motywacja do budowy kolejnej platformy jest... mimo wszystko zycze wam bardziej udanych lotow ....

PEACE
Załączniki
1a.jpg
1a.jpg (715.57 KiB) Przejrzano 3984 razy
20170326_174613.jpg
20170326_174613.jpg (427.63 KiB) Przejrzano 3984 razy
świeżak
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Budowa kolejnej Platformy FPV

Post autor: Adrián »

Szkoda modelu..
Ale nie ma co się zalamywac. Masz czym, to spokojnie go odbudujesz.
Zawsze to kolejne doświadczenie i kolejny punkt do sprawdzenia i przemyślenia przed lotem.
Napraw i w górę.
Będzie lepiej ;-)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Budowa kolejnej Platformy FPV

Post autor: yoseph »

Następny będzie lepiej latał :) Jeśli mogę coś podpowiedzieć to jeżeli dajesz takie długie popychacze zrób je grubsze, nawet jeśli są z podparciem. Zwróć uwagę czy dźwignia jest dobrze wklejona w ster. Już tak straciłem dwa modele że dźwignia się wykleiła i przestała poruszać właśnie sterem wysokości. No i nie oblatuj z pełnym wyposażeniem jak kamera hd i sprzęt fpv:) Zasymuluj ich wagę jakimś ołowiem albo innymi ciężarkami. W razie czego straty są mniejsze:)

A jak Ci się latało przed wypadkiem?
Awatar użytkownika
malyboa
Posty: 98
Rejestracja: środa 18 lip 2012, 16:35
Lokalizacja: Karpacz

Re: Budowa kolejnej Platformy FPV

Post autor: malyboa »

Wypadki byly 2 ... jeden udalo mi sie uwiecznic z gleby a drugi z powietrza.

zapraszam na jedyne co po tym modelu zostalo czyli film :

świeżak
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Budowa kolejnej Platformy FPV

Post autor: lotpawel »

popuchacze za długie, serwa za słabe i... brak eleresa ap;p
wiem wiem że niby trzeba nauczyć się latać bez wspomagaczy, ale zawsze w kryzysowym momencie przechodzić na rth i rozładowana apka już nie straszna;)
ps. wydaje mi się jak gdyby skrzydło było źle wyważone, tak je przeważa raz na prawą, raz na lewą i nie może centra znaleźć.
To może być spowodowane albo wyważeniem albo złym kontem zaklinowania silnika.
Awatar użytkownika
malyboa
Posty: 98
Rejestracja: środa 18 lip 2012, 16:35
Lokalizacja: Karpacz

Re: Budowa kolejnej Platformy FPV

Post autor: malyboa »

Witam serdecznie . Narazie zarzuce panstwu zdjecia bez wymiarow . ale tak na szybko podam ze :
calkowita rozpietosc to 3000mm , cieciwa 350mm, profil Clark Y 11.7%
statecznik poziomy : 800x200 , stateczniki pionowe 400x200

cala elektronika bedzie chowana w skrzydle wiec ogolnie wyobrazam sobie na ten moment tak wlasnie te konstrukcje.

40 paneli slonecznych - 125mm x 125mm

oto rysunki:
SP V1_01.JPG
SP V1_01.JPG (213.32 KiB) Przejrzano 3887 razy
SP V1_0.JPG
SP V1_0.JPG (226.79 KiB) Przejrzano 3887 razy
świeżak
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Budowa kolejnej Platformy FPV

Post autor: yoseph »

Dysponujesz laserem, więc dokładność wykonania i ilość elementów nie stanowią największego problemu, sugeruję zatem wybrać profil z rodziny profili laminarnych a nie z turbulentnym przepływem. Upraszczając: profile turbulentne są dobre do latających skrzydeł, a w samolocie w którym planujesz ogniwa słoneczne i dalekie zasięgi, ogólnie bardzo rozważne gospodarowanie prądem, jest to tylko niepotrzebna strata energii.
Dodatkowo takiej konstrukcji gdzie przed skrzydło nie wystaje nic ponad silniki, z pewnością nie wyważysz w orientacyjnie 1/3 cięciwy płata.
Awatar użytkownika
malyboa
Posty: 98
Rejestracja: środa 18 lip 2012, 16:35
Lokalizacja: Karpacz

