FX-61 jako pierwsze skrzydło

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: TorFPV »

Nadajnik wtopiony od góry profilu skrzydła, zaklejony taśmą że go nie widać, częstotliwość ustawiona na stałe :-)
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
radokizi
Posty: 159
Rejestracja: piątek 02 sty 2015, 13:45
Lokalizacja: Radom

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: radokizi »

Jako kolejny szykujący takie skrzydełko na nadchodzący sezon mam pytanka:
1. W moich dotychczasowych "dokonaniach" zawsze ESC wywalałem na wiatr. Jakoś boję się je chować do kadłuba. Z tego co widzę w FX-61 raczej wszyscy zostawiają go w środku. Czy "dziura" przewidziana chyba na kamerkę na dole z przodu załatwia temat chłodzenia i nie ma się co martwić o spakowany w kabince kaloryferek?
2. Mam wersję z wklejonym już węglem w skrzydła. Od spodu nie jest on niczym "przykryty" a podczas lotu siły rozkładają się tak, że wyrywają rurki ze skrzydeł. Czy fabryczne wklejenie jest godne zaufania? Ma ktoś jakieś z tym doświadczenie?
3. I jeszcze pytanko o dołączony klej. Co to za ustrojstwo i jak się go stosuje bo nie jestem w stanie wyczaić ze skromnej instrukcji.

Z góry dzięki za ewentualne rozwianie wątpliwości!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Talon Mini - szykuje się
FX-61 - czeka na klienta
Pioneer 1400, Skrzydło "podkładowe" KFm6, Tarot FY450, AR Drone 2.0 + MiruMod - początki
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: Verid »

Ad.1 Też nie miałem zaufania do takiego podejścia dlatego zrobiłem chwytnie powietrza z przeciętych plastikowych łyżeczek, coś jak to:

Obrazek

Ad.2 Nie wiem jak klejenie fabryczne bo model miałem z drugiej ręki ale flater który rozmontował mojego FX'a wydarł główną rurkę do imentu i jedyne co go ocaliło to pręty węglowe w natarciu i taśma zbrojona dzięki którym skrzydło nie odmeldowało się całkowicie od centropłata i maszyna jakoś wróciła do bazy.

Ad.3 Weź coś zaufanego, Soudal czy inny. Jakoś mnie ten ichni szpajs nie przekonuje...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: Prono »

1. To zależy jak bardzo wysilony ten regiel i jak bardzo będzie się grzał ale u mnie nigdy nie było jeszcze problemów z przegrzaniem regla. Tylko ja raczej spokojne loty uskuteczniam.
2. Zawsze można poprawić i dołożyć trochę kleju ;)
3. Nie wnikałem, klej jak klej, klei ;) Początkowo w swoim FX61 zrobiłem demontowane skrzydła ale w końcu skleiłem je na sztywno tym dołączonym klejem i po parunastu twardych lądowaniach i kilku przyhaczeniach o krzaczory dalej trzyma.
Smarujesz powierzchnię, ściskasz, nadmiar który wyjdzie bokiem usuwasz i zostawiasz do wyschnięcia, ja zostawiłem przez noc i rano było betonowe ;)
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: kamilborkowski »

1. Mam 40A regulator a teoretyczny max prąd 35A więc raczej nie przewiduje problemów z grzaniem się zwłaszcza że lubię spokojne loty.
2. U mnie zastanawiam się czy nie zalać prętów na skrzydłach żywicą. Oryginalne klejenie sprawia wrażenie solidnego ale może poxipol nie zaszkodzi.
3. W moim zestawie (kit) nie było kleju
Awatar użytkownika
radokizi
Posty: 159
Rejestracja: piątek 02 sty 2015, 13:45
Lokalizacja: Radom

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: radokizi »

Verid pisze:Ad.1 Też nie miałem zaufania do takiego podejścia dlatego zrobiłem chwytnie powietrza z przeciętych plastikowych łyżeczek, coś jak to:

