Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

szczemp
Posty: 64
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 14:38

Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: szczemp »

Na początek pytanie. Jak jest z dokładnością droneradaru? Latałem niedawno, jak się okazało, w parku narodowym. Wg aplikacji nie byłem w granicy PN. Aplikacja na mapie pokazuje dość kanciastą figurę jako teren parku. Ustawiłem się poza tą figurą i sobie spokojnie latałem. Pech chciał, że pracownicy parku robili w okolicy jakieś pomiary i zatrzymali się przy mnie. Od razu zapytali, czy wiem, że nie wolno latać w parku. Odpowiedziałem, że wiem i pokazałem im telefon z droneradarem. Tam rzeczywiście byłem poza strefą parku. Ale gość wyciągnął papierową, turystyczną mapę. Pokazał granice parku, pokazał gdzie my jesteśmy. I rzeczywiście byliśmy w parku. Usiadłem potem w domu i porównałem strefę parku z droneradara z granicami parku z mapy turystycznej. Strefa z droneradara jest w większości większa niż teren parku na mapie. Ale są takie miejsca, gdzie granica parku na mapie wychodzi poza tą z droneradara. Nie dostałem mandatu, tylko pouczenie. Ale jak to w takim razie jest? Jak widać na samym dorneradarze nie można polegać.
Awatar użytkownika
arocopter
Posty: 66
Rejestracja: poniedziałek 15 sie 2016, 11:52
Lokalizacja: England/Poland

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: arocopter »

Uuuuu, to trochę lipa z tym Droneradar'em. Do tej pory mu ufałem.

Wysłane z OnePlus 3T
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: Jagoda »

szczemp pisze: Latałem niedawno, jak się okazało, w parku narodowym.
Jaki to Park Narodowy?W PL jest ich trochę.
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
geo
Posty: 44
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 17:44
Lokalizacja: Tczew

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: geo »

Droneradar pokazuje Ci dobrze :-) to strefy i ich koordynaty są trochę "uogólnione" bo po co pilotowi wiedzieć czy granica idzie tą ścieżką i potem skręca w inną leśną dróżkę. Ma pokazać w jakim rejonie ma nie latać i tyle.
Część tych stref powstała kiedy jeszcze nikt nie myślał o czymś takim jak dron i gps w telefonie.
Trochę osobita wycieczka ale jak bym miał co każdy nowy cykl aktualizować tak dokładne granice stref to bym z roboty nie wychodził :D.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: NeXuS »

Strefy, obszary, z których korzysta droneradar są definiowane na potrzeby lotnictwa. Definicja takiego obszaru to zazwyczaj opis nie za bardzo złożonego wielokąta, czasem jest to tylko prostokąt, albo nawet koło o zdefiniowanym punkcie środkowym i promieniu. Jak ktoś sobie leci VFR Wilgą to wie, że nad parkiem jest narysowany prostokąt w który nie należy wlatywać, widzi las to go omija, nie leci po granicy drzewostanu :). Trzeba mieć to na uwadze, że to nie powstało dla ludzi z latającymi zabawkami tylko ludzie z zabawkami mają się dostosować do przepisów utworzonych dla dużego lotnictwa. Niemniej jeżeli miałeś aplikację przy sobie, to miałeś jakiś argument i mogłeś się bronić i dobrze, bo stricte latałeś zgodnie z przepisami prawa lotniczego.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: Verid »

A ja to widzę w ten (być może błędny) sposób - granica parku to nie to samo co granica strefy zakazu lotów nad parkiem i nie musi się pokrywać tak samo jak przykładowo CTR nie musi się pokrywać (i się nie pokrywa) z granicami lotniska. Będąc w granicy parku obowiązuje cię jego regulamin (zakaz niszczenia roślinności, szwendania się poza szlakiem itp.) ale powietrze nad parkiem to już inna jurysdykcja, inaczej lecąc np. paralotnią nad parkiem musiałbyś lecieć dokładnie nad ścieżką która został wytyczony szlak.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: misiekkk »

Może to być dobry trop - warto by to wyjaśnić.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: Jagoda »

Verid pisze: Będąc w granicy parku obowiązuje cię jego regulamin
Celna uwaga.
Np. TPN pobiera opłatę za użycie latadła 10100 (dziesięć tysięcy sto) zł. - po uprzednim wydaniu zezwolenia.
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: NeXuS »

