Puchar Świata F3U (drone race) Gdynia 13-14.05.2017

Tu umawiamy się na spotkania a potem opisujemy jak było ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Puchar Świata F3U (drone race) Gdynia 13-14.05.2017

Post autor: krall »

Chciałbym z dumą zaanonsować zawody, które zrobimy w maju.
Termin 13-14 maja 2017, Gdynia - teren Akademii Marynarki Wojennej. I co najważniejsze: zawody w randze Pucharu Świata FAI! :-)
To info na 98% pewne - tzn mam wszystkie zgody, zrobiłem opłatę ale jeszcze musi to się przemieleć przez AP i FAI zanim trafi do oficjalnego kalendarza FAI. Wyścigi będą w ramach Dronfestiwalu (ale o tym później).
Nie wiem czy pamiętacie - ale w 2015 zrobiliśmy tam pierwsze oficjalne zawody na parkingu podziemnym.
W ub.r. zrobiliśmy (też w ramach DF ale miesiąc później) zawody w randze Pucharu Polski.
Także tegoroczne pewnie będą największą międzynarodową imprezą w Polsce. Szykujcie się więc :-)
Aha - to impreza oficjalna FAI - licencje sportowe AP będą wymagane.
Więcej szczegółów sukcesywnie. Info będzie też oczywiście na oficjalnej stronie kategorii: www.f3u.pl
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Puchar Świata F3U (drone race) Gdynia 13-14.05.2017

Post autor: Roger »

W jakiej klasie powinna zostać wydana licencja sportowa Aeroklubu Polskiego? Po co te licencje dla wyścigów dronów?
FPV nie jest mile widziane na lotniskach przy których są aerokluby. Rozmawiałem na ten temat z członkami aeroklubu krakowskiego więc raczej nie ma możliwości "wejścia" do tego stowarzyszenia jeśli jeszcze poza fpv się czymś nie lata.
Brak licencji sportowej AP wyklucza możliwość udziału w tych zawodach?
W ogóle gdzieś na stronach AP jest gdzieś cokolwiek napisane o fpv+drony+ wyścigi?
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Puchar Świata F3U (drone race) Gdynia 13-14.05.2017

Post autor: krall »

Roger pisze:W jakiej klasie powinna zostać wydana licencja sportowa Aeroklubu Polskiego? Po co te licencje dla wyścigów dronów?
FPV nie jest mile widziane na lotniskach przy których są aerokluby. Rozmawiałem na ten temat z członkami aeroklubu krakowskiego więc raczej nie ma możliwości "wejścia" do tego stowarzyszenia jeśli jeszcze poza fpv się czymś nie lata.
Brak licencji sportowej AP wyklucza możliwość udziału w tych zawodach?
W ogóle gdzieś na stronach AP jest gdzieś cokolwiek napisane o fpv+drony+ wyścigi?
Myślę, że jeszcze nie ma - to nowa kategoria - ale pewnie wkrótce będzie to uzupełnione - ale F3U jest traktowana jak każda inna kategoria.
Regulamin ubiegłoroczny jest na http://www.f3u.pl

Licencja sportowa AP/FAI jest ogólnie na modelarstwo lotnicze i kosmiczne - bez żadnych dodatkowych podziałów.
Zawody są rozgrywane wg regulaminu i zasad FAI w kategorii F3U (nazwa kodowa drone race wg FAI) - zawody są wpisane do kalendarza FAI, są uwzględniane w klasyfikacji światowej a wyniki są liczone do klasyfikacji ogólnej Pucharu Świata - więc licencja jest wymagana.
Stosunek lokalnego aeroklubu do FPV nie ma nic do rzeczy :-)

Apropos licencji sportowej zacytuje sam siebie z wpisu na grupie fpv race z FB:

Widzę konsternacja i oburzenie z powodu licencji :-)
Tak - rozumiem - przerabiałem to już z 10 lat temu przy okazji uruchamiania dyscypilny F3K (szybowce DLG)
To jest tak: to zawody rozgrywane wg regulaminu sportowego, w którym jest: że gra sie fair, że nie ma się zdrowotnych przeciwskazań, że posiada się umiejętności i kwalifikacje do tej dyscypiliny, itp itd. W zamian gwarantuje się równe zasady dla wszystkich zawodników w zakresie uczestnictwa, nagród, powoływania do kadry narodowej, ustanawiania rekordów itp - Ot taki międzynarodowy standard dla wszystkich zawodników.
To takie "prawo jazdy" zawodnika, pod którym się podpisuje. To niejako gwarancja dla innych zawodników że wiesz o co w tym chodzi (rywalizacji sportowej) i że można Cię traktować jak równy równego.
Opłaty - powiedzmy sobie szczerze - idą na utrzymanie tego systemu. Jak koledzy wspomnieli najprościej zapisać sie gdzies do Aeroklubu lokalnego czy Stowarzyszenia, które ma status członka (wspierającego) Aeroklubu Polskiego. Kosztuje to wpisowe (od 0zl), opłatę roczną (od 0zł) i wniosek do AP (40zl). Licencja sportowa ważna jest rok.
Także nie ma się co oburzać bo te wymagania + koszty są niczym w stosunku do tego co wydaje się rocznie na tą (i każdą inną) dyscyplinę. Prawda? ;-)
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Puchar Świata F3U (drone race) Gdynia 13-14.05.2017

Post autor: PiotrSz »

Roger, dla chcącego nic trudnego. W zeszłym roku przed zawodami w Pruszczu załatwiłem licencję w ciągu dwóch tygodni... co prawdę plastik dostałem dopiero dwa tygodnie po zawodach ale numer licencji dostałem bardzo szybko. Do zawodów masz naprawdę bardzo dużo czasu na ogarnięcie tematu licencji sportowej. Keep Calm and Carry On ;-)
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Puchar Świata F3U (drone race) Gdynia 13-14.05.2017

Post autor: Majk99 »

Czy jak mam 16 lat (kończę w marcu) to idzie wyrobić taką licencję? I gdzie się zapisać na zawody? :-P
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Puchar Świata F3U (drone race) Gdynia 13-14.05.2017

Post autor: krall »

Majk99 pisze:Czy jak mam 16 lat (kończę w marcu) to idzie wyrobić taką licencję? I gdzie się zapisać na zawody? :-P
"idzie wyrobić" ;-)
Będziesz Juniorem (do 18)
Gdzie? - szukaj u siebie Aeroklubu lub jakiegoś stowarzyszenia "lotniczego"
Zapisy będą uruchomione później
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
ODPOWIEDZ