Nowa platforma FPV.

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: wiesiek_kr »

Taki patent jest obowiązkowy:
Obrazek

Zdjęcie z naszego forum
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Dzięki Wieśku, dokładnie o tym była mowa.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Model nadal czeka na oblot, a ja rozpocząłem budowę jego nieco zmodernizowanej wersji. Powodem była chęć wypróbowania w boju prototypu prostej frezarki CNC, którą niedawno wykonałem.
Obecnie jest prawie gotowy kadłub. Kończę projektowanie skrzydeł, równocześnie tnąc elementy. Centropłat na kadłubie jest złożony na sucho. Trzyma się tylko na wcisk.
formatka.jpg
formatka.jpg (296.64 KiB) Przejrzano 5142 razy
centroplat.jpg
centroplat.jpg (308.5 KiB) Przejrzano 5142 razy
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Po chwilowej przerwie prace nad modelem wznowione. Dotarła rura węglowa 20/18 na belkę ogonową więc wziąłem się za usterzenie. Ta kupka drzewa to statecznik poziomy. Powinno być tego 2x mniej ale nie miałem balsy 8 mm więc wyciąłem podwójnie z deski 4 mm.

Obrazek

Kupka poskładana w całość i wyfrezowana płetwa sw z balsy 8 mm. Teraz trzeba ją zeszlifować w trójkąt.

Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Ben »

Z niecierpliwością czekam na finał ;-)
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
szoja
Posty: 513
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 12:49
Lokalizacja: B-stok

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: szoja »

Węgiel w środku dzwigara, a drewno na zewnatrz ? pierwsze nawet się nie zająknie jak to drugie piszczeć bedzie.
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

To drugie służy głównie do podparcia końcówki kesonu, którego jeszcze na zdjęciu nie ma. Nie ma też jeszcze webbingu. To wszystko razem daje całkiem przyzwoitą wytrzymałość. Centropłat podparty na końcach może spokojnie służyć za ławkę na lotnisku ;-). Końcówki skrzydła są już bez węgla, mają tylko dźwigary z wypełnieniem. Pokażę na fotkach, jak wezmę się za wykończenie skrzydeł.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Nowa wersja platformy nadal czeka na dokończenie, ale dzisiaj udało mi się oblatać pierwszą wersję, opisaną w tym wątku i czekającą na tą chwilę 2 lata :-D. Na razie z wyposażenia FPV jest tylko na pokładzie kamera podglądu i nadajnik 5,8G. Autopilot i OSD będą zamontowane później, bo nie mam nic wolnego na stanie. Start odbył się bez problemu na połowie mocy silnika. Musiałem jedynie lekko skorygować trymer wysokości. Reszta ustawień bez zmian. Nie odlatywałem zbyt daleko, bo użyłem swojej Futaby, która najwyraźniej nigdy nie polubiła się z modułem nadawczym Frsky i zawsze był problem z zasięgiem. Dla bezpieczeństwa latałem w promieniu ok. 300m. Cóż można powiedzieć? Model lata poprawnie. Jest zdecydowanie szybszy od SS2000 i jest bardziej stabilny, zapewne ze względu na sztywną konstrukcję. Tu skrzydła pracują równo z kadłubem, co w SS2000 nie jest możliwe ze względu na sposób mocowania i zastosowany materiał. Więcej będzie można powiedzieć po dłuższym locie na większą odległość i większy pułap. Ale w tym celu wymienię odbiornik Frsky na Eleresa, który docelowo tam i tak miał być.
Poniżej fotki modelu po locie oraz film z całości lotu z oryginalnym dźwiękiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Plotek »

Rewelacja :) Świetna robota z tą frezarką. Chodzi mi po głowie od miesiąca by coś takiego skubnąć, jednak największy wróg póki co wygrywa (brak czasu).
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Ben »

Lepiej późno niż w cale ... moje gratulacje ;-) . Tak jak wstępnie przypuszczałem platforma lata poprawnie i O To Chodziło. Marku znowu posiałeś we mnie ziarno nie pewności :mrgreen: Solius którym latam nosi już spore znaki używalności. Na przyszły sezon planuję nowy model, już prawie zapadła decyzja a Ty rzuciłeś wspomniane ziarno :-?
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Piotrowy »

Brawo Ty :-D

Jak będzie przewidywana waga startowa z FPV :roll:
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Dzięki Koledzy :-D.

Model obecnie waży do lotu 2450g i ma pakiet Li-po 5Ah oraz 2Ah do AV. Dojdzie tylko AP&OSD od Zbiga i Pitlaba. Nadajnik 5,8 wymienię na 1,2G i zapewne zrezygnuję z pakietu AV na rzecz przetwornicy (od dłuższego czasu latam tak w SS2000). Odbiornik Frsky już wymieniony na eleresa. Reasumując, przy pakiecie 5Ah zmieszczę się chyba w 2500g. Docelowo pewnie włożę pakiet Li-on z SS2000 (7,8Ah) i wtedy wyjdzie waga 2700g, co przy powierzchni nośnej ok. 50 dcm2 jest ok.
Pozdrawiam
Marek
ODPOWIEDZ