SS 2000 i 10 000 km podniebnych przygód.

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: SS 2000 i 2000 km podniebnych przygód.

Post autor: marekj »

Ben, w użyciu będą dwa modele, bo mam dwa komplety AP&OSD. Pianką zmieszczę się na swoim "pasie" nawet przy wysokich uprawach po jego bokach. Z większymi platformami trzeba przynajmniej poczekać, aż pola będą puste, lub jechać gdzieś dużo dalej, bo szerokość "pasa" jest niewiele większa od rozpiętości. Poza tym, dopóki SS 2000 jest w dobrej kondycji, to przecież go nie wyrzucę ;-).
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: SS 2000 i 2000 km podniebnych przygód.

Post autor: Ben »

Doskonale to rozumiem, zresztą ja też mam tylko do dyspozycji pastwisko, i muszę się dostosować do panującej sytuacji. Są dni kiedy nie mogę wo gule polatać bo krówki się rozproszyły.
marekj pisze:... Poza tym, dopóki SS 2000 jest w dobrej kondycji, to przecież go nie wyrzucę ;-).
Jasne, przecież żartowałem ;-) Sam latam pianką, chociaż marzy mi się klasyczny drewniak zaplanowany w 100% pod model FPV.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: SS 2000 i 2000 km podniebnych przygód.

Post autor: marekj »

Jasne, przecież żartowałem ;-)
No, przecież wiem :-D.

Ben, pogadamy w Konarzynach. Mam przygotowany projekt wysmuklonej nieco wersji tego, co zrobiłem w ubiegłym roku i czeka na oblot. Można to wykonać na płacie szybowcowym 3m lub więcej, albo zrobić prostsze i mniej doskonałe skrzydło na profilu Clark Y.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: SS 2000 i 2000 km podniebnych przygód.

Post autor: Ben »

Super informacja, czyżbym mógł zaprzestać przypominania sobie "AutoCad'a" :lol:
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: SS 2000 i 2000 km podniebnych przygód.

Post autor: marekj »

No wiesz, podstawy zawsze warto mieć, zawsze możesz coś sam poprawić :-D.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: SS 2000 i 2000 km podniebnych przygód.

Post autor: Pieth »

Zdjęcia wycięte z klatek z filmu są super, znacznie lepsze od tych pstrykanych, możesz zdradzić na jakim programie wycinasz
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: SS 2000 i 2000 km podniebnych przygód.

Post autor: marekj »

Film wyświetlam w Windows Media Player w trybie pełnoekranowym na monitorze full HD. W odpowiednim momencie zatrzymuję, naciskam PrtScn i i wklejam do IrfanView. Tu zwykle nieco kadruję, zmniejszam wielkość obrazka i gotowe. Mobius pracuje na standardowych ustawieniach. Myślę, że podstawą dobrych zdjęć czy filmów jest odpowiednie oświetlenie. Dlatego staram się latać raczej późnym popołudniem, czy wręcz wieczorem, bo światło jest bardziej plastyczne. I tak zwykle połowa nagrań nie nadaje się do wykorzystania (np. lot pod słońce, bo Mobius sobie z tym nie radzi), dlatego właśnie zrobiłem zdalne wyzwalanie nagrywania Mobiusem i czekam na pogodę, aby wypróbować w powietrzu (na ziemi wszystko działa ok. więc i w górze powinno być dobrze). Będę mógł nagrywać interesujące mnie tylko fragmenty lotu, bo przy prawie 2 godzinach w powietrzu, samo przeglądanie materiału z Mobiusa jest mało ciekawym i czasochłonnym zajęciem.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: SS 2000 i 2000 km podniebnych przygód.

Post autor: cobra »

Marku, a zdradzisz jak włączasz zdalnie nagrywanie na mobiusa?
________________
Cobra
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: SS 2000 i 2000 km podniebnych przygód.

