Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: ci3jk4 »

No wtedy pewnie zadziala samo z siebie:) mnie korci cos takiego jak opisalem ale nie mam na to platformy ani czasu:)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: yoseph »

Wczorajszy i dzisiejszy wieczór spędzam na mozolnym oklejaniu skrzydła folią oracal. Przypomniało mi się ile kiedyś czasu trzeba było przeznaczyć na pokrycie konstrukcyjnego modelu folią.

Oklejane elementy wcześniej "gruntuję" klejem tapicerskim w szpraju, odparowanie rozpuszczalnika zajmuje mu podobnie jak w UHU około 10minut. Potem można kłaść folię. Po położeniu i podgrzaniu suszarką a następnie po dociśnięciu jest problem z oderwaniem folii od powierzchni :)

Kolor przez oświetlenie wyszedł nieco różowy, w rzeczywistości jest to krwista czerwień.
Pod spodem model ma niewielką płozę która ułatwi mi start modelu.
Nie obyło się bez wtopy. Położyłem w skrzydłach kable do VTX i na drugie skrzydło do eleresa. No i tak: położyłem trzy żyły do PPM, położyłem dwie żyły do RSSI i zapomniałem o dwóch żyłach do podsłuchu GPS-a przez eleres. No i teraz będę kombinował z połączeniem mas, żeby dwoma żyłami od RSSI przesłać RX z gps i RSSI. Muszę wszystko przemyśleć żeby nie namieszać z masą.
Zdecydowałem się na standardowe serwa tower pro sg5010.

Kiedy dzisiaj przymierzyłem go do samochodu pomyślałem że fajnie by było mieć zdejmowane winglety. Macie jakiś pomysł jak to zrealizować? Chodzi o sztywne i pewne połączenie które będzie łatwo rozłączalne. Rozumiem że może być potrzeba porozcinać trochę folii na końcach skrzydła

Obrazek
rychoo
Posty: 151
Rejestracja: środa 11 mar 2015, 18:21

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: rychoo »

Odwzorowalbym koncowy profil na sklejce, wpakowalbym 2 nakretki klowe i winglet przykrecalbym srubami plastikowymi z uchwytem
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: yoseph »

Jest to jakiś pomysł :) Można by jeszcze wykonać takie listki przyklejone pod kątem prostym do sklejki które wsuną się w skrzydło i zostaną tak zaklejone , powinny wzmocnić konstrukcję :)
Dzięki za pomysł
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: ci3jk4 »

Trochę późno może piszę, ale jak masz na skrzydle 3 żyły do ppm + 2 żyły do rssi to w sumie nic nie musisz kombinować, bo rssi nie potrzebuje 2 żył :)
Podsłuch z GPS też z tego co wiem nie potrzebuje 2 żył, tylko sam tx (albo rx-nie pamiętam) wpięty w eleresa.
Masę przecież masz już wspólną, w 3 żyłowym ppmie, a gps też pewnie ma jakieś zasilanie.
Jakbyś rssi podpiął 2 kablami to na 90% zrobisz pętlę masy - czyli błąd :)
A tak naprawdę to wystarczą Ci łącznie 4 żyły bo rssi możesz puścić do apm'a wstrzyknięty w kanały ppm i odpada kolejny kabelek.

Więc finalnie VIN/PPM/GND/TX (albo rx :P) i masz komplet.

Co do wingletów to chyba dobrym pomysłem jest zrobić możliwie długie "sztyfty" wpuszczone w skrzydło.
W fpv49 robiłem je z słupków nylonowych 40mm.
Słupki przykręcałem do sklejki pasującej na koniec skrzydła, taką konstrukcję wklejałem na soudal.
Potem winglet z depronu z 2 stron okleiłem sklejką 0,5mm i nawierciłem otwory pasujące do tych w skrzydle.
2-3 śrubki i trzymało aż miło, a dzięki obiciu sklejką nic się nie wyrobiło.

Przy twardym lądowaniu, a właściwie to kretobiciu, winglet łamał się na wysokości wzmocnienia ze sklejki 0,5mm, ale przy normalnym użytkowaniu było ok - trzymało mocno, nie latało na boki i ładnie przylegało.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: yoseph »

Nie, nie piszesz za późno, prace idą jak krew z nosa :evil:
Sugerowałem się opisem shaggy'ego, bodajże z wątku minimosd do APM-a, który pisał że w przypadku eleresa wypadałoby wlutować między napięcie rssi a masę kondensator żeby wskazania nie skakały. Do tej pory tak latałem :)
Bałem się właśnie pętli masy, a w tak prostym przykładzie jej nie zauważyłem. Dzięki za podpowiedź, tak zrobię:) Co do GPS-a to na chłopski rozum pasuje przechwycić TX z gps-a i podać to na RX eleresa :)
Co do wingletów to pewnie zrobię z wpustami w skrzydło, chociaż wiele miejsca tam nie ma więc nie poszaleję, ale i tak przed wykonaniem finalnych zdejmowanych wingletów zrobię parę sztuk prototypów przyklejanych na UHU, tak żeby dobrać jak najmniejsze, ale takie żeby model był stabilny :)

A teraz właśnie jako odskocznię od obowiązków, robię headtracker :)
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: ci3jk4 »

