Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Lotnik54
Posty: 1251
Rejestracja: poniedziałek 29 paź 2012, 15:30
Lokalizacja: Ełk

Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: Lotnik54 »

Mam pytanie czy ktoś z kolegów posiada opracowane materiały do samokształcenia na świadectwo kwalifikacji i zechciałby się nimi podzielić. Mogę oczywiście ponieść koszty w miarę przystępnej wysokości.
Wiem, że mógłbym oczywiście udać się na jakiś kurs i o tym proszę mnie nie informować. Gdybym mógł to bym to zrobił.
Jeżeli ktoś zechce pomóc to proszę na priv.
Pozdrawiam
1.Tarot 680 - Pixhawk SunnySky V3508 580kV Afro Slim 20A APC 12*4,5 MR X8R Sony QX100
2. Mi Drone 4K całkiem fajna latająca kamerka.
3. DJI Mavic 2 Pro super zabawka
Awatar użytkownika
pirzol
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: pirzol »

Aktualnie musisz przejść szkolenie w ośrodku szkoleniowym aby przystąpić do egzaminu państwowego.
Takie przepisy od koncowki 2016r .
Pzdr
Piotr

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.
Awatar użytkownika
Mig
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 12:24
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: Mig »

Lotnik54 pisze:Mam pytanie czy ktoś z kolegów posiada opracowane materiały do samokształcenia na świadectwo kwalifikacji i zechciałby się nimi podzielić. Mogę oczywiście ponieść koszty w miarę przystępnej wysokości.
Wiem, że mógłbym oczywiście udać się na jakiś kurs i o tym proszę mnie nie informować. Gdybym mógł to bym to zrobił.
Jeżeli ktoś zechce pomóc to proszę na priv.
Jeśli chcesz się sam dla siebie doszkolić to możesz zajrzeć tutaj: http://zrobsobiedrona.blogspot.com/2015/04/teoria-na-egzamin-uavo-vlos.html oraz tutaj http://uavo.com.pl/aktualnosci/.

Poza tym jak napisał pirzol - jeśli myślisz o egzaminie i zdobyciu UAVO to bez szkolenia nie możesz już podejść do egzaminu.
Awatar użytkownika
pirzol
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: pirzol »

Mig pisze:
Lotnik54 pisze:Mam pytanie czy ktoś z kolegów posiada opracowane materiały do samokształcenia na świadectwo kwalifikacji i zechciałby się nimi podzielić. Mogę oczywiście ponieść koszty w miarę przystępnej wysokości.
Wiem, że mógłbym oczywiście udać się na jakiś kurs i o tym proszę mnie nie informować. Gdybym mógł to bym to zrobił.
Jeżeli ktoś zechce pomóc to proszę na priv.
Jeśli chcesz się sam dla siebie doszkolić to możesz zajrzeć tutaj: http://zrobsobiedrona.blogspot.com/2015/04/teoria-na-egzamin-uavo-vlos.html oraz tutaj http://uavo.com.pl/aktualnosci/.

Poza tym jak napisał pirzol - jeśli myślisz o egzaminie i zdobyciu UAVO to bez szkolenia nie możesz już podejść do egzaminu.
Polecam ten blog, konkretnie i na temat , jeżeli ktoś chce się zapoznać z aktualnymi przepisami i zasadami VLOS.
:)

Pozdrawiam
Piotr

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9760
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: pawelsky »

pirzol pisze:zapoznać z aktualnymi przepisami i zasadami VLOS
Wszystko fajnie, ale przepisy to tam akurat sa nieaktualne...
Awatar użytkownika
Mig
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 12:24
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: Mig »

Dlatego właśnie podałem jeszcze link do http://uavo.com.pl, w Aktualnościach są nowe przepisy. Zachęcam jeszcze wejść na http://www.swiatdronow.pl/drony-prawo-polskie - tutaj jest wszystko usystematyzowane po datach publikacji rozporządzeń i innych aktów prawnych.
Awatar użytkownika
Lotnik54
Posty: 1251
Rejestracja: poniedziałek 29 paź 2012, 15:30
Lokalizacja: Ełk

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: Lotnik54 »

Dzięki Panowie za wyczerpujące info.
Smutne z tym kursem. Ale trudno.
Jedno mnie tylko bardzo zdziwiło, bo aby pilotować dronika trzeba zrobić badania lekarskie. Natomiast aby latać paralotnią z napędem lub motolotnią takich badań mieć nie trzeba. Dziwny jest ten Świat.
1.Tarot 680 - Pixhawk SunnySky V3508 580kV Afro Slim 20A APC 12*4,5 MR X8R Sony QX100
2. Mi Drone 4K całkiem fajna latająca kamerka.
3. DJI Mavic 2 Pro super zabawka
Awatar użytkownika
Mig
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 12:24
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: Mig »

