Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: pawelsky »

A po co chcesz zmieniac fuse bity? Pisales wczesniej ze chcesz po prostu wgrac flasha.

I pokazuj kompletne logi a nie tylko ich wycinki zeby bylo widac co tam tak naprawde robisz
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: labo »

pawelsky pisze:A po co chcesz zmieniac fuse bity?
Bo tego wymaga projekt?
pawelsky pisze:I pokazuj kompletne logi a nie tylko ich wycinki zeby bylo widac co tam tak naprawde robisz
Nie widzę żadnych logów w Khazama AVR Programmer. W katalogu programu także pusto. Cytuję po prostu okna, które wyskakują.


Przy drugim ustawianiu fusebitów widzę zrobiłem błąd z jednym ptaszkiem, ale i tak się źle zaprogramowało.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: pawelsky »

labo pisze:Nie widzę żadnych logów w Khazama AVR Programmer. W katalogu programu także pusto. Cytuję po prostu okna, które wyskakują.
Wiec cytuj je kompletne, a nie tylko wycinki. Duzo prosciej by bylo gdybys uzywal wprost avrdude, bez zadnych nakladek. Jesli juz musisz uzywac nakladki to uzyj takiej ktora wyswietla caly log z avrdude np.avrdudess.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: labo »

pawelsky pisze:Wiec cytuj je kompletne, a nie tylko wycinki.
Sorry, ale są całe... Gdzie nie napisałem kompletnych??

Chętnie bym zapisał je w avrdudess czy MkAvrCalculatorze, niestety przepisaną poniższą tabelkę znalazłem tylko na Khazama AVR.
Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: pawelsky »

labo pisze:Chętnie bym zapisał je w avrdudess czy MkAvrCalculatorze, niestety przepisaną poniższą tabelkę znalazłem tylko na Khazama AVR.
https://eleccelerator.com/fusecalc/fuse ... p=atmega8a
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: labo »

Avrdudess ma bardzo podobną tabelkę z fusebitami jak PonyProg, tylko zera i jedynki maja być tak samo czy w negacji? PonyProg pamiętam miał jakoś chyba odwrotnie??
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: pawelsky »

labo pisze:Avrdudess ma bardzo podobną tabelkę z fusebitami jak PonyProg, tylko zera i jedynki maja być tak samo czy w negacji? PonyProg pamiętam miał jakoś chyba odwrotnie??
To zalezy jak dany program je wyswietla - fuse zaprogramowany to 0, fuse niezaprogramowany to 1.

W screenshocie z pony ktory teraz usunales miales wybrana prezentacje: ptaszek to zaprogramowany (0), brak ptaszka to niezaprogramowany (1).

W khazama jest odwrotnie, ptaszek to 1 (czyli fuse niezaprogramowany), brak ptaszka to 0 (czyli fuse zaprogramowany).

Ale tak naprawde to nie powinienes sie skupiac na ptaszkach tylko na konkretnych ficzerach ktore maja byc tymi fuzami ustawione (masz je w khazama wymienione z nazwy i opisu). Skoro takie sa wymagania projektu to powinienes je znac.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: labo »

pawelsky pisze:W screenshocie z pony ktory teraz usunales
Pawelsky, proszę... odśwież przeglądarkę czy coś, bo nic nie usunąłem i tabelka wisi jak wisiała. Poza tym gdybym usunął, to by był napis, że edytowałem posta.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: pawelsky »

labo pisze:Pawelsky, proszę... odśwież przeglądarkę czy coś, bo nic nie usunąłem i tabelka wisi jak wisiała. Poza tym gdybym usunął, to by był napis, że edytowałem posta.
Teraz widze, co nie zmienia faktu ze masz juz wyjasnione jak dzialaja fusy, masz kalkulator, wiec nie powinienes miec problemu z ustawieniem ich a avrdudess, avrdude z commandlinea czy jakimkolwiek innym programie. Tak przy okazji - jezeli lockbitami blokujesz sobie programowanie (co dlubiac w khazama zrobiles) to nie dziwota ze nie mozesz potem zapisac/odczytac ich poprawnie. Zeby to zrobic musisz zrobic calkowity flash erase.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: labo »

Teraz coś faktycznie skopałem, bo skasować nie mogę a i sygnatury już nie odczytuję poprawnie. Khazam też już źle odczytuje sygnaturę. Kosz?

>>>: avrdude
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
>>>: avrdude -u -c usbasp -p m8 -B 0.5 -e

avrdude.exe: set SCK frequency to 1500000 Hz
avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude.exe: error: program enable: target doesn't answer. 1
avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
Double check connections and try again, or use -F to override
this check.


avrdude.exe done. Thank you.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
>>>: avrdude -u -c usbasp -p m8 -B 0.5 -F -e

avrdude.exe: set SCK frequency to 1500000 Hz
avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude.exe: error: program enable: target doesn't answer. 1
avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions
avrdude.exe: Device signature = 0x666c61
avrdude.exe: Expected signature for ATmega8 is 1E 93 07

avrdude.exe done. Thank you.

pawelsky pisze: jezeli lockbitami blokujesz sobie programowanie (co dlubiac w khazama zrobiles)
Kurka w którym miejscu?

Khazam odczytywał fusebity bez problemu, ale zapisywał inaczej niż miałem ustawione. W końcu przestałem odczytywać sygnaturę - na filmie jeszcze odczytywałem.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: pawelsky »

labo pisze:Khazam odczytywał fusebity bez problemu
Odczytywal i wyswietlal ze masz "Mode 3 Further programming and verification disabled", wiec masz zablokowane zapisywanie czegokolwiek. Zresetowac to mozesz tylko robiac pelny flash erase.

Przed dalszymi probami polecam jednak uwazna lekture ktoregos z wielu artukulow w sieci na temat dzialania AVRowych fuseow.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: labo »

pawelsky pisze:Odczytywal i wyswietlal ze masz "Mode 3 Further programming and verification disabled", wiec masz zablokowane zapisywanie czegokolwiek. Zresetowac to mozesz tylko robiac pelny flash erase.
A ok, ale wtedy jeszcze odczytywał mi sygnaturę, teraz już nie mogę i tego. Przyjdzie zamówić nowy procek.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: pawelsky »

labo pisze:A ok, ale wtedy jeszcze odczytywał mi sygnaturę, teraz już nie mogę i tego. Przyjdzie zamówić nowy procek.
Sprawdz kable i wydaj taka komende

Kod: Zaznacz cały

avrdude.exe -c usbasp -p m8 -v
majek
Posty: 267
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 22:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: majek »

Jak przestawiał fusy na chybił trafił, to pewnie w końcu wyłączył wewnętrzny zegar i teraz bez podłączenia kwarcu albo jakiegoś generatora zewnetrznego to już nic nie zdziała z tym prockiem.
A jak wyłączył reset, to już tylko programator HV.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki program do programowania Atmega8 przez USBasp?

Post autor: pawelsky »

majek pisze:Jak przestawiał fusy na chybił trafił, to pewnie w końcu wyłączył wewnętrzny zegar i teraz bez podłączenia kwarcu albo jakiegoś generatora zewnetrznego to już nic nie zdziała z tym prockiem.
A jak wyłączył reset, to już tylko programator HV.
Bardzo mozliwe, ale przed wywaleniem do smieci warto jeszcze sprawdzic tak prozaiczna rzecz jak kable :)
ODPOWIEDZ