Re: Budowa kolejnej Platformy FPV

Post autor: malyboa »

Yoseph dzieki za komentarz . silniki wiem ze za malo wysuniete do przodu by rzeczywiscie mozliwe bylo to wywazyc.
wiec zostanie to poprawione . Zas z samym profilem masz racje dlatego mysle o tym ktory zostal uzyty w szybowcu z 2 filmu.

mam 2 ciekawe referencje :

Bird of time :

rozpietosc 3 metry swietnie lata.

i ten oto model :



zobaczcie jak to leci na koniec filmiku , gosc uzywa profilu : SD7037 , i mysle ze to moglby byc super profil dla mnie.

pozdrawiam
świeżak
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Budowa kolejnej Platformy FPV

Post autor: yoseph »

Ten model lata tak głównie dzięki temu że ma bardzo małe obciążenie powierzchni. Tym razem wybór profilu jest trafny :-) 80% moich modeli szybowców w rozpiętości od 1.5 do 2.5m latało na tym profilu. Reszta to dosyć popularne mh-32 oraz raczej nie lubiany rg-15, przewinął się też jakiś selig. Z moich doświadczeń wynika, że 7037 był najbardziej uniwersalny, no i w termice radził sobie świetnie przy średnich prędkościach. Natomiast przy rg-15 model dużo zyskiwał na prędkości ale przy ostrzejszych manewrach był łatwiejszy do przeciągnięcia. Skrzydło będzie konstrukcyjne czy rdzeń laminowany próżniowo? Jeśli konstrukcja to pamiętaj o kesonie do najgrubszego miejsca profilu. No i pamiętaj że żeby model latał w miarę dynamicznie to musi mieć pewne obciążenie powierzchni. Jeżeli będzie za lekki to będziesz marnował energię na walkę z wiatrem ;-) Niestety przerobiłem to że musiałem doważyć wymuskany szybowiec w którym walczyłem o każdy gram, młotkiem w środku ciężkości, żeby mógł polecieć gdziekolwiek pod wiatr, i to niezbyt silny;)
kondiz
Posty: 1731
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 09:14
Lokalizacja: Jelenia Góra / Wrocław

Re: Budowa kolejnej Platformy FPV

Post autor: kondiz »

Musisz pamiętać, żeby całą elektronikę zmieścić w skrzydle między belkami ogonowymi, bo inaczej skrzydło podczas przeciążeń będzie się wyginało w drugą stronę :D
Kiedyś to przerabiałem w latającym skrzydle
Konrad
Awatar użytkownika
malyboa
Posty: 98
Rejestracja: środa 18 lip 2012, 16:35
Lokalizacja: Karpacz

Re: Budowa kolejnej Platformy FPV

Post autor: malyboa »

Witam , jakis czas nic nie pisalem gdyz sprawy osobiste troche przeszkadzaja w realizacji tego super projektu , mimo wszystko probowalem troche budowac , niestety technologicznie wykonywalem to zle , postaram sie dodac zdjecia z prob .

Po czym zaczelem probowac znow przysiasc sie do solidworksa i dokladniej narysowac wszystko . tym razem planuje wiekszosc wykonac z depronu.

Elementy trzymajace rurki , te brazowe . postaram sie wydrukowac na drukarce 3D
A rurki maja srednice 10 mm

w zalaczniku aktualny stan z solidworksa .

Jak widzicie kabina bedzie jakby pogrubiona wersja samego profilu .
V_001_02.JPG
V_001_02.JPG (149.46 KiB) Przejrzano 3601 razy
V_001_03.JPG
V_001_03.JPG (180.18 KiB) Przejrzano 3601 razy
świeżak
ODPOWIEDZ