Dexxowy SkyWalker 1900 - Relacja z budowy

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Post autor: Dexx »

Dzień 2
Tak jak radziliście poprawiłem:
- mocowanie statecznika poziomego,
- zmieniłem serwa ogonowe na te z metalowymi trybami (Turnigy MG90S)

Dodatkowo zdążyłem przetestować tylko elektronikę i straciłem trochę czasu na odpalenie OSD (wymieniłem procesor). Dodatkowo miałem trochę problemów, bo OSD nie mieści się na ekranie monitorka, ale po podłączeniu Fatsharków okazało się, że jest OK, więc to problem monitorka.

Rzucie okiem jeszcze na obecną konfigurację, bo w kolejnym kroku będę sklejał połówki i wolał bym wyeliminować bablole już na tym etapie. :)


Obrazek

Obrazek

Sonic pisze: Glusia (klej na gorąco) wystarczy pomoczyć trochę izopropanloem (Kontakt IPA, Cleanser IPA itp) i odchodzi bez niczego od każdej powierzchni.....
Tego nie wiedziałem, będzie trzeba przetestować. Ja używam suszarki do włosów lub lutownicy hot air z płynna regulacją temperatury.
Capo pisze: A jak z dostępem do USB w autopilocie? W APMie jest z boku i dostęp jest bardzo utrudniony.
Będzie albo wycięty otwór z boku na kabel, albo polutuję kątową przejściówkę.
Dodatkowo też będzie opcjonalnie montowany moduł transmisji radiowej do APMa (kabelki będą wyprowadzone na skrzydło.
mknet pisze: Proponuję zastanowić się nad zakupem LRS'a, frsky na początek jest ok, lecz z czasem brakuje kanałów i zasięgu.
W tamtym sezonie latałem na frsky + dopał 2W, latało się ok, jednak nie miałem przekonania co do tego sprzętu.
Wszystko było zależne od miejscówki i aparatów siejących na 2.4ghz, a tego jest około mnóstwa wszędzie.
Np. lecąc na północ miałem 1500m i pierwsze fs'y, na południe spokojnie 4km z 100% mieciowym a'la rssi.
Ten rok wystartował z eleresem, link pewny, bezpieczny, mnóstwo rożnych ficzerów, niebo a ziemia w porównaniu z frsky.
Pierwsza, chybiona konfiguracja sprzętowa i lot na 8km na 100mW nie był problemem ;-)
Ostatnio wyciągnąłem dipola na skrzydło, docelowo 15km, jednak potrzebne są nowe pakiety.
LRS będzie tylko zastanawiam się jescze jaki. Albo OpenLRS i APM jako autopilot, albo Open LRS i Zbigowa kanapka albo KFC32FB i wtedy eleres.
mknet pisze: Co do APM'a to na pewno wywal magnetometr, software'owo lub hardware'owo.
W skrzydlatych nie jest on potrzebny, wystarczy kurs z gps'u.
Z ap zawsze można się komunikować przez dynks rs232/ttl
Dużo czasu nad tym nie spędziłem, ale softwarowej opcji nie znalazłem, więc prawdopodobnie wylutuję go i zrobię nową płytkę pod GPS z magnetometrem załączanym zworką.
W użyciu:
DRC Fury, Legwan, SkyWalker 1900; http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=21985
Odpoczywają:
Hype FW-190 (1,2m), F4U -5NL (550mm), TREX 450,FT Versa Wing, Tricopter 2.5; Beta 1400;
Awatar użytkownika
mknet
Posty: 1223
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 20:13
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Post autor: mknet »

