Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na star

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na star

Post autor: kuczy »

Witam was.

Do napisania tego posta skłonił mnie artykuł, ktory polecił mi znajomy:

https://www.kadry.abc.com.pl/zmiany-w-p ... R-w-kadrze

I cytat:
Działalność nierejestrowa
Działalność nierejestrowa będzie dotyczyć drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych, np. dorywczego handlu lub okazjonalnych usług. Działalność taka nie będzie w ogóle uznawana za działalność gospodarczą. W praktyce oznacza to brak konieczności rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i brak składek ZUS z tego tytułu, jeśli przychody z tej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 1050 zł). Dochody z działalności nierejestrowej będą opodatkowane na zasadach ogólnych. Taka forma działalności będzie dostępna dla osób, które nie prowadziły w ostatnich 60-ciu miesiącach działalności gospodarczej. Jeśli biznes się rozwinie i przychód z działalności nierejestrowej przekroczy w którymś miesiącu określoną wysokość, działalność ta będzie uznawana za działalność gospodarczą począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie.

Jest również o uldze na start - kto chce moze doczytać.
Co wy na takie przepisy? Mi osobiście się bardzo podobają bo np mając drona z dość dobrym aparatem mogę LEGALNIE i bez strachu dorobić kilka groszy do pensji, albo po prostu sprawdzić swoj pomysł na biznes w skali micro, bez ponoszenia kosztów, ktore były baaardzo zniechęcaje.
I od razu zaznaczę, ze chcialbym dyskutować merytorycznie bez polityki.

Moja opinia: W KONCU ! prawo trochę oddało stan rzeczywisty - jest ogrom malych zleceniodawców typu jeden czlowiek ze "zdolnościami i śrubokrętem" ktorzy będą mogli się rozwinąć, wyjść z szarej strefy i po czasie jesli sie rozwiną - będą zyskiem również dla Państwa
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: Kowal »

kuczy pisze:...jeśli przychody z tej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. minimalnego wynagrodzenia...
To tak zapytam: dla kogo to :roll: Tu nie ma "rocznej kumulacji" :-P tylko w żadnym/każdym miesiącu
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: kuczy »

Minimalne wynagrodzenie: 2100zł brutto - więc możesz dorobić 1050zł co miesiąc.
dla kogo ? - dla osób które chcą DOROBIĆ i chcą to zrobić legalnie, a np nie mają kapitału startowego na rozpoczęcie działalności albo taka działalność po prostu by się nie opłacała.

więc np dwa śluby w miesiącu za 500zł (stawka z kosmosu - każdy robi za ile chce),
prowadzenie kanału na YT - tu od zawsze istniał problem rozliczania z fiskusem. - w tym przypadku dobrze byłoby udokumentować, że miesięcznie zarobiłeś np 100zł.... - bo wypłaty są jak przekroczysz jakiś magiczny próg.
stworzenie komuś prostej strony www raz w miesiącu
- inne bardzo bardzo drobne usługi

Ja nie staję murem za rządzącymi - każde prawo jest niedoskonałe i jest kompromisem między tym czego my byśmy chcieli (o wiele większy próg) a tym co państwo chce dać.
Ja jestem dość optymistycznym człowiekiem i wg mnie to bardzo dobry kroczek - wspomniana ulga na starcie (nie wiem czy czytałeś) jest też pewnym kroczkiem.

Osobiście powiem ci, że biorąc mój osobisty przykład:
- mam pracę którą kocham, zarabiam ile zarabiam, starcza na tyle aby nie narzekać (chociaż nie moge wydawac na drona tule ile bym chciał - huehuehe). Robię sobie zdjęcia - są lepsi ode mnie, ale ucze się, czasami coś "elektronikuję"... - mając możliwość LEGALNEGO dorobienia 1000zł w ciągu miesiąca - mogę spokojnie dać ogłoszenie typu "naprawiam pralki" - albo "tworzenie stron www / serwis komputerów drobne usługi". Dla domowego budżetu załóżmy daję 500zł a 500 mam na drona :D :D ;P
wg prawa (jeśli zadziała jak powinno) - mogę spać spokojnie bez strachu o to, że ktoś komu nie naprawiłem pralki w ramach swej złości nakabluje na mnie w skarbówce, że skasowałem 20zł za przyjazd (bo tak się np umówiliśmy wczesniej) a pralka dalej jest nienaprawiona (głupi przykład, ale wiesz o co chodzi)
Ostatnio zmieniony wtorek 30 sty 2018, 08:09 przez kuczy, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: Kowal »

Pytanie jak to będzie "interpretowane", bo może być równie dobrze liczone od kwoty netto minimalnego wynagrodzenia, a to już jest tylko 1530zł (po wszelkich odliczeniach), czyli możesz "dorobić" max 765zł/mc :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: kuczy »

Kowal, spójrz na tabelkę:
zus2.JPG
ZUS w zależności od przychodów oraz rozliczanie roczne

źródło: http://wyborcza.biz/biznes/7,147584,216 ... rects=true

najpierw edytowałem swój poprzedni post, ale napisałeś nowy, więc skasowałem edycję - za obrazek został ;). Wychodzi na to, że jestem bardzo drobnym ciułaczem, to nie płacę nic, jak przekrocze limit to rejestruję firmę, ale nie płacę ZUSu przez 6 miesięcy, po 6 miesiącach mam ulgę "na start" a ogólnie potem stawka zalezy od przychodu ???? - gdzie jest "kruczek" ? :D
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: Kowal »

