Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: labo »

Witam,
Panowie, pytanie do elektryków: jak poprawnie zarabiać wtyczki 230V? Przewody cynować czy nie, bo w internecie jest wszystko. Jak ma na przedłużaczu wisieć wieża HiFi, czy TV, to "wsio rybka", ale jak dwa grzejniki 2,2kW, to już jest pytanie. Gdzieś czytałem aby nie cynować tylko zakręcić oczka, a linka ma się rozpłaszczyć pod nakrętkami dla lepszego styku.
Generalnie chodzi mi o typowe gniazda/wtyczki typu:
https://majsterkowo.pl/wp-content/uploa ... tow-06.jpg
nowy
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 28 lip 2013, 09:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: nowy »

Wejdź do porządnego sklepu elektrycznego, i zapytaj o tulejki do zarabiania linek. Wygląda toto jak lejek w którym część szersza jest z plastiku, a węższa - to metalowa rureczka. Dopasujesz je do każdego rozmiaru linki, a dla ułatwienia każdy rozmiar ma inny kolor plastiku. Zapomnij o cynowaniu - cyna usztywnia linkę, co ułatwia pękanie pojedyńczych drucików.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: labo »

Zaciska się je jakoś najpierw na przewodzie? Czy zaciskają się w trakcie przykręcania już we wtyczce? Na 1mm^2 jakie użyć?

EDIT: Widzę, że oznaczane są jak średnica przewodu: 1,0mm^2 - żółty.
Bouli_wro
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 02:14

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: Bouli_wro »

Zaciska się przed wkręceniem, zaciskarką tego typu:
http://www.profitechnik.pl/product/szcz ... atny-.html


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: misiekkk »

Złącza zaciskane dają przewagę przy produkcji masowej - są dużo szybsze w montażu i dają bardziej powtarzalne wyniki.
Trzeba mieć do nich zaciskarkę - zaciskanie kombinerkami daje słabe wyniki.

Jeżeli potrzebujesz zrobić jeden, dwa przedłużacze - po prostu polutuj delikatnie końcówki, na takim odcinku aby śruba mocująca oparła się o lutowaną część.
Uchroni to pojedyncze żyły przewodu przez ścięciem przez śrubę.

Nic więcej nie trzeba robić.
Oczywiście przewód, wtyczka i cała reszta musi być dobrze dobrana do obciążeń - zbyt cienki przewód będzie się grzał i upali w pierwszej kolejności na złączach.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
Henryk_s
Posty: 561
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 10:57
Lokalizacja: Świętochlowice

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: Henryk_s »

labo pisze:Witam,
Panowie, pytanie do elektryków: jak poprawnie zarabiać wtyczki 230V? Przewody cynować czy nie, bo w internecie jest wszystko. Jak ma na przedłużaczu wisieć wieża HiFi, czy TV, to "wsio rybka", ale jak dwa grzejniki 2,2kW, to już jest pytanie. Gdzieś czytałem aby nie cynować tylko zakręcić oczka, a linka ma się rozpłaszczyć pod nakrętkami dla lepszego styku.
Generalnie chodzi mi o typowe gniazda/wtyczki typu:
https://majsterkowo.pl/wp-content/uploa ... tow-06.jpg
Wtyczka 1 fazowa ma zasilać 4,4 kW ? A poczytaj co na niej jest napisane (prąd lub moc). To jest zasadnicza wskazówka. Cała reszta, czyli rodzaj zacisku,rodzaj śruby, są w atestowanych wtyczkach stosowne do parametrów.
Wskazana wtyczka... cynując, zmniejszasz powierzchnię styku w zacisku.
Wiem, można zasilić pralkę i bojler płaskim antenowym kablem (sam tak zrobiłem 40 lat temu) ale ... ;-) :-)
nowy
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 28 lip 2013, 09:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: nowy »

Miałem na myśli TAKIE tulejki - zaciskają się podczas dokręcania we wtyczce.
Bouli_wro
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 02:14

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: Bouli_wro »

Te tulejki zaciska się zaciskarką z linku który wkleiłem wyżej, jak to robisz inaczej to niestety "sztuka" ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: labo »

Henryk_s pisze: Wskazana wtyczka... cynując, zmniejszasz powierzchnię styku w zacisku.
Czyli jeśli bez tulejek, to nie cynować?
Henryk_s pisze:
labo pisze:Witam,
Jak ma na przedłużaczu wisieć wieża HiFi, czy TV, to "wsio rybka", ale jak dwa grzejniki 2,2kW,
Wtyczka 1 fazowa ma zasilać 4,4 kW ? A poczytaj co na niej jest napisane (prąd lub moc). To jest zasadnicza wskazówka. Cała reszta, czyli rodzaj zacisku,rodzaj śruby, są w atestowanych wtyczkach stosowne do parametrów.
A nie, nie. To tylko skrajne, przykładowe przypadki. Z ciekawości poczytałem napisy. Wtyczkę mam gotową, zalaną z przewodem 16A/250V, natomiast na listwie zasilającej, którą kupiłem brak jakichkolwiek danych. Był jednak symbol i "internet powiedział", że ma także 16A/250V.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: kuczy »

labo, apropos tego na co jeszcze nikt nie odpisał - czy to HiEnd, czy pralka "frania" - przewody zasilające (230V) są identyczne (dobrane średnicą do obciążeń oczywiście).

