Inteligentny dom - pomocy :)

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
L.mArK
Posty: 687
Rejestracja: wtorek 16 lip 2013, 22:29
Lokalizacja: Kraków

Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: L.mArK »

Cześć,

Kupuję właśnie mieszkanie, 51m2, dwie sypialnie, salon z aneksem kuchennym, łazienka, garderoba.

Chciałbym zainstalować jakiś system inteligentnego domu, ale jestem w tym zielony. Może ktoś z Was zajmuje się tym zawodowo?

Mieszkanie na parterze, zainstalowane rolety antywłamaniowe sterowane elektrycznie, gotowa instalacja kablowa pod alarm.
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: Pieth »

Mój młodszy syn zbudował taką "yntelygentną" chałupę, tylko szczyż Bóg jak prądu nima :mrgreen:
Bez zainstalowania jakiegoś agregatu czy UPS-a nawet o tym nie myśl.
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: df2 »

Jak nie znajdziesz specjalisty to mogę zaproponować firmę z okolicy.
Jeszcze pytanie - co chcesz mieć w systemie?
Awatar użytkownika
L.mArK
Posty: 687
Rejestracja: wtorek 16 lip 2013, 22:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: L.mArK »

Czytałem trochę o systemie fibaro, można w każdym momencie coś dodać, skonfigurować, nie trzeba wszystkiego od razu. Tyle, że drogie bardzo te wszystkie czujniki itp.

Chciałbym mieć:
- zasuwanie automatyczne rolet zewnętrznych przy uzbrajaniu alarmu
- wyłączanie całkowicie zasilania (oprócz lodówki) przy uzbrajaniu alarmu
- sterowanie ogrzewaniem (miejskim) - elektroniczne zawory na grzejnikach
- sterowanie oświetleniem
- możliwość sterowania i konfiguracji tego wszystkiego z tableta :)
- inne jakieś bajery o których jeszcze nie wiem a były by przydatne

generalnie, to tylko małe mieszkanie
Awatar użytkownika
JaNoT
Posty: 340
Rejestracja: wtorek 30 sie 2011, 13:49
Lokalizacja: Żory

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: JaNoT »

Plc plus odpowiednia ilość wyjść na przekaźniki i wejść z czujników. Osobny system alarmowy który podaje sygnał na plc kiedy zostaje uzbrojony.
Dodatkowo potrzebna jest apka na androida ale to juz niezbyt moja działka.

To tak w dużym skrócie.
Futaba 6j,Turnigy 9x,eleres,AV 200mw 5,8,tri,KFC v2,OSD,Hexa,H-quad,skrzydełka,naza v2,fox 800
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: Pieth »

L.mArK pisze:Czytałem trochę o systemie fibaro, można w każdym momencie coś dodać, skonfigurować, nie trzeba wszystkiego od razu. Tyle, że drogie bardzo te wszystkie czujniki itp.

Chciałbym mieć:
- zasuwanie automatyczne rolet zewnętrznych przy uzbrajaniu alarmu
- wyłączanie całkowicie zasilania (oprócz lodówki) przy uzbrajaniu alarmu
- sterowanie ogrzewaniem (miejskim) - elektroniczne zawory na grzejnikach
- sterowanie oświetleniem
- możliwość sterowania i konfiguracji tego wszystkiego z tableta :)
- inne jakieś bajery o których jeszcze nie wiem a były by przydatne

generalnie, to tylko małe mieszkanie
Jeżeli złożyłeś i skonfigurowałeś np jakiegoś kopterka to z palcem w nosie poradzisz sobie sam z tą automatyką, poczytaj na forach.
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: df2 »

Jeśli nie masz jeszcze systemu alarmowego to poczytaj o ja-100. Założenia zrealizujesz i od razu masz super system alarmowy.

