Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: yoseph »

Cześć;)
Czekając na przesyłkę z eleresem żebym mógł dopiąć budowę z-84 przeglądam tematy na forum, ostatnio przyszedł też do mnie power module do apm i pitotka. Próbowałem je wsadzić do firstara 2000 ale szlag mnie przy tym trafił ze względu na brak miejsca. Los modelu został przesądzony, klamka zapadła, poszły konie po betonie, orzeł wylądował.

Grzebiąc w swoim hangarze wygrzebałem prawie gotowe latające skrzydło do full kontakt kombat na zboczu :) Szybko odkleiłem taśmę, przeciąłem podciąłem i narysowałem centropłat. Przyznam się że inspiracją był model maxiiii'iego Stąd wziąłem pomysł na centropłat. To co jest teraz zrobione to godzina pracy po robocie :roll: Dopiero bardzo wstępna bryła modelu. Niestety już nigdzie w okolicy nie znalazłem białego styroduru. Rdzenie powstawały ze 4 lata temu. Stąd różnica w kolorach. Oklejanie planuję folią reklamową oracal. Ze wględu na pierwotne przeznaczenie rdzeni mają one wklejone pręty węglowe 4mm na natarciach, one zostaną jednak będą jedynym węglem w skrzydle. Dźwigary przewiduję z listewek.

W modelu będzie latał eleres v2 oraz fox800 na końcówkach skrzydeł.
W kadłubie będzie schowany oczywiście pakiet, przewiduję 3s 5000, APM 2.5, napęd przełożony z firstara. Planuję niższą masę i opory, więc zapas mocy powinien być. Serwa jakieś względnie niewielkie z metalową przekładnią. Na modelu wpuszczona w dziób będzie kamera sony hdr-as15 Na górze będzie na pantilcie kamera płytkowa. Kiedy się dorobię Runcam 2 to Sony wyleci, a ta druga będzie na pantilcie robiła za kamerę hd i fpv. Będzie to pierwszy mój model w którym będę wykorzystywał headtracker. Fpv zasilane z 3s 1300. Bronię się jak mogę przed napędowymi pakietami 4s bo to duży przeskok przede wszystkim cenowy.

Skrzydło ma 1600mm rozpiętości.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Coraz częściej myślę o budowie budżetowego styroplotera. Mechanika to nie problem, boję się że polegnę na sterownikach i kontrolerze. Dla mnie to czarna magia. A forum cnc.info wcale dużo w temacie nie wyjaśnia. :-/
arturo26
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 16:16
Lokalizacja: Łomża,Stavanger,Larwik NORWEGIA

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: arturo26 »

Witam.Mnie też zainspirowała tego typu konstrukcja np.https://www.youtube.com/watch?v=8sHqQFTFgOQ Planuję wykorzystać skrzydła od "Zagi 120" i dopasować kadłub z sklejki 1,5 mm w stylu "bullnose".Będę śledził wątek ,bo zapowiada się ciekawie. :-D
Awatar użytkownika
szoja
Posty: 513
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 12:49
Lokalizacja: B-stok

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: szoja »

Buduje właśnie podobne skrzydełko o tych właśnie założeniach. Kadłub w tym rozwiązaniu jest uniwersalny, dzięki czemu można przykładać do niego różne skrzydełka w zależności od pogody czy chęci. Rozpiętość w sumie 2,1m i 2,2-2,5 kg wagi.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: jelcyn »

Szoja, czyli rzuciłeś wyzwanie dla podlaskich wiatrów i nieszybowcowej pogody :-D
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: yoseph »

Dzisiaj pokleiłem skrzydło, wkleiłem wzmocnienia z listewek sosnowych, identyczne są na dole. Skrzydło jest naprawdę sztywne. Nadałem kształt centropłatowi. Chociaż nie jestem do końca zadowolony. Właśnie przystępuję do wyciągania wyposażenia z Firstara. Teraz już nie ma odwrotu.
Aż się podekscytowałem że będę mógł sobie wypalić miejsce na wszystko co mi potrzeba według uznania, i że całe okablowanie będę miał na wierzchu :)
Obrazek
Awatar użytkownika
szoja
Posty: 513
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 12:49
Lokalizacja: B-stok