Obrazek

Ad.2 Nie wiem jak klejenie fabryczne bo model miałem z drugiej ręki ale flater który rozmontował mojego FX'a wydarł główną rurkę do imentu i jedyne co go ocaliło to pręty węglowe w natarciu i taśma zbrojona dzięki którym skrzydło nie odmeldowało się całkowicie od centropłata i maszyna jakoś wróciła do bazy..
Te łyżeczki super pomysł nie znałem ale zastosuję na klapie od góry myślę.
Co do skutków flattera to rozumiem, że powyrywało rurki ze skrzydeł właśnie?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Talon Mini - szykuje się
FX-61 - czeka na klienta
Pioneer 1400, Skrzydło "podkładowe" KFm6, Tarot FY450, AR Drone 2.0 + MiruMod - początki
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: Verid »

radokizi pisze:Te łyżeczki super pomysł nie znałem ale zastosuję na klapie od góry myślę.
Właśnie tak zrobiłem tyle że przy feralnym locie kabinka była łaskawa się odmeldować i mimo znacznych gabarytów oraz szeroko zakrojonych poszukiwań nigdy jej nie znalazłem dlatego fotek nie daję.
radokizi pisze:Co do skutków flattera to rozumiem, że powyrywało rurki ze skrzydeł właśnie?
Właściwie to oderwało całe skrzydło od kadłuba i rurki (drugie tylko od rurki) tak że wisiało tylko na taśmie klejącej i pręcikach które dołożyłem.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: kamilborkowski »

Niestety nie udało mi się ulotnić skrzydła na zlocie bo pierwszego dnia spaliłem serwo (podpiąłem pakiet 3S w KFC32FTB zamiast do zasilania video to jako BEC...) a drugiego dnia już nas zaatakowała mgła i nie chciałem ryzykować.
Natarcia skrzydeł okleiłem tylko taśmą zbrojoną, poustawiałem czujniki napięcia (czujnik prądu muszę ustawić w domu z power meterem), sprawdziłem transmisję video (jak w sali restauracji odpaliłem apkę z eleresem, nadajnik video 1.2 i retransmisję na 5.8 to wszystkie wokół komórki nie miały zasięgu :mrgreen: ) a dzięki radom zbipok wiem już jak dobrze okleić taśmą skrzydła. Docelowo chyba też będę przenosił elektronikę na podłogę a pakiet na półkę żeby uniknąć ciągłego ruszania FC i wszystkich tych kabli.
Na koniec ostatnie zdjęcia (ostatnie bo po pierwszych lotach już pewnie nie będzie taki piękny :lol: ):
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
radokizi
Posty: 159
Rejestracja: piątek 02 sty 2015, 13:45
Lokalizacja: Radom

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: radokizi »

kamilborkowski pisze:... a dzięki radom zbipok wiem już jak dobrze okleić taśmą skrzydła.
Może podziel się tą wiedzą dla tych co jeszcze nie okleili FX-a :)
kamilborkowski pisze: Na koniec ostatnie zdjęcia (ostatnie bo po pierwszych lotach już pewnie nie będzie taki piękny :lol: ):]
Eeee bez przesady a też tak myślałem jak ulatniałem moje depronowe skrzydełko i to bez żadnej stabilizacji!!! Okazało się, że pierwszy kret dopiero podczas nieumiejętnych akrobacji nastąpił. A i tak ładny kilometraż jeszcze depron juz z FPV zrobił.

A mogę zapytać na tym trójnóżku to co to za stacja bazowa? Jakaś gotowa czy aż tak solidna własna konstrukcja?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Talon Mini - szykuje się
FX-61 - czeka na klienta
Pioneer 1400, Skrzydło "podkładowe" KFm6, Tarot FY450, AR Drone 2.0 + MiruMod - początki
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: kamilborkowski »

radokizi pisze:Może podziel się tą wiedzą dla tych co jeszcze nie okleili FX-a :)
Jak będę oklejał to postaram się pamiętać o zdjęciach. Tu bardziej chodzi o manualny pokaz niż opisywanie słowne.
radokizi pisze:A mogę zapytać na tym trójnóżku to co to za stacja bazowa? Jakaś gotowa czy aż tak solidna własna konstrukcja?
To jest diversity 1.2 / 5.8GHz od misia. Do tego lekko zmodyfikowana obudowa (dłuższe boczne ścianki żeby służyły jako nóżki w razie potrzeby bo standardowo to gniazda chinch za bardzo wystają na dół z obudowy) + dorobiona retransmisja na 5.8GHz. Z tyłu pakiet na rzepie a trójnóg wkręcony w śrubę, które jest przyklejona do podłogi obudowy. Może umocuję tam jeszcze jeszcze nagrywarkę z mini ekranem do podglądu.
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: mmuchomor »

Ruszyłeś coś z tym skrzydłem?
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: kamilborkowski »

