Inteligentny dom - pomocy :)

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: notgroove »

Ogólnie technologia z-wave jest bardzo ciekawa.
Najdalsze urządzenie od centralki nie musi mieć bezpośrednio zasięgu bo urządzenia przekazują sobie dane.

Nie trzeba kupować dedykowanych urządzeń ale często istotny jest też deasing dlatego ja w Polsce jednak obstawał przy Fibaro.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: wrepinski »

Mam Fibaro .... i moim zdaniem to wszystko (głównie soft) to faza beta.
Jako hardware to fajna sprawa. Próbowałem wydusić z Supportu Fibaro infirmacje jak działa i na jakich zasadach to całe przekazywanie komunikacji między zdalnymi urządzeniami, niestety bez skutku. Z moich doświadczeń wynika, że Fibaro działa fajnie jeśli masz tylko sprzęt od Fibaro, a jak masz inny to jest cyrk. Na sprawną i niezawodną komunikacje z urządzeniami które nie są w zasięgu głównego kontrolera nie liczę już - raz działa raz nie - skuteczniejsze jest dodanie sprawniejszej anteny.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: misiekkk »

Powiedz coś więcej o Fibaro - jak się sprawuje, czy problemy są sprzętowe ( trudne do usunięcia ) czy raczej programowe ( czyli jest szansa na późniejsze usunięcie ) ?
Chciałem sobie zamontować ten system, ale zdanie są podzielone. I mam wrażenie, że dobre opinie pochodzą od osób które dopiero zamontowały ten system ( albo właśnie go montują ) a z biegiem czasu zaczynają narzekać.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: wrepinski »

Używam czujników/przełączników zarówno Fibaro jak też "kompatybilnych" innych firm.
Sprzęt Fibaro działa bez zarzutu.

Sprzęt "kompatybilny" niby działa , ale niektóre fiuczery nie chcą zadziałać poprawnie. Według Fibaro powinny działać (ileś tam wersji softu i poprawek) - głównie problem polega na niekompatybilnych szablonach urządzeń. Może to wynika, że ja używam np podwójnych przekaźników itp, a fibaro nie zawsze rozróżnia to u innych producentów.

Jedną z praktycznych zalet innych "kompatybilnych" urządzeń w niektórych przypadkach polega na braku zalania elektroniki masami i mamy dostęp do naprawy i przeróbek.
Ja dodaje np lepszą antenkę lub wręcz dla urządzeń w ogrodzie złącze na antenę zewnętrzną.

Urządzenia bateryjne np: sterownik z siłownikiem do sterowania zaworem w kaloryferach wymaga w praktyce 2-4 krotnej wymiany baterii w ciągu roku. W zasadzie działa, jednak kupując głowicę do kaloryfera to nie oszczędzaj, czasami warto dopłacić 50-100 zł więcej i zrezygnować z osobnego czujnika temp i wilgoci. Te tanie czujniki za < 250zł nie działają idealnie, a lepsze to 400-600zł. Wiec w takim wypadku warto dopłacić do przynajmniej jednej głowicy z czujnikiem temp. W dużych pomieszczeniach to się nie obejdziesz bez osobnego termostatu.

Przekaźniki mają pewną wadę, strasznie nie lubią żarówek typu LED. Po pewnym czasie taki przekaźnik zacina się i albo stukniesz mechanicznie go by się odblokował , a to trudne jak masz w puszce instalacyjnej, albo kupisz innej firmy nie zalany i wymienisz kostki przekaźnika.

Podsumowując ... tania centralka jeśli mała instalacja, w innych przypadkach kupuj dużą Fibaro.
Duża centrala to super sprawa dla hobbysty, możesz sobie pogrzebać w głębszych ustawieniach oraz sobie oprogramować sceny/skrypty.

Fibaro to nadal nie jest rozwiązaniem typu EndUser - by działało potrzeba wdrożenia lub własnego zaparcia i poznawania systemu. Bliżej jemu do naszego hobby rc/fpv.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: Głuś »

Kup se Pan arduino plus garść przekaźników, czujników, płytka LAN i porządne zasilanie awaryjne - które też nożna zrobić w tym przypadku z arduino i akumulatora żelowego oraz kilku drobiazgów ;)
Ja zrobiłem sterowanie do solarów i boilera w 2 dni to Ty cały dom zrobisz w kilka, kilkanaście.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
L.mArK
Posty: 687
Rejestracja: wtorek 16 lip 2013, 22:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: L.mArK »

Głuś pisze:Kup se Pan arduino plus garść przekaźników, czujników, płytka LAN i porządne zasilanie awaryjne - które też nożna zrobić w tym przypadku z arduino i akumulatora żelowego oraz kilku drobiazgów ;)
Ja zrobiłem sterowanie do solarów i boilera w 2 dni to Ty cały dom zrobisz w kilka, kilkanaście.
Koptera na KFC32 z całym FPV zbudowałem bez problemu, ale z elektroniki jestem zielony więc nie wiem czy bym dał radę :)
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: Pieth »

