SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: mmuchomor »

Jakiś czas temu pokazał się w polskiej dystrybucji ciekawy samolot- SkyHunter (http://rc-team.pl/samoloty-rc/84097-rms ... tvfpv.html). Nie jest to nowa konstrukcja (nawet dość dawno temu pojawiła się na forum), ale to może i dobrze, bo już wiadomo, że jest udana.
Dzięki uprzejmości http://rc-team.pl/ mam możliwość złożyć i przetestować tą platformę.

Może na początek inbox.
W pudełku znajduje się sam kit i drobna galanteria. Nie ma w zestawie przedłużaczy do serw, ani kabla "Y" do lotek, ale za to jest klej "X" :)
Pianka z której jest wykonany model jest bardzo dobrej jakości, elementy są spasowane idealnie. Do usztywnienia modelu producent dodał całą garść różnych węglowych prętów i płaskowników.
Ogólnie, pierwsze wrażenie bardzo dobre :)

A tutaj zdjęcie zestawu:
Obrazek

I w porównaniu z kadłubem Rangera:
Obrazek

I z wydawałoby się dużym pakietem 10Ah 4S:
Obrazek

Na koniec złożony bez klejenia do zdjęcia cały SkyHunter:
Obrazek

Podczas sklejania i uzbrajania modelu pojawią się jakieś uwagi :)
Ostatnio zmieniony sobota 05 wrz 2015, 17:19 przez mmuchomor, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: Plotek »

Świetnie, będę śledzić temat bo zapewne niedługo będę szukać sobie nowej platformy :-) Życzę powodzonka przy składaniu i czekam na relację z oblotu :-)
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: mmuchomor »

Napęd i zasilanie

Silnik: Emax GT2826/04
Regulator: ZTW 60A
BEC: ZTW 6/10A
Serwa: 3xTower Pro MG90D
Śmigło: APC 11x5,5 pusher

FPV

AP: APM 2.6+minim OSD
Kamera: Sony 700TVL+pantilt własnej konstrukcji
AV: FOX 800mW, odniornik Lawmate
RC: eleres MAX+V2
Anteny: RC dipol i AV GP od Kkacper

Waga samolotu z wyposażeniem, bez pakietów to 1550g.

Samolot już jest po oblocie :) Elektronikę zamontowałem zgodnie z założeniami producenta, na razie chcę przetestować jak lata samolot. Po pierwszych dwóch lotach jestem zadowolony. Model bardzo stabilny, bez trymowania (wszystko ustawione idealnie na ziemi), tylko z dobrym wyważeniem, w trybie STAB SH leci jakby był w trybie CRUISE! Przy wadze 3,2kg termika szarpie nim do góry jak szybowcem ;)

Jeśli chodzi o pobór prądu, to przy wadze 3,2 kg (pakiet AV 3Ah 3S 340g i LiIon 16,5Ah 4S 1300g) i locie bardzo mało ekonomicznym, ciągłe nawroty, loty pod wiatr, na autopilocie itp. zrobiłem 50 km w 55 min przy zużyciu 8,6 Ah. 170mAh/km to bardzo dobry wynik.
Jutro będę próbował latać oszczędnie :)

Statystyka przekłamana, jeśli chodzi o zużycie prądu, ale niech będzie:
Obrazek

I tutaj króciutki filmik z pierwszym i drugim startem. Fabuła nie porywa, ale widać jak lekko się wznosi i łatwo startuje drugi raz z włączoną stabilizacją. Jeszcze tłumacząc pierwszą część i nerwowe machanie skrzydłami, lubię oblatywać model z wszystkim ustawionym na maxa, a SkyHunter lotki ma ogromne ;).



SkyHunter miał już nawet swój debiut na Motoclassic w Topaczu, na stoisku RC Arena, występował w roli ciekawostki :)
Obrazek
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: mmuchomor »

No to w sobotę sobie polatałem...
Zapowiadał się fajny dzień do latania, byłem nastawiony na całodniową zabawę z próbami różnego rozmieszczenia elektroniki i zrobienia jakiegoś rekordu.

Niestety w pierwszym locie, po odleceniu na ponad 12km od bazy AP nagle przestawił się ze STAB na MANUAL, przestał reagować na drążki, choć RSSI było na całkiem wysokim poziomie, Skyhunter wpadł w korkociąg i poległ gdzieś...
Samochodem zrobiłem ponad 20 km, żeby dojechać w pobliże miejsca katastrofy. Poszukiwania zajęły mi około 2,5h, bo najpierw szukałem według wskazań GPS, potem oglądałem film z tym, co udało się odebrać w bazie. Na szczęście FOX cały czas nadawał, więc zrobiłem prowizoryczną antenę kierunkową z zestawowego bacika (zasłoniłem ją z jednej strony) i tym sposobem w pół godziny dotarłem do samolotu. Następnym razem najpierw przestudiuję nagranie i potem będę szukał za pomocą AV.

Zdjęcia z miejsca katastrofy:
Obrazek
Obrazek

I straty:
Obrazek
Obrazek

Wprawne oko pewnie zauważy przyczynę katastrofy na drugim zdjęciu. Że samolot dopiero testuje i chciałem sprawdzić, czy muszę ładować osprzęt na skrzydła, żeby był dobry zasięg, wszystko jest pomocowane na taśmę. Większość złączek zabezpieczyłem, oprócz nieistotnych kabelków od odbiornika RC... w czasie lotu wypiął się kabelek z odbiornika, został tylko ten odpowiadający za RSSI i to też było problemem. APM cały czas widział, że zasięg jest OK, więc nie ma po co wracać do bazy, widocznie pilot chce przyładować w ziemię, jego wola. Gdybym wyłączył radio, pewnie nic by się nie stało, ale gdybanie nie ma sensu, bo gdyby zwrócił uwagę, że podczas grzebania przy elektronice zsunął się trochę kabelek od odbiornika, nic by się nie stało.

