Od prototypu do produkcji

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Matkas
Posty: 199
Rejestracja: piątek 01 kwie 2011, 19:15
Lokalizacja: Bogatynia

Od prototypu do produkcji

Post autor: Matkas »

Cześć,
po wielu miesiącach walki z prototypem, udało Nam się doprowadzić go do stanu w którym możemy przeprowadzić proces produkcji :-D Jest to Nasz pierwszy produkt w życiu, całkowicie nie związany z modelarstwem. Czy ktoś z Was ma doświadczenie przy etapie produkcji elektroniki?

Znalazłem sporo witryn oferujących PCB w korzystnej cenie, natomiast nie wiem jak to wygląda jeżeli chodzi o montaż. Powinienem im wysłać elementy, czy oni sami je zbiorą? W Polsce, nie ma problemu, natomiast jeżeli o chiny chodzi to może być problem? Mamy też na miejscu osobę która będzie w stanie lutować płytki, niestety cena wzrasta przy takim procesie.
Pytanie również odnośnie nadawania indywidualnego ID dla produktu i drukowania naklejek na obudowę, jak to wygląda w praktyce?
Pierwsza seria będzie stosunkowo niewielka, kilkaset sztuk.

Myślę, że jak wejdziemy już całkowicie na rynek to napiszę krótki artykuł od pomysłu, aż do wyjścia w stronę klienta. Pewnie nie tylko my mamy takie problemy jeżeli chodzi o pierwsze 'dziecko' w życiu.

Generalnie mam sporo pytań, więc jeżeli jest ktoś kto jest w stanie pomóc opróćz wujka Google, to ręka do góry :oops:

Pozdrawiam,
Mateusz
`Nie mamy skrzydeł by latać, a mimo tego to Nasz cel...`
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: kuczy »

Matkas, tylko powiedz co produkujesz (chociaż mniej więcej - nie muszą to być szczegóły techniczne ).

Przede wszystkim, aby cokolwiek sprzedawać musisz mieć znaczek CE na produkcie. Jeśli w środku jest jakakolwiek technologia bezprzewodowa, to musisz spełnić wytyczne dyrektywy RED Unii Europejskiej.
Jeśli urządzenie będzie zasilane z sieci 230 - to oczywiście badanie jakie zakłócenia wprowadzasz do sieci.
Jak macie w planach wejść na rynek USA / Kanady to osobne badania na zgodność z FCC i też badania bezpieczeństwa, a jako ciekawostkę powiem ci, że aby coś sprzedać na wynku USA to np Laminat PCB musi być zgodny z normami UL, tak samo jak chodzi o elementy "kluczowe" - jakie? - określa indywidualnie UL.....
- do tego niestety, ale dochodzi zgodność całej produkcji z normami więc audyty.... - i tu leżysz jeśli chodzi o montaż w chinach (takie wymagania tylko dla USA / Kanady - w Europie masz samo CE, ew inne normy w zaleznosci od zastosowania produktu (medycyna, urządzenie blisko człowieka (noszone na ubraniu) np) i zastosowanych technologii (np radio))

Bylibyście w najlepszej sytuacji korzystając z technologii radiowej - aby korzystać z modułów, które mają "precertyfikację" - wtedy odpada już wiele badań które producent zrobił za was.

w swojej firmie właśnie rozgryzam temat - Wtorek / środa jadę na seminarium UL do Warszawy, więc będę pewnie mądrzejszy.
- ogólnie mamy wstepną wycenę wszystkich badań i całość naprawdę jest droga.

możesz zacząć od tej serii:

Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: maxiiii »

Kuczy znowu cię poniosło :)
Znaczek ce może nadać producent zgodnie z modułem A. Dla takich płytek to wystarczy i nic nie kosztuje.

Matkas, uderz do misia i marbalona oni już to robią.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: kuczy »

maxiiii, nie poniosło, kiedy masz radio to sie wszystko zmienia - niby skąd jako producent wiesz ile dBm promieniujesz jak tego nie zmierzysz?
Jasne, ze mozesz sobie sam nasmarowac CE tylko powiedz co w przypadku, kiedy okaze się, ze jednak nie spełniasz norm.......