Co do systemu typowo pod dom int to warto może jednak przyjrzeć się f&home zamiast fibaro?
Byłem na szkoleniu z tego i jestem pod wrażeniem możliwości systemu i możliwości rozbudowy.
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: notgroove »

Też jestem na etapie inteligentnego domu i właściwie aktualnie jedynym godnym uwagi system jest FIBARO 2.
Bardzo tani i w dowolnej chwili można uzupełnić o dodatkowe akcesoria.
Jedyne kable jakie potrzebujesz to zasilanie i LAN do centralki reszta jest bezprzewodowa lub bezpośrednio zasilana z łączników lub gniazdek którymi zarządza.

I bardzo ważna zaleta...najlepsza na rynku oprawa graficzna oraz deasing wszystkich akcesoriów.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: lotpawel »

notgroove pisze:godnym uwagi system jest FIBARO 2.
Fibaro jest jedne, centralki są dwie;) a konkretniej to home center lite i home center 2.
Nie jest to najładniejszy system (chodź pojęcie ładności jest względne), ładniejszy i wydajniejszy jest napewno savant czy crestron ale tutaj trzeba mieć "licencje" a i cena dosyć wygórowana.
Co do fibaro to jest spoko jeśli szukamy "sterownika" do rzeczy które wymieniłeś, konfiguracja względnie prosta, wszystko dostępne z poziomu www i co najważniejsze łatwo idzie pisać swoje pluginy czy za pomocą małego arduino sterować urządzeniami, które teoretycznie nie są obsługiwane ;)
minus to kwestia "multimedialności" systemu, fakt, jest plugin np. do tv samsungów, ale jeśli chciał byś na tym zbudować kino domowe, czy system audio z nie zależnymi strefami to jest kiepsko.
i jak Pieth mówi, mały ups czy po prostu zasilacz buforowy z aku żelowym to podstawa, choć jak nie będzie prądu to i rolet nie otworzysz:D
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: notgroove »

Do obsługi centralki w mieszkaniu ups nie jest koniecznością moim zdaniem.
Alarm owszem może być na swoim zasilaniu.
Jeśli ktoś ma dom no to może się zastanowić nad zasilaniem awaryjnym.

A tak centralka ma obsługiwać oświetlenie, temperaturę grzania i pomieszczenia, czujnik dymu, kilka okien i drzwi i może kilka innych dodatków.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: lotpawel »

no tak, ale co w przypadku (a takie przypadki już miałem) gdy zostawiasz mieszkanie na parę dni, ogrzewanie jest "komunalne" ale pada prąd, ani na centralne sie nie zalogujesz sprawdzić "co sie w domu dzieje" ogrzewanie świruje, nie ma logów, alarm piszczy a nie da sie zdalnie rozbroić bo fibaro leży itp. mały akumulator do podtrzymania centralki i routera to podstawa;) Jeśli chcemy mieć ciągle wszystko pod kontrolą.
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: notgroove »

Z ogrzewaniem nic się nie stanie bo termostaty Danfosa będą trzymały temperaturę wg ustawień. Również są zasilane bateriami i nie potrzebują do własnej pracy centralki.
Ale oczywiście ups to przyjemne zabezpieczenie.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Centrifan
Posty: 2
Rejestracja: piątek 02 wrz 2016, 13:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: Centrifan »

Jeżeli nadal szukasz wykonawcy to mam sprawdzoną firmę, która robiła to u mnie kilka lat temu
:)
Awatar użytkownika
L.mArK
Posty: 687
Rejestracja: wtorek 16 lip 2013, 22:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: L.mArK »

Centrifan pisze:Jeżeli nadal szukasz wykonawcy to mam sprawdzoną firmę, która robiła to u mnie kilka lat temu
Możesz opisać jak to u Ciebie funkcjonuje, jakie możliwości? :)
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: kuczy »

To moze jako ciekawostke dodam, ze F&F Pabianice ma inteligentny dom w technice bezprzewodowej.
Byłem na szkoleniu z tego systemu, każde urządzenie laczy się drogą radiową z serwerem-centralą, gdzie mozna system bardzo inruicyjnie programować graficznie - jako schemat z blokami.

Rozwiązanie bardzo dobre przy budynkach gdzie nie można polozyc nowej instalacji, ale też nowych , dodanie kolejnego urzadzenia to tylko softowe wlaczenie go do systemu.
ODPOWIEDZ