Na całe szczęście uszkodzenia są niegroźne. Kadłub tylko trochę rozerwało, wyrwało trochę pianki ze skrzydła, ale na szczęście pianka się nie odkształciła, nic się nie pogięło. Wystarczyło skleić połamane elementy i w niedzielę Skyhunter znowu latał jak nowy.

Nie ukrywam, że szukałem resztek modelu i miałem nadzieję na odzyskanie elektroniki. A tutaj takie zaskoczenie. Albo tak "szczęśliwie" przyładował w ziemię, albo wbrew pozorom to całkiem mocny samolot!
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: misiekkk »

Usunąłem posty nie związane z tematem.
Proszę nie zaśmiecać wątku koledze.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: mmuchomor »

Hmm, coś mnie chyba ominęło.

Ale wracając do tematu, w czasie ostatnich lotów zdarzyło się coś niepokojącego, w czasie normalnego lotu samolot nagle zaczyna spadać i po 2-3 sekundach wracało wszystko do normy i przez kolejne kilka minut nic się nie działo. Podejrzenie padło na zasilanie serw, ale to trochę dziwne, bo 3 serwa Tower Pro mg90d + pantilt Tower Pro mg90d i Sanwa SRM-102 nie powinny zapychać BECa 6A. Zwłaszcza, że z takiego samego korzystałem w mini Talonie i przy 4 ciągle pracujących serwach nigdy nie było problemu.
Jedyne co zmieniłem, to napięcie z 5,5V na 5V, czy tutaj może być pies pogrzebany?
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: marekj »

Jeśli to jest BEC liniowy, to Twoje podejrzenia mogą być słuszne. Z pewnością przy większym obciążeniu napięcie może spadać poniżej akceptowalnego przez FC.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: mmuchomor »

Dla pewności spróbuję jeszcze zrobić układ z dwoma becami... a dopiero w innym temacie pytałem, po co taki wynalazek, bo sam nigdy nie miałem z tym problemów :)
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: cebulator »

Marek, nie ma linowych beców 6A.
A do autora. Zanim założysz dwa to statyczne potestuj działanie obecnego. Delikatnie zasymuluj obciążenie na pow. sterowych i machaj. Może przysiada napięcie.
Albo w locie zamiast monitorować napięcie pakietu to zmień na beca.
Ale skoro masz APM to nie ma w logach napięcia zasilania?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: marekj »

Marek, nie ma linowych beców 6A.
Też mi się wydaje, że takich nie ma, bo były by duże i ciężkie. Ale marketing robi swoje i różne dziwne rzeczy widziałem już napisane na sprzętach elektronicznych. Dlatego trzeba sprawdzić co to jest na prawdę i jak się zachowuje pod obciążeniem, czyli zrobić np. to, co napisałeś :-D .
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: mmuchomor »

Nigdzie nie pisałem, że są liniowe.
Na razie zmieniłem spowrotem na 5,5V i zobaczę.

Logów nie sprawdzałem, ale czy tam nie będzie tylko informacji odnośnie zasilania APMa, a nie samych serw?
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: mmuchomor »

Zmiana napięcia nic nie dała, spróbuję starego BECa, który był niezawodny.
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: mmuchomor »

Wprowadziłem drobną zmianę :) przeniosłem nadajnik i odbiornik na skrzydła.

Kabelki mają zalutowane wtyczki 9 pinowe, fajna sprawa, bo dla zabezpieczenia można wtyczkę przykręcić do gniazda i na 100% nie zapomni się czegoś podpiąć ;). Gniazda umieściłem na zewnątrz dla wygody.

Tak jak pisałem wcześniej, BEC dalej działa niepoprawnie, ale zaczęło mnie zastanawiać jedno, zanim zaczął szwankować nie miałem pantilta. Mam taki plan, może niezbyt ambitny, czy wyszukany, ale po prostu dam drugiego BECa do zasilania serw pantilta :) no teraz 6A na 3 serwa na 100% powinien wystarczyć, chociaż będę w międzyczasie szukał sposobu na zrobienie układu dwóch BECów, tak na wszelki wypadek.

A tak to wygląda:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: mmuchomor »

SkyHunter ma nowego, wydrukowanego pantilta. Niestety przekombinowałem z zasilaniem i czekam na wieści, czy da się naprawić APMa... takie błędy przynajmniej na długo pozostają w pamięci ;)

Obrazek
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: SkyHunter - test dla RC-Team.pl

Post autor: Pieth »

mmuchomor pisze:SkyHunter ma nowego, wydrukowanego pantilta. Niestety przekombinowałem z zasilaniem i czekam na wieści, czy da się naprawić APMa... takie błędy przynajmniej na długo pozostają w pamięci ;)

Obrazek
Ale doświadczenie bezcenne :cry: gdzieś już czytałem o problemie zasilania APM i miałem podobną sytuację z innym kontrolerem, gdzie dołożenie
osobnego U-beca załatwiło sprawę.
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
ODPOWIEDZ