L.mArK pisze:
Głuś pisze:Kup se Pan arduino plus garść przekaźników, czujników, płytka LAN i porządne zasilanie awaryjne - które też nożna zrobić w tym przypadku z arduino i akumulatora żelowego oraz kilku drobiazgów ;)
Ja zrobiłem sterowanie do solarów i boilera w 2 dni to Ty cały dom zrobisz w kilka, kilkanaście.
Koptera na KFC32 z całym FPV zbudowałem bez problemu, ale z elektroniki jestem zielony więc nie wiem czy bym dał radę :)
Moje chłopaki zrobili to sami, a z naprawą koptera przyjeżdżają do mnie ;-)
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: TorFPV »

Program Spikit full wersja, do tego dobre mikrofony, tydzień wolnego czasu i masz dom sterowany głosem ;) Działa ;)
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
L.mArK
Posty: 687
Rejestracja: wtorek 16 lip 2013, 22:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: L.mArK »

Długo mnie tutaj nie było, niestety dopiero niedawno ruszyłem z realizacją.

Wybrałem oprogramowanie SUPLA, chyba najtańsze na rynku, cały czas rozwijane przez dużą grupę osób.

https://forum.supla.org/index.php

Nie potrzeba to tego żadnej centralki, wszystko sterowane jest poprzez konto na chmurze i tam też wszystko konfigurujemy. Urządzeniami sterujemy oczywiście poprzez apkę na smartfonie.
Zwykłe moduły włącz/wyłącz to koszt ok 20-40, sterownik do rolet zewnętrznych 75zł (produkt forumowy) lub 150zł (sklepowy), sterowanie ogrzewaniem można zrobić już za mniej jak 100zł/grzejnik.
Można oczywiście tworzyć harmonogramy, sceny itd, każdy moduł łączy się osobno z routerem.

Na razie nabyłem do testów jeden moduł włącz/wyłącz, wszystko działa bardzo fajnie. Najtaniej oczywiście jest kupić moduł Sonoff na Ali i wgrać oprogramowanie supla.

Może komuś się przyda :)
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: kuczy »

L.mArK, a jak nam siadzie internet to?
rapiertg
Posty: 6
Rejestracja: piątek 20 paź 2017, 22:42

Re: Inteligentny dom - pomocy :)

Post autor: rapiertg »

Przypadkiem trafiłem na ten wątek, ale jako że mam trochę doświadczenia to opiszę co zrobiłem u siebie:

Cała automatyka u mnie odbywa się na kilku przestrzeniach:

1. Z-Wave - zarządzanie światłem, czujnikami i włącznikami realizuję za pomocą protokołu z-wave. Masa urządzeń różnych producentów. Od jedno wtyczkowych wyłączników gniazdkowych poprzez całe listwy zasilania. Są sterowniki w puszkach podtynkowych pod włącznikami, miernik energii z szczypcami Halla na wejściu zasilania do domu i nawet syrena. Działa dobrze. Nowe urządzenia montuję już w nowszej generacji protokołu (Gen 5 lub 500). Jest spora różnica w responsywności i zjadaniu baterii także polecam tę jeśli ktoś zamierza wchodzić w Z-wave.

2. Oprogramowanie OpenHAB - oprogramowanie otwarto źródłowe do automatyki w domu. Trochę skomplikowany na początku. Większość reguł robię w terminalu Linuxowym bo się tego nie boję a wręcz czuję się jak ryba w wodzie :). Można też wyklikać ale raczej już kosztem mniejszej funkcjonalności. Daje bardzo duże możliwości przewyższające to co oferują wspomniane do tej pory systemy/aplikacje. Jest mnóstwo "wtyczek" do niego dodające obsługę różnych systemów, urządzeń czy aplikacji.

3. Integracja z tym co mamy przy pomocy powyższych "wtyczek". Na moim przykładzie:
- oczywiście Z-Wave - włączanie i wyłączanie świateł, pomiary prądu, temperatury, syrena, czujniki, rolety itp.
- spięte z systemem monitoringu Zoneminder - np. włącza oświetlenie zewnętrzne w miejscu gdzie monitoring wykryje ruch,
- spięte z systemem multiroom squeezebox - mogę zarządzać w którym pokoju gra muzyka i co gra z poziomu OpenHAB,
- spięte z telewizorem - potrafi go włączyć, wyłączyć a nawet odtworzyć film,
- spięte z miniwieżą sieciową Marantz,
- wtyczki pogody, jakości powietrza i astro wyświetlają mnóstwo użytecznych danych pobieranych z Internetu,
- wtyczka ups komunikująca się z UPS w serwerowni,
- itp.

Podobnych zastosowań jest naprawdę bardzo dużo, wtyczek w dziesiątkach. Dzięki niektórym z nich można np. zarządzać alarmem Satel, nawadnianiem Gardeny, monitorować piec Veissmana a nawet zarządzać Teslą w garażu :D. Ogranicza w sumie wyobraźnia gdyż można tworzyć reguły, a nawet pisać własne skrypty w dowolnym języku.

Wada? Trzeba na to trochę czasu chwilę poświęcić.
ODPOWIEDZ