Elementy do X-8

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

michal_c
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 13 gru 2011, 19:28
Lokalizacja: Olsztyn

Elementy do X-8

Post autor: michal_c »

Prośba do ludzi dobrej woli ;)

Moglibyście polecić osprzęt do tego skrzydła ? Konkretnie muszę wybrać :

- Śmigło składane (latać będzie raczej na 3S ale 4S też może się zdarzyć)

- Silnik

- Serwa

- Regulator

Optymalnie było by z europejskiego HK, ale za każdego linka z dobrą sugestią będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
szoja
Posty: 513
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 12:49
Lokalizacja: B-stok

Re: Elementy do X-8

Post autor: szoja »

michal_c
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 13 gru 2011, 19:28
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Elementy do X-8

Post autor: michal_c »

Widziałem ten temat , i kilka innych z budowy X-8, niestety większość elementów z podanych linków jest już niedostępna , stąd prośba o podpowiedź.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Elementy do X-8

Post autor: Verid »

A to taki problem wziąć metodą Kopiego-Pejsta przenieść nazwę szukanego przedmiotu do wujka Google i wyszukać alternatywne źródła podanego elementu? Czy nawet pójść dalej i na podstawie parametrów tegoż elementu poszukać alternatywy? Koniecznie musi zrobić to ktoś za ciebie?

BTW - silniki NTMa z wątku podanego przez szoja są w magazynie EU a serwa Corony w radio-modele.
Ten wredny...
michal_c
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 13 gru 2011, 19:28
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Elementy do X-8

Post autor: michal_c »

Verid - poprostu mam ZEROWE doświadczenie ze skrzydłami, nie linczuj ;)

Pytanko - czy ten silnik

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html

z tym ESC

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html

i łopatkami Aeronaut CAM CARBON 14x8 to dobry zestaw, czy coś z czymś nie zagra?
Zwykłe analogowe serwa 5g wystarczą w tym modelu czy warto rozejrzeć się za cyfrowymi ?
Oraz czy BEC z tego ESC wystarczy do zasilenia serw razem z elektroniką, czy warto dorzucić drugiego BECa / alternatywne zasilanie toru wideo ?
Z góry dzięki za podpowiedzi.
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Elementy do X-8

Post autor: kiepuri »

Kod: Zaznacz cały

14 x 6 - 14.8v - 785W - 53A - 3.05kg
14x6 i 4s silnik jest na skraju.

Na 14x8 i 4s możesz go spalić

Z kolei 3s do X-8... Hmm... Może Ci braknąć ciągu. Zależy ile ma ważyć.
Pozdrawiam,
Paweł

http://paweu.eu
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Elementy do X-8

Post autor: Verid »

michal_c pisze:poprostu mam ZEROWE doświadczenie ze skrzydłami, nie linczuj ;)
Nie dostajesz za brak doświadczenia tylko za niechęć do kombinowania.
michal_c pisze:Pytanko - czy ten silnik
No, teraz lepiej. Według specyfikacji powinno zagrać ALE - zwróć uwagę że silnik wytrzymuje 55A max. Z łopatkami 14x6, na 4S bierze 53A czyli na granicy. Ty proponujesz łopatki o większym skoku czyli chcesz go jeszcze dociążyć. Nie napisałeś czy idziesz w 3S czy w 4S więc tu uważaj. Jak 3S to nie ma bólu. Jak 4S to ja bym nie przeginał i brał 14x6 zamiast 14x8 bo zobaczyć smugę z silnika to nic fajnego
michal_c pisze:Zwykłe analogowe serwa 5g wystarczą w tym modelu czy warto rozejrzeć się za cyfrowymi ?
Przemyśl to pytanie zanim znowu polecą gromy na twój czerep biorąc pod uwagę specyfikację serwa użytego w linkowanym wątku przez Marbalona

