Skrzydło FPV49 Vxx

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: yoseph »

Ja miałem ten model ale przeskalowany w dół. Jeśli chodzi o środek ciężkości to było w porządku tak jak wynikało z przeskalowanych planów. Ale oblatywalem go przy SC ustawionym asekuracyjnie nieco bardziej do przodu. Tak dla pewności żeby nie rozbić.
Hincek
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 21:24
Lokalizacja: Straszyn

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: Hincek »

106 mm od łoża silnika to dobra wartość wyjściowa.
sailMan
Posty: 121
Rejestracja: czwartek 21 sty 2016, 17:12
Lokalizacja: Toruń

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: sailMan »

poskładane poklejone gotowe do lotu - strach teraz bo ładniejsze od pierwszych startów to ono nie będzie :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

strasznie ciężko to wyważyć co do milimetra ciągle gdzies leci jak robię na podwieszeniu - igła i nitka i przeszyłem model na wylot i mam punktowy uchwyt do wyważania na 106 mm. :)
Awatar użytkownika
JankeS_Toruń
Posty: 142
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2016, 07:58
Lokalizacja: Toruń

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: JankeS_Toruń »

Skrzydełko bardzo ładne :) Jaka waga Ci wyszła?
sailMan
Posty: 121
Rejestracja: czwartek 21 sty 2016, 17:12
Lokalizacja: Toruń

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: sailMan »

dokładnie nie zważyłem a na "łazienkowej" wychodzi 1,6 kg
4V3 JA
Posty: 130
Rejestracja: środa 16 gru 2015, 09:11

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: 4V3 JA »

ci3jk4 pisze:
Linki do dropbox'a pod filmem nie działają
Pozdrawiam, Antoni.
Turnigy 9X+ eLeReS MOD
Quanum v2+ fox800 (partom800 z BG)
RIP Bixler 1.1 [*]
SkySurfer 1400 + Sony Superhad 600tvl + KFC32FTB v2 + GPS G9 z Glonass [w trakcie]
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: Arthor »

A więc pochwalę się.
W prawdzie wolnym czasem ni grzeszę i to co miałem zrobić pół roku temu, zrobiłem dopiero dziś... ale zawsze:
Pierwszy udany oblot mojego papierowego, miniaturowego FPV49 Penguin. Pierwszy, w którym czułem, że jakkolwiek panuję nad tym skrzydłem. Jednak eLeReS AP robi robotę... :)


W prawdzie muszę jeszcze popracować nad lądowaniem, ale na to przyjdzie czas...
Loty tylko ze stabilizacją. Na manualu (na moim poziomie) kompletny brak kontroli.
I od razu pytanie: to kiwanie głową to zapewne PID'y. Ale które? P+D czy I?
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: yoseph »

Jeśli takie "potakiwanie" jest spowodowane tak jak u Ciebie nabraniem prędkości przykręć trochę P+D dla osi pitch. Jak uporasz się z osią pitch, to dla osi roll kręć te parametry do góry dopóki nie wystąpi nic niepokojącego. Skrzydła są o wiele bardziej czułe na ster wysokości niż na lotki dlatego te wartości znacznie będą się różniły, ale kiedy już dojdziesz do maksymalnej możliwej wielkości P+D to wtedy będzie trzymał lotkami jakby jechał po szynach.

Kiedy pidowałem model korzystałem głównie z P oraz D, ale jakoś szczególnie zdolny w pidowaniu nie jestem;) ogólnie jeśli nie używasz trackmyrc albo eldispa w połączeniu z pidatorem to gorąco polecam, bo robisz to podczas lotu i całość zajmuje około 10 minut;)
Awatar użytkownika
radokizi
Posty: 159
Rejestracja: piątek 02 sty 2015, 13:45
Lokalizacja: Radom

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: radokizi »

Arthor pisze:Na manualu (na moim poziomie) kompletny brak kontroli.
Jeżeli chcesz spróbować go opanować w manualu (a przydaje się to naprawdę - miałem to skrzydełko i lata REWELACYJNIE) to skup się na środku ciężkości. Za nic w świecie niech nie będzie za bardzo z tyłu! Wręcz ciut do przodu na początek i jest duuużo bardziej sterowne i leniwe a to na początek zaleta.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Talon Mini - szykuje się
FX-61 - czeka na klienta
Pioneer 1400, Skrzydło "podkładowe" KFm6, Tarot FY450, AR Drone 2.0 + MiruMod - początki
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: yoseph »

