Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift? inne

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
JankeS_Toruń
Posty: 142
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2016, 07:58
Lokalizacja: Toruń

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: JankeS_Toruń »

Rozumiem czyli lipa trochę, bo o budowie modeli nie mam zielonego pojęcia. No ale jak to mówią na naukę nigdy nie jest za późno. Oglądałem różne filmiki z budowy latających skrzydeł i nie wygląda to jakoś specjalnie skomplikowanie ale wiadomo że diabeł tkwi w szczegółach. Może na początek lepiej odpuścić latające skrzydło i kupić jakiś motoszybowiec? Choć nie ukrywam, że skrzydła dużo bardziej mi się podobają - chciałbym polatać w miarę nisko i w miarę szybko :mrgreen:
dexter_ck
Posty: 84
Rejestracja: czwartek 23 kwie 2015, 07:41
Lokalizacja: Kielce

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: dexter_ck »

Pierwsze loty każdym płatowcem to dziesiątki kretów podczas startu lub zaraz po przed finalnym utrzymaniem się w powietrzu.
Ja bym odradzał skrzydło na pierwszy model, ale jak kto woli :) Takich tematów o początkach jest pierdyliard na forum, wystarczy poszukać.
Pozdrawiam, Dariusz :)
Awatar użytkownika
radokizi
Posty: 159
Rejestracja: piątek 02 sty 2015, 13:45
Lokalizacja: Radom

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: radokizi »

activgsm pisze:Rozumiem czyli lipa trochę, bo o budowie modeli nie mam zielonego pojęcia. No ale jak to mówią na naukę nigdy nie jest za późno. Oglądałem różne filmiki z budowy latających skrzydeł i nie wygląda to jakoś specjalnie skomplikowanie ale wiadomo że diabeł tkwi w szczegółach. Może na początek lepiej odpuścić latające skrzydło i kupić jakiś motoszybowiec? Choć nie ukrywam, że skrzydła dużo bardziej mi się podobają - chciałbym polatać w miarę nisko i w miarę szybko :mrgreen:
Budowa fpv49 to proscizna. Spoko dasz radę.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Talon Mini - szykuje się
FX-61 - czeka na klienta
Pioneer 1400, Skrzydło "podkładowe" KFm6, Tarot FY450, AR Drone 2.0 + MiruMod - początki
sailMan
Posty: 121
Rejestracja: czwartek 21 sty 2016, 17:12
Lokalizacja: Toruń

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: sailMan »

HEHEHE :) pierwsze zdanie w moim temacie brzmiało przypomne (bo porwała was dyskusja jak to modelarze fpv :P)
Witam,
Latanie pioneerkiem to przyjemność ale apetyt rośnie w miarę jedzenia wiadomo :mrgreen:
więc pomysł na skrzydełko
także latam już całkiem sporo ale nic nie budowałem wiec bedzie zabawa a mam regiel w pioneerku redoxa 30A i chyba go wykorzystam

wyposażenie jakie mam to eleres MAX + odbiornik V2 + dwa dipole
FPV fox 800 + sj 4000 + dwie antenki GP strojone :)

no i myslałem że będe musiał kupic nowy a tu niespodzianka :) nie wiem tylko czy prędkość mnie zadowoli :)

dodam dla kolegi activgsm, że właśnie chcę się przesiąść z mojego pioneerka na skrzydło więc sprzedaję pioneera :) jak go kupi to go rozbijać do woli :) a jak nie to i tak zapraszam będe latał na dniach i pare osob z foru, ze mna gdzies chce podobno jechać poogladac itp także daj na pw kontakt to puszcze SMS gdzie i kiedy jakbys był chętny pozdrawiam :)

a co do wyboru pewnie skoncze na fpv 49 :) tylko musze popatrzec jak je budują zastanawiam sie czy te profile to wycina się na podstawie wymiarów czy drukuje na papierze formatkę a pozniej odrysowuje na podkładach pod panele??