Moje dywagacje na temat przepisów. W ustawie o ochronie przyrody nie ma słowa o zakazie lotów nad parkami. Zakaz ten jest w ustawie Prawo lotnicze w art. 124
Zabrania się wykonywania lotów statkami powietrznymi z napędem nad obszarami parków narodowych i rezerwatów przyrody poniżej wysokości względnych podanych przez instytucje zapewniające służby ruchu lotniczego
Obszary parków są za to definiowane w rozporządzeniach o ich utworzeniu i przykładowo wygląda to tak:
W skład Parku wchodzi:
1) obszar określony linią graniczną, która wychodzi z północno-zachodniego narożnika działki nr 2/3 i biegnie w kierunku wschodnim wzdłuż lewego brzegu rzeki Warty, północnymi granicami działek nr 2/3, 2/2 (mapa ewidencyjna obrębu Kostrzyn, arkusz nr 6), nr 287 (mapa ewidencyjna obrębu Przyborów, arkusz nr 9), załamuje się na północ i przecina rzekę Wartę, dochodząc do punktu granicznego nr 41, i dalej biegnie zachodnią granicą działki nr 448, przecina wał przeciwpowodziowy poprzez punkty graniczne nr 42 i 43, dalej biegnie po punktach granicznych nr 44 i 45, a następnie zachodnią i północną granicą działki nr 447/1, załamuje się na północ i biegnie zachodnią granicą działki nr 451, załamuje się na wschód i biegnie północnymi granicami działek nr 451-454 do punktu granicznego nr 10 (mapa ewidencyjna obrębu Dąbroszyn, arkusz nr 4), załamuje się na północ i biegnie zachodnią i północną granicą działki nr 240 (mapa ewidencyjna obrębu Krześniczka, arkusz nr 2) oraz nr 770 do jej północno-wschodniego narożnika, załamuje się na południe i biegnie wschodnią granicą działki nr 770, przecina działkę nr 771 oraz działkę nr 772, załamuje się na wschód i biegnie północną granicą działki nr 773/2, załamuje się na północ i biegnie zachodnią, północną oraz wschodnią granicą działki nr 775 (mapa ewidencyjna obrębu Kamień Mały, arkusz nr 4) do północno-zachodniego narożnika działki nr 787, załamuje się na wschód i biegnie północną granicą działek nr 787 i 786 (mapa ewidencyjna obrębu Kamień Mały, arkusz nr 6) do południowo-zachodniego narożnika działki nr 769/2, załamuje się na północ i biegnie zachodnią i północną granicą tej działki, następnie północną granicą działki nr 797/2 (mapa ewidencyjna obrębu Kamień Mały, arkusz nr 3), przecina działkę nr 196 i działkę nr 195, załamuje się na północ i biegnie zachodnią oraz północną granicą działki nr 276/1, następnie zachodnimi granicami działek nr 276/1 i 197, załamuje się na wschód i biegnie północnymi granicami działek nr 279/1 i 285, załamuje się na północ, przecina działki od nr 287 do 289 i biegnie zachodnią, północną oraz wschodnią granicą działki nr 292/3, przecina działki nr 287, 288, 289 i biegnie w kierunku południowym, wschodnimi granicami działek nr 285 i 286, przecina działkę nr 294 (mapa ewidencyjna obrębu Mościczki, arkusz nr 3), załamuje się na wschód i biegnie północną i wschodnią granicą działki nr 413/1, przecina działkę nr 436 i dalej biegnie wzdłuż wału ochronnego północną granicą działki nr 438/1 do jej północno-wschodniego narożnika, załamuje się na południe i biegnie wschodnią granicą działki nr 438/1 do jej południowo-wschodniego narożnika, przecina działkę nr 441 (mapa ewidencyjna obrębu Białczyk, arkusz nr 2) oraz nr 114, załamuje się w kierunku wschodnim i biegnie północną, wschodnią i południową granicą działki nr 115, południowymi granicami działek nr 114, 79/2, 79/3, 78 (mapa ewidencyjna obrębu Kłopotowo, arkusz nr 1), nr 148 (mapa ewidencyjna obrębu Kłopotowo, arkusz nr 2), nr 33 (mapa