FX-61 od Prono

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Re: FX-61 od Prono

Post autor: KamilCK »

Latam tym skrzydelkiem już jakiś czas i jeszcze śmigła nie złamałem i też żadnych korkociągów czy też przepadniecia na skrzydło. Ja latam na silniku 36/42 1250kv śmigło APC 9x6 i 4s 5000mah i 1000mah do wideo i wyważenie mam dokładnie na pręcie węglowym i tak mi najlepiej się lata max 170km/h i w powietrzu 60km efektywność na poziomie 120mah/km
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Re: FX-61 od Prono

Post autor: Prono »

Whoa! 170km/h? Wzmacniałeś jakoś konstrukcję? U mnie wprawdzie flatter już przy 70 ale to wina ustawienia stabilizacji ;)
U mnie NTM 3542 1000kv śmigło 10" APC i zasilanie 2x4Ah 3S. Taki spokojny zwiedzacz okolicy ;)

A no i mam coś lepszego niż stary FX-61 Phantom... NOWY FX61 Phantom :D
Obrazek
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Re: FX-61 od Prono

Post autor: KamilCK »

Tak dodatkowo wzmacnialem od razu przy budowie i od góry i od dołu dałem dodatkowe węgle bo tak jak mówisz wpadał by we flater i by się złamał. Na ile km starcza ci te 8ah. Mnie na 7ah bez problemu robię 60km trasy. I co jest fajne w 4s to że mogę lecieć daleko ale i też szybko pomiędzy krzakami
Obrazek
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: FX-61 od Prono

Post autor: Japim »

kamilborkowski pisze:Prono, ale jak trzymasz skrzydło to silnik masz już uzbrojony i się kręci? Używasz motor_stop?

Zastanawiam się czy nie znaleźć jakiegoś składanego śmigła do mojego skrzydła żeby go nie złamać podczas lądowania, ale z tego co widzę to kołpaki w takich śmigłach są zaciskowe a ja mam silnik z osią gwintowaną.
Nie ma problemu z czyms takim. W moim kombacie Mig7 zastosowalem skladane smiglo na gwintowanej piascie:
https://get.google.com/u/1/albumarchive ... dDWAY0EXDX
Trzebs ze skladanego kolpaka wykorzystac tylko ten mostek i jakis adapterek na odpowiednia srednice.
Fotki w drugiej polowie albumu. Jedyne co potrzebowalem to adapter z 6mm na 8mm - idealnie do tego celu nadala sie rurka alu.
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Re: FX-61 od Prono

Post autor: Prono »

KamilCK, no własnie jeszcze nie przetestowałem nigdy max długości czy odległości lotu.
Używam KFC FTB a ta płytka trochę oszukuje przy liczeniu przebytej drogi.
Póki co najdłużej latałem 40 min ze średnią prędkością w okolicach 50km/h.
Ten mój silnik NTM też nie jest jakoś specjalnie ekonomiczny.
Jak przez zimę będę składał nowe skrzydełko to pomyślę o nowym silniku jakimś bardziej markowym i ekonomicznym.
Też planuję coś tam dodatkowo wkleić w płata. Oczywiście rezygnuję z funkcji składania skrzydeł, nie mam takiej potrzeby ;)
A jak pakiety zdechną to też przejdę na 4S.
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Re: FX-61 od Prono

Post autor: KamilCK »

Testowałem 3s i 4s przy tej samej wadze ale 3s większą pojemność i i tak lepiej zdecydowanie wypada 4s.
Awatar użytkownika
hardware_net
Posty: 4
Rejestracja: środa 27 sty 2016, 16:59
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: FX-61 od Prono

Post autor: hardware_net »

ja miałem szczście i połamałem chyba z piec smigiel sztywnych. zamontowałem składane , takie bez kołpaka, sam aluminiowy element do ktorego przekrecasz smigła i nasadzam na oske silnika 6mm i dokrecam nakretką. Na początku smigła dokreciłem leciutko tak zeby swobodnie sie poruszały w gniezdzie i to był błąd. przy starcie za bardzo poszły do przodu i zachaczyły steropiany i nieco pokiereszowały model, bo jedno sie złamało przez co cały silnik wyrwało. teraz tez mam składane 1060 tylko dokrecone mocnie , tak ze reka moge je ustawic ale swobodnie same nie ruszaja sie. za mna juz około 10 startów i lądoan i to jest to. przy lądowaniu ładnie sie składa i zero problemu.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: FX-61 od Prono

Post autor: Verid »

hardware_net pisze:Na początku smigła dokreciłem leciutko tak zeby swobodnie sie poruszały w gniezdzie i to był błąd.
Nie to nie był błąd. Aby uzyskać pełną efektywność śmigła składanego, łopatki muszą mieć luz tak żeby samoczynnie się rozłożyć do pozycji roboczej pod wpływem siły odśrodkowej.
Błędem było zamocowanie śmigła zbyt blisko kadłuba albo odpalenie modelu nosem do dołu przez co poszatkowałeś spływ.
Drugim było (a właściwie, z tego co piszesz, jest) zakleszczenie łopatek przez co tracisz benefit związany ze składaniem się śmigła w trakcie lotu szybowcowego a zyskujesz prawdopodobieństwo że łopatki ustawią się nie w płaszczyźnie przez co będą pracować nieefektywnie i wprowadzać wibracje o konsekwencji których tłumaczyć chyba ci nie muszę.
Trzecim z kolei było niedoczytanie na temat prop-stoper'ów czyli malutkich płytek nakładanych na element centralny zapobiegających złożeniu się łopatek poza oś lub, jak u ciebie, na krawędź natarcia. Zamiast nich można użyć małej gumki (jak w EasyStar Mk.II)ale ja jakoś nie mam zaufania do tego patentu.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