Nie wiem jak z apmem ale w pixhawk u nic nie skacze. Ten kondensator możesz zawsze wlutować w płytkę eleresa jeśli jest faktycznie potrzebny. Wtedy nadal nie będziesz potrzebował dodatkowego przewodu:)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: yoseph »

Ja pierdziele, nie pamiętam który mój model rodził się w takich bólach jak ten...
A specjalnie rozmontowałem firstara żeby szybciej ulotnić to skrzydło :)
Znowu widząc kable zaczyna boleć mnie głowa. Całkowicie bez pomysłu i polotu je rozmieściłem. Po drodze spaliłem regiel grzejąc za słabą lutownicą zbyt długo pady. Zdecydowałem się na serwa w rozmiarze standard. Tower pro SG5010. W obecnym momencie jestem po walce z zaprogramowaniem APM-a.
Niesamowicie dziwi mnie system wprowadzania poprawek do firmware'u APM. Mianowicie chodzi mi tutaj o opcję ELEVON. Niby przy kalibracji radia jest ptaszek do zaznaczenia i ptaszki do rewersów serw, ale nie bardzo chce to działać, jakoś niemrawo. Dopiero po rozwinięciu pełnej listy komend jest inny mikser elevon z zaznaczeniem że mam korzystać z niego a nie z tego pierwszego... więc na cholerę mi ten pierwszy? Niby APM od dłuższego czasu nie jest wspierany, ale kiedyś ta aktualizacja była nowa, i taki babol przeszedł....

W modelu zostały nadal do zrobienia winglety, mocowanie pokrywy osprzętu i osłonki na wystające od dołu serwa:) Narazie będzie wymagał dodatkowego balastu na dziobie, ale po oblocie wleci tam pantilt z kamerą fpv i kamera HD. Potrzebuję podłączyć jeszcze minimosd, ale to dopiero jak kamera wleci.


Cierpliwości...
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: ci3jk4 »

Heh, to jak z moją zetką:)
Jak mam przy niej robić to od razu znajduje inne zajęcia:)
Przez to wymiana serwa na nowe trwa od tygodnia.
Najpierw wyjąłem, co trwało 2 dni a nie 5min i teraz szykuję się do zamontowania nowego. Ale dziś położyłem się spać zamiast to zrobić, jutro też pewnie będzie co innego do roboty i tak dalej i tak dalej...
Zero weny w tym temacie.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: yoseph »

Spokojnie, wena wróci przed sezonem, jak się trzeba będzie spinać żeby mieć czym latać :)
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: ci3jk4 »

No ja nadal się spinać próbuję, bo jeszcze aż taka tragiczna pogoda nie jest, a czasu więcej wcale nie będę miał niebawem.
Tylko to wygląda tak że narobiłem sobie zobowiązań i jak już je skończę to jest mobilizacja, schodzę do piwnicy, biorę zetkę, odkładam i idę spać :P

Na latanie to już wogóle czas tylko jak mam okienko w robocie :)
Ehhhh trzeba szybko skończyć budowę i wtedy w razie jakby co mieć gotowego do polatania, zwłaszcza że zaraz będę znowu racera 180tkę budował i będą dwie zabawki, którymi nie ma czasu się bawić...
rychoo
Posty: 151
Rejestracja: środa 11 mar 2015, 18:21

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: rychoo »

yoseph pisze:W modelu zostały nadal do zrobienia winglety, mocowanie pokrywy osprzętu i osłonki na wystające od dołu serwa:)
winglety i mocowanie pokrywy, proponuje coroplast (zobacz sobie tutaj jak wyszło u mnie: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=38567)
osłonka na wystające od dołu serwa: fajny patent widziałem ostatnio chyba u Verida: plastikowa łyżka w klejona w epp... :)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: yoseph »

Tak, widziałem Twój temat :) Pokrywę akurat mam zrobioną, i jest ona częścią kadłuba, nie da rady dorobić z koroplastu, potrzebuję tylko pewnego zamknięcia. Uświadomiłem sobie że kadłub jest jakimś grubym profilem skrzydła. Nie chciałbym żeby klapa została wyssana, więc z przodu planuję dwa kołki a z tyłu dwa zatrzaski. Natomiast na winglety coroplast byłby jak znalazł. Co do łyżek, też dobry pomysł, ale to dla małych serw. Nie zdajesz sobie sprawy z tego jak one wystają :) pionowo wrzucone standardowe serwa na tyle profilu wystają na jakieś 1.5 cm :) I to tylko od dołu.
myślałem żeby dać je w najgrubszym miejscu profilu, ale wolałem jednak mieć maksymalnie krótkie popychacze które i tak są zrobione ze szprych. Postawiłem na sztywność, brak luzów i precyzję napędów, niż wyważenie. Dzięki małemu skosowi skrzydeł nie będzie ono większym problemem.
Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: Luk »

Skrzydło jak skrzydło, no jest spore i ciekawe.
Ale jaki KALORYFER !! No to jest prawdziwy duży kaloryfer na zdjęciu z 5 listopada :-D
Założę się że nie dasz rady go ulotnić. Profil za to rzeczywiście słuszny :-)

Zima długa. Każdemu uda się coś złożyć. Powodzenia
Łukasz
ODPOWIEDZ