ewidencyjna obrębu Kłopotowo, arkusz nr 1), od nr 148 do 144 (mapa ewidencyjna obrębu Kłopotowo, arkusz nr 2), nr 5/5, 5/3, 5/1 (mapa ewidencyjna obrębu Czaplin, arkusz nr 3), nr 120 i 119, od 117 do 102, 122 (mapa ewidencyjna obrębu Czaplin, arkusz nr 2) oraz działki nr 1851 do jej południowego narożnika, dalej biegnie w kierunku zachodnim południową granicą działki nr 1851 do jej południowo-zachodniego narożnika, załamuje się na północ i biegnie wzdłuż działki nr 1850 do południowo-wschodniego narożnika działki nr 1847, załamuje się na zachód i biegnie południową granicą tej działki do jej południowo-wschodniego narożnika, następnie biegnie wzdłuż wschodniej granicy działki nr 1854 (mapa ewidencyjna obrębu PGR Słońsk, arkusz nr 8) i dalej biegnie w kierunku zachodnim południowymi granicami działek nr 297, 305, 297, 285 (mapa ewidencyjna obrębu Przyborów, arkusz nr 2) do północno-wschodniego narożnika działki nr 300 i dalej biegnie w kierunku południowym granicą tej działki, załamuje się na wschód i biegnie wzdłuż drogi, północną granicą działki nr 300, załamuje się w kierunku południowym i biegnie wschodnimi granicami działek nr 300, od 302 do 304 (mapa ewidencyjna obrębu Przyborów, arkusz nr 3), załamuje się na wschód i biegnie północną granicą działki nr 329, załamuje się w kierunku południowo-zachodnim, a następnie zachodnim i biegnie wzdłuż drogi krajowej nr 22, południowymi granicami działek od nr 329 do 331 (mapa ewidencyjna obrębu Czarnów, arkusz nr 2), nr 313, od 310 do 308 (mapa ewidencyjna obrębu Czarnów, arkusz nr 1), załamuje się na północny zachód i biegnie południowo-zachodnimi granicami działek nr 286 (mapa ewidencyjna obrębu Przyborów, arkusze nr 7, 8, 9) oraz nr 2/3, załamuje się na północ i biegnie zachodnią granicą tej działki dochodząc do północno-zachodniego narożnika działki nr 2/3 (mapa ewidencyjna obrębu Kostrzyn, arkusz nr 6) i powraca do punktu wyjścia,
2) działka nr 8/8 o powierzchni 6,77 ha (mapa ewidencyjna obrębu Górzyca, arkusz nr 1/13),
3) działka nr 8/12 o powierzchni 0,51 ha (mapa ewidencyjna obrębu Górzyca, arkusz nr 1/13).
czyli precyzyjnie.
Ponadto w rozporządzeniach określone jest czego się zabrania na terenie parku i tak np.
18) używania lotni, motolotni i spadolotni,
19) wykonywania lotów cywilnymi statkami powietrznymi poniżej 2.000 metrów wysokości względnej, z wyjątkiem lotów patrolowych i interwencyjnych Lasów Państwowych, Państwowej Straży Pożarnej oraz związanych z ochroną bezpieczeństwa publicznego lub ochroną granicy państwowej
Żeby nie było wątpliwości - zgodnie z prawem lotniczym wszystkie nasze zabawki to statki powietrzne.
Co z tego wynika? Ano, że zakaz lotów dotyczy obszaru parku zdefiniowanego w rozporządzeniu o utworzeniu danego parku. Jeżeli w jakimś miejscu strefa nie pokrywa w całości obszaru parku to i tak formalnie obowiązuje zakaz lotów, więc służba parku była w prawie pouczając. Przypadek jest szczególny, ale warto być świadomym, że zdefiniowane strefy zakazu lotów nie pokrywają się idealnie z granicami parków, a istotne dla formalnego zakazu są te drugie.
I jeszcze tak dla świadomości ogólnej - Art. 209q. ustawy Prawo lotnicze:
Kto wykonuje loty statkami powietrznymi z napędem nad obszarami parków narodowych lub rezerwatami przyrody poniżej wysokości określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 119 ust. 4 pkt 1, podlega karze pieniężnej w wysokości 10 000 zł.
Brrr.....
szczemp
Posty: 64
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 14:38