Niestety nieznane są czasem "wyroki" ULC'u :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9760
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: pawelsky »

Lotnik54 pisze:aby pilotować dronika trzeba zrobić badania lekarskie
Aby "pilotowac dronika" nie potrzeba badan lekarskich, potrzebne sa jedynie jesli chcesz to robic w innym celu niz sport i rekreacja.
Awatar użytkownika
Lotnik54
Posty: 1251
Rejestracja: poniedziałek 29 paź 2012, 15:30
Lokalizacja: Ełk

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: Lotnik54 »

Zgadza się, o tym mówię.
1.Tarot 680 - Pixhawk SunnySky V3508 580kV Afro Slim 20A APC 12*4,5 MR X8R Sony QX100
2. Mi Drone 4K całkiem fajna latająca kamerka.
3. DJI Mavic 2 Pro super zabawka
Awatar użytkownika
zenon
Posty: 57
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 09:49
Lokalizacja: Polska :-)

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: zenon »

Lotnik54 pisze:Dzięki Panowie za wyczerpujące info.
Smutne z tym kursem. Ale trudno.
Jedno mnie tylko bardzo zdziwiło, bo aby pilotować dronika trzeba zrobić badania lekarskie. Natomiast aby latać paralotnią z napędem lub motolotnią takich badań mieć nie trzeba. Dziwny jest ten Świat.
Chodzi tylko i wyłącznie o kasę, a swoją drogą jaki musiał być układ, aby nakazać:
- badania lekarskie co dwa lata jakoś chyba tak (koszt 200zł),
- przymusowe szkolenie za 2 koła, które szkoleniem jest tylko z nazwy (jeden dzień nauki latania + dwa dni bajdurzenia trochę o przepisach, które i tak można wszystkie przeczytać w kilka godzin).

Ktoś sprytny zwyczajnie położył na tym łapę, aby lekką kasę zarabiać, dlatego ten z pozoru absurdalny zapis wprowadzono.
Najciekawsze jest, że nie możesz koło domu latać:
- modelem cięższym niż 600g,
- robiąc zdjęcia (no właśnie widać tę niewidzialną rękę ...).
Z bezpieczeństwem takie uregulowanie ma niewiele wspólnego, ale ...
Awatar użytkownika
zenon
Posty: 57
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 09:49
Lokalizacja: Polska :-)

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: zenon »

pawelsky pisze:
Lotnik54 pisze:aby pilotować dronika trzeba zrobić badania lekarskie
Aby "pilotowac dronika" nie potrzeba badan lekarskich, potrzebne sa jedynie jesli chcesz to robic w innym celu niz sport i rekreacja.
Nie do końca jest tak jak piszesz. Jeżeli będziesz latał po polu, które akurat jest z dala od zabudowań, oraz nie jest w zakazanej strefie lotów to teoretycznie możesz latać bez żadnych papierów (UAVO), ale:
- jak już będziesz bliżej zabudowań, mniej niż 30 metrów i waga modelu będzie większa niż 600g,
- będziesz latał wyżej chyba ponad 100m,
- będziesz robił zdjęcia i filmy,
- będzie teren w strefie gdzie bez UAVO latać nie można (czyli tak naprawdę np. w mieście, nad jeziorem, gdzie są ludzie itd.),
to już musisz mieć UAVO, a to oznacza 200zł badanie lekarskie co dwa lata + 200zł. ubezpiecznie + obowiązkowe szkolenie (na którym specjalnie się nie nauczysz, ale musisz je zapłacić aby mieć zaświadczenie o ukończeniu) za 2 koła + egzamin za chyba 150zł co dwa lata.
Z tego się robi konkretna rocznie kasa. Możesz zakładać, że nigdy Ci się nie trafi powyższy przypadek, ale samo prawo jest nie do końca jasno sprecyzowane (choćby owa linia zabudowy).
Termikę szlak przy tym trafił, a jak komuś zrobisz zdjęcie i on tego użyje, to jesteś przestępca.
Najbardziej rozbawił mnie właśnie ten zapis (co za absurd), że możesz latać po polu, daleko od zakazanych stref lotów, zabudowań i ludzi, a jak na tym zarabiasz to musisz zapłacić haracz. :-) No ale kasa jest kasa ...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9760
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: pawelsky »

@zenon, bedziesz tak teraz biegal po wszystkich watkach (http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=525140#p525140) i krzyczal kasa, kasa, kasa i jeszcze opowiadal glupoty? Posty do gieldy nabijasz czy co?