A tak jeszcze zapytam w jakim trybie latałeś?:) w acro lata niemal tak samo jak w manualu, tylko płynniej i wiatr ma mniejszy wpływ. Żeby model latał prosto w trybie level bez żadnych dodatkowych ustawień to jeszcze mi się nie zdarzyło:)
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: Arthor »

yoseph pisze:A tak jeszcze zapytam w jakim trybie latałeś?:) w acro lata niemal tak samo jak w manualu, tylko płynniej i wiatr ma mniejszy wpływ. Żeby model latał prosto w trybie level bez żadnych dodatkowych ustawień to jeszcze mi się nie zdarzyło:)
Tryb LEVEL pierwszy raz włączyłem dopiero dzisiaj, przy drugim oblocie (faktycznie lata się trochę spokojniej i pewniej niż w ACRO). Pisząc "stabilizacja" miałem na myśli tryb ACRO. I jest kolosalna różnica w moim skrzydełku między ACRO a manualem. W ACRO jak każę mu skręcać, to skręca. Z szybkością proporcjonalną do wychylenia drążka. Jak puszczam drążek to przestaje skręcać. W manualu miałem wrażenie, że jest to kompletnie losowe albo jakbym miał lotki wielkości monety.
Nowy dzień przyniósł mi nową naukę (i nowe sukcesy. w końcu po kilkudziesięciu kretach pierwszy raz udało mi się wylądować... jupi ;-) ). Zmieniłem śmigło z 7x5 na 6x5.5 (latam na starym, zajechanym Turnigy 2213/980kv, 4s). Zmniejszył się ciąg, zwiększyła szybkość gazów wylotowych. Myślałem, że zwiększy się szybkość i komfort latania, a tymczasem było na odwrót. Kolosalne problemy przy starcie. Przy baterii rozładowanej do 40% nie byłem w stanie w ogóle wystartować (po 3. krecie zrezygnowałem z dalszego latania). Lot głównie w okolicy 100% th, bo inaczej pingwin od razu złowrogo spoglądał na ziemię. No i nie przyspieszał gdy z powrotem dawałem 100%.
Ogólnie nie jest źle. Lata. Powalczę z pidami, wyważeniem, ustawieniem lotek i zobaczymy co dalej.
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: Arthor »

Kolejny dzień - kolejna nauka. Dziś szmaciło niemiłosiernie, ale postanowiłem spróbować. Jak szedłem pod wiatr na ok 60%, to model prawie stał w miejscu. Latam głównie na LEVEL. W pewnym momencie, gdy model nieuchronnie skierował się na znajome drzewo, postanowiłem nie ryzykować, dałem gaz na max i RTH. Gdy to nie przyniosło efektu, dałem też na maxa w górę. Nic. Gdy model znikł mi z oczu za drzewem (lub w drzewie), dałem gaz na 0 i poszedłem po zgubę.
W domu, nagranie z kamery wprawiło mnie w zdumienie. Olśnienie przyszło po dłuższym czasie...


Przełączenie w tryb RTH spowodowało wyłączenie silników. Podciągnięcie nosa w górę niczego nie zmieniło. Dopiero podczas ściągania gazu z max na 0, słychać chwilowe warknięcie silnika.
Okazało się, że włączyła się autoregulacja prędkości. A w GUI ustawiłem RTH speed na 1km/h (pozostałość po AP_InfoTool) i kompletnie o tym zapomniałem. (To też tłumaczy jedną z moich wcześniejszych kraks, gdy tuż po starcie zamiast przełączyć z ACRO na LEVEL, włączyłem przez pomyłkę RTH).
Jak się okazuje, podczas RTH, AP ignoruje wartość Min throttle (mam ustawione na 1200) i bierze pod uwagę tylko RTH speed.
Tak, wiem, PID'y. Ale to wymaga czasu. Po każdym lataniu koryguję je po trochu. Na PIDatora po prostu nie mam czasu na polu.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: yoseph »

Co tu mówić skoro sam wiesz, że pidy musisz ustawić ;-) . Proponuję żebyś zmniejszył P+D dla osi pitch do 50 % tego co masz i od tego zaczynał :) Potakiwanie nie jest zbyt zdrowe dla konstrukcji
bartekr
Posty: 84
Rejestracja: środa 13 kwie 2016, 10:22
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: bartekr »

Panowie temat odkopuje :)

Pytanie mam.
Jestem na etapie rysowania planow fpv49 v4.
Wytna mi w pracy na maszynie.
W zwiazku z tym, na konstrukcje chce zastosowac podklady pod panele XPS te zielone z Lerua.
Moje pytanie brzmi. Jak to skleic skoro jedna strona jest taka kratkowana ? Mam to wyrownac jakos ?
morel
Posty: 44
Rejestracja: sobota 09 sty 2016, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skrzydło FPV49 Vxx

Post autor: morel »

Zupełnie tym żebrowarem się nie przejmuj. Posklejaj elementy tak, żebyś zawsze na zewnątrz miał tę gładką cześć - FPV49 v4 jest symetryczny wzgledem plaszczyzny przechodzacej w poprzek, więc można go tak posklejać że z zewnątrz jest gładki.
ODPOWIEDZ