Niestety nie, poszedł na półkę na razie. Zająłem się trochę Legwanem i 250tką.
Do skrzydła chcę wrócić gdy się cieplej zrobi i będę miał z kim go ulotnić.
Awatar użytkownika
radokizi
Posty: 159
Rejestracja: piątek 02 sty 2015, 13:45
Lokalizacja: Radom

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: radokizi »

Za to ja pochwalę się, że złożyłem i czekam na pogodę i oblocik.
Mam tylko jedną wątpliwość, ponieważ zrobiłem wersję "wszystko na centerplate" ze względu natransport, oczywiście poza serwami i jestem ciekaw, czy odległość pomiędzy anteną RX Rangelink która jest na stateczniku a anteną TX Video która jest po przekątnej z przodu (ok. 37cm odległości) będzie wystarczająca do przyzwoitych wyników. Na początek zamontowałem "na wierzchu" bez żadnych wycinek w EPO, żeby w razie co przenieść na skrzydło. Do tego jeszcze wspominane wcześniej zagadnienie chłodzenia ESC - też do testów...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Talon Mini - szykuje się
FX-61 - czeka na klienta
Pioneer 1400, Skrzydło "podkładowe" KFm6, Tarot FY450, AR Drone 2.0 + MiruMod - początki
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: mmuchomor »

W mini Talonie miałem wszystko w kadłubie, eleres był oddalony od FOXa jakieś 25 cm i na zwykłych antenach od Kkacpra zrobiłem 18km, więc spokojnie da radę.
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
radokizi
Posty: 159
Rejestracja: piątek 02 sty 2015, 13:45
Lokalizacja: Radom

Re: FX-61 jako pierwsze skrzydło

Post autor: radokizi »

No to czas na refleksje po oblocie.
Czekałem ze dwa tygodnie na pogodę i wreszcie udało się. Niestety przy wietrze gdzieś koło 5-6m/s myślę więc trochę szarpało. W pierwszym filmie... pierwsza porażka. Niestety nie jest to depronowe skrzydełko którym latałem zeszły sezon. Tu wg mnie nie wystartuje się bez silnika. Co widać na filmie spowodowało to przyziemienie. Kolejne starty już "na gazie" więc i skuteczne. Z góry sory za kąt kamery ale trochę opadła na niepodłączonym jeszcze pan-tilcie.

Lądowanie nawet dość przyjemne, bez żadnego walenia się na skrzydło itp.
Przy okazji okazało się, że mój GPS niestety odmówił działania na większości kanałów nadajnika 1.2 GHz (Partom z banggood). Ruszył dopiero na kanale "H" i tu może ktoś z Kolegów podzieli się informacją jaka to częstotliwość bo muszę pod nią anteny dorobić. Zrobiłem kolejny lot dziesięciominutowy i postanowiłem zmienić śmigło z 9x6 na 10x5. Ciekawy byłem zużycia prądu i różnicy w ciągu. Poniżej filmik z trzeciego lotu i jak się okazało na ten dzień ostatniego:

A ostatniego bo niestety sprawdziły się narzekania znane dla tego modelu, a mianowicie:
Obrazek
Efekt pechowego ułożenia śmigła podczas lądowania. Jednak chyba pomyślę nad składanym chociaż nigdy nie stosowałem i jestem dość sceptyczny ze względu na wyważenie itd. Poza tym musi być pchające a chyba większość jest do przedniego napędu. Może jakieś rady w wyborze? Byłbym bardzo wdzięczny.
Jeszcze jedno spostrzeżenie a mianowicie trochę niepokoiło mnie rssi odbiornika RL a mianowicie na poziomie 60-70% w promieniu ok 500m w jakim latałem. Ale to muszę jeszcze sprawdzić, może kalibraja nie teges albo coś. No chyba, że nadajnik VTX Partoma skutecznie zakłóca Rangelinka. Choć niby nie powinien... niby...

Także na dzień dzisiejszy chwalę platformę FX-61 bo lata naprawdę fajnie, wręcz po przełączeniu ze stab na manual niewiele się zmieniło pomimo wiatru więc naprawdę super.
Szukam właśnie jakiegoś drukarza 3D z wolnymi mocami przerobowymi, żeby łoże silnika wydrukować (właściwie 2 na zapas ;). Właścicieli drukarek którzy chcą je odkurzyć zapraszam serdecznie na PW.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Talon Mini - szykuje się
FX-61 - czeka na klienta
Pioneer 1400, Skrzydło "podkładowe" KFm6, Tarot FY450, AR Drone 2.0 + MiruMod - początki
ODPOWIEDZ