"Koszty pracy", to nie tylko ZUS :-P A zapis w ustawie jest tak "skonstruowany", że nie wiadomo o jaka kwotę chodzi :mrgreen:
2018-01-30 08_20_14-2100 zł brutto ile to netto - kalkulator wynagrodzeń umowa o pracę - kalkulatory.png
2018-01-30 08_20_14-2100 zł brutto ile to netto - kalkulator wynagrodzeń umowa o pracę - kalkulatory.png (21.42 KiB) Przejrzano 3408 razy
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: kuczy »

Kowal, wiem wiem - najbardziej głupie jest uzależnienie czegokolwiek od przychodu a nie dochodu. wracając do "najdrobniejszych ciułaczy" bez opodatkowania - jeśli by zalezało to od dochodu - to mógłbym wziąć Inspajera 2 na miesięczne raty, robić zlecenia które mi te raty pokryją i dadzą jeszcze 756zł / zysku - i nie płacić ZUSu... - oj się rozmarzyłem :D :D :D - a tu nie ma tak letko
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: Jagoda »

kuczy pisze: wziąć Inspajera 2 na miesięczne raty, robić zlecenia które mi te raty pokryją i dadzą jeszcze 756zł / zysku - i nie płacić ZUSu... - oj się rozmarzyłem :D :D :D - a tu nie ma tak letko
No a to:
kuczy pisze: Dochody z działalności nierejestrowej będą opodatkowane na zasadach ogólnych.
Policzyłeś?Chociaż ja nie znam się na podatkach.. :oops:
Ale co by nie było, dobrze, że cokolwiek drgnęło w temacie.
Pozdrawiam. :), :)
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: Tanner »

Kuczy, brzmi super, ale z ratami jest tak, że dostajesz fakturę na inspire2 w dniu zakupu i wtedy ją rozliczasz... Więc w pierwszym miesiącu masz 15 tys straty a każdy kolejny już zero kosztów więc trzeba pilnować się żeby 1000 nie przekroczyć. Żeby zrobic tak jak mówisz, to musiałbyś wziąć kopter w leasing - wtedy co miesiąc dostajesz fakturę i miałoby prawo to działać, pytanie jak z leasingami dla osób nieprowadzących działalność, czy się da itd :) Ale skoro piszą o dorywczych usługach i handlu to nie wiem czy takie zakupy i generowanie kosztów będzie akceptowane.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: Kowal »

Umówmy się, że nikt (żaden rząd) i nigdy nie ustanowił "prawa" dotyczącego finansów, które by "działało" na dobro obywatela :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: maxiiii »

Ale fajnie tylko walić głową w ścianę.
Do tej pory mogłeś zarobić oficjalnie 3100 i nie płacić podatku. Teraz zarobisz 500 i z tego 18% oddasz państwu.
Nic tylko się cieszyć:)
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: Tanner »

Hm, ale to nie jest tak, że właśnie "na zasadach ogólnych" czyli to co zarobiłeś taką działalnością nierejestrowaną wpisujesz w roczne zeznanie podatkowe i w nim standardowo kwota wolna od podatku brana jest pod uwagę?
Niepokojący jest tylko brak precyzji, pozwalający w razie potrzeby dobrać się do każdego ;-)
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: maxiiii »

Zasady ogólne to 18% płatne do 20 każdego miesiąca. 1 dzień spóźnienia i 2000zł idzie w piz.........
Jak zawsze dobra zmiana ma dobry kierunek. Może dość do tego, że nawet drobnica sprzedana na allegro za kilka złoty może być uznana jako działalność niezarejestrowana - nie zapłacisz na czas 18% podatku to zapłacisz 2000 kary. Ale mi interes. A fakturę wystawisz jako .....?
A do tej pory nie mogłeś nakręcić wesela legalnie? A teraz jak jesteś bezrobotnym to masz ubezpieczenie a czy przy działalności niezarejestrowanej masz dalej ubezpieczenie?

W takiej formie jak to opisał kuczy widzę tylko naciąganie na kolejne pieniążki z portfela.


EDIT
Przeczytałem artykuł.
I jest jeszcze gorzej niż myślałem.
Sprzedaj swój telewizor na allegro za 2000 zł.

Zgodnie z art. 5 Prawa przedsiębiorców, jeżeli przychód należny z działalności nierejestrowej przekroczy w danym miesiącu wysokość 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, to działalność ta stanie się działalnością gospodarczą począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości przychodu. W terminie 7 dni od tego dnia osoba wykonująca działalność gospodarczą musi złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

I już jesteś ugotowany. A dlaczego ? bo:
Działalność nierejestrowa będzie dotyczyć drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych, np. dorywczego handlu lub .........
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: Kowal »

I w ten właśnie sposób, ukrócili "drobny" handelek :-P A nie pisałem wcześniej, że nie NIC dla dobra "obywatela" :-x
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Zmiany w prawie - działalność nierejestrowana i ulga na

Post autor: maxiiii »

Nie ukrócili a wręcz odwrotnie ale jak się przeciwstawisz jedynie słusznej partii to zajrzą na allegro:)

Ale są tacy którzy się z tego cieszą. Teraz to jest fajnie - teraz to ja mogę legalne......... :(
ODPOWIEDZ