Dexx pisze:LRS będzie tylko zastanawiam się jescze jaki. Albo OpenLRS i APM jako autopilot, albo Open LRS i Zbigowa kanapka albo KFC32FB i wtedy eleres.
A nie lepiej zostawić APM'a dokupić 2xmoduł eleres, odbiornik wywalić na ogon, przeciągnąć 4żyły (sygnał ppm, masa, vcc, rssi) do APM'a ?
Na 100mW bez problemu zalecisz daleko, nie mówiąc o eleresMOD.
Szczerze polecam wspierać Polskie projekty, pomoc w każdej sytuacji gwarantowana, ciągle dochodza jakieś ficzery itp.
Dexx pisze:Dużo czasu nad tym nie spędziłem, ale softwarowej opcji nie znalazłem, więc prawdopodobnie wylutuję go i zrobię nową płytkę pod GPS z magnetometrem załączanym zworką.
Chwila szukania
Użytkowane: Bixler 2 1500m, SkySurfer 2000mm, Transporter Q7.6, Mini-Hrejser slim 280mm, Delta120min.
Składają się: SU31 ElectriFly, FarFlyer długolot fpv.
Zakurzone: T-rex 500ESP, Ofna ultra lx comp, Hpi Sprint 2
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Post autor: Dexx »

mknet pisze:A nie lepiej zostawić APM'a dokupić 2xmoduł eleres
Dokładnie taką drogą miałem plan podążyć przy wyborze 3 opcji.
Krok 1: 2 elersy V2 jeden nadajnik drugi odbiornik.
Krok 2: dokupienie KFC32FB. Wolny eleres powędrował by na Bete1400
Krok 3: dokupienie eleresMOD i może jakiś tracker do anteny by się złożyło.

Straciłem trochę zaufanie do APM, ale pewnie jak polatam trochę to nie będę chciał wymienić.
mknet pisze:odbiornik wywalić na ogon, przeciągnąć 4żyły (sygnał ppm, masa, vcc, rssi) do APM'a ?
Na ogonie zaplanowany jest już nadajnik wideo, ale mam fajny kabelek 4 żyłowy ekranowany to może przeciągnę do tyłu na alternatywne obsadzenie.
mknet pisze:Szczerze polecam wspierać Polskie projekty, pomoc w każdej sytuacji gwarantowana, ciągle dochodza jakieś ficzery itp.
U mnie to jest bardziej pytanie o priorytety, co jest wyże open source czy rodzima produkcja bez open source.
mknet pisze:Dexx napisał/a:
Dużo czasu nad tym nie spędziłem, ale softwarowej opcji nie znalazłem, więc prawdopodobnie wylutuję go i zrobię nową płytkę pod GPS z magnetometrem załączanym zworką.

Chwila szukania
No tak jak pisałem dużo czasu na to nie poświęciłem. Otwarłem softa (APMplanner2) przejrzałem na szybko opcje i zabrałem się za konfigurację OSD. Dzięki za link.
W użyciu:
DRC Fury, Legwan, SkyWalker 1900; http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=21985
Odpoczywają:
Hype FW-190 (1,2m), F4U -5NL (550mm), TREX 450,FT Versa Wing, Tricopter 2.5; Beta 1400;
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Post autor: Dexx »

Jeszcze przed urlopem udało mi się ulotnić SkyWalkera. Trochę mam jeszcze problemy z środkiem ciężkości.i żebybył tam gdzie zaznaczono go w instrukcji (ok. 7 cm od krawędzi natarcia) na dziobie miałem 3 pakiety 4s 5000mA + 3s 2400mA + 3s 2200mA (tylko takie miałem w domu) i ewidentnie dziub był za ciężki, ale nie miałem za bardzo czasu się z tym bawić i trymowałem tylko.
Po pierwszych próbach zmieniłem też śmigło z 9x6 na 8x5 i latałem na pakiecie 3s, ale mój tymczasowy regulator i tak bardzo się grzał.

Wczoraj dotarła do mnie paczka z HK z nowym regulatorem YEP 60A
śmigłem APC style 9x5 i pakietem Zippy Flightmax 5000mA 3s 30C.
Mam nadzieję, że uda mi sie znaleźć optymalny środek ciężkości tylko z tym pakietem + 3s 2200 dla toru wideo.

Podczas lotu miałem też włączoną transmisję wideo, tylko rodzinka korzystała z podglądu ale już widzę, że FOX obcina mi zasięg z FrSky, więc chyba puki nie mam LRSa zrobię antenki o kołowej polaryzcji dla FOXa, żeby uzyskać parę dB tłumienia pomiedzy linkami wideo i RC.

