Nowa platforma FPV.

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Któregoś zimowego wieczoru zaprojektowałem prostą platformę pod FPV. Model ma być pojemny, z łatwym dostępem do wyposażenia, wytrzymały i powinien dobrze latać. Zastosuję na początek gotowe płaty o rozpiętości 2,5 m od mojego starego motoszybowca. Zastosowany w nich profil to RG15, powierzchnia 47 dm2. Oczywiście mam też zaprojektowaną wersję kadłuba pod dowolny profil, różniącą się jedynie mocowaniem płata. Powstało coś takiego:

Obrazek

Projekt przeleżał trochę, bo poszedłem na łatwiznę i na pierwszą skrzydlatą platformę, kupiłem Sky Surfera 2000. Jednak wczoraj zmobilizowałem się i rozpocząłem pierwsze prace przy budowie. Wydrukowane plany nieco korygowałem ręcznie, aby trochę ograniczyć wycinanie. Traktuje to jako prototyp, kolejny egzemplarz będzie już cięty laserem. Oto efekt kilkugodzinnej pracy mojego ręcznego lasera :D :

Obrazek

Obrazek

Dzisiaj prace nieco posunęły się do przodu. Do wycięcia jeszcze sporo pozostało, ale to co już jest, pozwoliło wstępnie złożyć na sucho kadłub. Jestem zadowolony, bo jak dotąd żadnego błędu nie było i wszystko wchodziło na swoje miejsce.

Obrazek

Obrazek

Wieczorem zrobiłem wręgę silnikową ze sklejki brzozowej 4 mm, można już przymierzyć belkę ogonową i napęd. Założone śmigło ma 10 cali. Zaprojektowałem tak, aby weszło 12 cali. Nie ma też tego szalonego skłonu, co w chińskich piankach, bo silnik jest odpowiednio nisko. Napęd powinien działać znacznie efektywniej. Belka ogonowa jest z rury węglowej 22 mm. Chcę zastosować swój ulubiony układ usterzenia Rudlickiego, ale nie mam jeszcze pomysłu na zamocowanie dipola odbiorczego na końcu belki ogonowej.

Obrazek

Mam nadzieję, że wena twórcza mnie nie opuści i będę kontynuował prace w miarę szybkim tempie.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Verid »

No przyznam że niezły masz ten laser w łapie :mrgreen: Kolejne fajne latadło się szykuje...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Kadłub powoli klei się. Chwyciłem konstrukcję ca i później w ruch poszła żywica.

Obrazek

Żywica żeluje, a ja zrobiłem ramkę do drzwi i przymierzyłem drugi bok, nawet pasował :D . W międzyczasie pomalowałem pierwszy raz półkę pod akumulatory, aby rzepy samoprzylepne dobrze się do niej chwyciły.

Obrazek

Obrazek

Ale zanim zamknę kadłub drugim bokiem, muszę pomyśleć, co jeszcze trzeba wmontować do środka, póki jest łatwy dostęp.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Adrián »

Podziwiam modelarzy.. Mam nadzieję, że kiedyś też mi się uda coś podobnego stworzyć :-)
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Dla zobrazowania wielkości przestrzeni możliwej do wykorzystania na zasilanie, umieściłem w niej dwa pakiety 3s 5000mAh. Wejdą spokojnie jeszcze dwa takie same. Oczywiście można tą przestrzeń podzielić i zagospodarować dowolnie. Ja zapewne w dziobie zostawię stosowne okienko i umieszczę tam kamerę do podglądu i za nią pakiet do AV. Nie planuję do lotów używać większej pojemności, jak pokazane 2x5000.

Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Ben »

marekj pisze: [...]
Traktuje to jako prototyp, kolejny egzemplarz będzie już cięty laserem. Oto efekt kilkugodzinnej pracy mojego ręcznego lasera :D
[...]
Mam nadzieję, że wena twórcza mnie nie opuści i będę kontynuował prace w miarę szybkim tempie.
Jak by wena Cię opuszczała postaram się Ciebie zmobilizować, super robota ;-)
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Dzięki Ben, na razie jakoś idzie do przodu.

Szukam rury laminatowej 20-22 mm na belkę ogonową. Mam oczywiście rurę węglową, ale z oczywistych względów wolę laminatową. Może ktoś zna jakieś źródełko na taką rzecz.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: mmuchomor »

Polecam Carbon Center, zamawiałem u nich płytę węglową wraz z wycięciem. Płyta naprawdę pierwszej klasy, a miałem kilka niby super płyt w ręku. Domyślam się, że szkło też będzie pierwsza klasa.

http://www.carboncenter.pl/sklep-intern ... sults10-18
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Dzięki za linka. Sklep fajny tylko ceny kosmiczne. Rury prawie 3x droższe niż w sklepie modelarskim, ale z włókna szklanego mają potrzebny rozmiar.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: mmuchomor »

Tak, droższe ale zauważ jaką technologią robione. Za jakość trzeba niestety zapłacić :(
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Ben »

[quote="marekj"]
[...]
ale nie mam jeszcze pomysłu na zamocowanie dipola odbiorczego na końcu belki ogonowej.
[...]
Jako przykład:
kupujesz taki kabelek odcinasz jeden wtyk, na tym samym końcu rozwarstwiasz żyłę i ekran. W belce ogonowej przy końcu wiercisz od spodu fi 3mm w takim miejscu ażeby jedna połówka dipola zmieściła się pomiędzy statecznikami a otworem, no i żeby długość kabelka "wydała. Prowadzisz go wewnątrz belki ogonowej i wypuszczasz tylko ramiona które przyklejasz wzdłuż belki np. taśmą zbrojoną a długość ramion dipola można obliczyć tutaj. Podobną metodą można zrobić dipol w jednej połówce skrzydła. Jak byś szybko potrzebował taki kabelek, mam go w szufladzie ;-)
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

Tak, droższe ale zauważ jaką technologią robione. Za jakość trzeba niestety zapłacić :(
Na belkę ogonową kosmiczna technologia nie jest niezbędna, ale mimo wszytko rozważam zakup.
kupujesz taki kabelek odcinasz jeden wtyk, na tym samym końcu rozwarstwiasz żyłę i ekran.....
Ben, pomysł jest dobry i chętnie go wypróbuję, pod warunkiem zastosowania belki laminatowej, bo to ona stanowi główny problem. Drugim problemem jest to, że linkowany kalkulator liczy z wystarczającą dokładnością jedynie do 30 Mhz.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Ben »

marekj pisze:[...] Drugim problemem jest to, że linkowany kalkulator liczy z wystarczającą dokładnością jedynie do 30 Mhz.
Marku działa i na wyższych częstotliwościach, sprawdziłem na "własnej skórze" przy 1.2G.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: marekj »

W takim razie kiedyś się tym pobawię, a teraz mała aktualizacja.
Kadłub sklejony, zostało go jedynie zamknąć od spodu i może dodać jakieś oprofilowanie od tyłu, aby nie był taki kanciaty. Rura chwilowo tylko włożona na swoje miejsce.

Obrazek

Obrazek

Rozpocząłem prace przy kabince i pierwsza przymiarka złożonych na sucho elementów.

Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Nowa platforma FPV.

Post autor: Ben »

marekj pisze:[...] i może dodać jakieś oprofilowanie od tyłu, aby nie był taki kanciaty.
:-D :-D :-D

Jak będziesz majstrował w takim tempie to na zlot będzie wyrychtowany - nie mówię nie a raczej TAK ;-)
pozdrawiam
Ben
ODPOWIEDZ