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: szoja »

jelcyn pisze:Szoja, czyli rzuciłeś wyzwanie dla podlaskich wiatrów i nieszybowcowej pogody :-D
W pozostałą część roku tez dobrze polatać:) choć krucej
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: maxiiii »

Proponuję papier ścierny i system CRD byleby symetrycznie :))
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: yoseph »

Oczywiście że uruchomiłem wysoką technologię CRD:) Chodzi mi o koncepcję. Chcę żeby był kanciasty... ale nie do końca. Coś jak f-22:)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: yoseph »

Po chwilowej przerwie na dokończenie innych projektów prace ruszają z powrotem :) Wczoraj przy modelarniowym piwie wystrugałem łoże silnika. Lotki też już są wycięte. Nie wiem tylko jaki skłon silnika dać, żeby było dobrze w całym zakresie gazu. Dziś z powodu pogody mam mniej obowiązków więc mam nadzieję że będę mógł ruszyć z pracami i wypalić miejsce na cały potrzebny sprzęt, może nawet zacznę oklejać skrzydła.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: maxiiii »

Nie daję długiego żywota dla tego łoża.
Przy pierwszym lądowaniu zostanie wyrwane.
Awatar użytkownika
Zgr
Posty: 146
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:30

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: Zgr »

Jak wycinasz tak równo taką grubą sklejkę? :)
Lumenier QAV250, DI130, LS210 customized, Bixler 2, Realacc X210, Supafly Flipmode 6S
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: yoseph »

maxiiii pisze:Nie daję długiego żywota dla tego łoża.
Wiem ze sam styrodur nie jest zbyt trwały, ale uważam wprost przeciwnie, będzie się trzymało na płaskiej powierzchni i dodatkowo jeszcze wpuszczone dwa pionowe fragmenty przyklejone również do dźwigara. No i kluczowy element: składane śmigło.

@Zgr Stołową włośnicą, poprawiane papierem ściernym:)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: yoseph »

Tak sobie myślę. Kupować dwa mocniejsze serwa do modelu, czy montować standardowe które już posiadam, czy może wrzucić tam metalowe serwa 12g które juz posiadam tyle że w konfiguracji z lotkami podzielonymi na pół i po dwa serwa na jedną stronę? Chodzi o to że w sumie jeśli jedno serwo padnie to skrzydło nie ma opcji sterowania, a gdyby były rozdzielone to byłaby jednak większa szansa.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: ci3jk4 »

No co do przeżywalności w takim wypadku to i tak wszystko zależy czy się zorientujesz dość szybko co się zepsuło (pewnie nie), ale jeśli byś miał np podwójne lotki to one dają od groma możliwości.

Po pierwsze robisz miksa w apce żeby jeden rząd lotek pracował jako klapy z drugim zestawem, ale pod przełącznikiem jako samozielne lotki - jedne padną przechodzisz na drugie - ale tu mówię że ciężko się zdążyć zorientować zwłaszcza lecąc fpv.

Daje ci to jeszcze możliwość posiadania steru kierunku w skrzydle na tej samej zasadzie :)

Generalnie jak się da to fajna zabawka wg mnie :)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Duże skrzydło do nisk...... po prostu kolejne skrzydło

Post autor: yoseph »

Nad taką konfiguracją nawet nie myślałem :) Bardziej myślałem o normalnym setupie żeby działało tradycyjnie, ewentualnie w razie awarii autopilot nadrobi sobie braki ograniczając wychylenia drugiej strony, dobrze myślę? Z drugiej strony sporo osób lata standardowo na dwóch serwach i też są zadowoleni:)

Nie kryję że rozbroiłem Firstara 2000 i jak najmniejszym kosztem chciałbym zmienić platformę ;)
ODPOWIEDZ