https://www.hobbyking.com/hobbyking/sto ... duct=20575

i specyfikację pierwszego z brzegu serwa 5g

http://abc-rc.pl/serwo-tower-pro-sg-50

Czaisz co nie gra? BTW - to czy cyfrowe czy analogowe nie ma specjalnie znaczenia w twoim przypadku. Skłaniałbym się ku analogom bo tańsze i ponoć (nie sprawdzałem) mniej prądożerne
michal_c pisze: czy BEC z tego ESC wystarczy do zasilenia serw razem z elektroniką, czy warto dorzucić drugiego BECa / alternatywne zasilanie toru wideo ?
BEC wystarczy. Odseparowane zasilanie wideo ma swoje zalety (brak zakłóceń od ESC na przykład i nie musisz kombinować z przetwornicami gdybyś poszedł w 4S bo nie każde komponenty FPV lubią wyższe napięcie za to większość bardzo dobrze gra na 3S) ale i swoje wady (wozisz dodatkowy pakiet czyli ekstra masa no i musisz o nim pamiętać żeby kupić, zabrać, naładować)
Ten wredny...
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Elementy do X-8

Post autor: kiepuri »

http://ecalc.ch/motorcalc.php?ecalc&lan ... t=x8_3.5kg

Masz, nudziło mi się ;-)

Zakładam, że Twoje X-8 waży 3.5KG i ma na pokładzie 10Ah 4s prądu. Musisz kliknąć "Oblicz".

ale i swoje wady (wozisz dodatkowy pakiet czyli ekstra masa no i musisz o nim pamiętać żeby kupić, zabrać, naładować)
Zawsze można włożyć mikro przetwornicę za pół dolara - mam i chwale sobie. Co nie zmienia faktu, że osobny pakiet to inwestycja w bezpieczeństwo Video.

http://www.ebay.com/itm/Mini-360-DC-DC- ... SwyjBW7d4j

Przy tak sporym modelu nie szedłbym w 3S. No way ;-)
BEC wystarczy. Odseparowane zasilanie wideo ma swoje zalety (brak zakłóceń od ESC na przykład i nie musisz kombinować z przetwornicami gdybyś poszedł w 4S bo nie każde komponenty FPV lubią wyższe napięcie za to większość bardzo dobrze gra na 3S) ale i swoje wady (wozisz dodatkowy pakiet czyli ekstra masa no i musisz o nim pamiętać żeby kupić, zabrać, naładować)
Wystarczy, nie wystarczy. Przy założeniu, że kolega włoży set up (silnik/śmigło) na granicy to bym polemizował czy to ma sens. Dobry UBEC 8-15A Turnigy kosztuje 15USD (w EU). W modelu za prawie 200$ nie bawiłbym się w BEC z ESC.
Pozdrawiam,
Paweł

http://paweu.eu
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Elementy do X-8

Post autor: Verid »

kiepuri pisze:Wystarczy, nie wystarczy. Przy założeniu, że kolega włoży set up (silnik/śmigło) na granicy to bym polemizował czy to ma sens
Co ma (nie)dobór napędu (zestawienie silnik-śmigło) do BEC'a? W podanym ESC masz 4A BEC i do zasilenia 2 serwa + odbiornik z jakimś AP (prawdopodobnie). Mało? Ja rozumiem UBEC w SW1900 gdzie masz 2xlotki, SK, SW a jak fantazja pozwoli to i 2xklapy i jeszcze niekiedy pantilt ale tu? Bez przesady.
kiepuri pisze:Co nie zmienia faktu, że osobny pakiet to inwestycja w bezpieczeństwo Video.
Nie chcesz wiedzieć ile ma wątek na RCG odnośnie dwie baterie kontra jedna więc to "bezpieczeństwo" to takie lekkie naciąganie. Bardziej o preferencje chodzi.
Ten wredny...
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Elementy do X-8

Post autor: kiepuri »

Verid pisze:
kiepuri pisze:Wystarczy, nie wystarczy. Przy założeniu, że kolega włoży set up (silnik/śmigło) na granicy to bym polemizował czy to ma sens
Co ma (nie)dobór napędu (zestawienie silnik-śmigło) do BEC'a? W podanym ESC masz 4A BEC i do zasilenia 2 serwa + odbiornik z jakimś AP (prawdopodobnie). Mało? Ja rozumiem UBEC w SW1900 gdzie masz 2xlotki, SK, SW a jak fantazja pozwoli to i 2xklapy i jeszcze niekiedy pantilt ale tu? Bez przesady.
kiepuri pisze:Co nie zmienia faktu, że osobny pakiet to inwestycja w bezpieczeństwo Video.
Nie chcesz wiedzieć ile ma wątek na RCG odnośnie dwie baterie kontra jedna więc to "bezpieczeństwo" to takie lekkie naciąganie. Bardziej o preferencje chodzi.

