Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: maxiiii »

Duże skrzydełko już mam i przyszedł czas na coś małego i szybkiego do latania przy nodze.

Założenie:
- rozmiar nie większy niż 1,5m.
- waga do 1 kg.
- prędkość max grubo ponad 100km/h
- mikro kamera z mikro nadajnikiem i na koniec z googlami.

Całe skrzydełko robione na zasadzie technologii CRD i NO. :)

Wpadłem na pomysł aby zastosować wznios skrzydeł i to dość sporo bo na końcach jest to ok 5cm.
Jak wiadomo w trenerach takie wzniosy powodują autostabilizację.
Niestety nigdzie nie mogę znaleźć materiałów i informacji co taki wznios może spowodować w latającym skrzydle.
Sam nie potrafię dorobić żadnej teorii.

Jak oblatam to będę już to wiedział ale fajnie by było wiedzieć przed oblotem.

na ostatnim zdjęciu jest pokazany ten wznios.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: yoseph »

Fajnie że małe skrzydła stają się coraz popularniejsze. Nie ma co liczyć że będzie jak z quadracerami ale może to łatwiej drugiego latacza będzie spotkać :)

Planujesz jakieś fc? Ciekawe podejście do tematu z tym centropłatem :)
Dawno przed FPV ćwiczyłem niewielkie skrzydło ze wzniosem... nic dobrego to nie dało. Niby zrobiło się stateczne ale każde wytrącenie go z tej równowagi lotkami kończyło się bujaniem, a beczki kręciło z osią gdzieś daleko poza skrzydłem. Bez opcji skorygowania tego różnicowymi lotkami.
Stąd moje pytanie o FC, jeśli masz jakieś w planach to ono to zniweluje. Jeśli nie to obetnij skrzydła tak żeby nie miały wzniosu :)

Jak już zrobisz to podeślij jakieś zdjęcie i opis łączenia skrzydła z takim centropłatem/kadłubem :-)
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: ci3jk4 »

Fajna sztuka, ale 1,5 to w sumie taki standard forumowy (rozmiar w sumie popularnych easy staro'owatych), a nawet raczej "duży standard" :)
Małe to chyba poniżej 1 metra.
Wiadomo wielkości są względne i żadna to klasyfikacja, ale do auta zwykłego, 1,2metra wchodzi do bagażnika w poprzek, więc to trochę tak że małe zmieści się na siedzeniu, standardowe w bagażniku, a duże trzeba ładować po skosie albo po długości auta :) Co nie zmienia faktu że względem 2,3m jest ono mniejsze :)

Niezależnie od tego mojego wywodu, bardzo ładne skrzydło.
BAAAAAAAAAAAAARDZO jestem ciekaw jak zrobiłeś część centralną, bo widzę że wszystko cięte drutem, a zawsze myślałem że tam się nie da zrobić wypukłości.
Jeśli się da to to otwiera dla mnie cały zestaw nowych możliwości, bo zamiast orać CP ręcznie np w takim moim mini arrowie, można by to ładnie wyciąć i efekt byłby dużo lepszy.

Łączenie skrzydeł będzie na stałe (łatwa i wytrzymała opcja), czy raczej chcesz sobie robić składaka? :)

Co do wzniosu, to ja mogę się tylko podzielić moją obserwacją z jednej z pierwszych odsłon mojego fpv49.
Bagnety były tam z aluminium, i na koniec jak już je miałem rozebrać i zrobić nową sztukę, to zgiąłem delikatnie bagnety na kolanie, robiąc właśnie wznios.
Bujało tym skrzydłem, tak jak mówi yoseph i to na tyle, że bujanie przenosiło się również na oś yaw, czyli model leciał i prawie ciągle mówił "nie nie nie NIE nie" :) taka odwrotność potakiwania wyszła :)
To było oczywiście w manualu bez fc, ale aż mi się nie chce wierzyć żeby fc dało radę to zniwelować.
Przy klasycznych samolotach tylne powierzchnie sterowe i sam ogon mam wrażenie że załatwiają sprawę, bo jednak powietrze je "ściska", co pozwala lecieć prosto. Tutaj z tyłu nic nie ma, wiec jest bujanie.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: yoseph »

Patrząc na poprzednie skrzydło to obecne może faktycznie wydawać się małe :D Tylko że nasze wtedy są mikro;)
Co do centropłatu to wydaje mi się że jest szlifowany z ręki. Ewentualnie wycięty drutem z nadmiarem i szlifowany.
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: ci3jk4 »

też tak obstawiam (że z nadmiarem + szlif), ale ta część spływu na centropłacie wydaje się mieć prążki po drucie, dlatego pytam :)
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: maxiiii »

Już jestem i wyjaśniam.

