Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: pawelsky »

Carrock pisze:Pytanko, czy w CTR każdy lot komercyjny musi być zgłaszany do ATC?
Nie kazdy
http://www.pansa.pl/index.php?menu_lewe ... PS/ops_rpa
Carrock pisze:aha i jak to jest z lataniem w strefie G w obrębie obszaru zabudowanego? Do 0,6kg mozna przy zalozeniu AGL max 30m i 100m od budynków. Czy nie posiadając świadectwa kwalifikacji można latać w terenie zabudowanym modelami do 25kg zakładając, że ten teren znajduje się w strefie G ?
Oj ktos tu powinien chyba jeszcze raz przeczytac rozporzadzenie, bo strasznie mieszasz wysokosci, odleglosci i wylaczenia...
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=53&t=39540
Carrock
Posty: 255
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 12:46

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: Carrock »

pawelsky pisze:Oj ktos tu powinien chyba jeszcze raz przeczytac rozporzadzenie, bo strasznie mieszasz wysokosci, odleglosci i wylaczenia...
viewtopic.php?f=53&t=39540
ano powinien i doczytał to z Twojego wątku i załączonych linków :) Dzięki
P3A v.2
rika2017
Posty: 489
Rejestracja: wtorek 07 mar 2017, 20:16

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: rika2017 »

ObrazekObrazek
Moje miasto jest objęte całościowo strefa atz, dron radar pokazuje na zielono agl. Czy w takim wypadku należy zgłaszać lot rekreacyjny do 150m, lub najwyższej przeszkody? Latając w przedziale 0,6-25kg, dzwoniąc na lotnisko mówią jak nic Się nie narobi można latać gdzie się chce ;]

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: RW »

A co jest napisane we wcześniej wspomnianym rozporządzeniu o lotach w strefach ATZ?
Rafał Wojtyniak
rika2017
Posty: 489
Rejestracja: wtorek 07 mar 2017, 20:16

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: rika2017 »

Z tego co zrozumiałem to mogę powyżej 6km od pasa lotniska do 150m. Jeśli jest atz to nie mogę bez zgłoszenia tak?

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: RW »

4.1. Modelami latającymi wykonuje się jedynie operacje w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS z zachowaniem następujących
warunków:
7) w strefie ATZ za zgodą zarządzającego daną strefą i na warunkach przez niego określonych;

4.3. Warunków, o których mowa w pkt 4.1 ppkt 6, 7, 10 i 11, nie stosuje się w przypadku wykonywania lotów modelami
latającymi, których masa startowa nie przekracza 0,6 kg, w przypadku wykonywania lotów w odległości większej niż 1 km
od granicy lotniska lub poza terenem obiektów chronionych przez strefę P do wysokości nie większej niż 30 m lub do wysokości
najwyższej przeszkody takiej jak drzewa lub obiekty budowlane znajdujące się w promieniu do 100 m od operatora.

4.4. Warunków, o których mowa w pkt 4.1 ppkt 6 i 7, nie stosuje się w przypadku wykonywania lotów modelami latającymi
o masie startowej nie większej niż 25 kg w odległości większej niż 6 km od granicy lotniska i do wysokości nie
większej niż 100 m nad poziomem terenu.
Rafał Wojtyniak
rika2017
Posty: 489
Rejestracja: wtorek 07 mar 2017, 20:16

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: rika2017 »

Czytałem to wiele razy, spełniam wymóg powyżej 6km. Tylko nie rozumiem po co piszą że można powyżej 6km, jak kolejno wyklucza to strefa atz. Równie dobrze mogę iść na samo lotnisko i tam latać, bo zgodę otrzymam

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: pawelsky »

rika2017 pisze:Czytałem to wiele razy, spełniam wymóg powyżej 6km. Tylko nie rozumiem po co piszą że można powyżej 6km, jak kolejno wyklucza to strefa atz. Równie dobrze mogę iść na samo lotnisko i tam latać, bo zgodę otrzymam
Chlopie, co Ci ATZ wyklucza? Czytaj no ze zrozumieniem
4.4. Warunków, o których mowa w pkt 4.1 ppkt 6 i 7, nie stosuje się...
P.S. Drone Radar pokazal Ci 150m AGL na zielono bo w momencie sprawdzania strefa byla nieaktywna (oznaczona liniami przerywanymi).
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: RW »

Strefa nieaktywna - latasz jak ci się podoba.

Strefa aktywna - latasz dalej niż 6km od granicy lotniska (nie pasa startowego) do wysokości 100m (a nie 150m) nad poziomem terenu bez zgłaszania komukolwiek.

Strefa aktywna - latasz bliżej niż 6km (na dowolnej wysokości) lub dalej niż 6km od granicy lotniska (powyżej 100m nad poziomem terenu) - musisz uzyskać zgodę od zarządzającego strefą i na warunkach przez niego określonych.

Czy jeszcze coś jest niejasne? :roll:

Zakładam, że masz sprzęt powyżej 0,6kg.
Rafał Wojtyniak
rika2017
Posty: 489
Rejestracja: wtorek 07 mar 2017, 20:16

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: rika2017 »

Jasne wszystko, nie wiedziałem że przerywana oznacza nieaktywna. Dziękuję, tak posiadam powyżej 0.6kg

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka
s050197
Posty: 276
Rejestracja: piątek 30 gru 2016, 20:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: s050197 »

Czy ktoś jest w stanie rozwiać moje wątpliwości: Nie posiadając licencji i wykonując lot rekreacyjny lub sportowy, należy trzymać odległość od linii zabudować 100 i od ludzi 30 m - wszystko jasne. Rozumiem, że posiadając licencję i wykonując lot komercyjny, tych odległości trzymać już nie trzeba. A co w przypadku posiadania licencji ale wykonywania lotu rekreacyjnego (nie jako firma - zlecenie, tylko zwyczajnie dla siebie i potomnych)?

Kolejne pytanie - może ktoś polecić firmę szkoleniową (szkolenie zakończone państwowym egzaminem) najlepiej na terenie Łodzi?
Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze. Będziesz miał dwa dni wolnego.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: pawelsky »

s050197 pisze:A co w przypadku posiadania licencji ale wykonywania lotu rekreacyjnego
W przypadku lotu rekreacyjnego obowiazuja zasady dla lotu rekreacyjnego niezaleznie od posiadania badz nie licencji.
s050197
Posty: 276
Rejestracja: piątek 30 gru 2016, 20:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: s050197 »

To tylko dla mnie jest to bez sensu? Biorąc kasę za lot - mogę latać wszędzie. Chcąc zrobić dla siebie fajne ujęcie - (pomimo posiadania licencji) nie ma takiej możliwości?
Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze. Będziesz miał dwa dni wolnego.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: pawelsky »

s050197 pisze:To tylko dla mnie jest to bez sensu?
Lot komercyjny obwarowany jest wieloma innymi obostrzeniami niz tylko 'branie kasy', wiec takie bez sensu to to nie jest. Tak czy inaczej niezaleznie od tego czy Ci sie to podoba czy nie takie sa przepisy.
s050197
Posty: 276
Rejestracja: piątek 30 gru 2016, 20:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Uprawnienia podstawowe VLOS, jakiś kurs?

Post autor: s050197 »

Czyli mając na celu jedynie filmowanie i robienie zdjęć dla własnej przyjemności (czyt. nie zarobkowo) licencja jest całkowicie zbędna? Więc o oblatywaniu ciekawych obiektów, jak zamki, pałace, ruiny, itd (leżących w granicy administracyjnej miejscowości) można zapomnieć?
Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze. Będziesz miał dwa dni wolnego.
ODPOWIEDZ