Duża ilość mikrofonów do jednego komputera

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Duża ilość mikrofonów do jednego komputera

Post autor: TorFPV »

Cześć,

zrobiłem sobie sterowanie głosem, komputer rozpoznaje głos i przy odpowiednio rozpoznanej komendzie wykonuje jakąś akcję. I teraz mam problem jak dobrze mój głos zbierać. Pokój ma jakieś 4m x 5m i jeden mikrofon nie zbiera głosu z tego obszaru. Chciałbym rozmieścić np 10 niedrogich mikrofonów w pokoju tylko jak to podłaczyć ? Ktoś ma jakis pomysł ?
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Duża ilość mikrofonów do jednego komputera

Post autor: misiekkk »

Kilka mikrofonów możesz podłączyć po USB, ale wtedy będziesz miał kilka źródeł dźwięku.
Będziesz nasłuchiwał każdego z nich ?
Jeżeli 2 przyjmą to samo polecenie ? Wykonasz je 2 razy ?

Może poszukaj mikrofonów ( a raczej stacji: mikrofon + głośnik ) konferencyjnych: Jabra Speak.
Używam w salach 4x6m przy 8 osobach i dają radę.

Słyszałem też dobre opinie o czymś takim: MXL AC-404 Przenośny mikrofon konferencyjny USB - ale osobiście nie używałem.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Duża ilość mikrofonów do jednego komputera

Post autor: Tanner »

Raczej do każdego mikrofonu przedwzmacniacz mikrofonowy, dalej mixer audio i to wszystko do wejścia liniowego w komputerze :)
madej
Posty: 53
Rejestracja: piątek 18 lis 2016, 17:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Duża ilość mikrofonów do jednego komputera

Post autor: madej »

Tanner pisze:Raczej do każdego mikrofonu przedwzmacniacz mikrofonowy, dalej mixer audio i to wszystko do wejścia liniowego w komputerze :)
Ale straci wtedy możliwość rozpoznania polecenia z jednego mikrofonu mimo hałasu przy innym.
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Duża ilość mikrofonów do jednego komputera

Post autor: TorFPV »

Tak jakby połączyć mikrofony równolegle, żeby z każdego tak samo zbierało.
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Duża ilość mikrofonów do jednego komputera

Post autor: misiekkk »

Wyjdą ci zakłócenia audio.
Każdy mikrofon ma minimalnie inną charakterystykę - taki dźwięk z różnych mikrofonów nałożony na siebie będzie zniekształcony.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Duża ilość mikrofonów do jednego komputera

Post autor: TorFPV »

Dzięki wszystkim za opinie :D

Podłączyłem 10 mikrofonów równolegle do przedwzmacniacza no i potem pod wejście kompa. Na początku były szumy i różna zakłócenia ale zlutowałem przedwzmacniacz na płytce PCB, do tego zaekranowałem i jest super. Program bez problemu rozpoznaje moje komendy.

Pochwalę się :D Do kompa podpiąłem arduino które odbiera dane po uarcie z kompa. Gaszenie światła, obsługa PLC, obsługa klimatyzatora, włączanie/wyłączanie monitorów i telewizora...wszystko za pomocą głosu :D Lenistwo level master :D Teraz ogarniam jakiegoś dobrego lektora który nagra dla mnie kilkanaście komend, bo ivona nie jest miła dla ucha ;/
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Duża ilość mikrofonów do jednego komputera

Post autor: miś »

Spróbuj Expressivo. Wersja darmowa ma minimalne ograniczenia, i da się na tym zsyntezować całkiem miłe komunikaty.
Pzdr. -----MIŚ-----
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Duża ilość mikrofonów do jednego komputera

Post autor: IvanM »

toretto1995 pisze: Gaszenie światła, obsługa PLC, obsługa klimatyzatora, włączanie/wyłączanie monitorów i telewizora...wszystko za pomocą głosu :D
Ja był bym za leniwy, by do tego wszystkiego gadać.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Duża ilość mikrofonów do jednego komputera

Post autor: misiekkk »

toretto1995 pisze:Dzięki wszystkim za opinie :D

Podłączyłem 10 mikrofonów równolegle do przedwzmacniacza no i potem pod wejście kompa. Na początku były szumy i różna zakłócenia ale zlutowałem przedwzmacniacz na płytce PCB, do tego zaekranowałem i jest super. Program bez problemu rozpoznaje moje komendy.

Pochwalę się :D Do kompa podpiąłem arduino które odbiera dane po uarcie z kompa. Gaszenie światła, obsługa PLC, obsługa klimatyzatora, włączanie/wyłączanie monitorów i telewizora...wszystko za pomocą głosu :D Lenistwo level master :D Teraz ogarniam jakiegoś dobrego lektora który nagra dla mnie kilkanaście komend, bo ivona nie jest miła dla ucha ;/
Bez filmu się nie liczy :mrgreen:
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Duża ilość mikrofonów do jednego komputera

Post autor: TorFPV »

Po prawie roku użytkowania dochodzę do wniosku że nie działa to w 100% tak jak bym chciał. Czasami trzeba coś powtórzyć a coś takiego nie może miec miejsca.

Zastanawiam się nad jakąś mikro słuchawką do ucha z wbudowanym mikrofonem i tx/rx wifi ale o ile łatwo będzie znaleźć bardzo mały mikrofon i bardzo mały głośniczek, tak znaleźć mały transmiter wifi to już jest nieciekawie.

Po głowie chodzi mi takie coś:

Obrazek

Przy takich wymiarach zasięg pewnie będzie kiepski, dlatego zastanawiam się też nad rx/tx bluetooth i komunikacją używając telefonu jako wzmacniacza sygnału.

Pytanie czy ktoś spotkał się z nadajnikami/odbiornikami bluetooth/wifi w skali micro ?
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Duża ilość mikrofonów do jednego komputera

Post autor: maxiiii »

Przecież to zwykła słuchawka bt do telefonu. Podłączasz tylko do komputera i już.
ODPOWIEDZ