Centropłat szlifowany jest ręcznie.
Najpierw robię wydruk profila z profili2, potem wycinam w "ogrodówce" i przykrecam do wyciętego na wymiar styropianu.
A potem to już tylko twórcza inwencja.
Profile nie pozwalają tylko na usunięcie styropianu w miejscu mocowania skrzydeł.
Najpierw z grubsza obcinam piłką zbędne kawałki, potem papierem 40 nadaję kształt a na koniec papierem 120 wygładzam powierzchnię.

Obrazek


Dzisiaj byłem w mrówce i okazało się że mają taśmę klejącą srebrną.
Cena 8 zł. Na oklejenie poszło 1/2 rolki.
Można kleić na niewyczyszczony styropian. Taśma ma bardzo mocny klej.

Po oklejeniu i wstępnym pomalowaniu wygląda tak.


Obrazek
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: ci3jk4 »

Ciekawe jestem czy nie będzie Ci przeciągać skrzydła przez te "bomby" na końcach skrzydeł...
Śmigło znowu schowane?
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: maxiiii »

Sam jestem ciekawy czy to w ogóle poleci:))


EDIT

Pierwsza przymiarka do wyważenia.

Obrazek

Miało być poniżej 1kg a jak na razie nie udało się.
Aby wyważyć skrzydełko na 25 % potrzebuję bateryjki 5200 a waga całości wtedy to 1,2kg.
Przy bateryjce 1800 waga wynosi 970 ale mogę wyważyć tylko na jakieś 30%.
Skrzydełko na 30 procentach może być nieobliczalne a ja nie lubię tak latać. Zobaczymy co się działo w pierwszych lotach :mrgreen:
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: yoseph »

Dopiero jak zobaczyłem pakiet 5.2Ah to uświadomiłem sobie skalę tego modelu:) Koniecznie jak będę robił swoje skrzydło to zrobię mu taki centropłat. Pojemny, ładnie wszystko na wierzchu i bezproblemowo można to zmieścić. Następnym razem rozważ takie zrobienie napędów lotek żeby dźwignia była przynajmniej w 1/3 długości lotki a nie na końcu. I do tego popychacz pod kątem prostym. Uzyskasz lepszą geometrię napędu i już na wstępie lotki będą się wychylać po równo w górę i w dół. Na pewno zaletą Twojego rozwiązania jest centralizacja masy, no i brak cięć w skrzydłach.

Jaką farbą malujesz styro?
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: maxiiii »

Farba fluoroscencyjna za 16 zł za puszkę.
Dźwignia lotek została umiejscowiona z "premedytacją" i "lenistwem" nie chciało mi się przedłużać kabelków od serwa:)

Prace zbliżają się do końca zostały już tylko drobiazgi. Chwilowo nie mam aparatury i muszę się wstrzymać z kalibracją do czasu wymiany na nową.

Tak zrobiłem mocowanie bateryjki:

Obrazek
Obrazek

Mocowanie serw
Obrazek
Obrazek

pokrywa dostała zawiasy z taśmy i rzepy.
Obrazek

A tak wygląda całość
Obrazek
hardware.net
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 05:47

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: hardware.net »

Nie śledzę wątki od początku ale z tego co widzę to pokrywa większą cczesc skrzydla folia aluminiowa?

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: Adrián »

maxiiii pisze:Dzisiaj byłem w mrówce i okazało się że mają taśmę klejącą srebrną.
Cena 8 zł. Na oklejenie poszło 1/2 rolki.
Można kleić na niewyczyszczony styropian. Taśma ma bardzo mocny klej.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: maxiiii »

Wątek ma tylko jedną stronę więc nie powinno być problemu z przeczytaniem całości w 5 min. :mrgreen:
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: yoseph »

postów w wątku jest aż 12 więc można przeczytać :D

maxiiii był szybszy:)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 03 paź 2016, 09:04 przez yoseph, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Małe skrzydełko do latania przy nodze z gogglami.

Post autor: Adrián »

Hehe, lenistwo się szerzy ;-)
ODPOWIEDZ