Jak Ci strzeli wyżyłowany regiel przez silnik i śmigło dobrane "na styk" to jest mały zonk w powietrzu... ;-) Tak to masz przynajmniej kontrolę nad samolotem.
Nie twierdze, że 4A to za mało. Dobry i osobny BEC to jest podstawa instalacji każdego (mojego) samolotu. Ostatnio spaliłem regulator w Skywalkerze X-5. Nie chce wiedzieć co by się stało gdybym nie miał zewnętrznego BECa 3A...



Przyznam szczerze, że nie chce. Za dużo robiłem "doktoratów" na różne tematy. Do modelu tej wielkości włożyłbym firmowe 2200mAh 3S (nie jakiś wyświechtany, spuchnięty li-pol, któremu daje drugie życie) co jest 1/15-stą masy startowej. Bez filterków, step-down itp. Aha. Jak dla mnie takim pakietem video fajnie wyważa się model :-D

Oczywiście to wszystko co pisze to moje sugestie. Każdy robi tak jak uważa, na własną odpowiedzialność :)
Pozdrawiam,
Paweł

http://paweu.eu
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Elementy do X-8

Post autor: Verid »

kiepuri pisze:Jak Ci strzeli wyżyłowany regiel przez silnik i śmigło dobrane "na styk" to jest mały zonk w powietrzu... ;-)
Dlatego właśnie nie zakłada się wyżyłowanych komponentów do długolotów i dręczy się eCalc'a, ewentualnie zżyna z innych. Pomijając fakt że to nie regiel jest tu wyżyłowany (65A) a silnik (55A) przez zbyt duże śmigło na którym może dojść do przekroczenia owych 55A i w rezultacie smrodu z uzwojenia. Wygląda to tak:


kiepuri pisze:Przyznam szczerze, że nie chce.
Nie dziwię ci się i szczerze - nie ma to większego sensu. Generalnie wynika z niego to co tu napisałeś - każdy robi jak uważa. Jednemu fajniej dać ekstra pakiet, choćby w celach wyważenia czy z niechęci do przetwornic i filtrów, inny w to miejsce woli dokarmić napęd albo w ogóle zrezygnować bo wyznaje metodę "na lekko", chce polować na termikę i liczy każdy gram.
Ten wredny...
michal_c
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 13 gru 2011, 19:28
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Elementy do X-8

Post autor: michal_c »

Więc sugerujecie zmniejszyć łopatki czy kupić jakiś inny silnik ? Nie wiem jeszcze na jakiej wadze się to zamknie, dopiero kompletuje zamówienie, liczyłem że uda się wykorzystać pakiety 3S i 4s które zostały mi po kopterach, a widzę że większe silniki domagają się min 5S.
Awatar użytkownika
mcorto
Posty: 15
Rejestracja: sobota 19 lip 2014, 07:20
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Elementy do X-8

Post autor: mcorto »

Mi w zeszły poniedziałek strzelił silnik NTM 42-38 750kV, wznosiłem się ok. 6min z gazem w okolicach 28-35A, śmigło 13x10 zasilanie 4S, model to X-UAV Talon. Silnik po prostu się przegrzał i nastąpiło zwarcie na części uzwojenia.
Nie wiem czy to felerny egzemplarz, czy powód był inny...
W piątek dostałem drugi egzemplarz w ramach reklamacji, zobaczymy jak ten sobie poradzi....
X-UAV Mini-Talon, Pioneer FPV + skrzydła od EasyGlider'a, Turnigy er9x+eleresMOD+PPMexpander, Zbig&Pitlab OSD+AP,SONY TVL 600, FOX 800, Led kontroler by Karwas
ODPOWIEDZ