a i przy tym reglu 30 A to jaką prędkość mogę rozwinąć tym skrzydłem ??
artak
Posty: 182
Rejestracja: środa 08 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: artak »

sailMan pisze:
a co do wyboru pewnie skoncze na fpv 49 :) tylko musze popatrzec jak je budują zastanawiam sie czy te profile to wycina się na podstawie wymiarów czy drukuje na papierze formatkę a pozniej odrysowuje na podkładach pod panele??
Ja sobie rysowałem wymiary na panelu bo jeszcze musiałem je zmniejszyć, żeby nie kleić paneli (bo niestety dostałem krótsze niż są polecane)
Tylko moje 49 jeszcze nie lata niestety :/ (ale coraz bliżej :D)
dexter_ck
Posty: 84
Rejestracja: czwartek 23 kwie 2015, 07:41
Lokalizacja: Kielce

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: dexter_ck »

Ja mam regiel 30A, silnik Emax 1400kV ( ok 200W ), smigło 8x4,5 ( z coptera, takie mi zostały :P ) i przy spokojnym lataniu to 60% gazu ok 50km/h wg GPS. Z jak lece z wiaterem to do 80 się rozpędzi i dalej na 60% gazu :D Maksymalnie nie rozpędzałem, ale więcej gazu się przydawało do wyniesienia SJ4000.
Co do wyposażenia mam to samo, eLeReS MAX + v2 + dipole na miare, tyle że AV mam wszystko LawMate ale też na koniczynach.
Pozdrawiam, Dariusz :)
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: volender »

Ja właśnie kończę niszczyć Depron Spectre (czytaj - uczę się latania ;-) ), za niedługo też sobie sprawię fpv49, może ewentualnie trochę przeskalowane, tak do 1.5m rozpiętości.
sailMan
Posty: 121
Rejestracja: czwartek 21 sty 2016, 17:12
Lokalizacja: Toruń

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: sailMan »

uu to widze amatorów fpv 49 sporo można by osobny zlot zrobić tylko z tym modelem :D hehe albo wyścigi
chyba moje skrzydełko wykonam w ten weekend jak sie podpalę jeszcze troche przez was :D

i dzięki dexter_ck, za informacje :) w takim razie sprzedam pioneera bez regla i bedzie skrzydło niedługo :)

EDIT - scalenie
ci3jk4,
Ja z moją wersją to już zupełnie inna sprawa, bo całość jest cięta hotwirem z monobloku styrodurowego, z możliwością odpięcia skrzydeł do transportu [uparłem się na opcję z której nigdy nie skorzystam :)] i wychodzi na to że wybrałem sobie zbyt grube dźwigary w stosunku do grubości pianki i skrzydło przy krecie łamie się na ich wysokości.
Wklejenie dźwigarów redukuje ten problem do zera, ale tracę możliwość rozkładania modelu.
Teraz trochę czasu znowu mam mało, ale zapewne w wolnej chwili zrobię całość jeszcze raz, używając cieńszych dźwigarów i przykładając się do roboty.
czy mógłbyś podrzucić zdjęcia jak wyglada to twoje skrzydełko i jak zamierzasz rozwiązać problem rozkladania go na części do transportu bo sam chcę cos takiego - wcisnie się w torbę wakacyjną i będę mógł narzeczonej zrujnować wakacje :D
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: volender »

sailMan pisze:uu to widze amatorów fpv 49 sporo można by osobny zlot zrobić tylko z tym modelem :D hehe albo wyścigi
chyba moje skrzydełko wykonam w ten weekend jak sie podpalę jeszcze troche przez was :D
Moje założenie na ten rok: prostota.
Samolot ma być banalny i szybki w budowie, a jak go rozwalę, to w wieczór/dwa powstanie nowy. Bo do tej pory już za dużo czasu spędziłem w warsztacie - nawet taki depron spectre potrzebuje więcej czasu na zbudowanie, a miejsca w nim co kot napłakał.
Awatar użytkownika
radokizi
Posty: 159
Rejestracja: piątek 02 sty 2015, 13:45
Lokalizacja: Radom

