Uwaga na Oszusta na OLX

Moderatorzy: Matkas, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Uwaga na Oszusta na OLX

Post autor: Adrián »

piwko pisze:Co za bzdura? Oczywiście otwieracie paczkę bez wcześniej zapłaty i nie odbierasz bo coś ci nie pasuje, to kto płaci za tą przesyłkę?
U mnie, bez względu na kuriera/firmę, gdy zamawiam coś droższego, Zawsze otwieram przed zapłatą i sprawdzam jej stan w jego obecności. Oczywiście, jesli będzie coś nie tak, spisuje protokół szkody. Zwykle sam sklep nakłada takie obostrzenia, że w przypadku nie sprawdzania w obecności kuriera i uszkodzenia mechanicznego, nie ponoszą odpowiedzialności za przesyłkę.
Na ile to zgodne z prawem? Nie wiem, nigdy tego z adwokatem nie konsultowałem.
piwko pisze:Kurier odpowiada za dostarczenie przesyłki, a nie za jaj zawartość...
Oczywiście, że odpowiada, ale za stan przesyłki, uszkodzenia przedmiotu w transporcie, nie za przedmiot, bo w końcu go nie wkładał do paczki.

Jeśli przedmiot ma być nowy, to tym bardziej powinno się sprawdzać jej zawartość przed odbiorem.

Z PP jest już gorzej. Dlatego jak coś cennego, to tylko kurier, lub odbiór osobisty.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9758
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Uwaga na Oszusta na OLX

Post autor: pawelsky »

Adrián pisze:U mnie, bez względu na kuriera/firmę, gdy zamawiam coś droższego, Zawsze otwieram przed zapłatą i sprawdzam jej stan w jego obecności.
[...]
Na ile to zgodne z prawem? Nie wiem, nigdy tego z adwokatem nie konsultowałem.
To tylko i wylacznie dobra wola Twojego kuriera ze Ci na to pozwala, przykladowy zapis regulujacy te kwestie z regulaminu DHL
Par. 13.3 Przed pokwitowaniem doręczenia przesyłki i uiszczeniem wynikających z niego opłat Odbiorca nie może dokonać otwarcia
przesyłki.
Zasada ogolna jest taka ze najpierw placisz i kwitujesz, potem ew. otwierasz i spisujesz protokol gdy cos jest nie tak.
piwko
Posty: 524
Rejestracja: piątek 18 lip 2014, 07:56

Re: Uwaga na Oszusta na OLX

Post autor: piwko »

xxx pisze:Oczywiście, że odpowiada, ale za stan przesyłki
Kolejna bzdura... Kurier mógł taką paczkę dostać do dostarczenia. A uszkodziła się gdzieś w trasie. Jaką z tego tytułu ponosi on odpowiedzialność?
xxx pisze:Zwykle sam sklep nakłada takie obostrzenia, że w przypadku nie sprawdzania w obecności kuriera i uszkodzenia mechanicznego, nie ponoszą odpowiedzialności za przesyłkę.
A co to wspólnego z wcześniejszą zapłatą za przesyłkę przed jej otwarciem? Dobrze piszą.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Uwaga na Oszusta na OLX

Post autor: Adrián »

pawelsky pisze:
Adrián pisze:U mnie, bez względu na kuriera/firmę, gdy zamawiam coś droższego, Zawsze otwieram przed zapłatą i sprawdzam jej stan w jego obecności.
[...]
Na ile to zgodne z prawem? Nie wiem, nigdy tego z adwokatem nie konsultowałem.
To tylko i wylacznie dobra wola Twojego kuriera ze Ci na to pozwala, przykladowy zapis regulujacy te kwestie z regulaminu DHL
Par. 13.3 Przed pokwitowaniem doręczenia przesyłki i uiszczeniem wynikających z niego opłat Odbiorca nie może dokonać otwarcia
przesyłki.
Zasada ogolna jest taka ze najpierw placisz i kwitujesz, potem ew. otwierasz i spisujesz protokol gdy cos jest nie tak.
Być może, to dobra wola dostawcy, ale bez względu, czy dhl, ups, gls itd nie było nigdy problemu.
xxx pisze:Kolejna bzdura... Kurier mógł taką paczkę dostać do dostarczenia. A uszkodziła się gdzieś w trasie. Jaką z tego tytułu ponosi on odpowiedzialność?
Czy on, czy firma kurierska, to dla mnie bez różnicy. Dlatego spisuje się protokół szkody.
piwko
Posty: 524
Rejestracja: piątek 18 lip 2014, 07:56