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: szczemp »

Dlatego teraz wybierając się na lot, najpierw sprawdzę droneradar jaka tam jest strefa, a dopiero potem rzeczywiste granice np parku na turystycznej mapie. Wezmę sumę obu figur i będę miał dużą pewność, że nie naruszam strefy zakazu lotów.
Jeszcze jedno pytanie. Wkrótce jadę w Pieniny, jest tam Pieniński Park Narodowy. Od znajomego, mieszkającego w okolicy, dowiedziałem się, że większość terenu w PPN jest w prywatnych rękach. Ludzie normalnie uprawiają rolę, koszą trawę, suszą siano, jeżdżą ciągnikami, wypasają owce po terenie parku. Oczywiście, nawet nie myślę wlatywać w ścisły rezerwat np. Przełom Dunajca, ale chętnie sfilmowałbym góry z bliska, pasące się owce czy koszenie trawy koniem. Jak jest w tym przypadku. Granica parku zabrania mi latać pomimo, że od granicy jeszcze jest 10 hektarów prywatnego pola? Na odpowiedź od parku chyba się nie doczekam, wysłałem już kilka maili i wszystkie pozostają bez odpowiedzi. Telefonicznie nie idzie się dogadać, bo pani nie jest w temacie i każe słać maile.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: NeXuS »

Skoro mają pola w granicach parku, to formalnie nic nie zmienia, czy ma to sens, czy nie.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: Jagoda »

szczemp pisze:Na odpowiedź od parku chyba się nie doczekam, wysłałem już kilka maili i wszystkie pozostają bez odpowiedzi. Telefonicznie nie idzie się dogadać, bo pani nie jest w temacie i każe słać maile.
http://www.pieninypn.pl/pl/1038/911/inf ... onami.html
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: pawelsky »

Wszystko cacy, tylko podstawy prawne podaja bledne. Po pierwsze nieaktualne (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0112511507) po drugie brak odniesienia do znanego i lubianego rozporzadzenia ktore decyzje o zgodznie na lot w strefie nad parkami pozostawia w rekach zarzadzajacego parkiem.

Oczywiscie nadal loty sa tam zabronione (zarowno na terenie parku jak i w strefie EPR15) ale jest to wynikiem decyzji zarzadzajacego a nie prawa lotniczego jako takiego.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: Jagoda »

pawelsky pisze: Wszystko cacy, tylko podstawy prawne podaja bledne. Po pierwsze nieaktualne (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0112511507) po drugie brak odniesienia do znanego i lubianego rozporzadzenia ktore decyzje o zgodznie na lot w strefie nad parkami pozostawia w rekach zarzadzajacego parkiem.

Oczywiscie nadal loty sa tam zabronione (zarowno na terenie parku jak i w strefie EPR15) ale jest to wynikiem decyzji zarzadzajacego a nie prawa lotniczego jako takiego.
Hm..
Co by nie było
dyrektor PPN nie udziela zezwolenia na lot dronem w strefie R15.
Czyli gorzej niż w TPN gdzie zgoda jest możliwa z tym że, nie obligatoryjnie.
szczemp
W Sromowcach na polanie (za parkingiem) można podnieść latadło i Trzy Korony sobie zdjąć a przy okazji widać ładnie Czerwony Klasztor i Dunajec.
Będziesz poza PPN i RP15
Pozdrawiam. :), :)
szczemp
Posty: 64
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 14:38

Re: Moje spotkanie z pracownikami parku narodowego

Post autor: szczemp »

Jagoda pisze: szczemp
W Sromowcach na polanie (za parkingiem) można podnieść latadło i Trzy Korony sobie zdjąć a przy okazji widać ładnie Czerwony Klasztor i Dunajec.
Będziesz poza PPN i RP15
Trzy korony zostały już tyle razy nagrane, że szkoda czasu:)

http://www.pieninypn.pl/mfiles/1038/3/9 ... fa-R15.pdf
Tu jest bardzo dobry przykład. Strefa R15 vs granice parku. Widać jak przystań flisacka (takie trzy wieloboki na południu) jest poza strefą, a należy do PPN. I nie wolno tam latać. Dokładnie to co mnie spotkało i opisałem w pierwszym poście.
ODPOWIEDZ