Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: pawelsky »

s050197 pisze:Czyli mając na celu jedynie filmowanie i robienie zdjęć dla własnej przyjemności (czyt. nie zarobkowo) licencja jest całkowicie zbędna? Więc o oblatywaniu ciekawych obiektów, jak zamki, pałace, ruiny, itd (leżących w granicy administracyjnej miejscowości) można zapomnieć?
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=504712#p504712
s050197
Posty: 276
Rejestracja: piątek 30 gru 2016, 20:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: s050197 »

Jakby w tych linkach była odpowiedź na moje wątpliwości (parokrotnie przeczytałem przepisy) to napisałbyś "tak" lub "nie". Rozporządzenie jednak jest co najmniej niejasne, myślałem że ktoś siedzący w temacie mi pomoże.
Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze. Będziesz miał dwa dni wolnego.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: pawelsky »

s050197 pisze:Jakby w tych linkach była odpowiedź na moje wątpliwości (parokrotnie przeczytałem przepisy) to napisałbyś "tak" lub "nie". Rozporządzenie jednak jest co najmniej niejasne, myślałem że ktoś siedzący w temacie mi pomoże.
Odpowiedz na oba Twoje pytania jest w FAQ.
s050197
Posty: 276
Rejestracja: piątek 30 gru 2016, 20:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: s050197 »

Nie chcę Cię martwić, ale nie ma tam wprost odpowiedzi na moje pytanie. Mam wrażenie, że ustawodawca nie przewidział sytuacji, że operator z licencją będzie wykonywał lot niekomercyjny - przynajmniej nigdzie nie ma o tym mowy.
Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze. Będziesz miał dwa dni wolnego.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: misiekkk »

s050197 pisze:Czy ktoś jest w stanie rozwiać moje wątpliwości: Nie posiadając licencji i wykonując lot rekreacyjny lub sportowy, należy trzymać odległość od linii zabudować 100 i od ludzi 30 m - wszystko jasne. Rozumiem, że posiadając licencję i wykonując lot komercyjny, tych odległości trzymać już nie trzeba. A co w przypadku posiadania licencji ale wykonywania lotu rekreacyjnego (nie jako firma - zlecenie, tylko zwyczajnie dla siebie i potomnych)?
Lotem komercyjnym jest także lot próbny, przygotowanie materiałów reklamowych dla własnej strony WWW, itp.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: pawelsky »

s050197 pisze:Nie chcę Cię martwić, ale nie ma tam wprost odpowiedzi na moje pytanie. Mam wrażenie, że ustawodawca nie przewidział sytuacji, że operator z licencją będzie wykonywał lot niekomercyjny - przynajmniej nigdzie nie ma o tym mowy.
Jest (pkt. 2 i 4). Ustawodawca przewidzial, tylko Ty uparles sie i nie chcesz przyjac do wiadomosci ze to nie fakt posiadania licencji stanowi o tym czy lot jest komercyjny czy nie. Licencja jest jedym z wielu wymagan ktore musisz spelnic gdy chcesz taki lot przeprowadzic.
s050197
Posty: 276
Rejestracja: piątek 30 gru 2016, 20:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: s050197 »

Ciągle nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć o co mi konkretnie chodzi, więc przedstawię to bardziej obrazowo:

Chcę sfilmować obiekt znajdujący się 80m od tzw. linii zabudowań w pewnej miejscowości. Film / zdjęcia mają być do mojego albumu rodzinnego, do mojego osobistego użytku. Nie mając licencji - nie mogę tego zrobić bo minimum odległości to 100m. Mając licencję - też tego nie mogę zrobić bo to lot niekomercyjny?
Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze. Będziesz miał dwa dni wolnego.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: pawelsky »

s050197 pisze:Ciągle nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć o co mi konkretnie chodzi, więc przedstawię to bardziej obrazowo:

Chcę sfilmować obiekt znajdujący się 80m od tzw. linii zabudowań w pewnej miejscowości. Film / zdjęcia mają być do mojego albumu rodzinnego, do mojego osobistego użytku. Nie mając licencji - nie mogę tego zrobić bo minimum odległości to 100m. Mając licencję - też tego nie mogę zrobić bo to lot niekomercyjny?
Doskonale rozumiem o co Ci chodzi tylko mam wrazenie ze mowie do slupa, ktory uparl sie ze licencja = lot komercyjny. Nawet majac licencje nie moglbys tego zrobic, bo oprocz licencji musialbys spelnic jeszcze szereg innych wymagan.

Wiec po raz ostatni, wykonujac lot rekreacyjny modelem latajacym (niezaleznie od tego czy masz licencje czy nie) masz zachowac ustalony odstep (chyba ze spelniasz kryteria wagowe). Chcesz wykonac lot inny niz rekreacyjny bezzalogowym statkiem powietrznym musisz spelnic stosowne wymagania z ktorych jednym (ale nie jedynym) jest posiadanie licencji. Dotarlo wreszcie?
Awatar użytkownika
nytas
Posty: 117
Rejestracja: poniedziałek 24 paź 2016, 10:53
Lokalizacja: Rybnik, śląsk
Kontakt:

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: nytas »