To, że napisałem jak to powinno wyglądać wynika właśnie z tego, że przygotowuję produkt w firmie do certyfikacji. Przepraszam, ze traktuję to poważnie - za to mi płacą i robię to porządnie.
Ciekawistka - co jak masz kilka modułów radiowych? Np bluetooth i 433MHz i kazdy ma precertyfikacje? Ano jak działają chociaż przez chwilkę jednocześnie - nawet jak tak działają raz w roku - to musisz swoje urządzenie przebadac pod względem interferencji. Ta daaaam.

To, że ktoś olewa (nie mam nikogo konkretnego na myśli) nie zmienia jego odpowiedzialności. To tak jak latanie dronem tam gdzie nie mozna bez SK - nie majac tego papierka.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: maxiiii »

Nie widzę w pierwszym poście informacji o jakichkolwiek nadajnikach.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: kuczy »

Dlatego się spytałem kolegi na samym poczatku co robią, bo moze nic nie musi badać, a następnie napisalem, że jeśli mają radio.....
Jak produkuje światełka do modeli, to moze spokojnie nabazgrac CE i z czapki. ;).
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: maxiiii »

Ciekawe jakie normy musiałby spełnić jakby budował łódź podwodną bo też o nie nie pisał :)
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: kuczy »

maxiiii, włączył ci się tryb "nudze się, więc się wyżyję"?
Większość nowych produktów jest w jakiś sposób "smart", wykorzystujac wifi, bt, nfc etc..... mało produktów ma funkcje łodzi podwodnej. Procentowo więc jest bardziej prawdopodobne, ze będą musieli zmierzyc się z dyrektywą RED i FCC

Jakbyś czytał to, co napisałem bez nastawienia aby sie przypier......lać, to doczytał byś, ze chcąc wejść na rynki USA / Kanady odpada produkcja elektroniki w Chinach albo w garażu odpada.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: maxiiii »

kuczy pisze: maxiiii, włączył ci się tryb "nudze się, więc się wyżyję"?
Nie włączył się.:)
kuczy pisze:Większość nowych produktów jest w jakiś sposób "smart", wykorzystujac wifi, bt, nfc etc
O tym też nic nie było.
kuczy pisze:to doczytał byś, ze chcąc wejść na rynki USA / Kanady
Zacytuj ten fragment u autora bo to chyba w innym wątku:)

Kuczy nie czepiam się ale z kontekstu wychodzi, że autor pyta się gdzie może zrobić pcb i polutować elementy.
A ty zaraz o znaczkach i klaserach.:)
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: kuczy »

maxiiii pisze:A ty zaraz o znaczkach i klaserach.:)

Bo kiedyś "na klaser ze znaczkami" mozna było poderwać dziewczynę, a teraz co z tymi klaserami robic :(.....
Peace, sorki za zdenerwowanie.

Niech autor moze sam napisze co tworzy, tak bedzie najlepiej
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: maxiiii »

kuczy pisze:Niech autor moze sam napisze co tworzy, tak bedzie najlepiej
Święte słowa kuczy, święte słowa. :)
kuczy pisze:Bo kiedyś "na klaser ze znaczkami" mozna było poderwać dziewczynę
Ja miałem jawę 350:)
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: kuczy »

maxiiii, a ja poznałem żonę, chcąc jej coś naprawić (jakas elektronika ). Naprawilem, tyle, ze chyba rok po ślubie :D :D
Awatar użytkownika
yorg68
Posty: 887
Rejestracja: poniedziałek 18 maja 2015, 11:33
Lokalizacja: Myślenice

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: yorg68 »

Wasz Duet jest bezbłędny :mrgreen:
A pomyśleć że facet chciał tylko polutować PCB...

Jerzy

Sorry za OT :oops:
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: maxiiii »

yorg68 pisze:A pomyśleć że facet chciał tylko polutować PCB
Na początku też tak myślałem ale potem trochę wymiękłem - czy na pewno tylko pcb?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Od prototypu do produkcji

Post autor: kuczy »

yorg68 pisze:A pomyśleć że facet chciał tylko polutować PCB
Ja po prostu wierzę w faceta i wróżę mu globalny sukces. :D
ODPOWIEDZ