Re: Uwaga na Oszusta na OLX

Post autor: piwko »

No ale czy ja ci bronię? ;) Ale nie spiszesz protokołu bez zapłacenia. I o tym mówię... Poza tym musisz mieć pecha do zakupów żeby tak te protokoły spisywać ;)
Xava2011
Posty: 33
Rejestracja: czwartek 14 maja 2015, 18:08

Re: Uwaga na Oszusta na OLX

Post autor: Xava2011 »

Ode mnie ostatnio ktoś kupił na OLX drona za 900zł, chciał tylko numer konta a potem to nawet o paczkę nie pytał czy wysłana już.. No ja to bym nigdy tak nie zaufał.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9758
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Uwaga na Oszusta na OLX

Post autor: pawelsky »

No dobra, a wracajac do tematu xspojlerx, gdzie te zdjecia?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Uwaga na Oszusta na OLX

Post autor: Adrián »

piwko pisze:Poza tym musisz mieć pecha do zakupów żeby tak te protokoły spisywać ;)
Czy ja wiem, raz mi się zdarzyło, że firma/kurier uszkodził zawartość podczas transportu. Dzięki temu, że sprawdziłem i spisaliśmy protokół, nie było problemu z reklamacją. Tyle ot.
Ostatnio zmieniony czwartek 31 mar 2016, 22:03 przez Adrián, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Uwaga na Oszusta na OLX

Post autor: Plotek »

Wiem, że zaraz dostanę opr za ot, ale mam w firmie podpisane umowy z gls, dhl i dpd. Jedynie w dpd jest w umowie napisane, ze można sprawdzić zawartość przesyłki przed zapłaceniem pobrania COD.

W pozostałych firmach wpierw płacisz, potem otwierasz. Jest źle - piszesz protokół i tyle.
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
pawel55
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 16:34

Re: Uwaga na Oszusta na OLX

Post autor: pawel55 »

Poniższy tekst jest uzupełnieniem wyjaśnienia ogólnego i odnosi się głównie do często cytowanego w tym kontekście art. 544 Kodeksu Cywilnego

"Art. 544. § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju.

§ 2. Jednakże kupujący obowiązany jest zapłacić cenę dopiero po nadejściu rzeczy na miejsce przeznaczenia i po umożliwieniu mu zbadania rzeczy."





Art. 544 KC jest również często błędnie interpretowany w kontekście granicy odpowiedzialności Sprzedawcy za towar. W tej sprawie, podobnie jak w kwestii "umożliwienia zbadania rzeczy" artykuł nie ma zastosowania - z tych samych powodów opisanych w pkt. 1 tej porady. Przy sprzedaży wysyłkowej momentem wydania rzeczy przez sprzedającego nie jest moment przekazanie przewoźnikowi, a moment dostarczenia do kupującego, bo dopiero w tym momencie następuje spełnienie świadczenie i również dopiero w momencie dostawy ryzyko utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi ze sprzedającego na kupującego. To dodatkowo uzasadnia wcześniejsze wyjaśnienia - do momentu dostawy i przyjęcia paczki przez odbiorcę, ryzyko jej utraty, uszkodzenia ponosi Sprzedający, a przed nim odpowiada kurier, któremu sprzedający przesyłkę powierzył.


a tutaj lin do wyjaśnienia....http://www.kurierem.pl/porady-Sprawdzen ... KC-38.html

tak czy siak kurier jest chroniony, sprzedawca też. reszta zależy od tego na kogo trafisz
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Uwaga na Oszusta na OLX

Post autor: Adrián »

Zdjęć jak nie było tak nie ma.. Czyli sprawa się rypła.. ?
ODPOWIEDZ