Solius ze stajni Multiplexa, reaktywacja.

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Solius ze stajni Multiplexa, reaktywacja.

Post autor: jelcyn »

Ja też bo nie przypominam sobie aby AP Z&P miało opcje diversity.
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Solius ze stajni Multiplexa, reaktywacja.

Post autor: marekj »

O ile dobrze zrozumiałem Bena, to ma dwa odbiorniki eleres V2. Jeden pracuje w modelu jako odbiornik. Drugi jest jako nadajnik sterowany z odbiornika FrSky, który robi za link bezprzewodowy z nadajnika 2,4 do masztu. Ben określił zestaw FrSky i eleres nadajnik jako przemiennik 2,4G na 433MHz. Jest to ładnie zabudowane w obudowie i umiejscowione na maszcie.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Solius ze stajni Multiplexa, reaktywacja.

Post autor: Ben »

cobra pisze:Wiem, że tak można, ale Ben do tej pory nie wspominał o takim rozwiązaniu, więc ciekawy jestem o co chodzi.
Tomek, jak spojrzysz na klawiaturę to się domyślisz gdzie jest błąd, przeca litera M jest koło litery N -ot i cała tajemnica :lol: Zwykła literówka :oops:

A tak na poważnie to. Nadajnik eLeReS'a to zwykły odbiornik V2 pracujący w opcji nadawanie z mocą 100mW. Sterowany z odbiornika Graupner'a GR 16 Hott. Nazwałem to ustrojstwo jako stacja przemiennikowa, ponieważ w krótkofalarstwie tak się to określa - z jednej częstotliwości przemieniamy na drugą.
Ps. literówka poprawiona.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Andrzej G
Posty: 52
Rejestracja: wtorek 28 sty 2014, 18:13
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Solius ze stajni Multiplexa, reaktywacja.

Post autor: Andrzej G »

I tak z ciekawości, jaką max. odległość uzyskałeś na takiej konfiguracji - 2 x odbiornik v2 /100mW ?
pozdrawiam

Andrzej
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Solius ze stajni Multiplexa, reaktywacja.

Post autor: Ben »

Andrzej G pisze:I tak z ciekawości, jaką max. odległość uzyskałeś na takiej konfiguracji - 2 x odbiornik v2 /100mW ?
Nie odleciałem jeszcze na maxa, ograniczał mnie tor video 5,8G 600mW mocy doprowadzonej, czyli ok 420mW mocy wypromieniowanej. Uzyskana maksymalna odległość to ~ 2500m z RSSI nie spadającym poniżej 60%. Dalej nie leciałem bo obraz był już bardzo kiepski i z zanikami. Na przyszły sezon planuję "przesiadkę" na 1,2G, wówczas będę mógł odpowiedzieć wiążąco.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Solius ze stajni Multiplexa, reaktywacja.

Post autor: Ben »

Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, nowy rekordzik:

Obrazek

Jak widać link RC 100mW na eLeReS'ie spisuje się bardzo dobrze. Nie jestem natomiast zadowolony z linku video. Niby "kultowy" FOX 800 + dostrojone anteny i taka "lipa", w modelu V-ka postawiono pionowo w bazie ground plane obie dopasowane do częstotliwości 1200 MHz z SWR'em < 1,5. Zastanawiam się czy te niby 800mW FOX'a to czasami nie "ściema" i większość prądu idzie na ciepło.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Solius ze stajni Multiplexa, reaktywacja.

Post autor: volender »

Ben pisze: Zastanawiam się czy te niby 800mW FOX'a to czasami nie "ściema" i większość prądu idzie na ciepło.
Hmm... gdzieś na forum pisali swojego czasu o podróbkach foxa (chińczyk podrabiający chińczyka), które słabo nadają w eter. Zdaje się podróbki były we fioletowych obudowach z alu - a te właściwe w złotych. Jesteś pewny, że masz właściwy nadajnik?
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Solius ze stajni Multiplexa, reaktywacja.

Post autor: marekj »

Ben, coś masz nie tak. U mnie też Fox800 z BG. Na koniczynkach przy 2x większej odległości tak to wygląda:

Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Solius ze stajni Multiplexa, reaktywacja.

Post autor: Ben »

volender pisze:... a te właściwe w złotych. Jesteś pewny, że masz właściwy nadajnik?
Tego pewien nie jestem, obudowa była z alu w złotym kolorze, ładnie opisane i w oryginalny pudełku. Pobór prądu jest poprawny i być może kiepsko trafiłem :-/
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Solius ze stajni Multiplexa, reaktywacja.

Post autor: volender »

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=3&t=37 ... 2&start=30 - tu Rurek kiedyś wrzucał fotki wnętrzności foxów, może warto porównać?

Była jeszcze kwestia, że eleres zakłóca odbiornik foxa, ale to raczej miałem poziome pasy, niż taką kaszę.. Jak rozsuniesz aparaturę od odbiornika na kilka metrów, to nie masz poprawy w odbiorze?
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Solius ze stajni Multiplexa, reaktywacja.

Post autor: Ben »

marekj pisze:Ben, coś masz nie tak.
Wiem, wychodzi na to że kupiłem jakąś podróbę.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Solius ze stajni Multiplexa, reaktywacja.

Post autor: Ben »

volender pisze: Jak rozsuniesz aparaturę od odbiornika na kilka metrów, to nie masz poprawy w odbiorze?
Tego nie sprawdzałem ale odbiorniki raczej wykluczam. Mam oryginalną głowicę Comtech'a w solidnej metalowej obudowie, układ sterowany z "arduino" w/g pomysłu "Miś'a". Podglądałem w Konarzynach loty kolegów i nie było żadnych kłopotów. Obraz z mojego modelu do ok 3km też mam poprawny bez żadnych zakłóceń a RSSI sygnału video spada systematycznie i prawie zanika na ok 5km. Więc chyba mam nadajnik 80mW a nie 800mW :evil:
pozdrawiam
Ben
ODPOWIEDZ