Sky Cruise 2400 by Plotek

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: Plotek »

No i stało się... Do naszej firmy zajechał dziś nasz ulubiony kurier, a ze sobą miał trumnę... - jak to kolega Jakuba_RC powiedział :-)

Nie mylił się, w pierwszym momencie pomyślałem, gdzie ja będę to wozić...

Obrazek

Model jest serio duży. Kadłub leży na kartonach ze zbiornikami do auta na LPG o średnicy 60cm, więc niemało :-)

Obrazek

Obrazek

Jest to Sky Cruise w wersji ARTF, z drugiej ręki, ale ogółem stan według mnie bdb. Czysty, zadbany, brak śladów crashów, itp :) Idealne zajęcie na długie wieczory jesienną i zimową porą. Będzie chirurgiczne cięcie kadłuba :-P

Model planuję wyposażyć w osprzęt podobny, jak robił to Jakub_RC, czyli:
- Turnigy Aerodrive SK3 - 3536-1400kv
- APC 10x5
- ESC Plush 60A
- Serwa Corona 939MG, do klap pewnie coś biedniejszego
- 2x 3S 5000mAh
- 1x 3S 1000mAh na video
- Fox 800
- Eleres z AP KFC32FTB

Mój plan na rozmieszczenie gratów jest następujący.

Obrazek

Fox'a chciałbym wrzucić na zadek. Podobno jest mały problem ze środkiem ciężkości i musi coś siedzieć na ogonie, by łatwiej było wyważyć model. Zatem KFC32FTB pod skrzydłami, do wycięcia małe drzwiczki do przestrzeni "bagażowej" i dipolek w pobliżu kabinki.

Jestem oczywiście otwarty na wszelkie propozycje i czekam na komentarze odnośnie rozmieszczenia gratów ;-)

Fotki robione na szybko, ponieważ śpieszyłem się z pracy już do domu. Niebawem będzie więcej :-)
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
Awatar użytkownika
madejson
Posty: 146
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 09:07
Lokalizacja: Wrocław/Tarnów

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: madejson »

Cześć, co skłania Cie do umieszczenia fox'a na ogonie? Nie lepiej bliżej kabiny, a link wystawić na ogon z dala od całej reszty? Lepiej jak coś stracić wizję niż link. Mam w EasyGliderze nadajnik fox'a 800 blisko kamerki, autopilota, mobiusa, regulatora, gps i nie widzę żadnych zakłóceń. Fix'a szybko łapie, znajduje do 20 satelit a link na ogonie oddalony od całej reszty. Sam się zastanawiam nad rozmieszczeniem gratów w moim SC2400 więc zbieram opinie :) Jak ten silnik będziesz chciał przykręcić we wnękę wieżyczki? Jaki będzie dostęp śrubokrętem do śrubek schowanych za korpus silnika (patrząc od przodu).

Pozdrawiam
Sky Cruise 2400, Turnigy 9XR-Er9x, RangeLink, OSD+AP+BF+GS by Zbig & Pitlab, Fox 1.2GHz 800mW(8ch), Sony 600TVL+MOBIUS
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: volender »

co skłania Cie do umieszczenia fox'a na ogonie? Nie lepiej bliżej kabiny, a link wystawić na ogon
Zakładam, że KFC32FTB z wbudowanym eleresem - trzeba by ciągnąć na ogon antenę na długim przewodzie.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: NeXuS »

Ciągnięcie video przez cały kadłub jest wg mnie bardziej problematyczne. Ja to bym dał zwykłego eleresa na ogon i MPU pociągnął bliżej SC.
Awatar użytkownika
madejson
Posty: 146
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 09:07
Lokalizacja: Wrocław/Tarnów

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: madejson »

volender pisze: Zakładam, że KFC32FTB z wbudowanym eleresem - trzeba by ciągnąć na ogon antenę na długim przewodzie.
Racja, nie znam dobrze KFC. To by tłumaczyło też i kwestie środka ciężkości.
Sky Cruise 2400, Turnigy 9XR-Er9x, RangeLink, OSD+AP+BF+GS by Zbig & Pitlab, Fox 1.2GHz 800mW(8ch), Sony 600TVL+MOBIUS
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: Plotek »

madejson pisze:Cześć, co skłania Cie do umieszczenia fox'a na ogonie? Nie lepiej bliżej kabiny, a link wystawić na ogon z dala od całej reszty
Czytając wątki tych, którzy latają tymi modelami myślę nad foxem na ogonie ze względu na problem z późniejszym wyważeniem modelu. Przy 2 pakietach 5000mAh może być problem z lekkim ogonem... Bynajmniej podobno. Poczekam na paczusię z HK z pakietami i zobaczymy :roll:
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
Awatar użytkownika
madejson
Posty: 146
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 09:07
Lokalizacja: Wrocław/Tarnów

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: madejson »

Plotek pisze: Czytając wątki tych, którzy latają tymi modelami myślę nad foxem na ogonie ze względu na problem z późniejszym wyważeniem modelu. Przy 2 pakietach 5000mAh może być problem z lekkim ogonem... Bynajmniej podobno. Poczekam na paczusię z HK z pakietami i zobaczymy :roll:
Tez czytalem o problemie z ustaleniem w nim srodka ciezkosci. Dlatego na sam koniec ogona, zaraz przed krawedzia natarcia statecznika dam odbiornik RL, a tuz przed nim gps. Dwa odbiorniki kolo siebie nie powinny sie zaklocac.