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: radokizi »

dexter_ck pisze:Ja mam regiel 30A, silnik Emax 1400kV ( ok 200W ), smigło 8x4,5 ( z coptera, takie mi zostały Obrazek ) i przy spokojnym lataniu to 60% gazu ok 50km/h wg GPS. Z jak lece z wiaterem to do 80 się rozpędzi i dalej na 60% gazu :D Maksymalnie nie rozpędzałem, ale więcej gazu się przydawało do wyniesienia SJ4000.
Co do wyposażenia mam to samo, eLeReS MAX + v2 + dipole na miare, tyle że AV mam wszystko LawMate ale też na koniczynach.
Mój fpv49 (ten w moim awatarze) do 80 km/h dawał radę. Powyżej miał już tendencję do flatterka.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Talon Mini - szykuje się
FX-61 - czeka na klienta
Pioneer 1400, Skrzydło "podkładowe" KFm6, Tarot FY450, AR Drone 2.0 + MiruMod - początki
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: ci3jk4 »

sailMan pisze: czy mógłbyś podrzucić zdjęcia jak wyglada to twoje skrzydełko i jak zamierzasz rozwiązać problem rozkladania go na części do transportu bo sam chcę cos takiego - wcisnie się w torbę wakacyjną i będę mógł narzeczonej zrujnować wakacje :D
Tak jak pisałem nadal eksperymentuję z tym skrzydłem i obecnie jest ono złączone na stałe [a właściwie to obecnie jest całe połamane, bo jeszcze nie miałem czasu nic naprawić).
Docelowo oba skrzydła mają zakończenia ze sklejki, zeby się ładnie licowały.
Ze skrzydła wystaje kawałek sklejki i wchodzi w kadłub, gdzie mam zrobiony slot na tenże kawałek sklejki [dość pasownie żeby nie było luzów] wtedy od góry jest to blokowane na przelot, albo na śrubkę i gwint, albo na zawleczkę.

W pierwszych 2 wersjach które zdechły przez wadliwą antenkę rc i zbyt grube dźwigary, na sucho działało to bardzo ładnie, dokładnie się zamykało i było ładnie spasowane. Następne dwie sztuki łączyłem już na stałe bo nie chciało mi się bawić, a chciałem jak najszybciej polatać.
Teraz jak będę robił od nowa to pewnie znowu zrobię już na czysto i właśnie z tym systemem, bo od paru dni powstaje kolejna wariacja na temat materiału wykonania tego skrzydła i jak na razie będzie to najłatwiejszy sposób na połączenie ze sobą laminatowego skrzydła z styrodurowym centropłatem (jak skrzydła mi się spodobają to później i centropłat będzie z laminatu).

Tu mały teaser z powstawania kopyta, zdjęcia pewnie będę uaktualniał w miarę postępów prac :)
https://www.dropbox.com/sh/9x65adahg4mu ... 3VjRa?dl=0
Awatar użytkownika
JankeS_Toruń
Posty: 142
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2016, 07:58
Lokalizacja: Toruń

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: JankeS_Toruń »

Rozglądałem się w sieci za Depronem bo wszędzie w planach budowy jest polecany i zszokowała mnie cena :shock: jak i dostępność.

Najtaniej znalazłem płytę o rozmiarach 125x80x0.6 [mm] za 19,80pln a całe opakowania po 20szt za 500pln :mrgreen:

Nigdy nie miałem takiej płyty w ręku i wiem że Depron to tylko nazwa towarowa, więc chciałbym zapytać was czym najlepiej zastąpić Depron? I czy jest duża różnica we właściwościach tych zamienników? Czy są bardziej łamliwe lub bardziej elastyczne? Które najbardziej nadają się na budowę FPV49? Plany budowy są typowo dla rozmiarów płyt Depronowych na rozpiętość 125cm - to spore ułatwienie w budowie bo nie trzeba nic sztukować :)
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: ci3jk4 »

Kup arbalon, arbitron, czy jakoś tak. Zielony rowkowany 1200x600x6 za 30 zł paczka na 3 fpv ci starczy.. Musisz tak to pociąć żeby było z głową i łączenia płyt z przesunięciem. Trzyma aż miło, druga opcja to sobie przeskaluj w dół do formatki.
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: volender »

Odnośnie FPV49 i szczegółów budowy to poczytaj sobie też http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=19310 :)
Awatar użytkownika
JankeS_Toruń
Posty: 142
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2016, 07:58
Lokalizacja: Toruń

Re: Piersze skrzydło co wybrać ? fpv 49? Zeta? Maxi swift?

Post autor: JankeS_Toruń »

Dzięki Panowie, muszę zrobić wycieczkę po marketach budowlanych w Toruniu (Castorama, Liroy Merlin, Obi) ;-)
ODPOWIEDZ