Od prototypu do produkcji

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Matkas
Posty: 199
Rejestracja: piątek 01 kwie 2011, 19:15
Lokalizacja: Bogatynia

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: Matkas »

Cześć,
dzięki za odpowiedzi.

Dobrze kuczy założyłeś i mamy moduł radiowy, WiFi i BT. Generalnie można powiedzieć, że wprowadzamy dwa produkty, jeden to stacja matka, drugi to element który bije do stacji matki przez 868MHz, a matka do API przez WIFI. Jeżeli chodzi o zasilanie to 3v z CR123 i 5v. Zasilacz sieciowy osobny do zestawu i wtedy możemy ominąć kilka procedur.

Jeżeli chodzi o CE to spotkaliśmy się z firmą, która Nam w tym pomoże, cenowo znośnie. Mają również zaprzyjaźnione ośrodki badawcze, więc nie będziemy musieli wszystkiego sami wyszukiwać.

Aktualnie kwestię innego kontynentu zostawiamy, i nastawiamy się na Europę :-)

Największą niewiedzę mamy chyba w fizycznym procesie produkcji :(

Pozdrawiam
`Nie mamy skrzydeł by latać, a mimo tego to Nasz cel...`
bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: bagger »

Cześć,

rozumiem, że prototyp macie przebadany (firma już pomogła). Bo jak chcesz badać po ruszeniu produkcji, to może skończyć się lekkim zdziwieniem. Produkcję chcecie zlecić w Polsce? Czy tak jak wspominałeś Chiny? Chiny nie zawsze taniej wychodzą w końcowym rozrachunku. Przy kilkuset sztukach koszty montażu smd nie są już powalające, chyba że nastawiacie się na konkurencję cenową. Mam wrażenie, że nie do końca wiecie w którym miejscu całego procesu jesteście. Zlecenie i nadzorowanie produkcji to najmniejszy problem ;)
Pozdrawiam, Jarek
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: kuczy »

Matkas, fajnie, ze to ogarniacie już, jak jesteś w temacie to luz.

Jak chodzi o samą produkcję, to wysłałem ostatniot zapytania cenowe do kilku firm, zaczelismy współpracę z jedną z nich, jak chcesz to na Priv moge dac ci wiecej info.

Ogolnie PCB zaprojektowal kolega, ja to złożyłem w panel kilku płytek, gdzie mamy dość wymyslne frezowanie. Pcb zamowione osobno, firmie dostarczylismy pliki gerber warstwy "top paste" aby wykonała sito do pasty lutowniczej, widoki 2D, 3D, plik "pick&place" komponentów, BOM, zdjecia.

Sito (koszt jednorazowy) to bodajże 400zł, uruchomienie produkcji (platne za kazdym kolejnym zamowieniem - przezbrajanie maszyn) chyba ok 500zl). To wlasciwie stałe ceny wszystkich firm jakie mi odpisały, wiec zadna tajemnica.

My teraz montujemy na zewnatrz bardzo małą serię, wiec wszystkie elementy dostarczamy sami. Ale z rozmow wiem, ze firmy wolą korzystac z "typówki" z wlasnych zasobów (chodzi o to, ze latwiej jest zakladac całą szpule z elementem zamiast bawic się z ucietymi fragmentami) elementy nietypowe, jak np wspomniane moduly radiowe - najczęściej dostarczasz sam. Czesto firmy maja spore upusty na typowke wiec moze nawet wyjsc korzystnie. (Np mają zapasy 100nF, ktorego ostatnio mega brak ma rynku)
Warto podpisac dokumet o zachowaniu tajemnicy handlowej dla wlasnego spokoju, nam to zaproponowano w pakiecie.

Jak cos to napisz pw ;)
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: maxiiii »

:mrgreen:
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: pawelsky »

Plytki macie juz zaprojektowane, wiec pewnie Wam sie nie przyda, ale tak na wszelki wypadek zalaczam link do fajnego przewodnika od Seeedstudio na temat projektowania plytek pod katem produkcji
http://statics3.seeedstudio.com/fusion/ ... 20V1.1.pdf
Awatar użytkownika
Matkas
Posty: 199
Rejestracja: piątek 01 kwie 2011, 19:15
Lokalizacja: Bogatynia

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: Matkas »

Cześć,

pawelsky dzięki za info! Płytki już zaprojektowane i właśnie zamówiliśmy kolejny prototyp.
bagger - Produkcję, najwygodniej w Polsce. Natomiast jeżeli kosztowo ma to wyjść 5x drożej, to wolałbym wybrać tańsze alternatywy. Konkurencji cenowej raczej nie będzie, ciężko o taki produkt na rynku. Prototyp przetestowany, jeszcze nie przebadany (w trakcie). Seryjnej produkcji jeszcze nie zleciliśmy, zbieramy teraz odpowiednią wiedzę na ten temat.
Kuczy - Odezwę się na PW z pewnością. Nasza płytka to raptem 3x4 cm bez wymyślnego frezowania na szczęście :-)

Dzięki!
`Nie mamy skrzydeł by latać, a mimo tego to Nasz cel...`
ODPOWIEDZ