Powiedz mi jeszcze jak bedziesz przykrecal silnik do wregi? Po wsadzeniu go na miejsce od czola nie ma dostepu do srub, zastanawiam sie jak to obejsc. Wrzucaj foty z budowy, jestem ciekaw jak to bedzie wygladalo. U siebie tez bede robil luki po obu bokach, jeden wiekszy dla kanapki pitlaba, drugi mniejszy po drugiej stronie nieco bardziej z tylu.
Sky Cruise 2400, Turnigy 9XR-Er9x, RangeLink, OSD+AP+BF+GS by Zbig & Pitlab, Fox 1.2GHz 800mW(8ch), Sony 600TVL+MOBIUS
Awatar użytkownika
szoja
Posty: 513
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 12:49
Lokalizacja: B-stok

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: szoja »

O widzisz, jakbyś zamiast lipo kupił lajonki i pokleił je według siebie(wnętrza kadłuba) to idealnie byś dobrał SC i tak je kupisz:) A tak dwie cegły kanciaste których się przsunąć nigdzie nie da. Linka oczywście jak nadalej na ogon:)
Awatar użytkownika
darek_op
Posty: 780
Rejestracja: piątek 02 mar 2012, 12:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: darek_op »

TUTAJ jest wątek o moim SC. Może coś pomoże w dokonaniu wyboru rozłożenia gratów :mrgreen:
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: oko »

W dużych samolotach kwestia rozłożenia ciężaru nie jest aż tak krytyczna, w tym sensie że kompensacja nie jest problemem a zapas ładowności pozostaje spory. Nigdy się nie dobierze rozłożenia tak by było idealnie, ja latam w różnych konfiguracjach: z gimbalem, z kamerką, z mniejszym albo większym pakietem itd, i trzeba wyważać. Warto zrobić ten wielki stalowy kloc z dzioba wyjmowany, to ułatwia wyważenie.
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: KamilCK »

Latam na różnych pakietach raz na Liion 25ah raz na 7ah lipo a raz na 10Ah lipo i nie ma problemu z wyrażeniem tego modelu po prostu przedstawiamy pakiet i po problemie
Awatar użytkownika
madejson
Posty: 146
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 09:07
Lokalizacja: Wrocław/Tarnów

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: madejson »

KamilCK pisze:Latam na różnych pakietach raz na Liion 25ah raz na 7ah lipo a raz na 10Ah lipo i nie ma problemu z wyrażeniem tego modelu po prostu przedstawiamy pakiet i po problemie
No ok, a ile cm od krawedzi natarcia masz SC?
Sky Cruise 2400, Turnigy 9XR-Er9x, RangeLink, OSD+AP+BF+GS by Zbig & Pitlab, Fox 1.2GHz 800mW(8ch), Sony 600TVL+MOBIUS
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: Plotek »

Jak się nie mylę u Kamila wychodzi wyjątkowo książkowe 9cm :-) Wyjątkowo, ponieważ inni mówią, że lepiej lata się na ok. 11cm.
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: KamilCK »

Co do SC to ustawiałem różne już i doszedłem do wniosku że 9/10cm jest idealnie (przynajmniej dla mnie)
Tu jest Film jak ustawiłem SC na 9cm od natarcia
Patrzeć od 25 min jak na takiej konfiguracji fazie termike model waga około 4 kg
https://m.youtube.com/watch?v=vieFTGNnKMs
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Sky Cruise 2400 by Plotek

Post autor: Plotek »

madejson pisze:Powiedz mi jeszcze jak bedziesz przykrecal silnik do wregi? Po wsadzeniu go na miejsce od czola nie ma dostepu do srub, zastanawiam sie jak to obejsc.
Jeśli chodzi o mocowanie silnika, wydaje mi się, że problemu być większego nie powinno. Dziś robiłem wstępne przymiarki i wygląda to jak na zdjęciach.

Oryginalne wieżyczka wygląda tak:
Obrazek

Poniżej oryginalne mocowanie silnika z kompletu, jak widać mało trzeba dociąć, aby ładnie przymocować do wręgi w wieżyczce.
Obrazek

A tutaj widać, że do otworów jest dobre dojście, więc po zamontowaniu wszystkiego do wieżyczki powinno być git :-)
Obrazek

Dziś w pracy udało mi się znaleźć chwilę i odwróciłem wał silnika, tak by zamontować go w wieżyczce.

Wstępna przymiarka wygląda jak poniżej. Wygląda na to, że dostęp do śrub będzie na granicy... ale wystarczający by w razie W bez problemu wykręcić motór ;-)

A tak wygląda dostęp do śrub podstawy silnika. Trudno to dokładnie uchwycić, ale dostęp jest.
Obrazek

Obrazek

Próba montażu piasty śmigła. Pod ręką mam APC 9x6. W planach jest 10x5 tak jak wspomniałem w pierwszym poście.
Obrazek

Obrazek

Myślę, że taka odległość powinna wystarczyć, aby śmigło pracowało poprawnie... Aczkolwiek praktyka pokaże już później. Czy może też wyciąć trochę pianki z wieżyczki i skrócić 3mm wału (tyle jest jeszcze luzu), aby piasta była bliżej silnika? Wpłynie to na żywotność łożysk? Im piasta i śmigło bliżej silnika, mniejsze obciążenie dla łożska :roll:
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
ODPOWIEDZ