Filmik z lotu:
W użyciu:
DRC Fury, Legwan, SkyWalker 1900; http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=21985
Odpoczywają:
Hype FW-190 (1,2m), F4U -5NL (550mm), TREX 450,FT Versa Wing, Tricopter 2.5; Beta 1400;
Awatar użytkownika
markov
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 19:42
Lokalizacja: Kozienice

Post autor: markov »

Podobnie jak i Ty walczyłem przez kilka dni z SC w swoim SW1900. W końcu znalazłem optimum w odległości ok. 12 cm od krawędzi natarcia. Taki SC sugerowali też inni użytkownicy SW.
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Fajnie, że SW są nadal z nami :-) Lot trochę nerwowy, ale to w końcu jeszcze nie FPV.

Ja Skywalkerem latałem 4 lata. Początkowo 5000mAh + 1300mAh vid, później 8400mAh i 2000mAh. Oczywiście 3S. Dawało to około 80 minut lotu przy masie 2100/2400gram.
Zarówno na starych (1680) jak i nowych (1900) skrzydłach.
Regiel 55A plus silnik 1400kv z 9x6 ~1700gram ciągu.
Obrazek

Według mnie opis SC z instrukcji jest dobry, ale samolot musi mieć uniesiony mocno ster wysokości do góry - nawet coś koło 5mm - poza możliwością trymera, więc zakładałem orczyk na wieloklin serwa o ząbek "za dużo".

Tyle lądowań co startów :-)
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

SC z instrukcji jest dobry, ale samolot musi mieć uniesiony mocno ster wysokości do góry

Jakub, ale jak jest tak jak piszesz, to znaczy, że SC jest zbyt przedni. Ster wysokości powinien być na zero.
Ostatnio zmieniony czwartek 11 wrz 2014, 07:21 przez cobra, łącznie zmieniany 1 raz.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Post autor: Dexx »

U mnie przy śmigle 9x6 eCalc krzyczy, że przepływ powietrza przez śmigło się zatrzyma i przy zaznaczeniu że pakiety są pełne przekroczona była też dopuszczalna moc dla mojego silnika (dla mocy maksymalnej z eCalc bo na hobbykingu podali trochę większą).
Dlatego zmieniłem śmigło na 9x5.

Co do środka ciężkości nie rozumiem po co generować dodatkowe opory wychylonym sterem wysokości.
W użyciu:
DRC Fury, Legwan, SkyWalker 1900; http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=21985
Odpoczywają:
Hype FW-190 (1,2m), F4U -5NL (550mm), TREX 450,FT Versa Wing, Tricopter 2.5; Beta 1400;
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

cobra pisze:
SC z instrukcji jest dobry, ale samolot musi mieć uniesiony mocno ster wysokości do góry

Jakub, ale jak jest tak jak piszesz, to znaczy, że SC jest zbyt przedni. Ster wysokości powinien być na zero.
Cześć Tomek,
Też tak kiedyś myślałem, a potem praktyka wyprowadziła mnie z błędu teorii ;-)
Szczególnie przy SW1680, a potem SC2400, którym to latam sobie od dwóch sezonów, a inni przesuwają SC do tyłu i ciągle się rozbijają ;-)
Dexx pisze:U mnie przy śmigle 9x6 eCalc krzyczy, że przepływ powietrza przez śmigło się zatrzyma i przy zaznaczeniu że pakiety są pełne przekroczona była też dopuszczalna moc dla mojego silnika (dla mocy maksymalnej z eCalc bo na hobbykingu podali trochę większą).
Dlatego zmieniłem śmigło na 9x5.
Odkąd zrobiłem hamownie nie korzystam już z eCalca, bo mimo iż projekt zacny, to jednak trochę proteza.
Nie pamiętam, więc mnie poprawcie: czy eCalc bierze pod uwagę spadek napięcia jak dasz pełny gaz przy wyrzucie? Przecież, przy starcie napięcie spada Ci jak nic do około 12.1V, a potem nie latasz na maksymalnych obrotach. Chwilowym przekroczeniem mocy silnika bym się w ogóle nie przejmował.


