Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
radokizi
Posty: 159
Rejestracja: piątek 02 sty 2015, 13:45
Lokalizacja: Radom

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: radokizi »

Adrián pisze:Pozwolę się dokleić.

Do swojego bixlera, również przerobiłem anteny frsky. Zasięg po szybkich testach, zauważalnie się zwiększył na ziemi.
Mam jednak wątpliwości co do zamocowania anten.
(Również mam na ogonie odbiornik. Całe fpv, mam na wymiennej kabince. Żeby móc szybko ściągnąć i latać klasycznie.)

Jak na zdjęciu:
Obrazek

Czyli jedna pionowo, gorąca u góry. Druga hmm gorąca do przodu, czy do tyłu?

2.
Chyba, że tak jak w kopterach 90° (chociaż myślę, że nie jest to najlepszy pomysł tutaj, ale to tylko moje przypuszczenia.)
Tylko zasada taka sama? Czyli gorącą do góry w obu antenach?
http://i1351.photobucket.com/albums/p78 ... fnpxbr.jpg

Do tej pory latałem stosunkowo blisko i nigdy nie brakowało zasięgu. Chciałbym się trochę oddalić, a tym samym mieć pewność linku, bez wymiany na chociażby eleresa, jeszcze za wcześnie dla mnie.
Mocowanie dipola wzdłuż modelu mija się z celem. Dipol zadziala przez sekundę kiedy model będzie nad Tobą a to sytuacja kiedy model jest na tyle blisko, że niezależnie od polaryzacji zasięgu nie stracisz. Jeden pionowo a drugi pochylony o kilkanaście do kilkadziesiąt stopni w bok lub jeżeli już koniecznie to poziomo ale wpoprzek modelu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Talon Mini - szykuje się
FX-61 - czeka na klienta
Pioneer 1400, Skrzydło "podkładowe" KFm6, Tarot FY450, AR Drone 2.0 + MiruMod - początki
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: Adrián »

kacznix pisze:Zależy ile to jest dla Ciebie blisko. Ja na standardowych antenkach frsky na odległości 2km nigdy nie miałem nawet "beep'nięcia" sygnalizującego spadek zasięgu.
Daleko nie latam, dopiero zacząłem fpv. Hmm najdalej na ok 1km, tylko latam na standardowym bacie. Mam jeszcze 5dbi z tplink, ale jeszcze go nie sprawdzałem czy zasięg się zwiększy.
Zasięgu nie straciłem, ale wolę mieć zapas. W tym sezonie chciałbym do 1,5km z spokojną głową.
radokizi pisze:Jeden pionowo a drugi pochylony o kilkanaście do kilkadziesiąt stopni w bok
Ok, to mi pasuje. Tylko czy jest jakaś zasada, ile stopni powinien być odchylony, żeby było optymalnie?
Zawsze żyłą do góry?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: Verid »

Adrián pisze:Ok, to mi pasuje. Tylko czy jest jakaś zasada, ile stopni powinien być odchylony, żeby było optymalnie?
Zawsze żyłą do góry?
Zależy jak latasz. Generalnie chodzi o to że antena odbiorcza, przy polaryzacji liniowej najlepiej zbiera jak jest ustawiona tak samo jak nadawcza. Czyli jak latasz widokowo (samolot głównie leci prosto) to dajesz jedną w pion a drugą poziomo w poprzek modelu. Jak robisz nawrót to ta co jest pionowa staje się poziomą a ta co była w poprzek teraz jest w pionie (niemalże) i to ona przejmuje odbiór. Jeżeli natomiast wariujesz i częściej jesteś w skręcie niż lecisz prosto to optymalny układ jest dać anteny po skosie po obu stronach kadłuba. Co do zasady ile stopni to jest jedna - to nie apteka. I zawsze żyłą do góry - mniejsze szanse że uwalisz przy lądowaniu.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: Adrián »

Verid pisze:Jeżeli natomiast wariujesz i częściej jesteś w skręcie niż lecisz prosto to optymalny układ jest dać anteny po skosie po obu stronach kadłuba.
Czyli taki układ muszę wybrać. Tylko czy dobrze rozumiem?

Obrazek

Lub coś takiego

Obrazek

Kąt powiedzmy 90 w obu przykładach

Zdjęcie przykładowe, to nie mój samolot.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: Verid »

Adrián pisze:Czyli taki układ muszę wybrać. Tylko czy dobrze rozumiem?
To (pomarańczowe) jest układ do wariowania gdy samolot niemal non stop jest w przechyle. Natomiast to zielone to coś nie tak narysowałeś. Układ do spokojnego latania z reguły ma być tak jak stateczniki - jedna antena pionowo (jak statecznik pionowy) a druga poziomo, pod kątem prostym do osi kadłuba (jak statecznik poziomy). Przede wszystkim pracuje antena pionowa ale jak pochylisz maszynę i pionowa zacznie celować w bazę to jej rolę przejmie ta pozioma która w zależności od kierunku skrętu zacznie celować w niebo lub w glebę.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Zgr
Posty: 146
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:30

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: Zgr »

Pierwszy wariant. Na dystansie do 1km to więcej skręcania niż prostego kursu, więc ja bym ustawił obydwie po skosie. Ładny ten Twój Bixlerek. Mój już trochę... inaczej wygląda ;) Czy śmigło wymieniałeś? Oryginalne to dno totalne- przynajmniej u mnie było tragiczne. Ale w sieci też sporo podobnych komentarzy. Sam silnik daje całkiem radę- bez problemu udźwignął u mnie pakiet 4000, kamerkę z pantiltem i podwozie z dorobionymi większymi kołami.
Lumenier QAV250, DI130, LS210 customized, Bixler 2, Realacc X210, Supafly Flipmode 6S
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: Adrián »

Ok, czyli tak jak myślałem, pierwszy wariant, pierwsza myśl, pomarańczowy.
Drugi, to jak zacząłem dłużej się nad tym zastanawiać.. :-D (chociaż wydawało mi się bez sensu.. heh, ale kto tam wie. wolałem dopytać.)