Pierwsza i podstawowa sprawa - chcesz latać bliżej budynków to musisz mieć uprawnienia VLOS i to jest kwestia podstawowa. Skoro już będziesz latał z uprawnieniami, to więcej nie trzeba tłumaczyć - po kursie i egzaminie będziesz wiedział jakie dodatkowe warunki musisz spełniać.
Myślę że to rozwieje Twoje wątpliwości.
DJI Air 3 RC2, Eachine E010,
Awatar użytkownika
zenon
Posty: 57
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 09:49
Lokalizacja: Polska :-)

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: zenon »

s050197 pisze:Ciągle nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć o co mi konkretnie chodzi, więc przedstawię to bardziej obrazowo:

Chcę sfilmować obiekt znajdujący się 80m od tzw. linii zabudowań w pewnej miejscowości. Film / zdjęcia mają być do mojego albumu rodzinnego, do mojego osobistego użytku. Nie mając licencji - nie mogę tego zrobić bo minimum odległości to 100m. Mając licencję - też tego nie mogę zrobić bo to lot niekomercyjny?
Gościu Cię ściemnia i obraża "mam wrazenie ze mowie do slupa", bo ma taki styl, ale do rzeczy.
Jeżeli masz 80m od linii zabudowań, to nie możesz latać urządzeniem cięższym niż 600g, nie mając UAVO. Możesz użyć urządzenia z kamerą, które waży mniej niż 600g i Cię wtedy mogą... (oczywiście nie w zakazanych do lotów strefach, np. lotnisko). Jeżeli masz cięższe i chcesz to zrobić zgodnie z prawem, to powinieneś:
- zrobić szkolenie za 2 koła (3 dni), bo inaczej nie dopuszczą Cię do egzaminu,
- zrobić wcześniej badanie lekarskie za 200zł (obowiązek co 2 lata),
- zrobić egzamin za niecałe 200zł (obowiązek co 2 lata),
- zawrzeć ubezpieczenie OC, ale czasem wystarczy to co jest na dom,
- mieć przy sobie podczas lotu dokument, nie pamiętam nazwy, ale chodzi zasady operowania dronem.
Wtedy możesz wykonać lot, a jak ktoś zapyta, to oficjalnie będzie to lot komercyjny, oczywiście po spełnieniu warunków odnośnie lotów komercyjnych (strefy lotów, odpowiednie zezwolenia na lot, jeżeli takowe są wymagane itd.).
Kiedyś, jeszcze z dwa lata temu mogłeś sobie zgodnie z prawem polecieć i nie było z tym problemu. Od chyba 2016 roku pozamiatano całkowicie temat, a jak nie wiadomo o co chodzi, no to chodzi zwykle o kaśkę. :-)
Także albo sobie sprawisz depronka lub hexa poniżej 600g z kamerką, albo jak Cię ktoś podkabluje to masz problem.
http://www.spidersweb.pl/2017/03/incyde ... derem.html
s050197
Posty: 276
Rejestracja: piątek 30 gru 2016, 20:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: s050197 »

To jak odnoszą się (niektórzy) do innych forumowiczów nie wymaga komentarza, bo to szkoda prądu. Aktualnie jestem po kursie, czekam na termin egzaminu państwowego.
Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze. Będziesz miał dwa dni wolnego.
Awatar użytkownika
zenon
Posty: 57
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 09:49
Lokalizacja: Polska :-)

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: zenon »

s050197 pisze:To jak odnoszą się (niektórzy) do innych forumowiczów nie wymaga komentarza, bo to szkoda prądu. Aktualnie jestem po kursie, czekam na termin egzaminu państwowego.
OKI, to się spóźniłem. :-)
Ciekawe ile teraz to kosztuje, jak to nie tajemnica?
s050197
Posty: 276
Rejestracja: piątek 30 gru 2016, 20:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: s050197 »

Promocja 1200
Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze. Będziesz miał dwa dni wolnego.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: pawelsky »

Jak juz narzekasz to chociaz odrob zadanie domowe i sprawdz informacje ktore uparcie rozpowszechniasz
zenon pisze:- zrobić szkolenie za 2 koła (3 dni), bo inaczej nie dopuszczą Cię do egzaminu,
Nie 2 kola tylko 1000-2000PLN zaleznie od osrodka
zenon pisze:- zrobić wcześniej badanie lekarskie za 200zł (obowiązek co 2 lata),
Co 2 lata tylko powyzej 40stki, ponizej raz na 5 lat
zenon pisze:- zrobić egzamin za niecałe 200zł (obowiązek co 2 lata),
Nie co 2 lata tylko raz na 5 lat (uprawnienia podstawowe) i raz na 3 lata (uprawnienia dodatkowe) i nie 200PLN tylko niecale 100PLN (egzamin + odnowienie uprawnien)
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: IvanM »

s050197 pisze:Czyli mając na celu jedynie filmowanie i robienie zdjęć dla własnej przyjemności (czyt. nie zarobkowo) licencja jest całkowicie zbędna? Więc o oblatywaniu ciekawych obiektów, jak zamki, pałace, ruiny, itd (leżących w granicy administracyjnej miejscowości) można zapomnieć?
Tak. Podstawowym celem wszelkich regulacji jest wyeliminowania latania "dla zabawy" czy "własnej przyjemności" nad zabudową i ludźmi.
To sytuacja analogiczna na przykład do pieszej zony na środku miasta. Możesz otrzymać długotrwałe zezwolenie na wjazd w celu dostawy towaru dla sklepu czy restauracji. Nie będzie cie jednak uprawniało do pojeżdżenia sobie dla własnej przyjemności z kolegami w niedziele po deptaku.
ODPOWIEDZ