Nowa platforma FPV.

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

No wiesz, jak mi nie wpadną inne zajęcia, to wszystko możliwe :-D .
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Kabina sklejona, zamknięty spód kadłuba. Przymiarka do skrzydeł, muszę zrobić ich mocowanie. Trzeba wytrasować otwory i umiejscowić w nich 4 nakrętki kłowe.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
joint
Posty: 158
Rejestracja: wtorek 11 gru 2012, 18:40
Lokalizacja: Blisko Wawy :)

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: joint »

Kibicuje :D
Wszystko co lata :)
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Ben »

Jak planujesz rozwiązać mocowanie (demontowalne/stałe) stateczników, bo mam następnego "pomysła" na antenę do eLeReSa. Powinna "wydać" nawet przy rurce węglowej.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: misiekkk »

Szykuje się bardzo ciekawa platforma.
Gratulacje i trzymam kciuki !
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Jak planujesz rozwiązać mocowanie (demontowalne/stałe) stateczników, bo mam następnego "pomysła" na antenę do eLeReSa. Powinna "wydać" nawet przy rurce węglowej.
Specjalnie nie zależy mi na demontowanych statecznikach, ale w projekcie są mocowane za pomocą prętowych (laminatowych) łączników do rurkowej pochwy, wklejonej do belki ogonowej, czyli standardowe rozwiązanie. Mam też boom blocki, na których można umieścić półkę pod sklejoną v-kę, mocowaną na dwie śruby plastikowe. Coraz częściej też myślę o klasycznym usterzeniu, ze względu na prosty i sprawdzony sposób mocowania dipola do statecznika pionowego. A jakiego masz "pomysła" Ben?
Gratulacje i trzymam kciuki !
Dzięki misiekkk :-D
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Ben »

Potrzebny będzie identyczny kabelek jak wcześnie wspomniałem tylko trochę dłuższy. Prowadzisz go w belce a wypuszczasz go przez otworek w okolicy krawędzi natarcia stateczników. Rozwarstwiasz i mocujesz przy pomocy taśmy do krawędzi natarcia, antena Inverted Vee może mieć max 45st. nie tracąc swojej impedancji wejściowej 50Ohm. Długość jednego ramienia to ~ 16cm. Przy statecznikach demontowanych trzeba by było zrobić dodatkowe pochwy gdzie wsuwamy podczas montażu końcówki anteny, a resztę dopasować do indywidualnego rozwiązania.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Pomysł jest dobry, tylko jej polaryzacja w tym układzie jest pozioma, co oznacza, że przy każdym nawrocie z większej odległości będzie FS. Ten typ anteny ma też mniejszy zysk od zwykłego dipola więc nie wiem, skąd taka popularność tej anteny w naszych zastosowaniach.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Ben »

W klasycznym takim układzie /\, antena ma mniejszy kąt promieniowania od dipola (ma bardziej płaskie "listki) i jest dobrą anteną do łączności DX, sam używałem W3DZZ rozwieszonej w tym układzie z bardzo dobrym skutkiem od 3,5 do 28. A dlaczego ma taką popularność, w śród nas jest bardzo wielu krótkofalowców a są to ludzie którzy zmajstrowali i sprawdzili bardzo wiele anten. Co do obaw łapania FS przy nawrotach, wydaje mi się że nie powinno być kłopotów ponieważ "listki" są pod małym kontem nad /\ w przypadku \/ "liski" będą pod anteną ;-)
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

i jest dobrą anteną do łączności DX, sam używałem W3DZZ rozwieszonej w tym układzie z bardzo dobrym skutkiem od 3,5 do 28.
No właśnie, ta antena jest głównie stosowana na niższych częstotliwościach, gdzie zwykły dipol wymaga sporej wysokości zawieszenia (jeśli dobrze pamiętam, to min 1/2 lambda), co jest nie lada wyzwaniem np. dla pasma 80m. Inverted vee, skierowana ramionami do ziemi, jest mało podatna na jej wpływ. Można zatem ją wieszać nisko i to jest jej największa zaleta.
Podjąłem decyzję, robię dwa rodzaje usterzenia i wypróbuję też Twój pomysł. Zacznę od usterzenia klasycznego, później sprawdzę V. Zastosuję boom blocki jako podstawę do mocowania.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Statecznik poziomy już jest na desce montażowej, czekam, aż żywica zwiąże.

Obrazek

W miedzy czasie zrobiłem lot swoim SS2000 i ustanowiłem bardzo skromny swój rekord odległości - 2600m. Latam na 5,8G z "ręcznym" trackerem, co przy tych odległościach i antenie panelowej, wcale nie jest takie proste, przynajmniej dla mnie, jako początkującego pilota FPV.

Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Usterzenie w wersji klasycznej w trakcie oklejania:

Obrazek

Prace powoli zbliżają się końca, ale ta końcówka idzie wolno, bo mnóstwo drobiazgów do zrobienia, a na oko nic nie przybywa. Na chwilę obecną model tak wygląda:

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Ben »

Prezentuje się bardzo fajnie, czekam z niecierpliwością na relację z oblotu oraz opinię o właściwościach lotnych. Czy usterzenie będzie domontowane i jakie serwa tam zastosowałeś?
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Adrián »

Piękny.. ;-)
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Czy usterzenie będzie domontowane i jakie serwa tam zastosowałeś?
Tak, jest demontowalne. Miało być na boom block'ach, ale nie miałem takich długich śrub plastikowych więc przykleiłem do belki płytkę sklejkową, do której przykręca się usterzenie. Ster kierunku i wysokości są na stałe sklejone ze sobą, ale jak ktoś chce, to mogą być również osobno. Serwa kupiłem Corona CS 929MG, przyszły dzisiaj, a ja wczoraj zamontowałem wymiarowo to samo, co było pod ręką, czyli DYS coś tam. Na wysokości jest cyfrowe, na kierunku analogowe. Mam ich kilka w użyciu i są bardzo dobre. Muszę porobić trochę zdjęć to pokażę szczegóły. To, co widać na zdjęciu waży niecałe 1400g (skrzydła i usterzenie mają zamontowane serwa).
Ben, musimy popytać się o te płaty co linkowałeś. 3 m było by tu akurat, zostawiłem specjalnie nieco dłuższą belkę ogonową.
Pozdrawiam
Marek
ODPOWIEDZ