Spotkałem w życiu jednego klienta, który chciał mieć pociągniętą instalację 230V zasilającą wieżę "specjalnymi kablami z miedzi beztlenowej"........... - po pokazaniu mu wnętrza złącza kablowego zasilającego jego dom, gdzie instalacja jest na kablach aluminiowych, V-klemach wkłądkach blachach śrubach po których pomykają pajączki i inne ciekawe rzeczy - chłop wrócił na ziemię :D :D :D

Również uwielbiam dobrą muzykę i słyszę różnicę pomiędzy moim SounBlasterem Platinum, a Interfacem audio Terratec na FireWire - serio - różnica kosmiczna w dynamice - ale nie przesadzajmy - na audiofilach żeruje pełno ludzi którzy wykorzystują jakieś mity aby tylko wyciągnąć kasę.
Benda
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2016, 22:54
Lokalizacja: Grodzisk Wielkopolski

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: Benda »

Po 1. 4.4 KW na standardowy kabel przedłużacza 3x1 to stanowczo na dużo zresztą na wtyczkę plastikową jak widać na zdjęciu też !! Gniazdo przedłużacza standardowo obsługuje do 16A choć na rynku zdarzają się made in china do 10 A (Cena Czyni Cuda)

Z doświadczenia przyjmuje się że na standardowe gniazda 16A do których pociągnięty jest kabel 3x1.5 (obecnie standard do budynków mieszkalnych 3- ilość żył 1.5- przekrój żyły) maksymalne obciążenie to 3-3.3 KW. Powyżej tak jak np. Kuchnia gdzie używane są sprzęty jak piekarnik, czajnik elektryczny instaluje się kabel 3x2.5 ktory powinien bezpiecznie ogarnąć 5 KW. W instalacjach elektrycznych (kable miedziane) umownie przyjmuje się obliczenie:
Przekrój żyły X 2 = bezpieczne napięcie które można podłączyć.
Ważna jest też kwestia bezpiecznikow jeśli na linii zamontowany jest np. bezpiecznik B16 (standard na gniazda w budynku mieszkalym) to może powodować ciągłe rozłączanie przy dłuższym użytkowaniu tych grzejników lub też w momęcie podłączenia kolejnego sprzętu. Przy takim napięciu ważny jest też stan instalacji elektrycznej !! Miedziana czy aluminium i przekrój przewodu który idzie do gniazda w ścianie !!

Podsumowując
Ja osobiście nie ryzykował bym podłączenie obu grzejników na jednym przedłużaczu i nie ważne czym zabezpieczysz końcówki przewodu jeżeli sam przedłużacz jak i instalacja elektryczna nie będzie dostosowana do napięcia które będzie obsługiwała.


Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: IvanM »

Benda pisze:Przekrój żyły X 2 = bezpieczne napięcie które można podłączyć.
Benda pisze:jeżeli sam przedłużacz jak i instalacja elektryczna nie będzie dostosowana do napięcia które będzie obsługiwała.[/quote}
Napięcie mamy tutaj zawsze 230V. W tym wypadku problemem jest prąd potrzebny by przy danym napięciu uzyskać odpowiednia moc. A dokładniej straty, które powoduje jego przepływ rezystancją. Przy 4,4kW było by to blisko 20A - co jest faktycznie dla takiego przedłużacza za dużo.
Benda
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2016, 22:54
Lokalizacja: Grodzisk Wielkopolski

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: Benda »

Tak zwracam honor ale jak widać pisze z komórki i w trakcie pracy. 230 v nie zawsze ponieważ napięcie to jest "zmienne" przez co też min. Starego typu żarówki szybko padają a nawet wybuchają. Napięciem stałym określa się prąd przepuszczony min. Przez transformator np. 12v

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: maxiiii »

kuczy pisze:Również uwielbiam dobrą muzykę i słyszę różnicę pomiędzy moim SounBlasterem Platinum, a Interfacem audio Terratec na FireWire
Na audio forum nawet nie przyznałbym się że słucham muzyki z komputera :mrgreen:
Od razu byłbym spsikany:)

kable to tylko złocone za conajmniej 5000zł
wzmacniacz to tylko lampowy a gramofon z talerzem kilka kg.
To jest audioidiota znaczy się audiofil. :lol: (pełną gębą)
A przewody z miedzi beztlenowej to tylko lutować cyną ze srebrem:))
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Zarabianie wtyczek 230V - do elektryków

Post autor: kuczy »

maxiiii, dokladnie. Tylko nikomu nie mow, ze w studiach nagrań używają komputerów i kabli ktore nie sa pokryte 24karatowym zlotem ! :D :D
Benda pisze:Z doświadczenia przyjmuje się że na standardowe gniazda 16A do których pociągnięty jest kabel 3x1.5 (obecnie standard do budynków mieszkalnych 3- ilość żył 1.5- przekrój żyły) maksymalne obciążenie to 3-3.3 KW. Powyżej tak jak np. Kuchnia gdzie używane są sprzęty jak piekarnik, czajnik elektryczny instaluje się kabel 3x2.5 ktory powinien bezpiecznie ogarnąć 5 KW.
No cóż... kladziemy instalacje czasami i w domach i do każdego gniazdka ciagniemy 3x2,5. Do oświetlenia 3x1,5. Kuchenki elektryczne: 5x4 (jesli jest zasilana 3fazowo, zalezy tez od mocy).
W firmir w ktorej pracuje doatal byś po głowie za takie przekroje jak napisałeś. Rozumiem, ze pomiary pętli zawarcia wychodzą dobrze??? :O
ODPOWIEDZ