Pompa jet a rozmiar silnika i moc - kalkulator

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Pompa jet a rozmiar silnika i moc - kalkulator

Post autor: Adrián »

HTB1M5HXNQzoK1RjSZFlq6yi4VXay.jpg
HTB1M5HXNQzoK1RjSZFlq6yi4VXay.jpg (142.81 KiB) Przejrzano 2953 razy
Witam,
czy istnieje jakiś kalkulator do wyliczenia jaki potrzebuję silnik do średnicy pompy jet?
Potrzebuję zrobić wersję w większej skali, niż w małych łodziach rc.

Chciałem zamontować od 50 - 70mm bo większa mi się nie zmieści.

Jeśli pomyliłem nazewnictwo, to wklejam zdjęcie, żeby było dla wszystkich jasne..

Druga sprawa, czy lepiej zastosować 2 mniejsze silniki z mniejszą średnicą pompy, czy jeden mocny, duży silnik z dużą pompą?
Załączniki
Jetboard-Jet-1024x602.jpg
Jetboard-Jet-1024x602.jpg (114.76 KiB) Przejrzano 2953 razy
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Pompa jet a rozmiar silnika i moc - kalkulator

Post autor: kuczy »

Adrián, Kompletnie się nie znam, ale znalazłem linka z identyczą "pompą?" "turbiną?"

https://e-surfer.com/en/diy-electric-su ... 2500552560
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pompa jet a rozmiar silnika i moc - kalkulator

Post autor: Adrián »

Dzięki Kuczy, tak to znam, projekty też, tylko zastanawiałem się jak została dobrana moc, średnica silnika do wielkości pompy. Kilka projektów ciekawszych jest, ale nie bardzo mnie stać jak innych, chociażby na yt na metody prób i błędów..
Zapewne tez dobrane metoda prób i błędów, ale może da się to jakoś wyliczyć, bo jeszcze zostaje KV..
Kiedy moc i kv nie są już mi obce, to średnica pompy do silnika, to jeszcze czarna magia..

Stoję przed zakupem, dlatego chciałbym to wydać dobrze i świadomie.

Z drugiej strony, ciężko mi się zdeklarować jaką prędkość chciałbym osiągnąć, bo na wodzie może być wolniej niż na lądzie, gdzie włączy mi się kontrolka ;-)
Na terenowym longu, prędkości rzędu 50-60km/h są akurat, na wodzie, to może i przy 30-40km/h już będzie ciepło :-)

Dlatego pomyślałem o jakimś kalkulatorze jak ecalc do łodzi rc i może dało by się to przełożyć na większe zabawki.

Też dopiero co liznąłem temat kilka tygodni temu. Deskę już mam, teraz najważniejsze, silnik i cała reszta.

Editt
Myślałem, jeszcze żeby kupić jeden zestaw i popływac i sprawdzić i w razie czego dołozyć drugi taki sam.
Większość lepszych konstrukcji, zarówno diy i fabrycznych jest na dwóch silnikach.
Ale to nie zmienia faktu, że nie wiem na co postawić,.
ODPOWIEDZ