Platforma ANDY

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
ANDYXYZ
Posty: 201
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 01:43
Lokalizacja: PIASECZNO

Post autor: ANDYXYZ »

Sudal jest świetny do tego ale niestety musze wkleić tkaninę więc nie mogę go wykorzystać , sudal nakładam na skrzydło a potem za pomocą plexi mocno go ściągam praktycznie skrobie nią po fornirze bo to co zostanie w porach i tak wystarczy na sklejenie, wtedy mało się pieni a upieniony świetnie się trze papierem ściernym lepiej niż ciągnący się wikol. Przy żywicy trzeba niestety pokaponować fornir żeby nie wchłaniał żywicy.

Dźwigary chciałem zrobić z dwóch tkanin 110g pierwsza tak do ¾ skrzydła zwężająca się do połowy cięciwy pierwszego płata a druga tak z 50 cm i obejmująca całą szerokość skrzydła żeby dobrze trzymała żebra z łącznikami . I takie dam od spodu skrzydła. Skrzydło będzie miało co dźwigać więc nie chciałbym żeby mi kiedyś zaklaskało brawo uszami. :mrgreen:

Meranti to naprawdę świetny fornir ciężko go dostać ale jak co to mogę odsprzedać kilka liści bo kupiłem całą paczkę

A do żywicy ja używam wałka szybciej się robi. A co do podgrzewania ja używam żywicy LH 285 jest droga ale dużo bardziej wytrzymała i rzadka świetnie przesącza tkaninkę
Awatar użytkownika
Wojtass_nt
Posty: 983
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:40
Lokalizacja: Nowy Targ

Post autor: Wojtass_nt »

Meranti jest zdecydowanie lepszy od mahoniu. Poznać można go po jaśniejszym kolorze. Mahoń to taki ciemny kasztanowy brąz a meranti coś na odcień pomieszanej pomarańczy z brązem. Mahoń ma nie równo układające się słoje i włókna a meranti możemy bez problemu zwijać w rulonik bo włókna są równoległe.

A czy ktoś wie gdzie kupić fornir abbachi?? Znajomy z Krakowa który robi mi skrzydła do szybowca próbuje go kupić bo jego zapasy pochłonęła letnia powódź...
Awatar użytkownika
ANDYXYZ
Posty: 201
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 01:43
Lokalizacja: PIASECZNO

Post autor: ANDYXYZ »

Ja kupiłem ostatnią paczkę w tym miejscu gdzie się zaopatrywałem w fornir i powiedzieli że narazie nie będzie mogę się podzielić wymiar liścia to 500x2500 jak co to PW
Awatar użytkownika
Wojtass_nt
Posty: 983
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:40
Lokalizacja: Nowy Targ

Post autor: Wojtass_nt »

Musi być abbachi z tego co wiem. A na te skrzydła to dwa takie kawałki 500x2500.
Awatar użytkownika
ANDYXYZ
Posty: 201
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 01:43
Lokalizacja: PIASECZNO

Post autor: ANDYXYZ »

abbachi to bardzo podobny fornir do mojego ja nawet oklejałem fornirem brzozowym i jest super tylko trzeba wybrać prosty nie pofałdowany, alternatywą dla abbachi jest meranti
Awatar użytkownika
ANDYXYZ
Posty: 201
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 01:43
Lokalizacja: PIASECZNO

Post autor: ANDYXYZ »

Troche ruszyły sprawy
Przymiarki szuflad do żeber i bagnetów
Obrazek

Obrazek

w rdzeniach wycinam nożem miejsca na wzmocnienia balsowe przez które będą wkręcane śruby mocujące płaty
Obrazek

Na desce układam dolny negatyw i przykrywam go folią stretch akurat została mi tylko czarna lepsza jest przeźroczysta bo wszystko widzimy jak się ukałada folia jest po to aby się nam nie posklejało wszystko razem. Sklejam sudalem D4/B4 wszystko i układam na negatywie.
Obrazek

Wzmocnienia są troche wyższe (1-1.5mm) niż skrzydło żeby po sklejeniu było można doszlifować do obrysu skrzydła.W szczeliny pozostałe nad szufladami wpuszczam sudal D4/B4 jak się spieni wypełni rowek.

Obrazek

Teraz wykonany kawałek skrzydła przykrywamy folią i kładziemy górną częścią negatywu przykrywamy całość prostą deską (płytą).
Teraz sprawdzamy czy przód negatywów i rdzenia jest równo jak nie to korygujemy zerkamy też jak wygląda spływ, jak wszystko jest OK całość dociążamy
Obrazek
ODPOWIEDZ