Post autor: marekj »

A już myślałem, że tylko ja odkryłem drugi raz koło ;-). Sprawa jest banalna i wygląda tak:
Po dokładnym przyjrzeniu się możliwościom konfiguracyjnym kamery okazało się, że w Basic Settings jest opcja Power On - Auto Record, która pozwala sterować włączaniem i wyłączaniem nagrywania podczas lotu, poprzez sterowanie zasilaniem Mobiusa. Wystarczy mieć wolny kanał i zwykły układ sterujący typu włącz-wyłącz, którym podajemy zasilanie do kamery. Układ leżał w szufladzie kilkanaście lat (kiedyś zrobiłem go do prostego sterowania oświetleniem modelu). Podpięty został do wolnego kanału i załącza przetwornicę zasilającą Mobiusa. Wraz z podaniem zasilania Mobius po 5s rozpoczyna nagrywanie. Po wyłączeniu zasilania, nagranie zostaje przerwane a nagrany plik poprawnie zapisany.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: SS 2000 i 2000 km podniebnych przygód.

Post autor: marekj »

Dzisiaj przetestowałem w locie załączanie Mobiusa, działa bez problemu. W efekcie, zamiast prawie 10Gb filmu miałem 3,2Gb, czyli tylko to, co mi było potrzebne.

Przy okazji parę fotek z lotu. Poniżej Wisła w moich okolicach. To ten mały, wijący się strumyk.

Obrazek

Obrazek

Lecąc w innym kierunku mam rzekę Sołę.

Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: SS 2000 i 2000 km podniebnych przygód.

Post autor: marekj »

Wczoraj wgrałem nowe oprogramowanie do AP&OSD. Dzisiaj wypróbowałem wspomaganie startu. Wystarczy zaprogramować kąt wznoszenia i wysokość jaką chcemy osiągnąć w trybie automatycznego startu. U mnie było to 12 stopni i 100m, a start wygląda z pokładu modelu tak:



Drugi lot skończył się późno. Przed lądowaniem miałem takie widoki:

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: SS 2000 i 2000 km podniebnych przygód.

Post autor: Ben »

Tak się zastanawiam, kiedy pływaki założysz do SS :-P Widoki naprawdę SUPER.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: SS 2000 i 2000 km podniebnych przygód.

Post autor: marekj »

Tak się zastanawiam, kiedy pływaki założysz do SS :-P
:lol: :lol: :lol: To ma latać, nie pływać :mrgreen: .
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: SS 2000 i 3000 km podniebnych przygód.

Post autor: marekj »

Edytowałem tytuł wątku, bo szczęśliwie model przekroczył 3000 km nalotu.

Krótko podsumował bym to tak.

Pierwszy tysiąc to nabieranie zaufania do systemu i nauka lotu na przyrządy. Praktycznie cały czas lot w zasięgu wzroku i tylko spoglądanie w monitor. Przy okazji dowiedziałem się, że jestem w stanie kontrolować lot modelu w zasięgu wzroku do 800m, co w tym wieku uznałem za spory sukces ;-). Drugi tysiąc to już rozkoszowanie się widokami okolicy i lot wyłącznie FPV, czyli bez oglądania modelu w powietrzu. Trzeci tysiąc to oprócz oglądania obrazków z okolicy, grzebanie podczas lotu w menu i próbowanie różnych ustawień oraz korzystanie z nowych możliwości AP. Czwarty tysiąc... czas pokaże ;-).

Obrazek

Najważniejsze jest to, że model nie doznał żadnych twardych lądowań, o kraksach nie wspominając i chyba jest w stanie pokonać kolejne 3000 km.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: SS 2000 i 3000 km podniebnych przygód.

Post autor: Ben »

Tylko po gratulować i pozazdrościć, ja w tym roku mam jakoś pod górę. Nie poddaję się jednak i ciągnę do przodu :-/
pozdrawiam
Ben
ODPOWIEDZ