Nowa platforma FPV.

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Przez te upały nic nie chce się robić i prace idą wolno. Ale zrobiłem dzisiaj mocowanie płata oraz podłubałem przy wykończeniach kadłuba. W nosku zostawiłem otwór na kamerę podglądu. Po zamontowaniu kamery, można będzie założyć odpowiednio dogiętą osłonkę z otworem na obiektyw, aby nie psuć opływu powietrza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obecna waga wraz z napędem (którego nie ma na zdjęciu) wynosi 1600g. Dojdzie jeszcze trochę folii, AP&OSD, odbiornik, zasilanie i wyposażenie FPV. Przewidywana waga do lotu to ok. 2300g. Daje to obciążenie powierzchni 49g/dcm2. Nie jest najgorzej, a jak przyjdą docelowo płaty 3 m, będzie bardzo dobrze. Konstrukcja jest wręcz pancerna, można trochę ją odchudzić i urwać jeszcze ze 100-150 g na wadze.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Ben »

Marku nie ma co pisać - wystarczą zdjęcia, zapewne będzie latał tak jak wygląda :-D
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Dzięki Ben :-D, taką mam nadzieję.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: kamilborkowski »

No pełen szacun za to jak to wygląda. Zazdroszczę!
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Kamil, nie zazdrość, tylko bierz się do roboty i buduj :-D.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: kamilborkowski »

Ja buduje, buduje!
Od 3 miesięcy Legwana... :oops:
... bo czasu wiecznie brak...
GingerPan
Posty: 4
Rejestracja: piątek 17 lip 2015, 08:03

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: GingerPan »

WOW to dziecko jest niesamowite

To będzie zbyt ciężkie?
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Nie będzie, ale może być lżejsze, choćby po to, aby zabrać na pokład więcej prądu.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Verid »

Uwielbiam gapić na taką modelarską robotę - szczególnie że jedyne co jestem w stanie w miarę okiełznać to pianka :oops:
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Adrián »

Ja też.. Dlatego szanuje takich ludzi. Ja nawet pianki pewnie bym nie posklejał po większym krecie.. Ale kiedyś pewnie przyjdzie wprawa.
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Dzięki Koledzy za miłe słowa, to mobilizuje do pracy.

Dzisiaj model wygląda jak poniżej. Wyposażenie umieszczone. Muszę tylko pociągnąć kabelki od sw i sk do odbiornika i zamocować antenki od Frsky. Do oblotu będę jeszcze montował kamerkę podglądu i nadajnik, aby jakoś uwiecznić ten moment w nagrywarce. Pierwsze loty będą bez AP&OSD, bo nie mam drugiego egzemplarza. Jako link RC też posłuży tu stary Frsky, docelowo oczywiście będzie eleres. Wymiany będzie wymagał silnik, ten jest za słaby, ale powinien sobie ze startem poradzić. Właściwy silnik siedzi w kadłubie do kolejnej, projektowanej platformy i nie chciało mi się go po prostu wyciągać. Kabinka na razie nie ma mocowania, bo zapomniałem sobie w odpowiednim momencie wyciąć sloty na zawiaski. teraz jest to dosyć kłopotliwe i pewnie skończy się w prototypie na taśmie klejącej.

Obrazek

Obrazek

W modelu włożony jest pakiet 3s 5Ah i jak widać, jest jeszcze miejsca na przynajmniej dwa dodatkowe takie same aku.

Obrazek

Mocowanie usterzenia jest na płytce ze sklejki (można zrobić też z laminatu, ale ręcznie łatwiej ciąć sklejkę), za pomocą 4 śrub M3 z plastiku. Półka przyklejona do belki żywicą z mikrobalonem.

Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: mmuchomor »

Jak patrzę na efekt końcowy Twojego oklejania kadłuba, to odechciewa mi się kończyć oklejanie szybowca... zawsze gdzieś jakaś fałda musi mi wyjść :(
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Ja nie jestem zadowolony z tego oklejenia, bo użyłem resztek starej folii no name, która bardzo paskudnie się nakładała. Poza tym, dawno nic nie oklejałem i wyszedłem już z wprawy. Na folię nie ma mocnych, jak nie robisz tego dostatecznie często, to trzeba liczyć się z wpadkami. Każda folia wymaga odpowiedniej temperatury do przyklejania i innej do naciągania. Niewłaściwa temperatura zawsze oznacza późniejsze kłopoty ze zmarszczkami, które robią się same np. w słońcu lub w sezonie zimowym, na półce.
Pozdrawiam
Marek
gregi2004
Posty: 115
Rejestracja: czwartek 07 mar 2013, 08:55
Lokalizacja: Tczew

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: gregi2004 »

Czy nie macie problemu ze startem śmigła składanego z takiej pozycji, jak na zdjęciach? U mnie przy starcie występuje dość mocne bicie, zanim łopaty się rozłożą.
pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Nie ma żadnego problemu. Musisz zwrócić uwagę, aby łopatki śmigła przy pełnym złożeniu nie przekraczały osi silnika (nie mogą się po prostu za bardzo złożyć), bo mogą się nie rozłożyć. Być może u Ciebie łopatki są prawie w osi i stąd problemy. Zrób ogranicznik, zmniejszający nieco kąt złożenia łopat i powinno być po problemie. Możliwe jest też, że jedna z łopatek zbyt ciasno jest spasowana w piaście i otwiera się z opóźnieniem. Do czasu pełnego otwarcia będą występowały silne bicia napędu.
Pozdrawiam
Marek
ODPOWIEDZ