Jezeli latasz w celach rekreacyjnych lub sportowych nie potrzebujesz UVAO (i badan lekarskich) - koniec kropka.
- jak już będziesz bliżej zabudowań, mniej niż 30 metrów i waga modelu będzie większa niż 600g,
Bzdura. Przy lotach rekreacyjnych i sportowych nie masz prawa byc blizej zabudowan niz 30m (a wlasciwie blizej niz 100m), nawet majac UVAO
- będziesz latał wyżej chyba ponad 100m,
Bzdura. Nie potrzebujesz UVAO zeby latac wyzej niz 100m
- będziesz robił zdjęcia i filmy
Bzdura. Nie potrzebujesz UVAO do robienia zdjec i filmow
- będzie teren w strefie gdzie bez UAVO latać nie można (czyli tak naprawdę np. w mieście, nad jeziorem, gdzie są ludzie itd.),
Bzdura. Mozesz latac w miescie, nad jeziorem i tam gdzie sa ludzie pod warunkiem zachowania odpowiednich odleglosci (30m/100m). Jesli latasz rekreacyjnie lub sportowo nie masz prawa pojawic sie blizej nawet majac UVAO
Awatar użytkownika
zenon
Posty: 57
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 09:49
Lokalizacja: Polska :-)

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: zenon »

Chyba się nie zrozumieliśmy.
Bez UAVO nie możesz latać bliżej niż 30m od zabudowań, a to w mieście jest raczej niemożliwe.
Jak będziesz latał nad jeziorem i spadnie model i nabije komuś siniaka, to cię zapytają czy masz UAVO, bo nie można z tego co wiem ludziom nad głowami bez UAVO latać.
Jak zrobisz film i wstawisz go na portal, to jest kwestią interpretacji czy na nim nie zarobiłeś, ale ja bym się nie podkładał, bo wiesz jak jest. Na razie tego nikt nie śledzi, ale po co sobie robić kłopot.
Z tego co pamiętam wysokość lotów też jest ograniczona bez UAVO, ale czy to dokładnie jest 100m to sorry, poprawiam się, podam później.
Nikt nie sprawdza, czy latasz mając UAVO rekreacyjnie czy zarobkowo, bo w zasadzie istotą wprowadzenia UAVO było wycięcie lotów zarobkowych (bo bez UAVO nie możesz latać zarobkowo) i możemy się tylko domyślać po co to zrobiono. Zaryzykuje stwierdzenie, że nie ma lotów rekreacyjnych przy UAVO, ale jeszcze pogrzebę w przepisach.
Co do pierwszego punku już pisałem, że bym się z tym spierał, bo przepisy są nie do końca jasne (choćby zrobienie zdjęcia, które ktoś albo Ty sam kiedyś wykorzystasz, nie mając UAVO).
Nie nabijam niczego, tylko dzielę się swoimi refleksjami jak wszyscy na tym forum, a to że zablokowano wiele możliwości modelarzom, oraz przepisy są nie do końca rozsądne, piszą także inni, więc please przestań mnie odżegnywać od czci i wiary, proszę o trochę dystansu do sprawy. :-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9760
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Materiały do samokształcenia na świadectwo uavo

Post autor: pawelsky »

zenon pisze:Chyba się nie zrozumieliśmy.
Zdecydowanie nie rozumiesz przepisow, polecam ponowna lekture
zenon pisze:Bez UAVO nie możesz latać bliżej niż 30m od zabudowań, a to w mieście jest raczej niemożliwe.
Jeszcze raz - nie 30m a 100m. Z UVAO tez nie mozesz (jesli wykonujesz lot rekreacyjny lub sportowy).
zenon pisze:Jak będziesz latał nad jeziorem i spadnie model i nabije komuś siniaka, to cię zapytają czy masz UAVO, bo nie można z tego co wiem ludziom nad głowami bez UAVO latać.
Jak spadniesz komus na glowe posiadanie UVAO przed niczym Cie nie chroni - bedziesz odpowiadal tak samo.
zenon pisze:Jak zrobisz film i wstawisz go na portal, to jest kwestią interpretacji czy na nim nie zarobiłeś
Dopoki na tym nie zarabiasz mozesz sobie wstawiac na portale ile chcesz.
zenon pisze:Z tego co pamiętam wysokość lotów też jest ograniczona bez UAVO
Zle pamietasz.
zenon pisze:istotą wprowadzenia UAVO było wycięcie lotów zarobkowych (bo bez UAVO nie możesz latać zarobkowo)
Bzdura, wprowadzenie UVAO ma wlasnie UMOZLIWIC latanie zarobkowe w miejscach w ktorych rekreacyjne/sportowe jest zabronione (i slusznie) ze wzgledow bezpeiczenstwa. Warunkiem tego jest oczywiscie wykazanie sie stosownymi umiejetnosciami (szkolenie + egzamin), predyspozycjami (badania) i dokumentami (instrukcja operacyjna, OC) tak aby nie stwarzac przy tej okazji zagrozenia.
ODPOWIEDZ