Dzięki za pomoc, zabieram się za przeróbki :-)

To nie mój samolot ;-)
Składałem kit'a, nie miałem stokowego silnika. Mam coś mało oszczędnego, 2836 2200KV, daje radę, a że nie lubię wisieć, to spisuje się tak jak tego oczekiwałem.
Śmigło mam od początku APC 6x5.5 3s
kacznix
Posty: 177
Rejestracja: wtorek 26 lis 2013, 16:10
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: kacznix »

Adrian, do 1,5 klocka to polecisz spokojnie na stockowych antenach odbirnika. Nie ma co się spinać :)
Bardziej niż o rc zadbaj o anteny do viedo. Latasz na 5.8GHz?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: Adrián »

Tak, na 5.8. Z fpv nie mam problemu :-)
Do 1km z koniczynami, dawała radę 200mw. Mam jeszcze 400 i 600 w zanadrzu.
Na ziemi diversity z helikalem i koniczyną.
Awatar użytkownika
radokizi
Posty: 159
Rejestracja: piątek 02 sty 2015, 13:45
Lokalizacja: Radom

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: radokizi »

Adrián pisze:Tak, na 5.8. Z fpv nie mam problemu :-)
Do 1km z koniczynami, dawała radę 200mw. Mam jeszcze 400 i 600 w zanadrzu.
Na ziemi diversity z helikalem i koniczyną.
To na tym zestawie 5-6km na 200mW spokojnie. Ja tyle na patykach z reflektorem z folii aluminiowej robiłem.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Talon Mini - szykuje się
FX-61 - czeka na klienta
Pioneer 1400, Skrzydło "podkładowe" KFm6, Tarot FY450, AR Drone 2.0 + MiruMod - początki
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: Adrián »

Też tak myślę, że spokojnie 200mW da radę, tu się nie przejmuje :-)
Awatar użytkownika
AviVma
Posty: 163
Rejestracja: czwartek 16 paź 2014, 05:55
Lokalizacja: Skalmierzyce / Kalisz / Ostrów

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: AviVma »

Pioneer 1400 + Eachine 5.8GHz 200mW + koniczynki i po 1500m na wysokości 100m obraz zaczynał śnieżyć ;)
Zasilanie z lipola na pokładzie bez żadnych przetwornic, puszczone równolegle z MinimOSD, także na sam początek zestaw myślę, że idealny.

Taki offtop: Ile szanownym kolegom udało się zalecieć na nadajniku 600mW z koniczynkami? (bez żadnych wspomagaczy)
FPV : X-Alien 500 / BadCat / ZMR250 / Delta 120 / Phantom 1.1.1 / Quadro S500 / Pioneer 1400 eleres AP
Classic: Delta 120 EDF / STS Awionetka / B737 / Lama v3 / CX10 / Hubsan i inne badziewie :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: Adrián »

Antenki zrobione, nawet bezboleśnie, wygląda całkiem schludnie, ale najważniejsze, że działa :-)

Mam jeszcze pytanie, chciałbym zakupić śmigło 6x4, tylko nie bardzo wiem, które wziąć do bixa 2
1. http://abc-rc.pl/smiglo-apc-6x4EP
2. http://abc-rc.pl/APC-6x4E
Czym się one różnią?

Wydaje mi się, że powinien wybrać 6x4EP. Ale wolę się upewnić.
Editt
Hmm jak się dłużej nad tym zastanawiam, to już zgłupiałem..i może faktycznie 6x4E? W końcu to tradycyjne prawe, tak?

Editt..
Pomroczność mnie nastała.. Już wiem, jakie potrzebuje.. Nie było pytania :oops:
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: zybyzy »

Adrián weź APC 7x5E. Po zgubieniu mojego, dałem 7x4E ale to nie to, 7x5E lepsze. Da się na nim poziomo lecieć w granicach 4-6A
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Bixler 2 FPV - Relacja z budowy

Post autor: Adrián »

Tylko mam inny silnik, niż serię. Nie wiem czy podoła.. Regiel mam z zapasem, ale czy dla silnika, to nie będzie jednak zbyt dużo?
Teraz siedzi ntm2836 2200kV sugerowane

5x5 - 11.1V / 232W / 20.9A / 0.64kg thrust
5x5 - 14.8V / 516W / 34.9A / 1.021kg thrust
6x4 - 11.1V / 310W / 28.0A / 0.945kg thrust
6x4 - 14.8V / 696W / 47.0A / 1.17kg thrust

Zobacze, jak dojdzie 6x4 i jakby co, pomyśle, nad 7'
ODPOWIEDZ