Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: mmuchomor »

Dzisiaj zacząłem ostateczne szlify samolotu. Prędkości rzędu 150 km/h troszkę budzą mój niepokój i całkowity brak zaufania do "fabrycznego" talona. Dlatego zaplanowałem następujące poprawki:

1. Wszystkie stery będę odcinał i wstawię po 3 zawiasy na ster.
2. Powierzchnie sterowe wzmocnię albo balsą, albo szkłem.
3. Wszystko co możliwe, chowam do środka.
4. Dipol eleresa jest już solidnie przyklejony hotglutem, żeby nie przenosił obciążeń i wibracji na gniazdo antenowe.
5. Rezygnuję z pantilta i kamera będzie przymocowana na stałe.
6. Wkleiłem jednak z przodu kółko, ale takie z gumową oponą, żeby amortyzowało lądowanie. Prędkość podejścia do lądowania to 40-50 km/h :)
7. Jeszcze zmienię śmigło z trójłopatowego 8x6 na dwułopatowe 9x4.5. Nie mam zamiaru latać z prędkością powyżej 130 km/h.
8. GPS zostanie schowany do swojej wnęki i chyba jeszcze przykryję go cieniutkim lexanem.

Jak skończę pracę, wrzucę parę fotek.
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: mmuchomor »

Mini Talon doczekał się, powiedzmy, ze porządnej kamery ;)
Poświęciłem jedno mocowanie z zestawu i wkleiłem je na stałe. Będę korzystał z oryginalnego uchwytu, bo chcę mieć możliwości zmiany ustawienia kamery bez dodatkowych mocowań i przeróbek.

Tak to wygląda w komplecie:

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
databank
Posty: 511
Rejestracja: niedziela 05 lut 2012, 20:14
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: databank »

Ciekawe czy nie będzie ściągać na lewe skrzydlo
---------------
BLACK SW 1900, osd/ap Zbig&Pitlab, fox 800, sony 600tvl, sony action, 9xr+Rangelink, FS Base, archos 705, biqad. max 12000m/1000m.
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: mmuchomor »

Zobaczymy jutro ;) ale raczej nie powinno, a przynajmniej nie tak, żeby miało to znacznie przeszkodzić w locie. Co prawda w innych samolotach, ale montowałem różne niezbyt aerodynamiczne akcesoria daleko na skrzydle i jakoś nie specjalnie dało się odczuć różnicę.
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: mmuchomor »

Mimo złej pogody, trzy pakiety wylatane i mój kolejny życiowy rekord :) mam wrażenie, że deszczowa pogoda negatywnie wpływa na zasięg.

Obrazek

EDIT: Pobór prądu nadal zafałszowany, ale juz jest trochę bliżej prawdy ;)
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: mmuchomor »

Dzisiaj niby ładna pogoda, ale bardzo wiało. Postanowiłem za sekundę podlecieć wyżej ;)

Obrazek

wysokość jest od poziomu bazy. Wznoszenie trwało około 3 minut :) jak będzie spokojniej spróbuję wyżej, dzisiaj zbyt wiele czynników mówiło, żeby nie szaleć, więc polatałem max 3 km od bazy i raz trochę wyżej.

Jak widać czujnik prądu mi oszalał, napięcie według niego spadło mi nawet do 1V... w ogóle OSD ogłosiło strajk i nie wyświetlało statystyk.
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: mmuchomor »

Kolejny rekord i kolejne wnioski. Tym razem 10 910m przy idealnym linku AV i bardzo dobrym RC (tylko chwilami pojawiły się spadki jakości sygnału jednego i drugiego, ale nie wiele gorsze, niż czasem przy bazie).

Niestety zaczynają się problemy z prądem, a przynajmniej z jego brakiem. Fakt, że pakiet na którym leciałem jest raczej mocno zmęczony, ale muszę jednak pójść w LiIona, żeby móc poczuć pełen komfort dalekich lotów.

Tutaj mój rekord:
Obrazek

Niestety statystyki raz się wyświetlają, dwa razy nie. Nie bardzo wiem dlaczego...
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: pbrys »

video fajne,
ale RC 182% bije na głowe przy tej odległości :-P :-P
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: mmuchomor »

pbrys pisze:video fajne,
ale RC 182% bije na głowe przy tej odległości :-P :-P
Czyli zapas jest ;)
Po kilku próbach poddałem się z skalibrowaniem RSSI i przyzwyczaiłem się do 255% :)

A tutaj brakło prądu 6 km od bazy... na szczęście video było idealne prawie do dotknięcia ziemi! Lądowanie dokładnie w upatrzonym miejscu oddalonym o 3,5km od bazy. 15 minut i misja ratunkowa zakończona pełnym sukcesem!

Obrazek
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: Dexx »

No to niezła maszynka Ci wyszła.
W linku wideo na samolocie masz bacik a na ziemi co ?
W użyciu:
DRC Fury, Legwan, SkyWalker 1900; http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=21985
Odpoczywają:
Hype FW-190 (1,2m), F4U -5NL (550mm), TREX 450,FT Versa Wing, Tricopter 2.5; Beta 1400;
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: mmuchomor »

Na początku zamieściłem szczegółową specyfikację i na bieżąco ją edytuje jak coś się zmieniło.

W samolocie i na ziemi mam koniczynki zrobione przez kkacpra. A dla rc w samolocie mam dipola z przeciwwagą z linki, bo wisi poniżej brzucha samolotu, a na ziemi zorba.

Odbiornik AV jest na 4m wędce, ale eleresa 1W mam w radiu. Ale przy takich odległościach bawiłem się i przełączałem między mocami i nie zauważyłem dużej różnicy.
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
pablo80
Posty: 201
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 11:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: pablo80 »

Dziwne, że zasilasz wideo z osobnej baterii a na screenach widać zakłócenia. Nie podłączyłeś czasem do tej samej baterii jakiegoś beca?
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: mmuchomor »

pablo80 pisze:Dziwne, że zasilasz wideo z osobnej baterii a na screenach widać zakłócenia. Nie podłączyłeś czasem do tej samej baterii jakiegoś beca?
Hmmm, jakie widać zakłócenia? Bo ja ich nie zauważyłem... uwierz na słowo, instalacja jest zrobiona dobrze ;)
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: mmuchomor »

Po ostatnim lataniu muszę wymienić wręgę silnika, bo nie wiedzieć czemu urwała się z silnikiem ;) poza tym nie odnotowałem żadnych strat.

Tutaj jest filmik (nie za szybko, ale na pewno za nisko :D ): https://youtu.be/dBlrmmsA50U
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini Talon- mój wybór na kompaktową platformę FPV

Post autor: mmuchomor »

W zeszłym tygodniu Talon dostał nową wręgę silnika i wrócił do gry ;)

Obrazek

I w piątek padł kolejny rekord. Niestety niewiele większy od poprzedniego, bo miałem obawy co do dwóch spraw. Po pierwsze, latałem w niezbyt przyjaznym terenie do ewentualnego awaryjnego lądowania i późniejszych poszukiwań (tereny górzyste i mocno zalesione). Druga kwestia, to problem natury technicznej, po kilku minutach lotu wysokość od poziomu bazy zmieniła mi się na wysokość n.p.m. i ewentualny lot RTL mógłby się skończyć nieciekawie, biorąc pod uwagę fakt, że startowałem z miejsca położonego około 500 m n.p.m... :)

Tutaj screen z filmu, niestety statystyki nie chciały się wyświetlić bo samolot przecież miał jeszcze 500 m do ziemi :D

Obrazek
Pozdrawiam,
Maciek
ODPOWIEDZ