Dexx pisze: Co do środka ciężkości nie rozumiem po co generować dodatkowe opory wychylonym sterem wysokości.
No miałem takie opory, że latałem tylko 80 minut na krótkich skrzydłach, co 4 lata temu było chyba jednym z lepszych wyników na forum ;-)
Samolot lekko za ciężki na ogon ma oczywiście lepsze właściwości przy szybowaniu, ale wystarczy tę granicę minimalnie przekroczyć i robi się niestabilny, ale większość ludzi o tym nie wie, bo leniuchy nie wychodzą w ogóle z trybu "STAB" ;-)
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Też tak kiedyś myślałem, a potem praktyka wyprowadziła mnie z błędu teorii

No to chyba Twoja praktyka jest inna niż moja praktyka :mrgreen:

Fizyki, Panie nie zmienisz :lol:
________________
Cobra
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

cobra pisze: No to chyba Twoja praktyka jest inna niż moja praktyka :mrgreen:
Na pewno, bo Twój jest był o blisko 1kg lżejszy od mojego. Im cięższy sprzęt, tym lepiej przesunąć SC do przodu.
Poza tym jedna mała uwaga, czemu w każdym Twoim filmie on się cały czas huśta na boki? Czyżby stabilizacja, czy może właśnie środek ciężkości troszkę na ogonku? Hmmm ? ;-)
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Teraz już się nie buja na boki.
Bujał się ze starym OSD z oddzielnym IMU. Z nowym OSD (zintegrowane IMU) bujanie praktycznie zniknęło. Moim zdaniem to nie miało związku z położeniem SC.
Inna sprawa, że jest lekki i lata trochę jak liść :-P. Miałem okazję porównać z ciężkim SW na zlocie w Lubieni.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

cobra pisze: Bujał się ze starym OSD z oddzielnym IMU. Z nowym OSD (zintegrowane IMU) bujanie praktycznie zniknęło
Czyli latasz w większości (jak nie cały czas) ze stabilizacją i mówisz mi o środku ciężkości ? Oj Cobra, Cobra ;-)
U mnie stabilizacja jest tylko włączana jak muszę skoczyć za drzewko, tak to sprzęt lata sam ;-)
Dobra, ja już się nie odzywam, bo wywołałem lekki OT i kolega Dexx zaraz się wkurzy, że mu śmiecimy w wątku ;)
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Post autor: Dexx »

Wprowadziłem nowe modyfikacje.
Przy pierwszych próbach zauważyłem, FrSky przy alarmie RSSI ustawionym na 45 krzyczy już po około 600m. Nie jest to normalne, bo jak latam Beta 1400 bez linku wideo to można odlecieć nawet na prawie 1000m i nie krzyczy tylko nie widać już samolotu winny jest wiec pewnie FOX.

Nie mam w tej chwili filtra low pass na 1.2GHz wiec wymyśliłem taki myk, że zmienię polaryzację jednego linku na kołową. Teoretycznie jak się da jedną antenę o liniowej polaryzacji a drugą o kołowej to powinno być ok 3dB tłumienia, a jak będzie za mało to na FrSky dam też koniczynkę tylko skręconą w drugą stronę wtedy powinno być 20-30dB. No i oczywiście jak kasa już pozwoli to LRSa jakiegoś założę.
Antenka mi wyszła z VSWR 2 na 1280MHz i 1.2 dla 1320MHz, Nie ma wiec rewelacji, ale myślę że starczy.


Obrazek
W użyciu:
DRC Fury, Legwan, SkyWalker 1900; http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=21985
Odpoczywają:
Hype FW-190 (1,2m), F4U -5NL (550mm), TREX 450,FT Versa Wing, Tricopter 2.5; Beta 1400;
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Dexx pisze:(...)FrSky przy alarmie RSSI ustawionym na 45 krzyczy już po około 600m.(...)
To i tak nieźle, u mnie w Hexie Frsky tak bardzo gryzł się z AV 1.2GHz, że nawet z filtrem miałem tylko 400 metrów. Możesz ostro kombinować, ale nie przeskoczysz jedynego słusznego wyjścia - 433mhz.

Koniczynka, bardzo ładna, ale pod nadajnik AV powinieneś podłożyć "nóżki", żeby powietrze miało też dostęp pod niego. Nie tylko na sam lot, ale w czasie kiedy model jest na ziemi, lub odpukać, jakbyś musiał po niego iść...
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
ODPOWIEDZ